کاشت مو

دستورالعمل های داشتن موهای پرپشت و زیبا

دستورالعمل های داشتن موهای پرپشت

دستورالعمل های داشتن موهای پرپشت و زیبا

تغییرات طبیعی بدن در طول زمان مثل کم پشت شدن مو ها و کاهش قابلیت ارتجاعی موها برای همه افراد بوجود می آید؛ این تغییرات در اثر کاهش جریان خون، توقف تولید سلول ها، تغییرات هورمونی و همچنین رژیم غذایی بوجود می آیند که همگی این عوامل بر سلامت موهای ما تاثیر می گذارند.

موهای پرپشت

همه ی ما در اطرافمان کسانی را می شناسیم که موهای فوق العاده پرپشتی دارند؛ شاید آنها هم راز خاصی برای موهایشان دارند که ما از آن بی خبریم.

البته کسانی هم هستند که بخاطر ژنتیک، بیماری و سایر اتفاقات موی خود را از دست داده اند و اقدام به ” کاشت مو ” کرده اند که این افراد هم می توانند از مطالب این مقاله برای نگه داری بهتر از موهای جدید خود استفاده کنند. خواندن مقاله امروز را به کسانی توصیه می کنیم که می خواهند موهای پرپشت و زیبایی داشته باشند.

داشتن موهای پرپشت

داشتن موهایی پرپشت و زیبا چه برای مردان و چه برای زنان حائز اهمیت بوده و بسیاری از افراد برای تقویت و رشد موهای خود از روش های مختلفی استفاده می نمایند. اما تا چه میزان این تلاش افراد پاسخگویشان بوده و از مراجعه به پزشک متخصص کاشت مو جلوگیری کرده است؟

دستور 1 : وقتی موهایتان خیس است، از شانه برای موهایتان استفاده نکنید

هیچ وقت موهایتان را وقتی تازه از حمام بیرون می آیید، شانه نکنید؛ این راز اکثر کسانی است که موهای پرپشتی دارند. شما باید صبر کنید تا موهایتان کاملا خشک بشوند و بعد از شانه برای مرتب کردن موهایتان استفاده کنید.

از شانه هایی که دندانه های بزرگی دارند برای موهایتان استفاده کنید زیرا این شانه ها از شکنندگی موهایتان می توانند خوبی جلوگیری کنند. بعضی ها هم عادت دارند که در حمام موهایشان را شانه کنند که این کار واقعا تاثیر بدی در موهایشان می گذارد و باعث ریزش بیشتر موها می شود.

دستور 2 : وقتی موهایتان خیس است از سشوار، اتو مو، دستگاه بابلیس و سایر وسایل حرارتی استفاده نکنید

بدترین کاری که می توانید با موهایتان بکنید این است که وقتی موهایتان را در سالن رنگ کردید، به آرایشگر اجازه بدهید که موهایتان را سشوار بکشد تا خشک بشوند. وقتی موهایتان هنوز مرطوب است و کاملا خشک نشده است، نباید از اتو مو و بابلیس برای حالت دادن به موهایتان استفاده کنید؛

پس دفعه بعدی که به آرایشگاه می روید، این نکات را خوب به خاطر بسپارید و از همه مهم تر به آنها عمل کنید.

همچنین هنگام خشک کردن موها توجه داشته باشید که موهای خود را تکان نداده و یا آنها را به هم مالش ندهید زیرا این موارد نیز می تواند به موها آسیب برساند. به جای این موارد می توانید آب موهای خود را با فشار دادن کاهش داده و از رطوبت موهای خود بکاهید.

حتی پس از کاشت مو نیز نباید برای خشک کردن موها از سشوار و اتو مو استفاده نمود زیرا در آن زمان فولیکول ها ضعیف بوده و با این کار آسیب جدی خواهند دید.

دستور 3 : از اکسنتشن برای افزایش حجم موهایتان استفاده نکنید

اگر واقعا به دنبال موهای پرپشت و طبیعی هستید، اکستنشن فقط شما را از این هدف ها دورتر می کند. شاید اکستنشن سریعترین راه برای دسترسی به موهای پرپشت باشد ولی به مرور زمان به موهای شما آسیب جدی وارد می کند.

نصب اکستنشن زمانی آسیب بیشتری به موها وارد می کند که نحوه نصب آن بر سر نادرست باشد بطور مثال افرادی برای نصب اکستنشن از چسب مایع و یا ابزارآلات گرم استفاده می نمایند. در این شرایط اکستنشن آسیب و صدمه بیشتری وارد خواهد کرد.

دستور 4 : موهایتان را به حالت دم اسبی نبندید

بستن موها به حالت دم اسبی و همچنین استفاده از کش مو، فشار زیادی را به موهای شما وارد می کند. تصور کنید وقتی مواهیتان خیس است، آنها را با کش موی سفتی می بندید تا به مدل دم اسبی مورد نظرتان برسید؛

آیا می دانید چند تار مو را از دست می دهید؟ شما با این کار کوچک، 100 تار مو را به راحتی از دست می دهید. بستن موها به حالت دم اسبی باعث شکنندگی موها می شود پس اگر موهای پر پشت تری می خواهید، از این مدل برای موهایتان استفاده نکنید.

دستور 5 :  با ویتامین های زیبایی مو آشنا بشوید

ویتامین های زیبایی مو را می شناسید؟ بیوتین، ویتامین A، ویتامین E و فولیک اسید باعث رشد بیشتر و زیباتر شدن موهای شما می شوند. سعی کنید غذاهایی مصرف کنید که حاوی این ویتامین ها باشند و یا به طور روزانه از مکمل آنها استفاده کنید. البته به غیر از مصرف غذا و مکمل، می توانید از شامپوهایی استفاده کنید که ویتامینه باشند.

هر یک از این ویتامین ها تاثیر بسزایی بر رشد و تقویت موها خواهند داشت. بطور مثال بیوتین یکی از ویتامین هایی است که در واکنش های شیمیایی شرکت کرده و جلوگیری از ریزش مو، سوزش پوست اطراف چشم و بینی و دهان کمک خواهد کرد.

این ویتامین را می توانید در انواع نرم کننده های مو، شامپوها و یا انواع محصولات مشابه آن یافت نمایید. اما بیوتین در بیشتر اوقات وقتی بطور کامل موثر است که به صورت خوراکی مصرف شود.

یکی از بهترین مزایای بیوتین این است که محصول در آب می باشد. این به این معنی است که اگر زمانی بیش از حد بیوتین وارد بدن شد، مقدار کافی جذب شده و بقیه میزان اضافی این ویتامین، از طریق ادرار دفع خواهد شد. در نتیجه جای نگرانی برای تجمع آن در بدن وجود نخواهد داشت.

افرادی که از کاشت مو برای رشد و افزایش تراکم موهای خود استفاده کرده اند نیز می توانند برای بهتر کردن نتایج حاصل از hair transplant از این ویتامین ها استفاده نمایند.

دستور 6 :  موهایتان را تمیز نگه دارید

بعضی از افراد بر این باورند که استفاده مرتب از شامپو به موهایشان آسیب می زند؛ بنابراین دیر به دیر موهایشان را می شویند تا از روغن های طبیعی که در بین موهایشان وجود دارد، به خوبی محافظت کنند.

شستشوی مرتب موها خیلی هم برای موهایتان مفید است و می تواند از موخوره جلوگیری کند، به موها رطوبت رسانی لازم را کند و حتی باعث درخشندگی موها بشود.

اگر در شهرهای آلوده و پر جمعیت زندگی می کنید، موهایتان را روزانه بشویید و اگر در شهرهای کم جمعیت تر و با آلودگی کمتر زندگی می کنید، بهتر است موهایتان را چند روز در میان بشویید.

دستور 7 : به رژیم غذایی خودتان توجه زیادی کنید

موها برای رشد و تقویت به تغذیه نیاز خواهند داشت اما از آنجایی که موها از بافت های حیاتی بدن نمی باشند، بدن رساندن مواد مغذی مفید به موها را در اولویت های خود قرار نمی دهد.

به همین دلیل عدم تغذیه مناسب در درجه اول با ریزش مو ظاهر خواهد شد.

رژیم غذایی ارتباط مستقیمی با کیفیت موهایتان دارد؛ به دسته بندی انواع مو و مواد غذایی ضروری برای هر یک توجه کنید:

  1. موهای نرمال : ماهی، مرغ، حبوبات و انواع جوانه های گیاهی
  2. موهای خشک : سبزیجات خام، برنج قهوه ای، حبوبات، موز و انواع مغزها
  3. موهای چرب : سبزیجات، سالاد، میوه های تازه و ماست

دستور 8 : با آب سرد موهایتان را بشویید

آب سرد می تواند کف سر را به خوبی تمیز کند؛ آب سرد به موها رطوبت لازم را می رساند و حتی باعث درخشندگی موها هم می شود.

البته خیلی از افراد برای شستن موهایشان از آب ولرم استفاده می کنند ولی باید بدانند که آب گرم باعث خشکی کف سر می شود و روغن های طبیعی مو را از بین برده و در نهایت باعث شکنندگی ساقه مو می شود. اگر برای شستشوی موهایتان با آب سرد راحت نیستید، حداقل از آب ولرم استفاده کنید.

دستور 9 : از ماسک های خانگی استفاده کنید

ماسک های خانگی ” زیادی وجود دارند که برای رشد و پرپشتی موها میتوانند بسیار مفید باشند. یکی از ماسک های خانگی مفیدی که می خواهیم به شما معرفی کنیم، ماسک آوودکادو و تخم مرغ است.

آوودکادو سرشار از ویتامین، اسیدهای چرب ضروری و مواد معدنی است که درخشندگی را برای موهای شما به ارمغان می آورد. برای تهیه این ماسک مو، شما میتوانید آووکادو را با تخم مرغ مخلوط کنید و بر روی موهای مرطوب بگذارید؛

بهتر است این ماسک 20 دقیقه روی سر بماند و بعد چند بار موهایتان را بشویید. اگر موهایتان آسیب دیده است، یک بار در هفته از این ماسک استفاده کنید و اگر موهای سالمی دارید، می توانید ماهی یکبار از آن استفاده کنید.

از دیگر ماسک های مفید برای موها می توان به ماسک روغن انگور، روغن کرچک و موز اشاره نمود.

روغن انگور به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب یک درمان عالی برای تقویت و افزایش ضخامت موهای شما می باشد. موز نیز انواع ویتامین های گروه B را در خود داشته و از دو شاخه شدن انتهای موها جلوگیری خواهد کرد.

با ترکیب این مواد و ساخت یک ماسک موی مقوی موجب تحریک جریان خون و حفاظت از موهای خود خواهید شد.

با استفاده از این ماسک مو، موها رشد بیشتری داشته و بلندتر خواهند شد. همچنین ساقه ها افزایش ضخامت داشته و در کل موهای شما از سلامت خوبی برخوردار خواهند شد.

دستور 10 : کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید

وقتی مجبور هستید در طول روز به بیرون از خانه بروید، حتما از موهایتان در برابر نور خورشید محافظت کنید. امواج و رادیکال های مضر نور خورشید به فولیکول های موهایتان آسیب می رسانند و باعث کم پشتی آنها هم می شوند. شما می توانید از روسری یا کلاه برای پوشاندن موهایتان در طول روز استفاده کنید.

دستور 11 : در آبرسانی به موهای خود دقت داشته باشید

روغن چرک یکی از بهترین مواد برای هیدراته کردن و آبرسانی به موها می باشد. یک تا دو ساعت قبل از استحمام، موهای خود را به روغن کرچک آغشته کرده، موها را ماساژ داده و سپس آن را به مدت یک الی دو ساعت بپوشانید.

این کار به جذب روغن در موها کمک خواهد کرد. اما حتما پس از استفاده از این روغن موهای خود را بشویید زیرا آغشته بودن بیش از حد موها به روغن کرچک موجب ایجاد لک و چرب شدن بیش از حد موها خواهد شد.

روغن نارگیل، روغن آرگان و روغن جوجوبا نیز برای سلامتی موها مفید خواهند بود.

دستور 12: به سر خود چای سبز بزنید

باید تاکنون درباره خواص متنوع چای سبز مانند کاهش خطر ابتلا به سرطان و یا دیابت نوع 2 شنیده باشید.

از دیگر خواص چای سبز می توان به خاصیت ضد آندروژنی آن اشاره نمود.

ضد آندروژن بودن چای سبز موجب کاهش ریزش مو و جلوگیری از طاسی در افراد خواهد شد. اگرچه مطالعات همچنان برای تاثیر چای سبز بر میزان ریزش موها وجود دارد، اما تاکنون تاثیرات منفی نداشته و به نظر می رسد که در این زمینه نیز موثر خواهد بود.

روغن جوجوبا یکی از روغن های موجود در بازار است که با جلوگیری از خشک شدن موها، مانع آسیب دیدن موها خواهد شد.

دستور 13: پوست سر خود را ماساژ دهید

بطور کلی ماساژ موجب افزایش گردش خون خواهد شد. در ماساژ پوست سر نیز، این روش موجب ضخیم شدن موها و پرپشتی بیشتر آنها خواهد شد. پس از کاشت مو نیز پزشک برای نتیجه دهی درمان، به انجام این روش توصیه خواهد کرد.

دستور 14: روش وارونگی یا معکوس سازی را امتحان کنید

یکی از روش هایی که امروزه بسیاری از مردم از این روش برای پرپشت و ضخیم کردن موهای خود از آن استفاده می نمایند، این است که این روش ادعا می کند که با انجام آن موها در هر یک هفته یک اینچ رشد می کنند این در حالی است که به طور معمول موها در هر ماه به طور متوسط تا 0.5 اینچ توانایی رشد کردن دارند.

روش وارونگی به این صورت است که سر به پایین و تحت یک زاویه راحت و بدون آسیب به گردن قرار گرفته و پوست سر توسط یک روغن گرم ماساژ داده خواهد شد.

دلیل پاسخ دهی این روش برای رشد بیشتر موها آن است که به خون در رسیدن به پوست سر کمک خواهد شد.

توجه داشته باشید که تمامی روش های ذکر شده در حالتی به درمان پاسخگو خواهند بود که مشکلات بهداشتی عامل ریزش موهای شما نباشند.

یعنی اگر موها به خوبی شستشو داده نشود و در مسائل بهداشتی توجه نداشته باشید، بهترین درمان ها نظیر کاشت مو نیز نتیجه نخواهند داد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو در مورد کاشت مو مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره 02144067005 تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *