کاشت ابرو

ورزش سنگین بعد از کاشت ابرو

ورزش سنگین بعد از کاشت ابرو

ورزش سنگین بعد از کاشت ابرو

کاشت ابرو در اکثر خانم ها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. چرا که با کاشت ابرو می توان ابروهایی کاملا طبیعی و دائمی داشت. کاشت طبیعی ابرو به راحتی و در بسیاری از کلینیک ها انجام می شود.

ورزش سنگین بعد از کاشت ابروبا این حال لازم است که بعد از کاشت طبیعی ابرو برخی مراقبت ها نیز انجام شود. از جمله سوالات رایجی که مراجعه کنندگان می پرسند این است که آیا می توان بعد از پیوند ابرو ورزش های سنگین انجام داد. ما در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت ابرو + مشاوره رایگان

آیا می توان بعد از کاشت ابرو ورزش سنگین انجام داد؟

کاشت ابرو به روش های مختلفی انجام می شود. با این حال کاشت ابرو با هریک از روش ها نیاز به مراقبت های بعد از کاشت دارد. چرا که رعایت این مراقبت ها می تواند به بهبودی سریعتر کاشت طبیعی ابرو کمک کند.

روش های مختلف کاشت ابرو روز به روز پیشرفته تر می شوند با این هدف که انجام عمل کاشت ابرو تا حد ممکن برای متقاضیان کاشت ابرو آسان شود و دوران نقاهت آن با دشواری های کمتر و کمتری همراه باشد.

اما به هر حال بعد از هر نوع عمل جراحی نیاز است که فرد در برنامه ی روزانه ی خود تغییراتی ایجاد کند تا آثار عمل جراحی به طور کامل بهبود یابند و در معرض عفونت نباشند.

این که یک عمل جراحی کاشت ابرو تا چه حد با موفقیت انجام شود، کاملا به این بستگی دارد که تیم پزشکی که عمل را انجام می دهند تا چه حد دانش و مهارت دارند، از چه تکنیک هایی و چه ابزار هایی استفاده می کنند.

اما نتیجه ی نهایی عمل کاشت ابرو در دراز مدت تا حد زیادی به سبک زندگی فرد متقاضی کاشت مو وابسته است.

این که او تا چه حد از فولیکول های تازه کاشته شده در ماه های اولیه مراقبت کند و چقدر مراقبت هایی که پزشکان به او توصیه می کنند را جدی بگیرد نقش تعیین کننده ای دارد.

این مراقبت ها تعیین خواهند کرد که در طولانی مدت فولیکول های کاشته شده تا چه حد قوی خواهند ماند و تار موهایی که از آن ها رشد می کند ضخامت و تراکم ایده آل را خواهند داشت.

یکی از این مراقبت ها عدم انجام ورزش های سنگین بعد از پیوند ابرو است. معمولا پزشکان توصیه می کنند که تا حداقل 10 روز بعد از کاشت طبیعی ابرو از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.

این پرهیز فقط مربوط به ورزش نمی شود و فرد متقاضی کاشت ابرو بهتر است در روز های اولیه ی پس از عمل، حتی از قدم زدن غیر ضروری و فعالیت های بدنی به طور کلی پرهیز کند.

معمولا این مراقبت بعد از انجام کاشت ابرو به روش FUE بسیار مهم تر است. کاشت طبیعی ابرو به این روش به گونه ای است که فولیکلول های مو به صورت تکی از محل های پرپشت سر گرفته شده و در محل ابرو کاشته می شوند.

در روزها و هفته های اولیه پس از انجام پیوند ابرو به این روش، محل پیوند موی جدید بسیار شکننده است. در نتیجه برای محافظت از ابروهای جدید کاشته شده لازم است که از انجام ورزش های سنگین تا مدتی بعد از کاشت ابرو خودداری کنید.

ورزش سنگین بعد از کاشت ابرو

همچنین برای محافظت از پوست سر که به دلیل برداشت فولیکول ها دارای منافذ باز است توصیه می شود از ورزش سنگین پرهیز کنید.

پوست سر به زمان نیاز دارد تا بتواند خود را به طور کامل ترمیم کند و در این مدت در خطر ابتلا به عفونت قرار دارد. اگر ورزش سنگین انجام دهید، تعریق ناشی از ورزش ریسک ابتلا به عفونت روی پوست سر را افزایش می دهد که ممکن است ایجاد زخم بکند و پوست سر دچار سفتی شود.

علت ممنوعیت ورزش سنگین بعد از کاشت ابرو چیست؟

انجام ورزش سنگین بعد از کاشت ابرو به دلایل مختلف می تواند بر نتیجه پیوند ابرو اختلال ایجاد کند. از جمله این دلایل شامل موارد زیر است:

1- فشار خون : افزایش ضربان قلب در نتیجه ورزش کردن، باعث افزایش فشار خون نیز می شود. این افزایش فشار خون می تواند منجر به خونریزی در نواحی گیرنده پیوند در ابرو شود. در نتیجه ی این خونریزی، ممکن است موها از محل پیوند در ابرو خارج شده و در واقع پیوند پس زده شود.

2- تعریق : در حین انجام ورزش های سنگین، پوست صورت عرق می کند. پوست ابرو بسیار حساس بوده و ممکن است در اثر این تعریق تحریک شود. این تحریک شدن پوست ابرو می تواند به پیوندهای جدید در ابرو آسیب بزند.

3- حرکات کششی : معمولا قبل از انجام ورزش های سنگین لازم است که برخی تمرینات کششی نیز انجام شود. این تمرینات کششی ممکن است باعث کشیده شدن پوست صورت و در نتیجه آسیب به جای زخم در محل کاشت ابرو شود.

بنابراین بهتر است که تا چهار هفته بعد از انجام کاشت ابرو از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. همچنین لازم است تا دو ماه بعد از انجام پیوند ابرو، تمرینات کششی انجام ندهید.

چرا که همانطور که گفتیم به دلیل برخی عوامل، انجام ورزش سنگین می تواند در نتیجه کاشت طبیعی ابرو اختلال ایجاد کند. ممکن است برخی افراد تصور کنند که چون ورزش کردن به طور کلی برای سلامت عمومی بدن خوب است، پس در بهبود کاشت ابرو نیز مفید خواهد بود. در صورتی که این طور نیست.

بلکه به صورت کاملا برعکس، انجام ورزش سنگین تاثیر منفی بر روند بهبود کاشت طبیعی ابرو می گذارد. همچنین ممکن است در اثر انجام ورزش سنگین، پیوند ابرو پس زده شده و نیاز به انجام کاشت مجدد باشد؛ بنابراین لازم است که به جهت دریافت نتیجه مطلوب از کاشت ابرو، از انجام ورزش های سنگین تا دو هفته بعد از انجام کاشت ابرو خودداری کنید.

عکس کاشت ابرو

نکته ای که لازم است ذکر شود این است که در طولانی مدت، سبک زندگی سالم همراه با رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن مرتب طبیعتا باعث حفظ سلامتی بدن و در پی آن تضمین کننده ی رشد سالم موها و ابروها خواهد بود.

اما همان طور که گفته شد ورزش سنگین در فاصله ی کوتاه پس از عمل کاشت ابرو اثر معکوس دارد چرا که هنوز فولیکول ها آسیب پذیر هستند و در جای خود مستحکم نشده اند.

ممنوعیت ورزش سنگین بعد از کاشت ابرو تا چه زمانی است؟

زمان بازگشت به ورزش بعد از کاشت ابرو برای مراجعه کنندگان مختلف متفاوت است. توصیه های پزشکان بعد از انجام پیوند ابرو با توجه به شرایط مراجعه کننده انجام می شود.

با این حال به عنوان یک راهنمای کلی به شما می گوییم که یک برنامه عمومی برای بازگشت به انجام ورزش سنگین بعد از کاشت طبیعی ابرو به چه صورت است. ما در این برنامه روزهای مختلف بعد از کاشت ابرو را به جهت بازگشت به ورزش کردن بررسی کرده ایم.

این برنامه عمومی به صورت زیر است:

1- یک تا سه روز بعد از کاشت ابرو

در این مدت هیچ حرکت ورزشی نباید انجام شود. حتی کار کردن و پیاده روی های غیر ضروری نیز بهتر است طی یک تا سه روز بعد از پیوند ابرو انجام نشود. در این زمان، پیوند موها در ابرو بسیار حساس و شکننده است.

در نتیجه ممکن است هرگونه فعالیت یا ورزش سنگین باعث پس زدن پیوند شود. همچنین پیشنهاد می شود در این مدت از انجام حرکات کششی نیز خودداری کنید.

احتمالا زیاد شنیده اید که عمل کاشت ابرو دوران نقاهت کوتاهی دارد و بلا فاصله بعد از عمل می توانید به خانه بروید. اما منظور از این حرف این نیست که می توانید همه ی کار هایی که تا قبل از عمل می کردید را در روز های ابتدایی بعد از عمل هم  بکنید.

بهتر است برای به نتیجه نشستن عمل کاشت ابرو در چند روز ابتدایی کمی حرکات فیزیکی خود را محدود کنید و صبوری به خرج دهید.

2- 4 تا 9 روز بعد از کاشت ابرو

طی 4 تا 9 روز بعد از کاشت ابرو می توانید برخی ورزش های سبک را انجام دهید. بهتر است در این دوره از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. در این مدت می توانید برخی ورزش های سبک مانند پیاده روی را شروع کنید.

هفته ی اول فعالیت های بدنی نسبتا شدید مانند بلند کردن وزنه و بار سنگین نیز می تواند مشکل ساز شود و باید از آن پرهیز کنید.

بنابراین احتیاط کنید که حتی انجام این ورزش های سبک نیز باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و تعریق پوست صورت نشود. اگر بعد از انجام این ورزش های سنگین مشاهده کردید که محل کاشت ابرو دچار تورم شده است، لازم است که ورزش کردن را متوقف کنید.

حتی اگر در حال ورزش نبودید و مثلا هنگام پیاده روی دچار خستگی و تعریق شدید، فعالیت خود را متوقف کنید و به استراحت بپردازید.

3- از 10 روز تا حدود 1 ماه بعد از کاشت ابرو

در این مدت می توانید انجام ورزش های کمی سنگین تر مانند بدنسازی را انجام دهید. معمولا بعد از 10 روز پوست ابرو عاری از هرگونه جای زخم و تورم است؛ بنابراین می توان در این مدت ورزش هایی که باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و تعریق می شوند را انجام داد. اما همچنان باید در برداشتن وزنه های سنگین محتاط باشید و به خود فشار وارد نکنید.

با این حال لازم است انجام این ورزش ها با کمی احتیاط انجام شود. اگر از روش FUT به جهت پیوند ابرو استفاده کرده اید باید بعد از کشیدن بخیه ها به ورزش کردن بازگردید. معمولا برداشت بخیه در این روش از کاشت طبیعی ابرو، 10 تا 14 روز بعد از کاشت ابرو انجام می شود.

4- یک ماه بعد از کاشت ابرو

معمولا بعد از چهار هفته از کاشت طبیعی ابرو می توان انجام ورزش های سنگین را شروع کرد. به عنوان مثال بعد از یک هفته از کاشت ابرو حتی انجام ورزش هایی مانند وزنه برداری نیز بلامانع است.

به طور کلی بعد از یک ماه پوست سر و منافذ باز ابرو ها به طور کامل ترمیم می شوند و قریب به اتفاق افرادی که عمل کاشت ابرو انجام داده اند می توانند به همان روندی برگردند که قبل از عمل کاشت ابرو داشته اند.

بدیهی است که بهتر است در برنامه های ورزشی خود سلامتی و ایمنی بدن خود را لحاظ کنید و بیش از حد به بدن خود فشار وارد نکنید.

با این حال باید این ورزش ها نیز با مراقبت های بیشتری انجام شوند. همچنین لازم است در صورت مشاهده تورم یا هرگونه علائم مشکوک دیگر حتما انجام ورزش سنگین را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

عمل کاشت ابرو اگر با موفقیت همراه شود و مراقبت های لازم بعد از آن را انجام دهید، برای یک عمر می توانید از نتیجه ی آن لذت ببرید. این تغییر آن قدر مهم است که به خاطرش چند هفته ای برنامه های ورزشی خود را تغییر دهید یا حتی تعطیل کنید تا فولیکول های تازه کاشته شده مستحکم و پایدار شوند.

این یک برنامه کلی بود که اکثر پزشکان به افرادی که کاشت ابرو (eyebrow implantation) را انجام می دهند توصیه می کنند. با این حال نمی توان گفت که این برنامه برای همه افراد با هر شرایطی صادق است. چرا که ممکن است برخی افراد دارای شرایط خاصی باشند. در نتیجه مدت زمان ممانعت از انجام ورزش های سنگین در این افراد ممکن است طولانی تر باشد.

اما به طور کلی می توان گفت که حداقل تا 10 روز بعد از پیوند ابرو ورزش نکنید و تا یک ماه بعد از کاشت ابرو از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. با این حال تشخیص مدت زمان انجام این مراقبت ها کاملا به تشخیص پزشک و شرایط مراجعه کننده بستگی دارد.

همان طور که گفته شد در دراز مدت سبک زندگی سالم به بقا و تقویت موها و جلوگیری از ریزش آن ها کمک خواهد کرد. حتی افرادی که قبل از عمل کاشت مو ورزش نمی کردند، توصیه می شود که در برنامه های روزانه ی خود برای ورزش روزانه زمانی را در نظر بگیرند.

توجه داشته باشید که فولیکول هایی که روی ابروهای شما کاشته شده اند همان موهای طبیعی خودتان هستند و برای حفظ سلامت آن ها باید تلاش کنید. زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم به شما کمک می کند که هم تندرستی خود را حفظ کنید و هم برای همیشه از داشتن ابروهایی طبیعی، زیبا و سالم لذت ببرید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک کاشت ابرو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *