پوست و مو

رنگ کردن مو در دوران بارداری مجاز است؟

رنگ کردن مو در دوران بارداری

رنگ کردن مو در دوران بارداری

بسیاری از فعالیت های زیبایی در دوران بارداری ممنوع و محدود می شوند اما بارداری به آن معنا نیست که شما نمی توانید از مو هایی زیبا و دلخواه برخوردار شوید. رنگ کردن مو در دوران بارداری، انتخاب بسیاری از افراد به شمار می رود اما سوال اینجاست که آیا ممکن است این انتخاب، خطرات و مشکلاتی به همراه داشته باشد؟ آیا در دوران حاملگی، نباید مو ها را رنگ کرد؟

رنگ کردن مو در دوران بارداریقانون نانوشته ای وجود دارد که می گوید رنگ کردن مو برای زنان باردار خطرساز است. این نگرانی از سال ها قبل به وجود آمده اما حالا دیگر اوضاع کمی متفاوت شده و مردم، هر قانون و قاعده ای را به سادگی و بدون تحقیق کافی، نمی پذیرند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

حقیقت آن است که رنگ کردن مو در دوران انتظار برای تولد فرزند، مشکلی ندارد و مادران می توانند چنین تصمیمی برای خودشان بگیرند اما رعایت نکردن بعضی از نکات، در این مورد ضروری به نظر می رسد. اگر می خواهید بدانید که این نکات، شامل چه چیزهایی می شوند، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

احتیاط های رنگ کردن مو در دوران بارداری

اگر شما در دوران حاملگی به دنبال رنگ کردن مو های خود هستید، در درجه اول باید بدانید که شرایط شما با افراد دیگر کمی متفاوت خواهد بود. در نتیجه بهتر است نکاتی را رعایت کنید تا این روند، هیچ آسیبی به جنین نرساند.

اگر همه این نکات به درستی رعایت شوند، شما می توانید بدون کوچک ترین نگرانی، مو های خود را در دوران حاملگی رنگ کنید و ظاهری دلخواه را برای خود به وجود بیاورید.

رنگ کردن مو در دوران بارداریتا 3 ماهه دوم صبر کنید

به طور کلی تحقیق هایی که تا امروز در مورد رنگ مو و بارداری صورت گرفته‌ اند، تحقیق های محدودی هستند اما همین تحقیق ها نشان می دهند که رنگ مو در شرایط استاندارد، منافاتی با سلامت جنین ندارد. با این حال بهتر است برای انجام این کار، تا شروع سه ماه دوم بارداری صبر کنید.

در 12 هفته اول حاملگی، بسیاری از تغییرات اولیه در جنین شکل می گیرد. در آن دوره اوضاع کمی حساس تر است و به همین خاطر باید بیشتر احتیاط به خرج داد. در نتیجه بهتر است ریسک نکنید و برای رنگ کردن مو های خود، منتظر ماه چهارم حاملگی بمانید.

از امن ترین روش ها استفاده کنید

برای رنگ کردن مو ها، روش های زیادی وجود دارد. در دوران حاملگی، باید امن ترین روش ها را برای خودتان در نظر بگیرید. معمولا بهتر است به جای رنگ کردن مو در چند مرحله، این کار را تنها در یک مرحله انجام دهید و از رنگ هایی استفاده کنید که نیازمند چند مرحله نیستند.

علاوه بر این، برای احتیاط بیشتر و دقیق تر، از روش هایی مثل هایلایت بهره ببرید که در آن رنگ ها مستقیما به ساقه مو اضافه می شوند. در حقیقت اگر رنگ روی پوست شما قرار بگیرد، امکان ورود آن به جریان خون نیز وجود خواهد داشت. این احتمال البته بسیار کم است اما نمی توان آن را کاملا نادیده گرفت.

از رنگ های استاندارد استفاده کنید

رنگ هایی که امروز برای عوض کردن ظاهر مو ها در بازار موجود هستند، تنوع بسیار زیادی دارند. بهتر است شما رنگ هایی را انتخاب کنید که در ترکیب پایه خود، آمونیاک نداشته باشند. رنگ های موقتی که تنها یک ماه از بین می روند، نگرانی کمتری برای شما به وجود خواهند آورد.

در زمان خرید رنگ ها حتما به ترکیب های آن ها دقت کنید. بعضی از رنگ ها به عنوان رنگ طبیعی به فروش می رسند اما در عمل، ترکیب های شیمیایی و مضر بسیار زیادی در خود دارند.

به جزئیات دقت کنید

اگر به دنبال رنگ کردن مو در دوران بارداری هستید، باید به جزئیات خاصی نیز توجه نشان دهید. برای مثال اگر این کار را در یک سالن زیبایی انجام می دهید، ابتدا مطمئن شوید که هوای کافی به شما خواهد رسید.

اگر هم رنگ مو را در خانه روی سر خود پیاده می کنید، حتما پنجره ها را باز کنید. این موضوع موجب می شود که شما در معرض استنشاق ترکیب های مضر قرار نگیرید. در واقع شما باید بیشتر از افرادی در شرایط عادی هستند، نسبت به این جزئیات حساس باشید.

اگر خودتان رنگ کردن مو را انجام می دهید، حتما در زمان انجام این کار دستکش داشته باشید. استفاده از لباس آستین بلند هم به شما کمک می کند تا رنگ به پوست دست برخورد نکند. توصیه های روی بسته رنگ را به دقت رعایت کنید و به محض رسیدن به کم ترین زمان خواسته شده روی این بسته، شستشو را انجام دهید.

رنگ مو را تست کنید

تغییرات هورمونی در دوران بارداری، ممکن است وضعیت مو های شما را تغییر دهند. در نتیجه بهتر است ابتدا رنگ مو را روی یکی از تار های موی خود تست کنید تا از نتیجه کار مطمئن شوید و ناچار به تکرار چند باره فرآیند نباشید.

همچنین گاهی بعضی از رنگ ها، ممکن است موجب بروز واکنش آلرژیک شوند. در نتیجه این تست کردن کمک می کند تا جلوی هر اتفاق پیش بینی نشده ای را برای خود بگیرید.

پوست سر خود را به دقت شستشو بدهید

وقتی رنگ کردن مو به پایان رسید، حتما مو ها و پوست سر خود را به دقت شستشو بدهید و مطمئن شوید که آثار رنگ به ویژه روی پوست سر، باقی نمانند. همان طور که گفته شد این احتمال وجود دارد که ترکیب های شیمیایی موجود در رنگ های مو، از طریق پوست به جریان خون برسند. اگر همه نکات را به درستی رعایت کردید، هیچ دلیلی برای اضطراب و نگرانی وجود نخواهد داشت.

رنگ مو های طبیعی در دوران بارداری

اگر در دوران بارداری به سر می برید و به دنبال ایجاد یک تغییر ظاهری در مو های خود هستید، می توانید از روش های طبیعی برای رنگ کردن مو ها استفاده کنید. روش هایی که بسیار بی ضرر و کم خطر به نظر می رسند.

ترکیب آب هویج با یک روغن گیاهی، می توان رنگ جذابی برای مو های شما به وجود بیاورد. همچنین شما می توانید از حنا نیز به خوبی برای به وجود آوردن یک رنگ جذاب استفاده کنید. آب لیمو و قهوه نیز حاوی موادی هستند که می توانند برای مدتی، یک تغییر رنگ در مو های شما به وجود بیاورند.

تغییراتی که با رنگ مو های طبیعی ایجاد می شوند، معمولا دوام زیادی ندارند اما سلامت موهای شما را نیز به خطر نمی اندازند و به ویژه در دوران حاملگی، هیچ ضرری نخواهند داشت. شما می توانید در این مطلب اطلاعات بیشتری در مورد رنگ کردن طبیعی مو به دست آورید.

 مشورت با پزشک برای رنگ کردن مو

در دوران حاملگی، هیچکس به اندازه پزشک شرایط جسمی شما را به شکل دقیق نمی شناسد. در نتیجه بهتر است مسائلی از قبیل رنگ کردن مو را نیز با مشورت پزشک خود انجام دهید. شاید شرایط بعضی از افراد حساس تر باشد و پزشک به این افراد توصیه کند که قید چنین فعالیتی را بزنند. نقش مشورتی پزشک در این زمینه، مفید و موثر خواهد بود.

در یک نگاه کلی، رنگ کردن مو در دوران بارداری یک فعالیت خطرساز نیست و شما می توانید این کار را به راحتی انجام دهید اما به شرطی که همه توصیه ها را نیز به دقت مد نظر داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *