پوست و مو

13 حرکت ورزشی و کششی برای جلوگیری از ریزش مو

13 حرکت ورزشی و کششی برای جلوگیری از ریزش مو

13 حرکت ورزشی و کششی برای جلوگیری از ریزش مو

موهایی پرپشت، رویای هر زن و مردی به حساب می آید اما این رویا معمولا بندرت تحقق می یابد. تعدادی از عوامل درونی و بیرونی مانند ریزش مو بر اثر استرس، رژیم غذایی بد، عدم تعادل و اختلالات هورمونی، بیماری ها، داروها، اختلالات ژنتیکی و سیگار کشیدن، منجر به ریزش مو می شود.

13 حرکت ورزشی و کششی برای جلوگیری از ریزش مو

گزینه های متعددی از داروهای طبیعی برای شوره سر و ریزش مو وجود دارد و ورزش یکی از ایمن ترین و موثرترین داروهای طبیعی محسوب می شود که نتایج سریعی به همراه دارد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

13 حرکت ورزشی برای جلوگیری از ریزش مو

برخی از آساناها، پرنیاماها و حرکات دست در یوگا وجود دارد که باعث گردش خون بهتر در ناحیه سر می شود و همچنین سطح استرس و اضطراب را کاهش می دهد. استرس و اضطراب از دلایل اصلی ریزش مو به شمار می روند.

این روش های طبیعی همچنین باعث اکسیژن رسانای خوب به سول های پوست می شود و تامین مواد مغذی لازم در این ناحیه ایجاد می شود. هنگامی که برای مدت زمان کافی یوگا تمرین کنید، این تکنیک های یوگا و پرانایاما می توانند رشد مو را تقویت کنند.

در برخی حرکات یوگا که فرد رو به جلو خم می شود، انرژی مثبتی ایجاد می شود. در نتیجه باعث افزایش گردش خون و اکسیژن به صورت و سر می شود و در نتیجه اعصاب پوست سر را تحریک می کند.

این پوزیشن های یوگا همچنین به بدن کمک می کند تا از سیستم سمپاتیک به سیستم عصبی پاراسمپاتیک تغییر پیدا کند و این به کاهش استرس که یکی از دلایل اصلی ریزش مو است، کمک می کند. حرکت ساروانگاسانا هم به تنظیم عملکرد غده تیروئید که در رشد موها نیز نقش اساسی دارد، کمک می کند.

حرکات آرامش بخش یوگا مانند وایراسینا به رفع تنش و اضطراب از بدن کمک می کند و گوارش را بهبود می بخشد که یکی دیگر از دلایل ریزش مو است.

تمرینات پرانایاما و تنفس عمیق، در اکسیژن رسانی به بدن و پوست سر فوق العاده عمل کرده و به حفظ موهای سالم نیز کمک می کند. یوگا بالایام نیز، یک تمرین ساده برای مالش دادن با ناخن است که به احیای فولیکول های مو که به ناخن ها متصل هستند کمک می کند.

یوگا بهترین راه برای ایجاد هماهنگی بین جسم و روح و زندگی سالم است؛ اما چگونه با انجام یوگا، ریزش مو را متوقف می کنید؟ خب، برخی از پوزیشن های یوگا و تمرین های تنفسی پرانایاما می توانند گردش خون در بدن را بهبود بخشیده و موهای سالم را برای جلوگیری از ریزش مو تقویت کنند.

13 حرکت ورزشی و کششی برای جلوگیری از ریزش مو

حرکت آدوموکا شاواسانا (Adho Mukha Savasana)

این یکی از بهترین ورزش ها و کشش ها برای رشد مو است که باعث گردش خون در سر و ناحیه تاج سر می شود و به نوبه خود فولیکول های مو را تغذیه می کند. این روش همچنین یکی از داروهای خانگی اثبات شده برای سرماخوردگی است که قرن ها در کشور هند به عنوان روش درمانی مورد استفاده قرار گرفته است.

در حرکت Adho Mukha Savasana روی دست های خود که در حال تماس با زمین هستند، در حالتی که زانو زده اید بیفتید و دقت کنید دست ها با شانه ها و زانوها موازی باشند. حال با بیرون دادن باسن، روی انگشتان پا بایستید. به کف زمین با کف دست خود فشار داده و ستون فقرات تان را صاف کنید. حالا باسن خود را به آرامی پایین بیاورید و دوباره به حالت شروع برگردید.

اوتاناسانا (Uttanasana)

این یکی دیگر از حرکات ورزشی و کششی است که باعث خونرسانی به سر و به جلوگیری از ریزش مو و بهبود کیفیت، ضخامت و بافت مو می شود. اوتاناسانا حرکتی ایستاست. نفس عمیق بکشید، هنگام بازدم دستتان را بالا ببرید و سپس به جلو خم شوید و با کف دست، زمین را لمس کنید.

اوتاناسانا (Uttanasana)

در صورت امکان می توانید دستان خود را نیز پشت پاشنه های خود نگه دارید. چند ثانیه در حالی که به طور عادی نفس می کشید در این حالت خم به جلو بمانید و در حالی که نفس عمیق می کشید، مستقیم بایستید.

ویراسانا (Vajrasana)

این یک حرکت یوگای ساده و آسان برای رشد مو است که تقریبا هر کسی می تواند انجام دهد. هنگام انجام این حرکت، گردش خون در پوست سر افزایش می یابد و باعث رشد فولیکول های مو می شود. این حرکت همچنین به تسکین نفخ شکم کمک می کند و باعث هضم و کمک به کاهش وزن می شود.

روی زمین زانو بزنید و مهره های ستون فقرات را صاف نگه دارید پاشنه های پا هم باید همین وضعیت را داشته باشد. دستان خود را روی ران ها قرار دهید. کف دست ها رو به پایین باشد. به مدت 1 دقیقه استراحت کنید و نفس عمیق بکشید و سپس پاهای خود را به سمت جلو بکشید.

آپاناسانا

این یکی از کارآمدترین روش های یوگا برای جلوگیری از ریزش مو است که بدن را تمیز می کند و سموم بدن را از سیستم دفاعی خارج می کند.

این حرکت خون را تمیز می کند و رشد مو را با تحریک فولیکول های مو بهبود می بخشد. همچنین یکی از موثرترین تمرینات یوگا برای کمردرد است که به آرامش عضلات استرس کمر و گردن کمک می کند.

ساروانگاسانا

بهترین حرکت کششی برای رشد مو است. این آسانا به تغذیه غده تیروئید کمک می کند و به هجوم خون به مغز کمک شایانی می کند که این یک درمان بسیار مناسب برای جلوگیری از ریزش مو است. همچنین یکی از تمرینات درمانی یوگا برای درد گردن است.

ساسانگاسانا

این حرکت به شما کمک می کند تا خون به سر منتقل شود. گردش خون مناسب به پوست سر به معنی موهای سالم و قوی است.

اوستراسانا

اوستراسانا

Ustrasana به عنوان یکی از موثرترین داروهای طبیعی رشد مو به حساب می آید زیرا نه تنها جریان خون را به سمت پوست سر هدایت می کند بلکه هرگونه ناهنجاری غده تیروئید را که باعث ریزش مو نیز می شود، متعادل می کند. هنگامی که به صورت روزانه انجام گیرد، می تواند به خوبی تاثیراتش را نشان بدهد.

اوتانپاداسانا

در Uttanpadasanas از آنجا که هنگام انجام این حرکت، پاها به سمت بالا می روند و گردش خون در ناحیه لگن بیشتر می شود، به عملکرد صحیح اندام های تولید مثل هم منجر می شود که فوق العاده است.

پاواناموکتاسانا

این یکی از کارآمدترین اصول یوگا برای جلوگیری از ریزش مو است که به تسکین نفخ و کمک به گوارش نیز کمک می کند. همچنین به تقویت توان جنسی و کاهش چربی شکم و باسن نیز کمک می کند. علاوه بر تمامی این ها، این حرکت برای رشد مو مثل یک معجزه است.

بالایام یوگا

انجام آن بسیار ساده است و می تواند در هر زمان انجام شود؛ حتی زمانی که در دفتر کار خود نشسته اید.

کاپلباتی پرانایاما

Kapalbhati یک تمرین تنفس قدرتمند است که به مغز کمک می کند اکسیژن بیشتری دریافت کند؛ به طوری که عملکرد سیستم عصبی را ارتقا می بخشد و سموم بدن را از بدن خارج می کند. همچنین به مبارزه با دیابت و چاقی کمک می کند.

Bhastrika Pranayama

Bhastrika Pranayama

این یکی دیگر از روش هایی است که سیستم عصبی را تصفیه می کند. این روش به نوبه خود به رشد مو کمک می کند. همچنین باعث از دست دادن چربی شکم در خانه می شود و در کل یک تمرین شگفت انگیز است.

آنولوم ویلوم

آنولوم ویلوم یک روش تنفس ساده و متناوب است که به سالم نگه داشتن ریه ها و مبارزه با رادیکال های آزاد تولید شده در اثر استرس کمک می کند. همچنین باعث گردش خون مناسب در بدن می شود و با تغذیه صحیح پوست سر باعث رشد موهای سالم می شود.

احتیاط کنید! کسانی که از فشار خون بالا، بیماری قلبی یا فتق رنج می برند نباید آن را امتحان کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *