پوست و مو

آیا استرس موها را سفید می‌کند ؟

آیا استرس موها را سفید می‌کند ؟

چه عواملی باعث ایجاد موهای سفید می شود ؟

رنگ موهای شما از ملانین حاصل می شود ، همان رنگدانه ای که به پوست شما رنگ می دهد. هر فولیکول مو تعداد مشخصی از سلولهای تولید کننده ملانین دارد به نام ملانوسیت ها. تعداد و نوع ملانوسیت های هر فولیکول ، رنگ رشته مو را تعیین کرده است.

آیا استرس موها را سفید می‌کند ؟

دو نوع ملانوسیت وجود دارد ، آنهایی که سایه های بلوند و قرمز ایجاد می کنند و آنهایی که تن های سیاه و قهوه ای ایجاد می کنند. هرچه ملانین بیشتر فولیکول مو داشته باشد ، رنگ مو تیره تر است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

هنگامی که تولید ملانین در فولیکول کند می شود و کار متوقف می شود ، موها سفید می شوند. موهای سفید کاملاً عاری از ملانین است. تولید طبیعی پراکسید هیدروژن همچنین ممکن است باعث ایجاد فولیکول مو شود ، که ممکن است تولید ملانین را برای برخی از افراد مسدود کند.

همچنین ژن های ما تاثیر بسیار زیادی بر روی سفید شدن موها دارید. بنابراین اگر زودتر از موعد شاهد دیدن موهای سفید هستید بهتر از در خانواده ی خود شروع کنید و علت را جویا شوید.

بنابراین چه چیزی باعث می شود موها خاکستری شوند ؟

این روند طبیعی است که در بین اواسط دهه سی و چهل آغاز شود. بسته به برخی از عوامل دیگر ، ممکن است زودتر یا دیرتر متوجه رشته های مو سفید در آینه شوید. برخی از افراد نخستین موهای سفید خود را در اوایل دهه بیست زندگی خود (یا حتی زودتر) متوجه می شدند.

با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که استرس ممکن است یک دلیل برای سفید شدن مو ها باشد. به عبارت دیگر ، شوک یا تروما ناشی از فوت یک فرد نزدیک یا بیماری بحرانی شخص نزدیک ، می تواند باعث شود که استرس کافی برای انتقال رنگدانه ایجاد شود و منجر به موهای سفید شود.

آیا استرس موها را سفید می‌کند

در واقع ، مواردی وجود داشته است که افراد در مدت زمان کوتاهی کاملاً موهایشان به سفیدی تغییر پیدا کرده. گفته می شود که امپراتور مغول چنان از غم و اندوه از مرگ همسرش ناراحت و افسرد شده بود که وی برای چند هفته به شدت منزوی شده بود و بعد از پایان دوره ، وقتی دیده شد ، موهای او کاملا به رنگ سفید درآمده بود.

آیا استرس می تواند موهای خاکستری ایجاد کند؟

دانشمندان به شواهدی دست یافتند که نشان می دهد استرس با افزایش اکسیداتیو در فولیکول های مو ، روند ” سفیدی مو ” را سرعت می بخشد. با این حال ، هیچ ارتباط قطعی تاکنون وجود ندارد که استرس مستقیماً موهای سفید را ایجاد کند.

التهاب در بدن به چرخش موهای قبل از سفید مرتبط است. التهاب می تواند در اثر استرس ، بیماری های خود ایمنی و تغذیه نامناسب ایجاد شود. همچنین فرضیه هایی وجود دارد که هورمون های استرس می توانند به طور بالقوه ارتباط بین ملانوسیت ها و فولیکول مو را مختل کنند.

به نظر می رسد استرس مزمن که در طی یک دوره طولانی ایجاد شده است ، رابطه ای قطعی با سفیدی زودرس مو نسبت به استرس حاد دارد ، مانند استرسی که در اثر تصادف رانندگی یا فاجعه طبیعی به وجود می آید.

کمبود در مصرف مس در بدن شما ممکن است باعث سفیدی زودرس موها شود. علاوه بر این ، کمبود ویتامین B-12 نیز با ریزش برگشت پذیر رنگدانه در مو ارتباط دارد. اگر فکر میکنید ممکن است این موضوع باعث سفیدی موهایتان می شود.بهتر است از دکتر خود بخواهید برایتان آزمایش بنویسد.

کاهش استرس اکسیداتیو

در حالی که سفیدی مو بیشتر ژنتیکی است ، ممکن است استرس اکسیداتیو در بدن نقش داشته باشد که فرآیند زودرس اتفاق بیفتد. استرس اکسیداتیو باعث عدم تعادل می شود وقتی آنتی اکسیدان ها برای خنثی کردن اثرات مضر رادیکال های آزاد کافی نباشند.

رادیکال های آزاد مولکول های ناپایدار هستند که به سلول ها آسیب می رسانند و در پیری و بیماری نقش دارند. استرس اکسیداتیو بسیار زیاد می تواند باعث پیشرفت بیماری ها از جمله ویتیلیگو وضعیت رنگدانه پوست شود. ویتیلیگو همچنین ممکن است به دلیل مرگ سلولی ملانین یا از بین رفتن عملکرد سلول ، موها را سفید کند.

خوردن آنتی اکسیدان های بیشتر

رژیم غذایی فرد در جلوگیری از موهای سفید نقش مهمی دارد. یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد.

غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان عبارتند از:

  1. میوه و سبزیجات تازه
  2. چای سبز
  3. روغن زیتون
  4. ماهی

چرا مدیریت استرس ضروری است

در حالی که موهای سفید ناشی از استرس می تواند ناراحت کننده باشد ، بسیاری از شرایط جسمی دیگری که توسط استرس ایجاد می شود وجود دارد که می تواند حتی خطرناک تر باشد. بسیاری از ما در وضعیت دائمی استرس وار زندگی میکنیم که می تواند بدن را بهم بریزد.

استرس به بسیاری از شرایط سلامتی جدی مرتبط بوده است. استرس مزمن می تواند کارایی سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد و شما را در معرض ابتلا به بیماری قرار دهد.

عوامل طبیعی هم میتوانند باعث سفیدی مو شوند

برگشتن رنگ مو یک روند طبیعی است. با گذشت زمان، سن بدن افزایش می یابد و علائم پیری خود را نشان می دهد. سفیدی مو یکی از آنهاست. اما ، بعضی اوقات موها سفیدی زودرس میگیرند و باعث نا امیدی در فرد می شود و مشکل ایجاد می کند. دلیل دقیق برای سفیدی مو کمی دشوار است.

پزشکان احساس می کنند علت ممکن است در ژنهای ما یا سیستم ایمنی بدن ما باشد. این ماده رنگدانه است که رنگ مو را به آن می بخشد. به دلایلی که هنوز مشخص نشده است که چرا رنگدانه شکل نمی گیرد و موها سفید می شوند.

موهای سفید با موهای تیره مخلوط شده و جلوه موهای خاکستری را به شما می دهد. همچنین تصور می شود که کمبود ویتامین B12 ، ویتامین های C و E و همچنین کمبود مواد معدنی روی و مس در بدن می تواند بر روی مو تأثیر بگذارد. بسیاری بر این باورند که عادات سبک زندگی مانند استعمال سیگار و استرس ممکن است عامل شروع سفیدی زودرس برای مو باشد.

داروهای طبیعی

رنگهای موی زیادی در بازار وجود دارد که موهای سفید را می پوشاند، اما بسیاری از این رنگ ها به سفیدی زودرس کمک می کند و ممکن است باعث واکنش های آلرژیک و نامطلوب شود.

داروهای طبیعی جایگزینی برای کند کردن سفیدی موها بدون آسیب رساندن به رنگدانه مو ارائه می دهند. مصرف دارویی برگهای کاری به قرنها بر می گردد. هنگامی که با روغن مو ترکیب و به پوست سر بمالید ، برگهای کاری می توانند روند سفیدی زودرس را کند کنند.

یک گزارش در ژورنال بین المللی تحقیقات PharmTech ، استفاده سنتی از برگ های مو را برای حفظ رنگ موهای سیاه و حتی جلوگیری از سفیدی زودرس پیشنهاد می کند. برگهای کاری را می توان در سوپر مارکت های هند و همچنین فروشگاه های مواد غذایی سنتی خریداری کرد.

گیاه برینگاراج باعث تیره شدن مو می شود و از سفید شدن آن جلوگیری می کند. آب برگها در روغن نارگیل یا روغن کنجد جوشانده می شود و به مو ماساژ داده می شود. برگهای برینگاراج به شکل روغن موجود است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *