کاشت مو

کاشت موی مجدد در چه زمانی لازم می شود؟

کاشت موی مجدد در چه زمانی لازم می شود؟

کاشت موی مجدد 

در افزایش ریزش مو به دلایل مختلف که از نظر علمی به آن آلوپسی گفته می شود تقریباً 25٪ مردان درگیر هستند. این اختلال همراه با افزایش سن مردان، موجب افزایش آمار در آن ها می شود که بعد از سن 65 سالگی، بیش از 30٪ مردان، طاسی را تجربه می کنند و حداقل 37٪ از افرادی که طاسی را تجربه کرده اند به دلیل ریزش موی مجدد و ناراضی بودن از نتیجه کار، کاشت مو مجدد را انتخاب می کنند.

کاشت موی مجدد در چه زمانی لازم می شود؟اما فقط مردان نیستند که طاسی را تجربه می کنند، زنان نیز مستعد ابتلا به آلوپسی هستند و این عیب ناخوشایند بر موهای سر و موهای صورت نیز اعمال می شود. تقریباً 2٪ از خانم ها طاسی را تجربه می کنند. اگرچه این تعداد بسیار کمتر از مردان است، اما این نیز یک وضعیت نگران کننده و استرس زا را برای این افراد ایجاد می کند.

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی کاشت مو

خبر خوب این است که تکنیک های جراحی خلاقانه و پیشرفته در درمان و بهبود ریزش مو تاثیر بسزایی داشته است؛ که با کاشت مو کمبود موهای ناشی از این بیماری و اضطراب و افسردگی مربوط به این بیماری را تسکین داده است.

همانطور که اطلاع دارید یک عمل جراحی کاشت مو شامل پیوند فولیکول های مو بر روی قسمت هایی از سر است که ریزش مو در آن قسمت بیشتر بوده است؛ اما پیوند مو برای هر کسی که علاقه مند باشد یک اقدام ساده نیست. بسیاری از افراد در مورد روند و کلیه جزئیات آن سوالات زیادی دارند. در ادامه پاسخ برخی ابهامات کاشت موی مجدد را پیدا کنید.

کاشت موی مجدد در چه زمانی لازم می شود؟آیا کاشت موی مجدد ناشی از ریزش موهای کاشته شده است؟

پاسخ سوال شما خیر است. در اینجا سعی خواهیم کرد که با ساده ترین کلمات برای شما توضیح دهیم که هرگز در طول زندگی موهای تازه پیوند شده خود را از دست نخواهید داد.

دلیلش خیلی ساده است. این را هر کسی می داند که هر انسانی موهای پشت سر خود را از دست نمی دهد. این موها از نظر طبیعت دائمی هستند. از نظر پزشکی این موها را موهای مقاوم در برابر DHT یا موهای مقاوم در برابر هورمونها می نامند.

در حال حاضر، در هر عمل جراحی کاشت مو (چه FUE یا FUT)، فولیکول های مو از قسمت پشت سر گرفته می شود (که به آن محل اهدا کننده گفته می شود) و در ناحیه طاسی سر کاشته می شود (که به آن گیرنده گفته می شود).

از آنجا که این ریشه ها از نظر طبیعت دائمی هستند، زمانی که در ناحیه طاسی سر کاشته می شوند، موهای جدیدی هم که به واسطه این ریشه های مو کاشته شده است رشدی دائمی خواهند داشت؛ و هرگز از دست نخواهند رفت.

آیا ریزش مو بعد از کاشت مو طبیعی است؟

پس از گذشت یک ماه از کاشت مو، موهای قبلی به طور موقت از دست می روند و ممکن است تا 2 ماه ادامه یابد. مرحله ریزش مو موقت موها با مرحله رشد دائمی دنبال می شود که در طی آن موها با سرعت طبیعی رشد می کنند. پس از مرحله ریزش مو موقت، موهای پیوند یافته بدون هیچ گونه دارو و یا نگهدارنده ای با عمر طولانی باقی می مانند.

لطفاً توجه داشته باشید که ریزش مو پس از کاشت مو یک اتفاق طبیعی است و پاسخ بدن به تروما (جراحی کاشت مو) است که به آن شوک ریزش مو نیز گفته می شود. در صورتی که کاشت مو با مراقبت های ویژه توسط یک جراح با تجربه انجام شود، احتمال شوک ریزش مو به طور قابل توجهی کم می شود.

نکته قابل ذکر این است که ریشه های مو یا (فولیکول ها) که جراح پیوند می کند، دیگر نه نازک می شوند نه از بین می رود؛ اما موهای موجود شما (که در زمان عمل کاشت مو وجود داشتند) همچنان دستخوش تغییرات می شوند.

بنابراین اگر قصد کاشت موی مجدد را ندارید، به منظور جلوگیری از ریزش موهای موجود، به دکتر کاشت مو مراجعه و داروهای مربوطه را مصرف کنید. متخصص پوست یا پزشک در زمینه تقویت و کاشت مو بهترین فرد برای مشورت و تجویز دارو و درمان می باشد.

در یک جلسه، چه تعداد پیوند فولیکول قابل انجام است؟

در یک جلسه، حداکثر 4000 پیوند توسط جراح ممکن است انجام شود؛ که این حدود 6000 تار مو است. این محدودیتها راهی برای بهبودی پیوندهای اولیه هستند. طبق گفته متخصصان پزشکی، فقط 20 تا 25 درصد از واحدهای فولیکولار موجود در منطقه هیپوکرات باید دریافت شود.

پس از کاشت مو، آیا مو ماندگار می شود، یا بعد از چند سال از بین می رود؟

بعید به نظر می رسد که موهای پیوند شده از بین بروند. از آنجا که منبع موهای کاشته شده از پشت سر هستند، این موها از نظر ژنتیکی برنامه ریزی شده اند تا برای زندگی سالم بمانند. حتی پس از کاشت مو، مو کدگذاری ژنتیکی خود را حفظ می کند.

آیا در دریافت فولیکول های اهدایی محدودیت وجود دارد؟

تراکم پیوند “با ظاهر طبیعی” غالباً در یک جلسه پیوند حاصل نمی شود؛ زیرا تنها تعداد محدودی از فولیکول ها را در یک منطقه معین و با اطمینان از زنده ماندن می توان استفاده کرد. پیوند مو جهت بهبودی و ادامه رشد به یک منبع خونرسانی نیاز دارد.

تلاش برای پیوند یا کاشت فراتر از حد مجاز، کاشت موهای با ارزش را در معرض خطر ریزش و از دست رفتن قرار می دهد. گرافت بیش از تعداد مطمئن در هر بخش از پوست سر در یک جلسه پیوند به علت ضربه های زیاد، تنها موهای مجاور را در معرض خطر از بین رفتن قرار می دهد.

منطقه اهدا کننده محدود است زیرا تنها 1500 تا 4000 پیوند را می توان با اطمینان در یک جلسه پیوند جمع آوری نمود. هرگونه پیوند خارج از ناحیه اهدا کننده مجاز، موهایی را به وجود می آورد که احتمالاً نازک می شوند و در نهایت از بین می روند. برای اطمینان از زنده ماندن و رشد گرافت ها، تعداد محدودی از موها قابل پیوند هستند و منطقه اهدا کننده قبل از اینکه کاشت موی مجدد از آن انجام شود، باید التیام یابد.

در چه مواقعی کاشت موی مجدد لازم می باشد؟

اول از همه، باید بیان کنیم که کاشت مو معمولاً در یک جلسه انجام می شود. در برخی کلینیک های معتبر 5000 پیوند در همان جلسه اول پیوند توسط بیش از یک متخصص انجام می شود. چنین تعدادی کاملاً زیاد است و معمولاً برای یک جلسه و کل موها کافی است؛ اما در بعضی موارد نادر، یک جلسه کافی نیست و کاشت موی مجدد را بیش از یک جلسه الزامی می کند؛ که این مورد به ندرت اتفاق می افتد.

دلایل مختلفی برای کاشت موی مجدد یا بیش از یک جلسه وجود دارد. مهم  ترین این دلایل را می توان به شرح زیر ذکر کرد:

حالت اول: اگر ناحیه طاسی خیلی زیاد باشد و کاشت 5000 پیوند کافی نباشد، ممکن است کاشت موی مجدد لازم باشد. برای این کار، باید پیوندهای سالم و کافی نیز وجود داشته باشد.

حالت دوم: مدتی بعد از انجام عمل کاشت مو به منظور تراکم موهای سر، ممکن است برخی موها (نه موهای پیوند یافته) از بین بروند و ممکن است برخی با نازک شدن شروع به ریزش کنند. برای رفع این موضوع می توان یک جلسه اضافی را در نظر گرفت.

آیا جلسه دوم کاشت مو باید فوراً انجام شود؟

فرض کنید که شما پیوند مو انجام داده اید و به دلایلی که در بالا گفته شد به جلسه دوم نیاز دارید. در این صورت، ممکن است سوال کنید که “جلسه دوم کی انجام خواهد شد؟” اما باید بدانید که این جلسه بلافاصله انجام نمی شود. کاشت موی مجدد بعد از 10-12 ماه از اولین جلسه انجام می گیرد.

دلیل مهم و اصلی از عدم امکان انجام پیوند مجدد

بلافاصله پس از اولین جلسه، بررسی کامل نتایج اولین روش و محافظت از موهای پیوند شده اولیه است. مدت زمان زیادی طول می کشد که موهای کاشته شده سالم و دائمی شوند، باید در این مدت مراقبت های لازم انجام شود.

پس از انتظار 10-12 ماه، می توان ارزیابی کلی را در مورد اولین پیوند انجام داد و سپس طبق نتیجه اقدام کرد. اگر این مدت زمان مجاز طی نگردد، ممکن است پیوندهای انجام شده در جلسه اول آسیب ببینند؛ بنابراین نتیجه کاشت مو ممکن است مطابق انتظار بیمار یا جراح نباشد و یا حتی منفی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *