کاشت مو

دستورالعمل های کاهش عفونت بعد از کاشت مو

چه کارهایی می توانیم انجام بدهیم تا احتمال عفونت بعد از کاشت مو کمتر بشود ؟

دستورالعمل های کاهش عفونت بعد از کاشت مو

بسیاری از بیماران بعد از کاشت مو با عفونت مواجه می شوند. همانطور که می دانید، عفونت یکی از اثرات جانبی کاشت مو است. عفونت می تواند به قدری بر روی نتایج حاصل از کاشت موی طبیعی تاثیر منفی بگذارد که بیمار اصلا از کاشت موهایش راضی نباشد.

عفونت بعد از کاشت مو

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده فایل های پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

عفونت یکی از عوارض جانبی کاشت مو بوده که در صورت ابتلا به آن به طور کلی ظاهر موهای کاشته شده بهم ریخته و برای ترمیم مجدد موها باید درمان از سر گرفته شود. به این منظور که برای رسیدن به نتیجه دلخواه از کاشت مو پس از ابتلا به عفونت، به یک hair transplant  دیگر نیاز خواهد بود.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

عفونت در مناطق اهدا کننده فولیکول، منجر به زخم شدن بیش از حد پوست سر و گاهی رشد موهای ضعیف خواهد شد. همچنین یکی از بیشترین تاثیرات عفونت بر موها، ریزش موهای قسمتی از سر بوده که موهایی سالم داشته و ریزش آنها بر طاسی سر خواهد افزود.

با اینکه محیط اکثر کلینیک ها کاملا تمیز است ولی باز هم احتمال عفونت وجود دارد ولی لازم نیست زیاد نگران این مسئله باشید زیرا در هر چند هزار بیمار، فقط یک نفر درگیر عفونت می شود.

متخصص ها برای جلوگیری از ایجاد عفونت بعد از کاشت مو، برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می کنند و یک سری دستورالعمل های خاصی را به بیمار می گویند تا بعد از کاشت مو انجام بدهد.

عفونت در حین کاشت مو

البته تجویز دارو به تنهایی نمی تواند جلوی عفونت را بگیرد و رعایت یک سری دستور العمل های خاص می تواند نقش مهمی در جلوگیری از ایجاد عفونت داشته باشد.

متخصصان پوست و مو در کلینیک تخصصی پوست و مو رز به شما دستور العمل های خاصی را یاد می دهند تا بعد از کاشت مو، دچار عفونت نشوید. کارهایی که بعد از کاشت مو می توانید انجام بدهید عبارتند از:

1- از فعالیت های شدید خودداری کنید

از انجام کارها، ورزش ها و فعالیت های فیزیکی که باعث می شوند تا عرق کنید خودداری کنید زیرا باکتری ها و ویروس هایی که در اثر عرق کردن بوجود می آیند، احتمال ایجاد عفونت را در بخش هایی که مو کاشته اید را تا حد زیادی افزایش می دهند؛ بنابراین لازم است تا چند هفته بعد از کاشت مو از انجام فعالیت های فیزیکی شدید خودداری کنید.

انجام ورزش موجب تعریق پوست سر و بدن شده و عفونت موجود را افزایش خواهد داد. علاوه بر این مورد، عدم انجام فعالیت های سنگین ورزشی به تسریع بهبود پس از درمان نیز کمک خواهد کرد.

2- سر خود را بطور مرتب بشویید

بعد از کاشت مو تا چند روز نباید سرتان را بشویید ولی تمیز نگه داشتن کف سرتان مانع از رشد ذرات کثیف، ایجاد شوره در سر و همچنین خارش کف سرتان می شود. شما می توانید 2 هفته بعد از کاشت مو، کف سرتان را با شامپوی مناسبی بشویید.

3- کف سرتان را تمیز نگه دارید

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، تمیزی کف سر یک فاکتور مهم در جلوگیری از عوارض ناخواسته بعد از کاشت مو است. قبل از تماس با کف سر، دستهایتان را بشویید و هیچ وقت با دستهای کثیف به سرتان دست نزنید زیرا این کار می تواند باعث ایجاد عفونت بشود.

تمامی لباس ها و وسایلی که با کف سر در تماس هستند، مانند حوله ها، ملافه ها، کلاه و یا سایر موارد دیگر باید در ابتدا از تمیز بودن آنها اطمینان خاطر کسب کرده و سپس برای استفاده از آنها اقدام نمود.

در صورت مبتلا بودن سر به عفونت نیز نسبت به پاکیزگی این موارد حساس باشید زیرا آلوده بودن این وسایل می تواند عفونت را دو چندان کرده و روند بهبودی را کند نماید.

4- از داروهایی که متخصص برایتان تجویز کرده است، بطور مرتب استفاده کنید

متخصص بعد از کاشت مو، یک سری داروها را برای کاهش درد و همچنین مقداری آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از عفونت برای شما تجویز می کند. داروهایتان را منظم و کامل مصرف کنید تا سریعتر و بدون هیچگونه عفونتی بهبود پیدا کنید.

یکی از موارد تجویزی پزشکان پس از ترمیم موی طبیعی، سرم های ضد باکتریایی می باشند. می توانید از این سرم ها در مناطق اهدا کننده و گیرنده فولیکول مو، استفاده نمایید.

همچنین داروهایی که تجویز می نمایند مانند پلی اسپورین و باسیتراسین از خانواده آنتی بیوتیک ها می باشند. مصرف این داروها به جلوگیری از ابتلا به عفونت کمک زیادی خواهند کرد.

5- از وارد کردن هرگونه خراش یا آسیب فیزیکی به کف سر خود جلوگیری کنید

بعد از کاشت مو، شاهد مقداری پوسته خشک بر روی کف سر خودتان هستید و همچنین بعضی از زخم ها در روی سر دلمه می بندند. وجود این پوسته ها و دلمه ها باعث می شود تا بیمار تحریک بشود که کف سر خود را دستکاری کند و حتی زخم های سرش را هم لمس کند.

دلمه های زخم و پوسته ها بعد از 10 الی 15 روز بعد از کاشت مو برطرف می شوند، پس بجای اینکه به این پوسته ها دست بزنید، بهتر است از پمادهایی که متخصص برای شما تجویز کرده است، بطور مرتب استفاده نمایید.

همچنین استحمام و استفاده از شامپوی مناسب می تواند بر کاهش خارش سر تاثیر داشته باشد. البته توجه داشته باشید که اولین شستشو در نزد پزشک و توسط وی انجام خواهد شد. بنابراین از دوش گرفتن در خانه خودداری نمایید.

پوست سر برای بهبودی باید خشک باشد بنابراین برای آماده شدن پوست در برابر آب و رطوبت به کمی زمان احتیاج خواهد بود. در نتیجه باید حداقل دو روز از انجام درمان گذشته باشد.

6- مواظب سرتان باشید

بعد از کاشت مو، هر روز فرآیند رشد موهایتان را با دقت بررسی کنید و مراقب تمام تغییراتی که در کف سرتان ایجاد می شود هم باشید. در ضمن، اگر شاهد هر گونه اثرات جانبی و عوارضی بودید، هم به متخصص خود اطلاع بدهید تا هر چه سریعتر آن عارضه برطرف بشود.

پس از اتمام ترمیم موی طبیعی، داشتن کمی درد، تورم و قرمزی عادی بوده و جای نگرانی وجود نخواهد داشت. زمانی نیاز به مراقبت بیشتر می باشد که این موارد گسترش یافته و بهبود نیابند.

مرتبا پوست سر خود را چک کرده تا در صورت افزایش و گسترش بیشتر این علائم، سریعا پزشک خود را مطلع سازید.

درمان زود هنگام یکی از موثرترین کارها برای جلوگیری از بروز خطرات بعدی می باشد.

7- در طول دوره ریکاوری، از مصرف سیگار، تنباکو و الکل خودداری کنید

همانطور که در مقاله های قبلی کاشت مو عنوان کردیم، قبل و بعد از کاشت مو نباید سیگار، قلیان و یا الکل مصرف کنید. سیگار و الکل به قدری برای بیمار مضر هستند که در این خصوص متخصص ها بارها تاکید کرده اند که برای گرفتن نتیجه ای خوب از کاشت مو، باید سیگار و الکل را کنار بگذارید.

سیگار و الکل می توانند در ایجاد عفونت هم نقش داشته باشند پس برای اینکه دوره ریکاوری خوبی را سپری کنید، از مصرف آنها خودداری کنید.

در طی انجام کاشت مو به روش های متفاوت سوراخ و برش هایی برای کاشتن فولیکول ها ایجاد خواهد شد. زمانی که فرد پس از کاشت مو سیگار مصرف می نماید، این سوراخ های کوچک در معرض ابتلا به انواع ویروس و باکتری قرار گرفته و خطر ابتلا به عفونت اوج خواهند گرفت. به همین دلیل مصرف سیگار و استعمال سایر دخانیات پس از درمان منع شده است.

همانطور که میدانید، الکل موجب رقیق شدن خون خواهد شد. هرچه خون در بدن رقیق تر باشد، احتمال افزایش خطر خونریزی بیشتر خواهد شد. افزایش شدت خونریزی، می تواند زمان لازم برای بهبودی را تحت تاثیر قرار داده و بیشتر کند.

در نتیجه تمامی این اتفاقات، خطر ابتلا به عفونت نیز افزایش می یابد. به همین دلیل حداقل دو هفته قبل از درمان و دو هفته پس از درمان، باید از مصرف الکل و سایر مشروبات الکلی خودداری شود.

8- استفاده از اسپری نمکی

این محلول برای تمیز کردن سر و از بین بردن هرگونه پوست و شوره اضافی از موها می باشد. هر روز به مدت 30 دقیقه و دو بار، این محلول نمکی را بر یک گاز استریل شده اسپری کرده و به آرامی اطراف پوست سر خود را با این محلول ماساژ دهید.

علاوه بر پاکسازی پوست سر، مانع از ایجاد محیطی برای رشد باکتریها شده و از رشد باکتریها جلوگیری خواهد کرد.

نشانه های عفونت بعد از کاشت مو

نشانه های عفونت بعد از کاشت مو شامل قرمزی و تورم بیش از اندازه است. ممکن است در اثر عفونت در روی سر، مقداری خون ریزی هم مشاهده بشود. در کل، اگر عوارض و اثرات جانبی بعد از کاشت مو با گذشت یک هفته بجای بهتر شدن بدتر بشود، نشانه عفونت سر است و شما باید به متخصص مراجعه کنید.

عفونت سر پس از کاشت مو مسئله ای جدی بوده و نباید نادیده گرفته شود. در صورت داشتن هر یک از علائم عفونت، سریعا با پزشک خود تماس برقرار کرده و از وی برای درمان آن کمک بخواهید.

همچنین به یاد داشته باشید که درمان عفونت به صورت خودسرانه ممکن نبوده و نیازمند تخصص، برای از بین بردن کامل عفونت و پاکسازی آن از کل بدن می باشد.

مهم ترین علت ایجاد عفونت در حین کاشت مو و بعد از آن

دلیل اصلی ایجاد عفونت در حین کاشت مو و حتی بعد از آن می تواند به خاطر شرایط غیر بهداشتی کاشت مو باشد. در واقع، اگر بخش اهدا کننده فولیکول و سر به خوبی ضدعفونی نشوند، سر بیمار دچار عفونت می شود.

در مورد انتخاب کلینیک و پزشک خود به خوبی دقت نمایید. زیرا کلینیک مجهز و معتبر، در هنگام انجام درمان ریزش مو، از وسایل و ابزارآلات استریل استفاده می نماید. استریل بودن ابزارات و رعایت اصول بهداشتی تا حد زیادی موجب کاهش خطر ابتلا به عفونت خواهد شد.

همچنین پزشک کاردان و ماهر نیز باید به این موضوع واقف باشد که برای جلوگیری از بروز عفونت، باید نواحی اهدا کننده و گیرنده فولیکول تمیز شده و سپس درمان آغاز شود.

بنابر این پیشنهاد می شود که در ” بهترین کلینیک کاشت مو ” و ” بهترین دکتر کاشت مو ” این عمل را انجام دهید.

اثرات و عوارض عفونت بعد از کاشت مو

عفونت بعد از کاشت موی می تواند روز به روز جدی تر و بیشتر بشود، بر نتایج جراحی کاشت مو تاثیر منفی بگذارد و حتی سلامت فیزیکی شما را هم تحت تاثیر خودش قرار بدهد.

عفونت می تواند به ظاهر موهای کاشته شده شما آسیب زیادی وارد کند و برای اینکه این آسیب ها را جبران کنید، نیاز به کاشت موی مجدد خواهید داشت.

عفونت در بخش های اهدا کننده فولیکول مو باعث ایجاد اسکارهای زیاد و ناخوشایندی می شود و حتی در سرعت رشد دوباره موها تاثیر منفی می گذارد. در نهایت، عفونت باعث از دست دادن موهای سالم زیادی می شود.

* اگر شما هم از مشکل ریزش مو رنج می برید و به دنبال راه حلی هستید که موهایتان دوباره رشد کنند، مشورت با متخصص پوست و مو می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. متخصص با شما در مورد تمام جنبه های ریزش مو صحبت خواهد کرد و به شما بهترین راه حل را پیشنهاد خواهد داد.

درمان به موقع و مناسب عفونت، از فولیکول های نواحی اهداکننده و گیرنده فولیکول ها در کاشت مو، محافظت کرده و می تواند بر حاصل شدن نتایجی پایدار پس از درمان نیز تاثیر بگذارد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز، با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت مو و مراقبت های بعد از کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره تماس 02144067005 بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *