پوست و مو

تاثیر خستگی بر سلامت پوست

تاثیر خستگی بر سلامت پوست

تاثیر خستگی بر سلامت پوست

همه ی ما انسان ها مجبور به خوابیدن هستیم و هیچ راه فراری از آن نیست! خواب کافی برای ریکاوری بدن، کاهش خستگی، تامین انرژی لازم، بهبود عملکرد مغز و تنظیم متابولیسم بدن حیاتی است؛ اما جالب است بدانید، تحقیقاتی در سال 2016 نشان می دهد که بیش از یک سوم مردم دنیا، خواب کافی ندارند.

تاثیر خستگی بر سلامت پوست

بیشتر ما به علت کارهای روزمره ی زیادی که داریم، خستگی و بی خوابی هایمان را با قهوه و نوشیدنی های مشابه جبران می کنیم؛ در حالیکه نمی دانیم این خستگی چه بلایی بر سر پوستمان خواهد آورد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

پوست آسیب دیده از خستگی

اکثر ما به دلایل مختلف، شب ها دیر به رخت خواب می رویم. این دلیل هر چه که باشد باعث می شود ساعت خواب مناسبی نداشته باشیم و چرخه ی طبیعی روز و شب بدن به هم بریزد.

طی خواب شبانگاه، بدن به ریکاوری خود پرداخته و خستگی و استرسی را که از لحاظ روحی و جسمی متحمل شده، ریکاوی می کند. اگر این عمل کنترل استرس ها در طی خواب نتواند بطور کامل انجام شود، ما در معرض پیری زودرس پوست قرار خواهیم گرفت.

تاثیر خستگی بر سلامت پوست

خستگی این بلاها را سر پوست صورتتان می آورد :

1.درواقع شما مغز، بدن و پوستتان را از تغذیه محروم کرده اید

خواب و استراحت بدن شما را تغذیه می کند و اگر خواب کافی نداشته باشید و احساس خستگی کنید، درواقع بدنتان را با کمبود مواجه کرده اید. دکتر ربکا رابینز متخصص خواب می گوید: “زمانی که طی شب استراحت می کنید، بدن سلول های خونی و مغزی مرده را پاک کرده و بنابراین سلول های جدیدی می توانند جایگزین آن ها شوند.” او همچنین اضافه کرد زمانی که شما احساس خستگی می کنید، 60% خطر بیشتری در مواجهه با سم ها برای بدن وجود دارد

در کل اینکه خواب و استراحت کافی طی شب باعث می شود که تمام سیستم بدنی و مخصوصا پوست شما تجدید شده و بنابراین شما شاداب و سرحال باشید؛ در حالیکه اگر خستگی بر شما غلبه کرده باشد، پوستتان کدر و لکه دار شده و شاید حتی قادر به انجام کارهای روزمره تان نباشید.

2.تعادل پوستتان به هم می ریزد که باعث قرمزی، خشکی و لکه دار شدن صورت می شود

همانطور که گفتیم خستگی نه تنها اثر منفی بر سلامت بدن داشته، بلکه بر ظاهر پوست نیز تاثیرات چشمگیری می گذارد. حتما تجربه کرده اید که در زمان خستگی، زیر چشم هایتان گود و سیاه می شود. این اتفاق به دلیل کم شدن آب بدن است؛ چرا که بی خوابی تعادل رطوبتی پوستتان را بر هم می زند. همچنین این خستگی بر دیگر فاکتورهای سلامت پوست مثل میزان چربی، اسیدیته ی پوست و… نیز تاثیر گذار بوده و بنابراین اگر خوابتان طی شب کافی نباشید، پوست صورتتان آن شادابی و درخشش همیشه را نخواهد داشت.

3.زیر چشم هایتان گودافتاده و سیاه می شود

بله! متاسفانه بی خوابی و خستگی می تواند این بلاها را سر شما بیاورد. زمانی که شما به اندازه ی کافی می خوابید، بدن وقت کافی را دارد تا تمام سیستم ها را تنظیم کند. اما اگر به بدن این اجازه را ندهید، همه چیز به هم می ریزد! که یکی از مثال های آن آسیب به زیبایی و ” پوست سالم و جوان ” است که بخاطر کم آبی بدن طی خستگی ایجاد می شود.

4.موبایل و تبلت باعث بی خوابی شما طی شب می شود

البته درک می کنیم که دیدن پست های اینستاگرام در گوشی یا خواندن یک رمان جذاب در تبلتتان قبل از خواب چقدر لذت بخش است. اما نمی دانید که نور زیاد این دستگاه ها و بیداری در طی شب جدا از اینکه باعث خستگی صبح هنگام شما می شود، چه آسیبی به پوستتان خواهد زد.

دکتر رابینز می گوید: “حتی اگر نور موبایلتان را در کمترین حالت ممکن قرار دهید، باز هم طیف آبی آن، نور روز و خورشید را تقلید می کند. این تقلید بدن شما را فریب داده و سیستم های انرژی بدن بالا می روند درنتیجه باعث می شود چرخه ی روز و شب بدن به هم بریزد.”

اما خبر خوب این است که اگر مجبور هستید که در تاریکی شب به نور موبایل یا تبلت خود نگاه کنید، دکتر رابینز به شما پیشنهاد می دهد که اپلیکیشن رایگان F. Luxe را دانلود کنید. اما این اپلیکیشن چه کاری برای ما می کند؟ این برنامه طیف آبی معمول موبایل را به قرمز تغییر داده و این باعث می شود که بدن گرم و آرام شده پس به راحتی بتوانید بخوابید و صبح دیگر احساس خستگی و کرختی نکنید.

دکتر ربکا رابینز توصیه می کند که حداقل 90 دقیقه قبل از خواب شبانگاهی، از تکنولوژی نباید استفاده شود.

5.خستگی + استرس = پوستی چروک و کدر

پوست شما درواقع پنجره ای به درون بدنتان است. اگر سیستم ها و اندام های داخل بدنتان خوب کار کنند، پوست صورتتان هم شاداب و سرحال خواهد بود؛ اما اگر بیماری داشته باشید یا خستگی آزارتان بدهد، این آسیب ها روی پوستتان هم نمودار خواهند شد (خشکی پوست، آکنه های غیرمعمول، سیاهی اطراف چشم ها، بی طراوت بودن و چروکی گونه ها و…). اگر استرس هم داشته باشید، متاسفانه این اثرات منفی چند برابر خواهد شد. دکتر رابینز توصیه می کند که در این زمان ها حتما ورزش کنید تا بهتر بتوانید بخوابید و خستگی بدنتان کمتر شود. علاوه بر این که حتما تجربه کرده اید، ورزش باعث کاهش استرس نیز می شود.

ورزش کردن ،خصوصا بین ساعات 5 تا 7 عصر، باعث آزاد شدن ماده ای به نام اندورفین شده که باعث می شود حال روحی و جسمی تان بهتر شود. اما علاوه بر این، ورزش و تمرین خصوصا در عصر، به شما مکم می کند تا شب را راحت تر و زودتر بتوانید بخوابید و بنابراین خستگی بدنتان کاملا رفع می شود. می توانید امتحان کنید!

خستگی بدن با 4 علامت روی پوست صورتتان و روش های درمان آن ها

دایره های سیاه

برخلاف تصور عموم مردم، خستگی باعث “سیاه شدن” زیر چشم نمی شود و بی خوابی درواقع تاثیر آنچنانی بر رنگدانه های پوست شما ندارد. حقیقت این است پوست اطراف چشم بسیار نازک و حساس به کم آبی است. در زمان های بحرانی مثل خستگی، این قسمت از پوست آب خود را از دست داده و به استخوان نزدیکتر می شود. بنابراین ما آن را تیره تر از حالت معمول می بینیم.

برای اینکه این حالت تیره ی اطراف چشم هایتان را از بین ببرید، یک تی بگ چای را پس از دم کشیدن و جذب آب، زیر چشم قرار دهید. تی بگ را به آرامی در محل ماساژ داده و این کار را به مدت چند دقیقه تکرار کنید تا پوست شادابی خود را به دست آورد. البته اگر عجله دارید و باید به مهمانی برسید، می توانید از کانسیلر و یا کرم های روشن کننده با پوشش بالا استفاده نمایید.

چشم های پف کرده

وقتی بدن و پوستتان دچار خستگی باشد، پوست حساس اطراف چشم ها آب بیشتری جذب کرده تا با این حالت مقابله کند. چشم های پف کرده شما را خسته و بی وصله جلوه داده و بر زیبایی تان اثر منفی خواهد گذاشت. برای اینکه این حالت خستگی پوست را از بین ببرید، یک کمپرس آب سرد را روی چشمانتان بگذارید. اگر کمپرس آب سرد در دسترس ندارید، می توانید یک جفت قاشق فلزی را در فریزر قرار داده و پس از چند دقیقه که سرد شدند، آن ها را از قسمت محدب روی چشمانتان بگذارید. به این ترتیب کم کم خستگی و پف چشم ها محو خواهد شد.

چروک های ریز

بله خستگی باعث ایجاد چروک نیز در پوست صورتتان می شود که این اتفاق هم مشابه دو مورد قبل، به علت کم آبی بدن است. برای برطرف شدن این حالت می توانید از کرم های مرطوب کننده که موادشیمیایی کمی دارند استفاده کنید. به یاد داشته باشید که موادشیمیایی خود گاها باعث آسیب به پوست می شوند.

اگر کرم مناسبی در دسترس ندارید، می توانید ار آبرسان های خانگی مثل شیر، عصاره آلوئه ورا، ماست، خیار رنده شده، روغن برگ چای و … استفاده نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *