کاشت مو

ورزش کردن پس از کاشت مو امکانپذیر است؟

ورزش کردن پس از کاشت مو امکانپذیر است؟

ورزش کردن پس از کاشت مو 

کاشت مو، فعالیت های عادی زندگی شما را مختل نمی کند اما پس از انجام این فرآیند برای انجام کار هایی مثل ورزش کردن، باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. نکاتی که رعایت کردن آن ها، برای رسیدن به بهترین نتایج پیوند مو ضروری به نظر می رسد.

ورزش کردن پس از کاشت موموفقیت استخراج و کاشت فولیکول ها، به پزشک و کلینیک زیبایی بستگی دارد اما رسیدن به بهترین نتایج از کاشت مو، بیشتر از هر چیزی به خود فرد بستگی خواهد داشت. اگر او توصیه های لازم از سوی پزشک برای مراقبت از گرافت ها را جدی بگیرد، نتایج ایده آل در دسترس این فرد خواهد بود و در غیر این صورت، اوضاع چندان خوب پیش نخواهد رفت.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

وقتی شما برای انجام یک فرآیند هزینه می کنید، در مقابل آن مسئول هستید و باید برای گرفتن بهترین نتیجه تلاش به خرج بدهید. فراموش نکنید که فولیکول ها در اولین روز های پس از کاشت مو، کمی آسیب پذیر هستند و باید به اندازه کافی از آن ها مراقبت شود.

ورزش کردن هم برای سلامتی بدن و هم برای سلامتی مو ها، مهم و کلیدی به نظر می رسد اما ورزش کردن پس از کاشت مو، به آداب و برنامه ریزی خاص خودش نیاز دارد. در ادامه این مطلب، به مرور به این سوال می پردازیم که در چه زمانی پس از پیوند مو، می توان ورزش عادی را آغاز کرد؟

ورزش کردن پس از کاشت موورزش در اولین هفته بعد از کاشت مو

یک روز پس از کاشت مو، هیچ نوع فعالیت ورزشی توصیه نمی شود. در این تاریخ، شما نباید هیچ تمرینی انجام بدهید و هیچ کار سختی را پشت سر بگذارید. حتی راه رفتن غیرضروری نیز به هیچ وجه برای شما توصیه نمی شود. به طور کلی در اولین هفته پس از پیوند مو، فعالیت هایی مثل وزنه زدن اصلا مفید نخواهد بود.

از سومین روز پس از این فرآیند، می توانید پیاده روی نرم را آغاز کنید. البته به شرطی که خیلی خسته نشوید و عرق نکنید. در واقع بهتر است در اولین هفته پس از کاشت طبیعی مو، انجام فعالیت های ورزشی برای شما تنها در پیاده روی های سبک خلاصه شود.

ورزش در دومین هفته پس از کاشت مو

به طور متوسط، 10 تا 14 روز طول می کشد تا پس از کاشت مو، پوست سر درمان اولیه را پشت سر بگذارد و به شرایط نسبتا عادی برگردد. در نتیجه از روز دهم به بعد، شما می توانید به فعالیت های ورزشی سبک در باشگاه برگردید و یک تمرین روتین و سبک برای خود در نظر بگیرید.

فراموش نکنید که حتی در این شرایط نیز، وزنه زدن همچنان ممنوع است و تمرین شما به هیچ وجه نباید سنگین شود. شما همچنان باید از وارد کردن فشار زیاد به سر و بدن خودتان خودداری کنید تا شاهد بروز آثار جانبی و آسیب دیدن فولیکول های کاشته شده نباشید.

عوارض تمرین سنگین پس از کاشت مو

اگر در اولین روزها و هفته های پس از پیوند طبیعی مو به سراغ فعالیت های سنگین ورزشی بروید، عوارضی برای شما ایجاد می شود که تجربه کردن آن ها مطمئنا خوشایند نیست.

برای روبرو نشدن با این عارضه های جانبی، بهتر است تا رسیدن زمان درست انجام فعالیت های ورزشی، صبر کنید و چنین فعالیت هایی را انجام ندهید. در غیر این صورت، به گرافت های کاشته شده در سر خود لطمه های جدی و جبران ناپذیر وارد خواهید کرد.

خونریزی: انجام فعالیت های سنگین، فشار خون شما را بالا می برد و همچنین سرعت گردش خون در بدن را بیشتر می کند. با افزایش ضربان قلب، خون در بدن شما با سرعت بیشتری به گردش در می آید و احتمال بروز خونریزی در سر شما به شدت بالا می رود. در نتیجه خونریزی، یکی از آثار جانبی انجام فعالیت های سنگین در اولین روزهای پس از کاشت طبیعی مو خواهد بود.

آسیب دیدن فولیکول ها: به هنگام انجام فعالیت های سنگین ورزشی، عرق می کنید. تعریق در اولین روزهای پس از انجام پیوند مو، به شدت برای نتایج این فرآیند مضر خواهد بود. تعریق موجب صدمه دیدن فولیکول ها می شود و نتایج نهایی کار را تهدید می کند. به همین خاطر است که به افراد توصیه می شود پس از کاشت مو، از قرار گرفتن در معرض هوای بسیار گرم خودداری کنند.

باز شدن بخیه ها: یکی دیگر از مشکلاتی که انجام فعالیت های سنگین بدنی پس از کاشت مو ایجاد می کند، باز شدن بخیه ها خواهد بود. البته این در صورتی است که شما از متد FUT برای پیوند مو استفاده کرده باشید. چرا که در متد FUE نیازی به استفاده از بخیه نخواهد بود.

زمان ایده آل فعالیت های سنگین پس از کاشت مو

حدود یک ماه طول می کشد تا پروسه درمان اولیه بدن شما سپری شود و فولیکول های کاشته شده، به تدریج به ثبات کافی دست پیدا کنند. پس از سپری شدن یک ماه، شما می توانید همان فعالیت های ورزشی قبل از کاشت مو را بدون هیچ استثنایی انجام بدهید و دیگر نگران فولیکول های کاشته شده در سر خود نباشید.

البته از آن جهت که برای مدتی دور از فعالیت های سنگین ورزشی بوده اید، بهتر است این کار را به آرامی آغاز کنید و در همان شروع تمرین ها، فشار زیادی به بدن خود نیاورید. پس از مدتی، اوضاع برای شما کاملا عادی می شود و دیگر همه نگرانی ها نیز در این مورد برطرف خواهد شد.

تاثیر ورزش برای سلامتی مو ها

به طور کلی انجام فعالیت های ورزشی، برای سلامتی بدن و مو ها بسیار مفید است. هر چقدر که شما سالم تر باشید و عادت های سالم تری را در زندگی دخیل کنید، مو های شما نیز سالم تر خواهند بود.

ورزش کردن به صورت منظم، هم یک چرخه رشد موی قدرتمند برای شما می سازد، هم رسیدن مواد مغذی به فولیکول ها را تقویت می کند و هم باعث بازسازی سلول ها و کاهش سطح استرس بدن می شود. همه این موارد در کنار هم، برای رشد مو ها بسیار موثر هستند.

پس از پیوند مو برای تثبیت همیشگی نتایج، ورزش منظم بسیار کمک کننده خواهد بود. با این وجود نباید پس از انجام این فرآیند، برای ورزش کردن عجله به خرج بدهید. انجام فعالیت های سنگین ورزشی در یک ماه اول، نه تنها نتایج موثری به دنبال ندارد، بلکه باعث تخریب فولیکول ها می شود و نتایج ایده آل کاشت مو را نیز تهدید می کند.

زمان بهبودی کامل پس از کاشت مو

همان طور که زمان بهبودی کامل پس از پیوند مو در افراد مختلف متفاوت است، زمان کاملا دقیق انجام فعالیت های سنگین بدنی پس از این فرآیند هم در فرد با فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

به طور معمول پس از سپری شدن 12 ماه، نتایج نهایی کاشت مو به طور کامل بروز پیدا می کنند و پس از پایان اولین ماه، انجام فعالیت های سنگین ورزشی مجاز می شود اما بهتر است قبل از هر تصمیمی، به مشورت با پزشک متخصص کاشت موی خود بپردازید و پس از انجام بررسی های اولیه، بهترین تصمیم ممکن را برای خود بگیرید.

ورزش کردن در کنار یک برنامه غذایی سالم، در ماندگاری نتایج این فرآیند به شما کمک می کند. البته تنها به شرطی که یک زمان کاملا درست را برای این کار در نظر داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *