پوست و مو

روند پیر شدن پوست به چه شکل است ؟

روند پیر شدن پوست به چه شکل است ؟

روند پیر شدن پوست

پیر شدن پوست با توجه به عوامل مختلفی می تواند در دوره های زمانی متفاوتی ایجاد شود. پوست صورت یکی از مهمترین قسمت های بدن است که با قرار گرفتن در شرایط نامناسب به شدت آسیب می بیند.

روند پیر شدن پوست به چه شکل است ؟در واقع پیر شدن پوست در حالت کلی روندی طبیعی دارد اما در برخی از موارد بعضی از مشکلات و شرایط می تواند این روند را سریع ترکند و به بروز پیر شدن پوست بیانجامد. برای این منظور انجام مراقبت های لازم از پوست را باید جدی بگیرید تا بتوانید به کند شدن روند ایجاد چین و چروک پوست کمک کنید.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

عواملی که در پیر شدن پوست نقش دارند چیست؟

عوامل مختلفی می توانند در پیر شدن پوست نقش داشته باشند. این عوامل می توانند مربوط به سبک زندگی، نوع رژیم غذایی هر فرد، ژنتیک، آب و هوا، نور خورشید، افزایش سن و بسیاری از عوامل دیگر مورد بررسی قرار گیرند.

در واقع پیر شدن پوست در هر شرایطی ممکن است به سرعت قابل مشاهده شدن باشد. سیگار کشیدن را می توان نوعی عامل در ایجاد پیر شدن پوست دانست. افرادی که به طور مرتب سیگار می کشند، رادیکال های آزادی که از طریق مصرف سیگار در بدن آنها ایجاد می شود می تواند اکسیژن موجود در بدن این افراد را کاهش دهد.

طی این فرآیند پوست نمی تواند از اکسیژن کافی برای تغذیه خود برخوردار شود و به مرور زمان این امر می تواند روند پیر شدن پوست را تسریع کند.

روند پیر شدن پوست به چه شکل است ؟پیر شدن پوست چگونه اتفاق می افتد؟

پیر شدن پوست دارای مراحلی است که به مرور زمان بیش از پیش نمایان می شود. در واقع چین و چروک پوست می تواند در اثر افزایش سن بیشتر دیده شود. طی پیر شدن پوست، مواد مورد نیاز برای رشد سلول های پوستی و جوانسازی آن از بین میروند و این عارضه می تواند منجر به پیر شدن پوست و ایجاد چین و چروک هایی روی پوست شود.

از آنجایی که ماده اولیه برای ایجاد لطافت و نرمی پوست کلاژن و الاستین است، این مواد در صورتی که پوست دارای شرایط مناسبی نباشد به مقادیر کمی تولید می شوند. در واقع عواملی که می تواند به از بین رفتن کلاژن پوست بیانجامد بسیار زیاد است.

به همین دلیل شما باید مواد مغذی مورد نیاز برای ایجاد کلاژن سازی بیشتر را به پوست خود برسانید تا از این طریق پیر شدن پوست دارای روند کندتری شود. با توجه به اینکه پوست در سنین کمتر دارای خاصیت ارتجاعی بالایی است می تواند بسیار درخشان و لطیف باشد

اما این ویژگی تحت عواملی که ذکر شد به مرور زمان خاصیت خود را از دست می دهد. در نتیجه پوست صورت به خشکی می انجامد. خشک شدن پوست عامل بسیار مهمی در روند پیر شدن پوست است.

همچنین در زیر پوست بافت های چربی وجود دارند. این بافت ها می توانند به پوست خاصیت سفت کنندگی ببخشند. در نتیجه پوست دچار افتادگی یا چروک در سطح خود نمی شود. رسیدگی نکردن به پوست و یا لاغری و رژیم های غذایی نامناسب می تواند به سرعت این چربی ها را از بین ببرد. در نتیجه این امر، چروک های پوستی در نواحی مختلفی از پوست ایجاد می شوند.

تغییراتی که در روند پیر شدن پوست مشاهده می شوند چگونه است؟

پیر شدن پوست عارضه ای است که به مرور زمان اتفاق می افتد. در واقع این عارضه غیر قابل اجتناب است؛ اما چین و چروک پوست غیر از روند پیری در برخی از مواقع می تواند سریعتر از موعد اتفاق بیفتد. همانطور که گفته شد نرسیدن مواد مفید به پوست می تواند پیر شدن پوست را تسریع کند.

پوست برای جوانسازی به رطوبت، کلاژن، الاستین، اکسیژن و مواد معدنی بسیاری نیاز دارد. در صورتی که به پوست خود تغذیه مناسب را نرسانید روند پیر شدن پوست را سریع تر مشاهده می کنید. در واقع پیر شدن پوست دارای علائمی است که در صورت مشاهده آنها باید هر چه سریع تر به درمان آن اقدام کنید.

زیرا بافت پوست دارای نرمی و لطافت خاصی است. در صورتی که پوست شما دچار تغییراتی مانند چین و چروک، خط های موازی و یا شلی و افتادگی شد باید در اسرع وقت اقدامات لازم را برای از بین بردن این خطوط انجام دهید؛ زیرا این علائم می تواند با گذشت زمان بیشتر شود.

با این حال تغییرات زیر در روند پیر شدن پوست مشاهده می شود.

  1.   در این فرآیند پوست به زردی می گراید و لطافت خود را از دست می دهد.
  2.   ممکن است برخی ازتومورهای خوشی خیم بر روی پوست ظاهر شود.
  3.   پوست دچار افتادگی و شلی می شود و بافت های آن از هم گسسته خواهد شد. این عارضه به دلیل از بین رفتن الاستین پوست مشاهده می شود.
  4.   با نازک شدن پوست سطح آن شفاف تر می شود. به همین دلیل رگ های خونی در زیر پوست به راحتی قابل دیدن است. این امر با از بین رفتن اپیدرم یا لایه سطحی پوست ممکن است ایجاد شود.
  5.   شکنندگی پوست در روند پیر شدن پوست به راحتی می تواند رخ دهد؛ زیرا به دلیل صاف شدن اپیدرم این امر به راحتی ایجاد می شود.
  6.   کبودی های موجود در سطح پوست از طریق پیر شدن پوست اتفاق می افتد؛ زیرا دیواره رگ های خونی در زیر پوست نازک می شود و این امر می تواند منجر به چین و چروک پوست شود.

افزایش سن چه تغییراتی را در روند پیر شدن پوست ایجاد می کند؟

  1. از دست دادن چربی بافت های زیرین پوست در نواحی مختلفی از پوست به خصوص، بینی، اطراف دهان، پیشانی، زیر چشم ها به سرعت مشاهده می شود. این عارضه به دلیل شل شدن پوست به واسطه از دست دادن چربی اتفاق می افتد.
  2. استخوان های اطراف چانه و دهان در اثر پیر شدن پوست ممکن است تا سن 60 سالگی به راحتی قابل مشاهده شدن باشد.
  3. لکه های پوستی در روند چین و چروک پوست در سنین پیری بیش از هر زمان دیگری قابل مشاهده شدن است.
  4. در سن پیری به دلیل افتادگی غضروف بینی ساختار فرم بینی از بین می روند و پوست این نواحی دچار کشیدگی می شود.

تاثیرات آفتاب در پیر شدن پوست چیست؟

یکی از مهمترین عواملی که می تواند منجر به ایجاد چروک های پوستی شود را می توان نور مضر خورشید دانست. از آنجایی که قرار گرفتن در برابر نور خورشید به مدت طولانی می تواند اشعه های فرابنفش خورشید را در پوست جذب کند این امر به سرعت می تواند منجر به ایجاد لک های پوستی و چین و چروک پوستی شود.

این اشعه ها به قدری دارای پرتوهای پرانرژی هستند که از سطح پوست نفوذ کرده و الاستین موجود در پوست را تحت تاثیر قرار می دهند. در طی این فرایند کشیدگی پوست صورت اتفاق خواهد افتاد. این کشیدگی می تواند به دلیل از بین رفتن چربی موجود در بافت های زیرین پوست باشد.

همچنین نور خورشید می تواند کلاژن مورد نیاز پوست را از بین ببرد. در این صورت روند پیر شدن پوست به سرعت اتفاق خواهد افتاد. برای جلوگیری از این عارضه باید از کرم های ضد آفتاب با UV مناسب و تحت نظر تجویز پزشک استفاده کنید تا بتواند از سطح پوست در برابر نور های مضر خورشید جلوگیری کند و مواد مرطوب کننده مورد نیاز برای پوست را به آن برساند.

به هیمن دلیل برای مراقبت از پوست خود باید اقدامات لازم را قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید انجام دهید تا پیر شدن پوست را قبل از پیری و افزایش سن مشاهده نکنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *