کاشت مو

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است ؟

خوابیدن بعد از کاشت مو

خوابیدن بعد از کاشت مو

کاشت مو روشی رایج و دائمی به جهت درمان ریزش مو است. کاشت مو به راحتی و با روش های مختلفی انجام می شود. به همین دلیل است که افراد بسیاری که با ریزش مو مواجه شده اند، تمایل دارند که پیوند مو را انجام دهند.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است ؟با این حال اگر چه کاشت طبیعی مو به راحتی انجام می شود، اما نیازمند انجام مراقبت هایی نیز است. لازم است که بعد از کاشت مو برخی مراقبت ها انجام شود. از جمله این مراقبت ها، نحوه خوابیدن بعد از پیوند مو است.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

رعایت و انجام مراقبت های بعد از عمل زیبایی کاشت مو از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا انجام یا عدم انجام این مراقبت ها، تاثیر مستقیم در روند بهبودی داشته و می تواند نتیجه گیری بلند مدتی را که از انجام عمل کاشت مو انتظار می رود، تحت الشعاع قرار دهد.

بسیاری از مراجعه کنندگان نگران هستند که در طی شبانه روز و در طول خوابیدن، به محل کاشت مو آسیب وارد شود. ما در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

معمولا به جهت خوابیدن بعد از کاشت طبیعی مو دستورالعمل هایی وجود دارد. این دستور العمل ها همگی به این جهت است که محل پیوند مو هرچه کمتر توسط بالش لمس شود. در این جا برخی توصیه های مهم برای خوابیدن بعد از کاشت مو را در اختیار شما می گذاریم.

بهترین وضعیت برای خوابیدن این است که روی پشت خود دراز بکشید. سپس از دو کوسن یا بالش کوچک استفاده کرده و آن ها را در اطراف سر خود قرار دهید. این نوع وضعیت خوابیدن تماس محل کاشت مو با بالش را بسیار کمتر می کند. همچنین این وضعیت باعث جلوگیری از تورم چشم، پیشانی و گونه ها نیز می شود.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است ؟معمولا بعد از روز دهم از کاشت طبیعی مو می توانید وضعیت خواب خود را به حالت طبیعی بازگردانید؛ اما بهتر است اگر برایتان مقدور است تا 14 روز بعد از پیوند مو این وضعیت پیشنهادی را به جهت خوابیدن حفظ کنید. اگر حتی با رعایت وضعیت مناسب خوابیدن بعد از کاشت مو، عوارضی مانند حساسیت و خارش را در محل کاشت مو احساس کردید، به پزشک مراجعه کنید.

معمولا پزشکان به مراجعه کنندگان کاشت دائمی مو توصیه می کنند که وضعیت سر خود را بر روی بالش به صورت 45 درجه تنظیم کنند. بهتر است طی 3 تا 4 روز بعد از کاشت طبیعی مو، وضعیت سر به این صورت باشد. این وضعیت به کنترل تورم کمک کرده و روند بهبود کاشت مو را سریعتر می کند.

بهتر است افرادی که کاشت مو را انجام داده اند، حداقل تا 5 روز بعد از پیوند مو از خوابیدن به روی معده خودداری کنند.

چرا که خوابیدن روی معده می تواند تورم ناشی از پیوند مو را افزایش دهد. اگر عادت دارید که روی معده بخوابید، توصیه می کنیم که به جهت دریافت نتایج بهتر از کاشت مو، به مدت چند روز وضعیت خواب خود را تغییر دهید.

نکات خوابیدن بعد از کاشت مو چیست؟

از جمله نکات دیگر که باید در هنگام خوابیدن بعد از کاشت دائمی مو رعایت کنید، خوابیدن در محل تمیز است. بهتر است در چند شب اول بعد از کاشت مو در یک محل تمیز بخوابید؛ بنابراین بهتر است روکش بالش را خیلی تمیز شسته و سپس جهت خوابیدن از آن استفاده کنید.

امروزه بالش هایی وجود دارند که روکش آن ها حاوی مواد ضد باکتری است. در صورت امکان بهتر است که از این بالش ها به جهت خوابیدن استفاده کنید. همچنین بهتر است از یک کلاه استفاده کنید تا موهای شما در طول خوابیدن خیلی پخش نشوند.

نکته مهم دیگر این است که بهتر است از یک حوله ی تمیز و تیره جهت قرار دادن روی بالش خود استفاده کنید. معمولا بعد از کاشت مو برخی از مواد زائد از پوست سر خارج می شوند. به همین دلیل برای جلوگیری از لکه دار شدن بالش، می توانید از یک حوله تمیز استفاده کنید.

خیلی مهم است که روی شکم خود نخوابید و حتما به پشت بخوابید، زیرا خوابیدن روی شکم موجب افزایش تورم ناشی از عمل زیبایی پیوند مو خواهد شد و روند بهبودی را برای رسیدن به نتایج مطلوب افزایش خواهد داد. بهترین راهکار این است با استفاده یک یا دو بالش سر خود را در زاویه 45 درجه نگه دارید.

لازم است هنگام خواب از وارد شدن ضربه به پوست سر خود جلوگیری کنید. ضربه خوردن به پوست سر در روند بهبودی کاشت مو (hair transplantation) تاثیر منفی می گذارد؛ بنابراین بهتر است از چند بالش در اطراف سر خود استفاده کنید تا از وارد شدن ضربه احتمالی به سر خود جلوگیری کنید.

در روز های اول بعد از عمل زیبایی کاشت مو، ریشه های موهای پیوند شده که به فولیکول معروفند، بسیار ضعیف هستند و با کوچکترین ضربه و لمس ممکن است ضعیف شده و یا دچار ریزش شوند؛ همین امر باعث کاهش روند بهبودی شده و ممکن است آسیب هایی را نیز به مو های شما وارد کند.

بهتر است بعد از کاشت طبیعی مو یک الگوی منظم و سالم از خوابیدن را حفظ کنید. خوابیدن به اندازه کافی بعد از کاشت مو، در روند بهبودی کاشت مو تاثیر می گذارد؛ بنابراین بهتر است نگذارید که بدنتان تحت شرایط بی خوابی قرار بگیرد.

چرا که بدن برای طی کردن روند بهبودی نیاز به انرژی دارد و این انرژی از طریق خوابیدن سالم و مفید تامین می شود؛ بنابراین استراحت کافی و با وضعیت مناسب، طی 3 تا 4 روز بعد از کاشت مو، بسیار مهم است.

عکس کاشت مو

استراحت بعد از کاشت مو

پس از اولین عمل زیبایی کاشت مو، حداقل 14 روز طول می کشد تا پیوندهای موی کاشته شده کاملاً درون پوست سر شما قرار بگیرند و تا قبل از آن بسیار حساس هستند و با کوچکترین ضربه می توانند جابه جا شوند. به همین دلیل لازم است که هر فرد پس از انجام عمل زیبایی پیوند مو حداقل تا دو هفته استراحت کند.

البته میزان و مدت زمان استراحت کردن برای هر شخص با توجه به سن و نوع عمل کاشت مو، متفاوت است و برای رعایت نکات مربوط به کیفیت و نحوه خوابیدن حتماً باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا با رعایت دستورات وی به بهترین نتیجه برسید.

معمولاً افراد پس از یک مدت استراحت دو هفته ای می توانند بدون نگرانی به انجام کار های روزمره خود که پیش از عمل زیبایی کاشت مو انجام می دادند، بپردازند.

چرا وضعیت خواب بعد از کاشت مو مهم است؟

در روزهای اول بعد از کاشت دائمی مو، پیوند مو بسیار ظریف و شکننده است. در نتیجه ممکن است در اثر تماس بیش از حد محل کاشت مو با بالش، این پیوندها ضعیف شوند. به همین دلیل است که پزشکان وضعیت های مناسب تری را به جهت خوابیدن بعد از پیوند مو توصیه می کنند.

در جواب این سوال که چرا وضعیت خوابیدن پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو مهم است باید بگوییم که با توجه به ظرافت و حساس بودن پوست سر در ناحیه پیوند مو و همچنین ظعیف بودن پیوند های فولیکول، طرز خوابیدن از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر فولیکول های پیوند شده روی سطح پوست کنده شوند و یا رشد آن ها متوقف شود، دیگر آن نتایجی که از انجام عمل زیبایی کاشت مو در نظر داشتید حاصل نخواهد شد.

تعریق و قرار گرفتن در معرض بخار آب و آفتاب از جمله مواردی هستند که موجب تضعیف فولیکول های تازه پیوند شده می شود؛ به همین دلیل باید نحوه خوابیدن شما طوری باشد که علاوه بر رعایت زاویه مناسب، سر شما عرق نکند و با این کار از تحریک محل پیوند مو جلوگیری خواهید کرد.

در صورتی که پزشک متخصص جراح شما از روش FUT برای کاشت مو استفاده کرده باشد، در روز اول سر شما پانسمان خواهد شد در صورتیکه در سایر روش ها نیازی به پانسمان نیست. همین وجود پانسمان ممکن است وضعیت خوابیدن را برای شما کمی دچار مشکل کند.

در اولین روز پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو نیاز است تا موهای خود را شستشو دهید اما بهتر است وقتی برای بار اول میخواهید این کار را انجام دهید، به کلینیک زیبایی کاشت موی خود مراجعه کنید. پس از باز کردن بانداژ و کلاً در اولین روزهای بعد از عمل زیبایی کاشت مو، ممکن است کمی دچار تورم و سرگیجه شوید.

به همین دلیل استراحت کردن یکی از مهم کارهایی است که پس از عمل زیبایی کاشت مو حتماً باید انجام دهید، اما نحوه خوابیدن و استراحت کردن از آن هم مهم تر است. یا عفونت کند.

زیرا در روز های ابتدایی پس از عمل پیوند مو، پوست سر بسیار نازک و حساس شده و هرگونه برخورد اشتباه ممکن است شما را دچار خون ریزی کند.

وضعیت خواب مناسب بعد از کاشت دائمی مو به روند بهبودی جای جراحی نیز کمک می کند. چرا که هرچه از محل کاشت دائمی مو محافظت های بیشتری صورت گیرد، روند بهبودی نیز سریعتر انجام می شود.

همچنین اگر به همراه رعایت وضعیت مناسب خواب، از بالش تمیزی استفاده کنید، باز هم روند بهبودی بسیار بهتر طی می شود. تمیزی محل خواب از ایجاد برخی عفونت ها جلوگیری می کند.

می توانید با کمک گرفتن از یک حوله تمیز و آنتی باکتریال شده بر روی بالش خودتان ورود آلودگی ها را به ناحیه پیوند شده کاهش دهید.

در روز های اول ممکن است ترشحاتی از نواحی پیوند فولیکول ها از سر شما خارج شود. به همین دلیل استفاده از یک حوله تمیز روی بالش شما هنگام خواب علاوه بر جلوگیری از ایجاد عفونت در ناحیه سر شما از لکه دار شدن بالش نیز جلوگیری خواهد کرد.

چرا که بعد از کاشت مو، محل کاشت به ورود باکتری ها حساس تر می شود؛ بنابراین به طور کلی رعایت وضعیت مناسب و تمیزی محل خواب در روند بهبودی تاثیر مثبتی می گذارد.

عوارض خوابیدن نامناسب بعد از کاشت مو

همانطور که پیش تر هم گفتیم نحوه خوابیدن بر روی نتایج حاصل از عمل زیبایی کاشت مو تاثیر مستقیم داشته و عدم رعایت چگونه خوابیدن می تواند موجب ایجاد عوارضی برای فرد متقاضی شود که طول دوره نقاهت آن را افزایش داده و موجب رنجش و آزار فرد شود.

از جمله مهم ترین عوارضی که خوابیدن نامناسب بعد از کاشت طبیعی مو ایجاد می کند، تاخیر در روند بهبودی است. همانطور که گفتیم بعد از کاشت مو پوست سر بسیار حساس تر از گذشته است، ریشه های آن سست بوده و هنوز پیوند به طور کامل و قطعی صورت نگرفته ، در نتیجه باید مراجعه کننده، مراقبت های بسیار بیشتری را به جهت محافظت از پوست سر خود رعایت کند.

همچنین در برخی مواقع حتی ممکن است خوابیدن نامناسب باعث پس زدن پیوند شود. در این صورت نیاز است که کاشت دائمی مو مجددا انجام شود. این مورد معمولا در برخی از روش های کاشت مو ممکن است اتفاق بیفتد.

به عنوان مثال در کاشت طبیعی مو به روش FUE ممکن است همچین اتفاقی بیفتد. در کاشت طبیعی مو به روش FUE فولیکول ها به صورت تکی به محل گیرنده مو منتقل می شود.

در واقع در کاشت مو به این روش هیچ گونه جراحی انجام نمی شود. بلکه فولیکول ها به سوراخ هایی ریزی که در محل پیوند ایجاد شده است منتقل می شوند؛ بنابراین محل پیوند در این روش از کاشت دائمی مو بسیار حساس و شکننده خواهد بود. حداقل تا 5 روز بعد از کاشت مو به این روش، لازم است که پوست سر تماس خیلی کمی با بالش داشته باشد.

تماس بیش از حد با بالش بعد از کاشت مو به این روش، ممکن است باعث آسیب به فولیکول ها شود. همانطور که می دانید فولیکول های آسیب دیده به سختی رشد کرده و در اکثر مواقع ممکن است رشد نکنند؛ بنابراین وضعیت نامناسب خوابیدن می تواند به طور کلی نتیجه کاشت دائمی مو را تغییر دهد.

در نهایت ممکن است روش مناسب خوابیدن برای هر مراجعه کننده و با توجه به نوع کاشت مو و شرایط فرد متفاوت باشد. معمولا پزشک می تواند تشخیص دهد که کدام روش خواب مناسب چه فردی است؛ اما ما به طور کلی توصیه می کنیم که حداقل تا 10 روز بعد از کاشت مو مراقبت های ویژه ای را انجام دهید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *