کاشت مو

کاشت مو بصورت فولیکولی شاید تنها راه حل قطعی درمان طاسی مو در حال حاضر باشد. کاشت مو یک روش جراحی است برای درمان طاسی سر یا ریزش شدید مو؛ در حالت معمول نواری از ‍‍‍‍‍‍پوست پشت سر یا کناره های سر ،جایی که اصطلاحا بانک مو نامیده می شود برداشته می شود و به نواحی گیرنده که دچار طاسی شده اند انتقال می یابد .

کاشت مو

هدف از کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک عمل زیبایی است که بیشتر برای آقایان و در برخی موارد برای خانمها انجام می پذیرد. البته با پیشرفت شیوه ها و متد های کاشت مو ، امروزه کاشت مو برای خانمها هم رشد خوبی داشته است .

این عمل برای کسانی که دچار ریزش مو شده اند یا لکه هایی در سرشان ایجاد شده است که دیگر در آن نقاط ،مو رشد نمی کند ، انجام می شود.

در آقایان طاسی بیشتر به دلایل ژنتیکی و گذر سن اتفاق می افتد و الگوی ریزش مردانه اغلب از عقب نشینی خط رویش شروع می شود و باعث می شود پیشانی فرد بیشتر نمایان شود .گاهی افراد ریزش مو را از فرق سر تجربه میکنند و حتی این دو نوع ریزش می توانند همزمان اتفاق بیفتند و در نهایت بهم می پیوندند و ناحیحیه طاسی زیادی را بر روی سر فرد ایجاد میکنند.

ریزش مو در خانمها بیشتر به دلایل تغییرات هورمونی اتفاق می افتد و ریزش در کل سر اتفاق می افتد .

کاشت مو برای جایگزینی مو های از دست رفته به هر دلیلی از جمله سوختگی ،آسیب های پوستی یا طاسی انجام می شود. برطبق آمار سالیانه ۵۰ هزار نفر عمل کاشت مو را انجام می دهند.

کاشت مو بایستی توسط پزشک جراحی پلاستیک و یا در اکثر موارد توسط متخصص پوست انجام شود . هر عمل جراحی بسته به میزان طاسی ۳ تا ۵ ساعت طول می کشد و هر فرد با طاسی متوسط به حدود ۱۰۰۰ گرافت برای پوشش مناسب سر نیاز دارد . عمل جراحی تحت بیحسی موضعی انجام میشود که در این حالت ناحیه جراحی بی حس شده و به فرد دارو هایی داده می شود تا در آرامش به سر ببرد و بیمار در طی جراحی هیچ گونه دردی را احساس نمی کند.

شایع ترین روش کاشت مو این است که یک نوار باریک از پشت سر یا بانک موی فرد گرفته می شود و این نوار به واحد های مویی کوچک که شامل یک یا دو تار مو می باشد ، شکسته می شود . سپس شکاف هایی در ناحیه طاسی توسط پزشک ایجاد می شود و این واحد های مویی در ناحیه گیرنده یا اصطلاحا گرفت ها قرار می گیرند. هنر اصلی پزشک قرار دادن تارهای مو بنحوی است که خط رویش طبیعی برای فرد ایجاد کند . مو ها پس از کاشت بر روی زاویه ای رشد می کنند که پزشک آن را طراحی کرده است از این لحاظ مهم است که پزشک شما در این زمینه تخصص کافی داشته باشد .

بیمه در کاشت مو

در مورد بیمه درمانی برای کاشت مو ، به این دلیل که کاشت مو یک عمل جراحی زیبایی محسوب می شود ، بیمه برای آن پولی پرداخت نمیکند.

نکته مهم دیگر در این مورد این است که کاشت مو موی جدیدی خلق نمیکند بلکه مو های موجود شما را در نواحی دیگر پخش میکند.

مراقبت های کاشت مو
مراقبت های پس از کاشت مو

ناحیه ای که کاشت بر روی آن انجام می شود ممکن است روز اول نیاز به بانداژ شدن داشته باشد ، با این حال افراد پس از یک روز میتوانند به فعالیت های روزانه خود بازگردند.

در چند روز اول پس از جراحی بایستی از فعالیت های شدید ورزشی پرهیز کنید ، زیرا ممکن است فولیکول های کاشت شده همراه با عرق از شکاف خارج شوند.

در برخی موارد کبودی و تورم یا سردرد در بیماران ایجاد می شود که با دارو های ساده یا مسکن برطرف میشود.

بعضی از افراد در محل برداشت نوار احساس بیحسی میکنند که امری طبیعی است و معمولا پس از چند هفته برطرف خواهد شد.

کاشت مو به روش FIT

 FIT  روشی است که در آن واحد های فولیکولار مو به وسیله دستگاه های تخصصی به وسیله پزشک با تجربه بصورت دانه ای از ناحیه اهدا کننده خارج می شوند و به وسیله نیدل های مخصوص ناحیه دریافت کننده شکافته می شود و واحد فولیکولار در داخل شکاف با زاویه درست قرار داده می شود.

درطول عمل کاشت مو بیمار چه کارهایی را میتواند انجام دهد؟

در طول کاشت فرد می تواند درخواست فرصت استراحت کند ، و موقع نهار در کلینیک رز از ایشان پذیرایی می شود.

برای روز جراحی بیمار بایستی لباسی با یقه باز بپوشد که در موقع پوشیدن آن پس از عمل ، لباس با فولیکولها برخورد نداشته باشد.

پس از عمل جراحی تا ۴ روز برای جلوگیری از عفونت بایستی از انتی بیوتیک های تجویز شده استفاده شود و پس از آن برای جلوگیری از تماس مستقیم با نور آفتاب از کلاه استفاده کنید.

روش FUT

در این روش ابتدا ناحیه گیرنده و میزان طاسی شناسایی میشود. سپس ناحیه اهدا کننده را از بانک موی شما انتخاب میکنند و ناحیه اهدا کننده بصورت نوار از بافت پوست سر که حاوی فولیکول های دائمی و مادر مو است برداشته می شود.

در مرحله آماده سازی نوار اهدا کننده فولیکول های مو را بصورت دانه ای جدا میکنند و واحد های فولیکولار آماده را در شکاف های کوچک قرار می دهند .

این روش برای ایجاد حد اکثر تراکم در کاشت مو ابداع شده و معمولا نتایج بهتری نسبت به روش های دیگر دارد. پس از ۶ ماه شاهد نتایج عالی خواهید بود.

چند نکته ضروری در مورد کاشت مو


  • کاشت مو یک فرایند شگفت انگیز است

که یک تغییر عظیم در مو های شما ایجاد میکند و اعتماد بنفس شما را بالا میبرد.

آنچه که اهمیت دارد این است که بدانید ما با آنچه که از مو های شما باقی مانده است کاشت مو را انجام میدهیم .و اگر شما دچار طاسی کامل شده باشید متاسفانه کاندیدای مناسبی برای اشت نخواهید بود.


  • شما میتوانید با مو های کاشته شده دقیقا مثل موهای خودتان رفتار کنید

 بسیاری از مراجعان نگران هستند که اگر درست از موهای کاشته شده مراقبت نکنند آنا را از دست بدهند. یا سوال میکنند که لازم است از مواد یا شامپو های مخصوص برای شستشوی مو ها استفاده کنندیا خیر ؟

جواب به این سوال این است که ، اگر تا چند هفته اول مطابق به دستورات داده شده در کلینیک رز عمل کنید ، پس از آن می توانید با مو هایتان مانند مو های طبیعی رفتار کنید.


  • کاشت مو یک جراحی با نتیجه دائمی است

اگر به دنبال یک راه حل دائمی برای برگرداندن مو های خود یا ترمیم مو هستید به یاد داشته باشید که کاشت مو یک راه حل دائمی است .

و همین امر میتواند تاثیر مهمی بر تصمیم گیری شما داشته باشد.


  • هزینه کاشت مو

کاشت مو یک عمل جراحی زیبایی نسبتا گران است اما اگر به هزینه هایی که در درازمدت صرف محصولات ریزش مو یا مو های  مصنوعی میکنید فکر کنید متوجه می شوید واقعا ارزش هزینه بیشتر را دارد.

انتخاب بهترین روش کاشت مو

در حالت کلی دو روش واقعی برای کاشت مو وجود دارد کاشت به روش fit  و روش fut  که توضیح داده شد و قبل از انجام کاشت مو بایستی تحقیقات لازم را انجام دهید و مطمئن شوید که بهترین روش را که برای شما مناسب است را انتخاب کنید.

انتخاب بهترین کلینیک کاشت مو

انتخاب درست شما تاثیر بزرگی خواهد داشت زیرا کاشت موی موفق نیازمند هماهنگی کامل تیم کاشت و تجربه پزشک شما می باشد.