پوست و مو

آیا کاهش وزن موجب ریزش مو می شود؟

آیا کاهش وزن موجب ریزش مو می شود؟

آیا کاهش وزن موجب ریزش مو می شود؟

کاهش وزن به ویژه برای افرادی که از اضافه وزن شدید رنج می برند، یک دستاورد بزرگ و یک تجربه بسیار دلچسب به نظر می رسد اما این تجربه، نباید به هیچ وجه موجب رقم خوردن نقص هایی در چهره شما شود.

آیا کاهش وزن موجب ریزش مو می شود؟

افرادی که کاهش وزن شدید را تجربه می کنند، ممکن است با مسائلی مثل شل شدن پوست دست و پنجه نرم کنند اما احتمال ناخوشایند دیگری برای آن ها وجود دارد به ریزش مو مربوط می شود.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

همه افرادی که کاهش وزن زیاد را تجربه می کنند، دچار ریزش مو نمی شوند اما برخی از آن ها، چنین عارضه ای را تجربه می کنند. این موضوع موجب می شود که اعتماد به نفس این افراد کم شود و احساس رضایت آن ها نسبت به خودشان به حداقل برسد.

اگر در حال کاهش وزن هستید و یا قصد دارید این تجربه را در آینده نزدیک پشت سر بگذارید و نگران سلامتی مو های خود هستید، این مطلب می تواند حاوی نکاتی سودمند برای شما باشد.

رابطه بین کاهش وزن و ریزش مو

افرادی که در یک بازه زمانی کوتاه، شدیدا وزن کم می کنند و اصرار دارند که این تجربه را به سرعت پشت سر بگذارند، به مراتب بیشتر از سایر افرادی که در حال کم کردن وزن خود هستند، در معرض از دست دادن مو ها قرار دارند.

حقیقت آن است که سلامت مو های شما، وابستگی زیادی به وجود پروتئین کافی در بدن دارد. اگر میزان پروتئین در بدن کافی نباشد، هم رشته های مو و هم فولیکول ها آسیب می بینند و در نتیجه رشد مو به اندازه کافی اتفاق نمی افتد.

افرادی که به دنبال کاهش وزن سریع هستند، معمولا برخی پروتئین های ضروری را از برنامه غذایی روزانه خود حذف می کنند. نتیجه این اتفاق، وارد شدن لطمه جدی به سلامت مو در فرد است.

کاهش چشمگیر کالری های دریافتی، گاهی میزان مواد مغذی موجود در بدن را نیز به شکل فاحشی کم می کند. بسیاری از این مواد مغذی، برای رشد مو ها حیاتی هستند و وقتی میزان آن ها کاهش پیدا می کند، وضعیت مو های فرد نیز نامطلوب می شود.

در افرادی که وزن خود را در یک زمان بسیار کوتاه کم می کنند، معمولا میزان آهن و زینک نیز کم می شود. بدون آهن و زینک، به هیچ وجه نمی توان از داشتن مو های سالم و مستحکم اطمینان حاصل کرد.

آیا کاهش وزن موجب ریزش مو می شود؟

کمبود شدید ویتامین دی نیز یکی از نتایج رژیم های سنگین و افراطی است که احتمال بالایی برای بروز آلوپسی در فرد ایجاد می کند.

همچنین در افرادی که وزن خود را به طور ناگهانی کاهش می دهند، احتمالا بروز اختلالات تیروئیدی نیز وجود دارد. این اختلالات، یکی از دلایل مهم ریزش مو در افراد به شمار می روند.

چگونه از ریزش مو در زمان کاهش وزن پیشگیری کنیم؟

برنامه غذایی مناسب

یک برنامه غذایی متعادل برای خود در نظر بگیرید که در آن، انواع و اقسام غذاهای مختلف وجود دارند. افرادی که در زمان کم کردن وزن، یک یا چند نوع گروه غذایی خاص را حذف می کنند، بیشتر از دیگران در خطر از دست دادن مو ها هستند.

در نتیجه انتخاب یک رژیم غذایی متعادل و داشتن برنامه ریزی درست، نقش مهمی در پیشگیری از ضعیف شدن مو ها در زمان کم کردن وزن دارد.

تعادل در مدت زمان کاهش وزن

تا جایی که می توانید، در درازمدت وزن خود را کاهش دهید. به هر اندازه ای که برای کاهش وزن عجله داشته باشید و هر چقدر که در کم کردن وزن خود افراط کنید، بدن شما با مشکلات بزرگ تری روبرو می شود.

در نتیجه بهتر است برای لاغر شدن به خوبی به خودتان زمان بدهید و برای این کار بیش از حد عجله نداشته باشید تا به مو های شما آسیب جدی وارد نشود.

برنامه ورزشی منظم

اگر به سلامت مو های خود اهمیت زیادی می دهید، در کنار رژیم غذایی، یک برنامه منظم ورزشی نیز داشته باشید. در واقع بهتر است همه بار کم کردن وزن را روی رژیم غذایی نگذارید. در این صورت شما می توانید با پرهیز غذایی کم تر، زودتر به وزن دلخواه برسید و در عین حال، از موهایی سالم، ضخیم و زیبا برخوردار شود.

خواب کافی

بدن شما در زمان کم کردن وزن، به خودی خود در فشار قرار دارد. در نتیجه بهتر است خواب کافی را جدی بگیرید و به ویژه در شب ها، استراحت را مد نظر خود قرار بدهید. این موضوع نقش زیادی برای سلامت جسمی و بهبود شرایط ظاهری مو های شما خواهد داشت.

مشاوره با پزشک متخصص و مصرف دارو در صورت نیاز

به محض آن که متوجه شدید در حال از دست دادن حجم زیادی از مو های خود هستید و یا به محض آن که دریافتید جنس مو های شما به مراتب ضعیف تر از گذشته شده، کم کردن وزن را متوقف کنید و برای معاینه به پزشک پوست و مو مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که اگر در زمان درست و مناسبی این وضعیت را تشخیص بدهید، شانس بیشتری برای مقابله با آن خواهید داشت. با مشورت پزشک، از دارو های تقویتی مثل ماینوکسیدیل برای مو های خود استفاده کنید.

غذاهای مفید برای محافظت از مو در زمان کاهش وزن

اگر به دنبال کم کردن وزن خود و رسیدن به اندامی متناسب هستید، باید بدانید که قدم بلندی به طرف سلامتی بیشتر برداشته اید. با این وجود باید به این نکته نیز توجه کنید که «تعادل» در هر فعالیتی بسیار مهم است و اگر در زمینه کم کردن وزن خود نیز بیش از حد افراط به خرج بدهید، نتایج خوبی برای شما شکل نخواهد گرفت.

در زمان کم کردن وزن خود برای حفظ سلامت مو ها، باید مصرف پروتئین های موجود در گوشت قرمز، ماهی و نخود را جدی بگیرید. شما می توانید از این غذا ها به صورت پخته مصرف کنید تا کالری کم تری به بدن شما وارد شود.

مصرف تخم مرغ، اسفناج، هویج و آووکادو نیز برای حفظ سلامت مو ها بسیار مفید به نظر می رسد.

تا حد امکان بهتر است کالری های متنوعی مصرف کنید، مواد مغذی را جدی بگیرید و در کنار این ها، پروتئین و ویتامین های لازم را به صورت مکمل مصرف کنید.

برای افرادی که رژیم های سنگین را تجربه می کنند، مصرف یک مولتی ویتامین خوب در طول روز بسیار مفید و موثر به نظر می رسد. مولتی ویتامین می تواند احتمال ریزش مو ها را در زمان کاهش وزن به حداقل برساند. به شرط آن که به صورت مستمر مصرف شود.

آیا ریزش مو در اثر کاهش وزن، دائمی است؟

پاسخ این سوال تا حدود زیادی به شرایط خود فرد بستگی دارد. این موضوع ممکن است در بعضی از افراد دائمی شود و در بعضی های دیگر، تاثیری کوتاه مدت به دنبال داشته باشد.

به صورت متوسط، نتایج ناشی از آسیب مو ها در زمان کم کردن شدید وزن، 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد و پس از آن، احتمال از بین رفتن آن زیاد به نظر می رسد.

اگر افراد به موقع اقدام کنند، فعالیت های درمانی را به درستی انجام بدهند، به پزشک متخصص مراجعه کنند و مصرف دارو های لازم را جدی بگیرند، رشد مو ها دوباره در سر آن ها آغاز خواهد شد. در غیر این صورت، آن ها نباید به عبور از این بحران، امیدوار باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *