پوست و مو

عفونت های پوستی را بشناسید

عفونت های مهم پوستی را بشناسید

عفونت های پوستی 

پوست بدن و صورت مهم ترین نقش را در حفاظت از اندام ها دارد در واقع پوست مانعی برای ورود آلودگی به اندام های داخلی است. برخی مواقع پوست ما با میکروب و آلودگی های متفاوت روبرو شده و اگر رسیدگی های لازم انجام نشود این آلودگی ها باعث ایجاد عفونت پوست می شود.

عفونت های پوستی را بشناسیددر هنگام بروز عفونت در سطح پوست باید شما در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید تا عفونت ایجاد شده به سطوح داخلی تر از پوست نفوذ نکند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

علت به وجود آمدن عفونت پوست

همانطور که گفته شد پوست نقش اساسی در حفاظت از بدن دارد. زمانی که پوست با میکروب و آلودگی های بسیاری روبرو می شود باید آلودگی های ایجاد شده را تمیز کرد، در غیر این صورت ممکن است این آلودگی ها باعث ایجاد عفونت های خفیف یا گسترده در سطح پوست شوند.

هنگامی که در سطح پوست خراش یا بریدگی ایجاد شده باشد این آلودگی ها می تواند در عمق پوست نفوذ و عفونت بیشتری در پوست شما تشکیل شود.

عفونت های پوستی را بشناسیدانواع مختلف عفونت های پوستی

انواع عفونت های پوستی متفاوت است و با علائم های مختلف پدیدار می شوند. این نوع عفونت ها به شرح زیر است:

عفونت های باکتریایی

این نوع عفونت پوست اکثر اوقات به صورت برآمدگی های قرمز نمایان می شوند که در ابتدا بسیار کوچک بوده و در طی زمان بزرگتر می شوند. نوع خفیف عفونت های باکتریایی با استفاده از درمان های موضعی رفع می شوند، اما سایر دیگر که به صورت گسترده در پوست پخش شده اند باید با داروهای خوراکی درمان شوند. این نوع عفونت پوست باعث ایجاد جوش، جذام و سلولیت می شوند.

عفونت های ویروسی

این گونه عفونت ها بر اثر ویروس بر پوست نمایان می شوند. عفونت های ویروسی مانند عفونت های دیگر می تواند به صورت خفیف تا گسترده بر پوست شکل بگیرد. انواع عفونت های ویروسی منجر به بیماری های مانند زونا، آبله مرغان، سرخک و زگیل می شود.

عفونت های قارچی

این نوع عفونت پوست در قسمت های مرطوب مانند پا یا در زیربغل ایجاد می شود. عفونت قارچی همانطور که از اسم آن پیداست از قارچ ایجاد می شود. این نوع مشکل پوست به طور کلی خطرناک نیست و می توان به راحتی در منزل آنها را درمان کرد.

عفونت های قارچی ایجاد شده بر پوست انواع متفاوتی دارند که می تواند در نواحی مختلف بدن ایجاد می گردد به طور مثال در قسمت پاهای ورزشکاران، بین پاهای کودکان، ایجاد برفک دهان و در قسمت هایی از ناخن دیده می شوند.

عفونت های انگلی

این نوع عفونت پوست در اثر انگل شکل می گیرند. در صورتی که این عفونت در اسرع وقت درمان نشود، می تواند به اندام ها و جریان خون سرایت کند. انگل بر اثر شپش، زخم و جای خواب کثیف ایجاد می شود.

علائم عفونت پوست

این نوع مشکل پوست مانند سایر بیماری ها دیگر دارای علائمی است. عفونت پوست بسته به نوع آن می تواند علائم متفاوتی را برای بیماران به همراه داشته باشد اما به طور کلی عفونت علائمی مانند قرمزی و جوش های ریز بر سطح پوست ایجاد می کند.

در صورتی که تاول هایی عفونی بر سطح پوست خود مشاهده کردید، بهتر است هرچه زودتر به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا مشکل شما به طور کامل بررسی شود؛ اما اگر به این علائم توجه نشود، ممکن است عفونت پوست در خون جریان پیدا کرده و باعث بروز مشکلات بیشتری در شما شود.

زمانی که در سطح پوست شما چرک، تاول، لکه و ترک پوستی ظاهر شد به طور قطع شما دچار عفونت پوست شده اید، بهتر است در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

عوامل خطرساز در ایجاد عفونت پوست چیست؟

علت ایجاد عفونت بستگی به نوع آن دارد و علت هر یک از عفونت ها با یکدیگر متفاوت است. در ادامه هر یک از آنها را برای شما بررسی خواهیم کرد:

عفونت باکتریایی

این نوع عفونت پوست معمولا به دلیل برشهای عمیقی که بر سطح پوست ایجاد می شود، به وجود می آید. ایجاد برش و خراش بر سطح پوست به این معنی نیست که شما لزوما دچار عفونت پوست خواهید شد،  بلکه منجر به افزایش خطر ابتلا به عفونت می شوید. سعی کنید هنگامی که پوست شما دچار بریدگی می شود زخم ایجاد شده را تمیز نگه دارید تا باعث بروز این مشکل نشود.

عفونت ویروسی

ویروس تبخال شایع ترین ویروس های پوستی است. معمولا در هنگام عفونت ویروسی، پوست کنار لب دچار تورم خواهد شد بهتر است در این حالت به پزشک مراجعه کنید تا تجویز هایی در این خصوص داشته باشد.

عفونت قارچی

بسیاری از عوامل مانند سبک زندگی که دارید، می تواند در به وجود آمدن این نوع عفونت پوست موثر باشد. به طور مثال اگر ورزشکار هستید خطر ابتلا به این مشکل پوستی به دلیل عرق کردن در حین ورزش، افزایش می یابد. همان طور که گفته شد این نوع عفونت ها در جاهای گرم و مرطوب به راحتی ایجاد شده و رشد می کنند.

پس پوشیدن لباس های عرق کرده و مرطوب می تواند یکی از عامل خطرساز در ایجاد این نوع عفونت باشد.

عفونت انگل

زمانی ک حشرات ریز در پوست شما قرار بگیرند و تخم گذاری کنند باعث بروز این نوع عفونت پوست خواهد شد. رعایت نکردن بهداشت باعث پدیدار شدن این گونه حشرات در زیر پوست شما می شود؛ بنابراین به بهداشت خود توجه بیشتری داشته باشید تا مشکلی در این خصوص برای شما به وجود نیاید.

عفونت پوست را چگونه می توان تشخیص داد؟

در صورتی که شما علائم ذکر شده در سطح پوست خود مشاهده کردید بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا به درستی مشکل شما را تشخیص دهد. در ابتدا پزشک در مورد مشکل پوستی شما سوال خواهد و قسمت هایی که دچار قرمزی و ایجاد تورم شده است را معاینه می کند.

با مشاهده ضایعات پوستی شما متوجه خواهید شد که آیا شما دچار عفونت پوستی شده اید یا خیر. هنگام معاینه عارضه های پوستی با توجه به نوع آن یعنی چرکی بودن یا نبودن برای شما داروهای مورد نیاز را تجویز خواهد کرد.

عفونت های پوستی را چگونه می توان درمان کرد؟

درمان عفونت پوست بستگی به نوع و شدت عفونت بر پوست دارد. برخی از این عفونت ها ممکن است طی چند روز یا چند هفته بدون مراجعه به پزشک درمان شوند. شما می توانید از کمپرس های آب سرد بر قسمتهایی از پوست که متورم و قرمز قرار شده اند، قرار دهید.

همچنین می توانید از آنتی هیستامین هایی در صورت عدم مراجعه به پزشک استفاده کنید تا علائم عفونت پوست کاهش یابد. برای کاهش خارش می توانید از کرم های موضعی بر سطح پوست خود استفاده کنید در صورتی که با انجام این گونه اقدامات عفونت بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید.

پزشک متخصص بسته به نوع عفونت های ایجاد شده در سطح پوست برای شما داروهای خوراکی تجویز می کند. معمولا از دارو های آنتی بیوتیک برای کاهش عفونت ها استفاده می کنند در نهایت با ادامه این روند مشکل عفونت پوست شما بر طرف خواهد شد.

چگونه می توان از بروز عفونت پوست جلوگیری کرد؟

همانطور که گفته شد یکی از عوامل اصلی در بروز مشکلات پوستی ایجاد آلودگی و میکروب بر سطح پوست است.

رعایت کردن بهداشت های فردی می توانید از این گونه آلودگی ها تا حد زیادی جلوگیری کنید به عنوان مثال با شستشوی مکرر دست، حمام کردن و استفاده نکردن از لباس های مرطوب و کثیف تاثیر زیادی خواهد داشت؛ بنابراین با رعایت کردن بهداشت هیچ مشکل پوستی برای شما ایجاد نخواهد شد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *