پوست و مو

آیا داشتن موهای بلند باعث ریزش آن می شود؟

آیا داشتن موهای بلند باعث ریزش آن می شود؟

آیا داشتن موهای بلند باعث ریزش آن می شود؟

ریزش مو عارضه ای است که در هر سنی می تواند مردان و زنان را آزار داده و مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. ریزش مو سطوح مختلفی دارد. این عارضه در مراحل اول خفیف بوده و ممکن است قابل تشخیص نباشد اما در صورتی که نسبت به آن بی توجه باشیم شدید تر شده و مشکلات بزرگ تری را به وجود می آورد. ریزش نتیجه ی مراقبت نکردن و آسیب مو بوده و در نهایت منجر به طاسی مو می شود.

آیا داشتن موهای بلند باعث ریزش آن می شود؟بسیاری از افراد بر این باورند که داشتن موهای بلند می تواند موجب ریزش مو شده و به ریشه ی مو ها آسیب وارد کند. نگرانی این افراد زمانی افزایش می یابد که هنگام حمام کردن شاهد از دست دادن مقدار زیادی مو باشند و یا بر روی بالش خود مقدار زیادی مو ببینند. این نگرانی ها باعث شده که برخی از این افراد به فکر درمان ریزش و حتی درصدی از آن ها به فکر کاشت مو باشند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

قبل از انجام هر درمانی شما نیاز به مشورت با یک متخصص دارید تا بتوانید دلیل به وجود آمدن عارضه  را تشخیص داده و بهترین روش برای درمان را پیدا کنید. مشورت با یک متخصص می تواند مزایای دیگری نیز به همراه داشته باشد.

در برخی از موارد دلیل ریزش مو  نگرانی ها و استرس هایی است که در طول روز به ما وارد می شود اضافه شدن نگرانی های ناشی از ریزش مو به نگرانی های قبلی، می تواند موجب تشدید ریزش شود.

شما می توانید با مشورت و مطرح کردن نگرانی ها و سوال های خود این نگرانی ها را کاهش داده و به سلامت مو کمک کنید؛ بنابراین مشورت با یک متخصص می تواند از جهت های مختلفی به شما کمک کند تا سلامت موهایتان را حفظ کنید.  اما واقعیت این است که افراد بیشتر از این که نگران طول موهای خود باشند باید نگران سبک زندگی و حالت مو های خود باشند.

آیا داشتن موهای بلند باعث ریزش آن می شود؟آیا طول موها بر ریزش و طاسی مو تاثیر دارد؟ 

مطالب بسیاری را می توان در اینترنت یافت که اشتباه بوده و هیچ منطقی پشت آن ها نیست. بدون شک یکی از این مطالب بی منطق تاثیر طول مو بر طاسی مو است زیرا تا کنون هیچ تحقیقی این موضوع را اثبات نکرده و دلیلی علمی برای آن وجود ندارد. در واقع دلایل اصلی ریزش مو مواردی همچون وراثت و مراقبت نکردن از مو است.

نکته ای که باید در این باره بدانیم این است که ریزش مو به دلیل مشکلات ساقه ی مو به وجود نمی آید بلکه دلیل اصلی ریزش مشکلات مربوط به ریشه و حباب مو است.

ریزش مو می تواند ناشی از عواملی داخلی همچون استرس، تغییرات هورمونی، بیماری ها، رژیم غذایی نامناسب و از همه مهم تر عوامل ژنتیکی باشد؛ اما به هیچ وجه عاملی همچون افزایش طول مو نمی تواند بر روی ریشه تاثیر گذاشته و آن را ضعیف کند.

چرا موهای کوتاه قوی تر و سالم تر به نظر می رسند؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید و در جواب این سوال باید گفت که قسمت های بالای مو قدیمی تر از قسمت های پایینی هستند و همینطور بیشتر از قسمت های پایین مو در معرض عوامل بیرونی بوده اند.

بنابراین منطقی است که با کوتاه کردن قسمت های قدیمی و نمایان شدن قسمت های پایین مو حس کنیم که موهایمان قوی تر و شاداب تر شده اند.

چرا وقتی مو ها بلند است ریزش آن بیشتر است؟

یکی دیگر از سوالاتی که برای افراد پیش می آید این است که چرا وقتی موهایشان بلند است ریزش مو آن ها افزایش می یابد؟ عوامل بسیاری وجود دارند که موجب ریزش مو می شوند.

یکی از این دلایل گره خوردن مو های بلند بوده که باعث می شود هنگام شانه زدن فشار زیادی به مو وارد شود. این فشار به مو آسیب رسانده و موجب شکستن و کنده شدن مو می شود.

مدل نامناسب موهای بلند عامل ریزش مو!

همچنین از سایر عواملی که می تواند موجب ریزش موهای بلند شود می توان به مدل موی نامناسب اشاره کرد. در برخی موارد مردان و زنان از روش هایی برای حالت دادن موی خود استفاده می کنند که می تواند به مو فشار آورده و به آن آسیب برسانند.

این آسیب دیدگی موقت بوده و طی زمان کوتاهی ترمیم می شود اما در صورت استفاده ی مکرر از این روش ها ریشه ی مو به شدت ضعیف شده و منجر به آسیب مو و در نهایت طاسی مو می شود.

برای ترمیم و بهبودی موی بلند چه می توان کرد؟

مو همیشه در معرض عوامل خارجی بوده و به مراقبت نیاز دارد اما معمولا به آن توجه نشده و اقدامی برای سلامتی آن انجام نمی شود. موهای بلند بیشتر از موهای کوتاه در معرض عوامل خارجی هستند بنابراین مراقبت از مو برای افرادی که موی بلند دارند، دارای اهمیت ویژه ای است.

اما عواملی هستند که به سلامت موهای شما کمک کرده و می توانند آنها را ترمیم کنند. از جمله ی این عوامل می توان به استفاده نکردن از فراورده های حاوی مواد شیمیایی و جلوگیری از تماس این مواد با مو، داشتن یک رژیم غذایی متعادل، مناسب و سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها، استفاده از نرم کننده ای مناسب و شست و شوی مو 2_3 بار در هفته، اشاره کرد که می تواند به سلامت مو ها کمک کند.

همچنین سبک زندگی سالم یکی از بزرگترین فاکتور ها برای محافظت از پوست است. عادت هایی مانند ورزش منظم، اجتناب از مصرف تنباکو و الکل، کنترل استرس، خواب کافی و غیره می تواند به شدت بر روی مو های شما تاثیر گذاشته و سلامت آن ها را حفظ کنند.

سخن آخر

آیا داشتن موی بلند باعث ریزش و طاسی مو می شود؟

خیر بلند بودن مو به هیچ عنوان نمی تواند موجب آسیب رسیدن به مو و ریشه ی مو شود؛ اما فراموش نکنید که همیشه باید از موی خود مراقبت کنید. ریزش مو امری طبیعی بوده و جزو چرخه ی مو به حساب می آید. ما روزانه 100 تار مو را از دست می دهیم که طبیعی است.

معاینه تخصصی

در صورتی که حس کردید ریزش موهایتان بیشتر از حد معمول است، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و با او مشورت کنید. پزشک با انجام معاینه تشخیص می دهد که آیا شما دچار ریزش مو شده اید یا خیر همچنین  او می تواند با تشخیص دلیل ریزش مو بهترین روش را برای درمان پیشنهاد کند.

اما مشکل اینجاست که اکثر افراد ریزش خفیف مو را عادی تلقی کرده و به آن توجه نمی کنند. این افراد فقط در صورتی که ریزش موی آنها شدید شود، به پزشک مراجعه می کنند. غافل از این که درمان این عارضه در مراحل شدید آن به مراتب سخت تر از مراحل اولیه ی آن است.

کاهش استرس

همانطور که گفته شد استرس یکی از عوامل ریزش مو بوده که به تنهایی می تواند موجب طاسی مو شود؛ بنابراین برای جلوگیری از ریزش در مرحله ی اول شما باید استرس و نگرانی های خود را کاهش دهید. همچنین مشورت کردن با پزشک متخصص می تواند استرس و نگرانی های شما را کاهش داده و کمک بزرگی به سلامتی موهای شما کند.

انتخاب کلینیک معتبر

شما می توانید با مراجعه به یک کلینیک معتبر و یک تیم قوی سلامت مو های خود را تضمین کرده و از آسیب مو جلوگیری کنید. یک تیم قوی و دلسوز با در نظر گرفتن شرایط، استفاده از تجهیزات مدرن و حمایت از شما  نتیجه ای مناسب و شگفت انگیز را به شما هدیه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *