پوست و مو

الگوی طاسی مردانه چیست؟

علت الگوی طاسی مردانه چیست ؟

الگوی طاسی مردانه

یکی از الگوهای رایج ریزش مو الگوی طاسی مردانه است. اکثر مردان و حتی زنان در دوره ای از زندگی خود با این نوع ریزش مو مواجه می شوند. در این مقاله به بررسی الگوی طاسی مردانه می پردازیم.

الگوی طاسی مردانه چیست؟الگوی طاسی مردانه که به آن آلوپسی آندروژنی هم گفته می شود، رایج ترین نوع ریزش مو در مردان است. طبق گزارش کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، بیش از 50 درصد از کل مردان بالای 50 سال تا حدودی تحت تاثیر الگوی طاسی مردانه قرار می گیرند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

الگوی طاسی مردانه معمولا به صورت M شکل است. به این صورت که موها از جلوی سر و در اطراف شروع به ریزش می کنند. در نهایت و با شدید شدن ریزش مو، جلوی سر به صورت M شکل خواهد شد. این نوع ریزش مو در خانم ها نیز و در اثر اختلالات هورمونی مشاهده می شود.

الگوی طاسی مردانه به دلایل مختلف ممکن است اتفاق بیفتد. در ادامه به بررسی دلایل الگوی طاسی مردانه می پردازیم.

یکی از دلایل الگوی طاسی مردانه، ژنتیک یا داشتن سابقه خانوادگی است. تحقیقات نشان داده است که این نوع ریزش مو با هورمون های جنسی مردانه به نام آندروژن در ارتباط مستقیم است. آندروژن ها عملکردهای بسیاری دارند که از جمله مهم ترین آنها تنظیم رشد مو است.

الگوی طاسی مردانه چیست؟رشد هریک از موهای سر شما طبق یک چرخه خاصی انجام می شود. در اثر الگوی طاسی مردانه عملکرد این چرخه ضعیف می شود. همچنین در اثر این نوع ریزش مو، فولیکول های مو منقبض می شوند. در واقع فولیکول های مو کوچک تر و کوتاهتر می شوند. در نتیجه ی الگوی طاسی مردانه، چرخه رشد برای برخی موها متوقف شده و در نتیجه هیچ موی جدیدی رشد نخواهد کرد.

معمولا دلیل اصلی الگوی طاسی مردانه ژنتیک و اختلالات هورمونی است. با این حال ممکن است الگوی طاسی مردانه در برخی مواقع نادر به دلایل دیگری نیز اتفاق بیفتد. به عنوان مثال ممکن است این نوع ریزش مو در اثر مصرف برخی داروها، اختلالات تیروئید و استروئیدهای آنابولیک اتفاق بیفتد.

همچنین در برخی مواقع ممکن است الگوی طاسی مردانه به دلایل جدی تری از جمله برخی سرطان ها مشاهده شود.

چگونه می توان الگوی طاسی مردانه را تشخیص داد؟

برخی تحقیقات راجع به الگوی طاسی مردانه، روند این نوع ریزش مو را به 7 مرحله تقسیم کرده اند. این 7 مرحله به تشخیص الگوی طاسی مردانه کمک بزرگی می کند. دانستن این مراحل می تواند به پزشکان در تشخیص بهتر و دقیق تر الگوی طاسی مردانه کمک کند.

این مراحل در سال 1970 و توسط دکتر اوتار نورود ارائه شد. این 7 مرحله به صورت زیر است:

  1. مرحله یک: در این مرحله هنوز موها به صورت کامل وجود داشته و هیچ گونه علائمی از طاسی و ریزش مو مشاهده نمی شود.
  2. مرحله دو: در این مرحله تنها یک ریزش موی جزئی در جلو و کناره های سر مشاهده می شود.
  3. مرحله سه: ریزش مو در مرحله سوم قابل توجه می شود. در این مرحله خط مو در قسمت جلو و کناره های سر به سمت عقب می رود؛ و وقتی در این مرحله از بالا به سر نگاه شود، شکل M کاملا قابل تشخیص است. افرادی که مرحله سوم را تجربه می کنند، ریزش مو در جلو و وسط سر آن ها کم کم شروع می شود. در واقع این مرحله شروع طاسی است.
  4. مرحله چهار: در این مرحله موهای پشت سر همچنان سر جای خود باقی مانده و ریزشی در این مناطق مشاهده نمی شود؛ اما در این مرحله ریزش موها بسیار شدیدتر شده و بخشی از مرکز سر هم شروع به ریزش کرده است.
  5. مرحله پنج: در این مرحله ریزش موها مانند مرحله چهار پیشرفت کرده و شدیدتر می شود؛ اما هنوز بخش کوچکی از موها بین دو طرف جلو سر و پشت سر باقی مانده است. در واقع هنوز تاج سر و پشت سر کاملا ریزش نکرده است. با این حال این مناطق بسیار نازک و کم پشت شده اند.
  6. مرحله شش: کسانی که به مرحله ششم الگوی طاسی مردانه می رسند، تقریبا بخش بزرگی از موهای جلو و پشت سر خود را از دست داده اند. اکنون دو ناحیه طاس اطراف سر که به شکل M بودند، به هم می پیوندند و هیچ اثری از مو در بین آن ها باقی نمی ماند.
  7. مرحله هفت: در این مرحله طاسی روی سایر مناطق سر نیز تاثیر گذاشته و به تدریج باعث نازک شدن سایر موهایی که باقیمانده اند می شود. در نهایت حتی این نوع ریزش مو باعث طاسی کامل سر نیز خواهد شد.

این هفت مرحله می توانند به تشخیص الگوی طاسی مردانه (Masculine baldness pattern) کمک کنند. با این حال ممکن است برخی پزشکان راهکارهای تشخیص خودشان را انجام دهند. آن ها ممکن است برای تشخیص الگوی طاسی مردانه تاریخچه پزشکی مراجعه کننده را بررسی کنند.

آن ها همچنین راجع به سوابق طاسی در اعضای نزدیک خانواده نیز سوال می کنند. چرا که همانطور که گفتیم الگوی طاسی مردانه در بسیاری از موارد ارثی است.

برخی از شرایط سلامتی فرد نیز ممکن است زمینه برای شروع الگوی طاسی مردانه باشد. به همین دلیل پزشکان به بررسی این شرایط نیز می پردازند. از جمله این موارد شامل بثورات، قرمزی، درد، لایه برداری پوست سر، شکستگی مو، ریزش مو لکه ای یا هر نوع الگوی ریزش مو غیر معمول است. معمولا پزشک به جهت تشخیص برخی عوامل انجام آزمایش خون را توصیه می کند.

درمان الگوی طاسی مردانه به چه صورت است؟

از جمله راهکارهایی که به جهت درمان الگوی طاسی مردانه پیشنهاد می شود شامل موارد زیر است:

1- تغییر مدل مو

مردانی که ریزش مو آن ها به صورت محدود و در مراحل اولیه است می توانند با تغییر مدل مو، این ریزش موی محدود را استتار کنند. البته بهتر است که حتی با داشتن ریزش موی محدود نیز به پزشک مراجعه کنید. چرا که پزشک می تواند با تشخیص نوع ریزش مو، از شدیدتر شدن ریزش مو جلوگیری کند.

2- کلاه گیس

کلاه گیس ها می توانند ریزش مو و الگوی طاسی مردانه را به خوبی بپوشانند. کلاه گیس ها در انواع مختلف و با رنگ های متفاوت موجود هستند. شما می توانید سبک ها و رنگ هایی که به موهای اصلی خودتان شبیه تر است انتخاب کنید.

3- مصرف داروها

مصرف برخی داروها می تواند به کنترل الگوی طاسی مردانه کمک کند. از جمله مهم ترین این داروها، مینوکسیدیل است. مینوکسیدیل یک داروی موضعی است که روی پوست سر استفاده می شود. این دارو ریزش مو را در برخی مردان کند می کند. نتایج استفاده از این دارو پس از 4 ماه تا یک سال مشاهده می شود؛ بنابراین لازم است در استفاده از این دارو صبور باشید.

4- کاشت مو

کاشت مو یکی از روش های کاملا طبیعی و دائمی به جهت درمان الگوی طاسی مردانه است. در این روش موهای طبیعی از پشت سر که هنوز ریزش نداشته اند برداشته شده و به جلوی سر پیوند زده می شود. در نتیجه ی کاشت مو، موهای کاملا طبیعی خود فرد با همان بافت و رنگ رشد خواهند کرد.

5- مو بافی

مو بافی کلاه گیس هایی هستند که با موهای طبیعی خود شما بافته می شوند. در نتیجه این کلاه گیس ها نیز تقریبا طبیعی به نظر می رسند؛ اما برای استفاده از این روش لازم است که شما موهای کافی به جهت بافتن داشته باشید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *