کاشت مو

استفاده از روسری و سربند بعد از کاشت مو چگونه است؟

استفاده از روسری و سربند بعد از کاشت مو چگونه است؟

استفاده از روسری و سربند بعد از کاشت مو 

مراجعه کنندگان و متقاضیان پیوند مو ممکن است نسبت به ظاهر خود بعد از کاشت مو حساسیت بیشتری داشته باشند. معمولا افراد علاوه بر این که بهترین نتیجه را می خواهند، به دنبال راهی برای پوشاندن آثار کاشت مو تا زمان بهبود هستند. بعلاوه گروه دیگری نیز هستند که به دلیل مکان زندگی یا موقعیت های شغلی مجبور به پوشاندن موهای خود هستند.

استفاده از روسری و سربند بعد از کاشت مو چگونه است؟

به همین خاطر یک سوال مهم پیش می آید، چه مدت بعد از پیوند مو می توان از پوشش روسری یا شال استفاده کرد و آیا استفاده از آنها دستورالعمل خاصی دارد یا خیر. در این مقاله ما سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

چه مدت بعد از کاشت مو می توانم موی خود را بپوشانم؟

روش های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که در همه آنها موهای سالم از بانک مو برداشته شده و به مناطق گیرنده منتقل می شود. این موها در برش های کوچکی کاشته می شوند.

گرافت های کاشته شده بسیار شکننده و حساس هستند و ممکن است با کوچکترین تماسی از جای خود خارج شوند؛ بنابراین نباید تا 5 روز اول به هیچ عنوان لمس شوند.

از طرف دیگر بعد از پیوند مو، ممکن است پوست سر قرمز و متورم شود و تا چند روز اول نوعی از پوسته پوسته شدن را تجربه کنید و همه ی این موارد در کنار جای برش ها می تواند فرد را ترغیب کند که سر خود را بپوشاند تا در معرض دید نباشد؛ بنابراین تصمیم درست چیست؟ پزشکان نظرات مختلفی در مورد این مسئله دارند.

برخی استفاده از پوشش را تا ده روز اول به طور کامل ممنوع کرده اند، برخی این زمان را کوتاه تر کرده اند و برخی استفاده از پوشش با رعایت برخی نکات خاص را آزاد گذاشته اند؛ اما واقعاً فرد تا چه حد می تواند این نکات را اجرا کند؛ بنابراین پیشنهاد ما این است که برای احتیاط این ده روز را مد نظر قرار دهید.

استفاده از روسری و سربند بعد از کاشت مو چگونه است؟

با این حال تعیین زمان مناسب برای استفاده از پوشش سر مانند مقنعه، کفیه، کلاه، شال و روسری نیاز به شناخت مراحل رشد مو دارد که در افراد مختلف متفاوت است.

به طور کلی در طول ده روز اول پس از کاشت مو، فولیکول های موی کاشته شده ضعیف و ناپایدار اند. آنها به زمان نیاز دارند تا به بافت سر بچسبند.

در طول این دوره هیچ پوششی نباید روی سر استفاده شود به جز همان کلاه پزشکی مخصوصی که توسط مرکز کاشت مو به شما داده شده است که از سر بدون آسیب به فولیکول های کاشته شده حفاظت می کند.

بعد از 10 روز از کاشت مو فولیکول ها به نحوی جا گیر می شوند اما هنوز در جای خود تثبیت نشده اند. برخی پزشکان معتقد اند که بعد از این مدت استفاده از پوشش مشکلی ندارد در حالی که سایر پزشکان پیشنهاد می دهند تا هفته ی سوم بعد از فرایند پیوند مو صبر کنید تا مطمئن شوید که فولیکول های مو کاملاً پایدار شده اند.

چه زمانی بعد از کاشت مو می توانم حجاب داشته باشم؟

حدود 10 روز طول می کشد تا پیوندها به بافت بچسبند و با آن سازگار شوند. هر گونه شوکی که در این دوره به موها وارد شود می تواند رشد آنها را در جهت منفی تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین توصیه می شود در این مدت به هیچ عنوان از وسایل جانبی مو استفاده نکنید.

آیا پوشیدن شال، روسری و حجاب به مو آسیب می رساند؟

پوشیدن روسری و حجاب قبل از این دوره ی ده روزه می تواند مشکلات زیر را به همراه داشته باشد:

  1. از آنجایی که گرافت ها هنوز به پوست نچسبیده اند ممکن است در اثر فشار آسیب ببیند
  2. ممکن است پیوند ها از جای خود خارج شوند یا تغییر جهت دهند
  3. فشار اعمال شده ممکن است چسبیدن پیوند ها با پوست را به تاخیر بیاندازد.

استفاده از پوشش بعد از کاشت مو مفید است یا مضر؟

در واقع از نظر پزشکان استفاده از پوشش بعد از پیوند مو می تواند بسیار هم مفید باشد اما همانطور که قبلاً اشاره شد باید تا پایان دوره ی ده روزه و محکم شدن گرافت ها صبر داشته باشید.

استفاده از روسری و هرچیز دیگری می تواند در برابر اشعه ی خورشید و وزش باد از فولیکول های موی کاشته شده محافظت کند. از آنجایی که پوست سر تحت فرایند کاشت مو قرار گرفته است نور خورشید می تواند منجر به سوزش سر شود و وزش باد گرافت هایی که هنوز محکم نشده اند را از جای خود خارج کند.

همچنین روسری و حجاب می تواند از منطقه ی پیوند در برابر شرایط جوی منفی مانند برف و باران نیز محافظت کند. پوشش، مانعی در برابر گرد و خاک نیز ایجاد می کند که می تواند بسیار مفید باشد زیرا برخی از زخم ها هنوز به طور کامل خوب نشده اند و گرد و خاک می تواند عفونت ایجاد کند.

بعد از کاشت مو چطور باید از روسری، کفیه و پوشش استفاده کرد؟

وقتی گرافت ها به یک بخش طبیعی از سر تبدیل شوند استفاده از لوازم جانبی دیگر ایرادی ندارد اما باید به نوع و جنس آنها توجه بیشتری داشته باشید. روسری هایی که بعد از پیوند مو استفاده می کنید باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

  1. باید راحت و آزاد باشند.
  2. باید از پارچه یا سایر مواد نرم تهیه شده باشند.
  3. به هیچ عنوان نباید به منطقه ی پیوند زده شده فشار وارد کنند.
  4. باید اجازه ی نفوذ هوا به پوست سر را بدهند.
  5. باید انعطاف پذیر باشند و استفاده از آنها آسان باشد تا فرد بتواند آنها را به راحتی روی سر وصل کرده یا در آورد.
  6. نباید کل منطقه ی پیوند زده شده را بپوشانند.
  7. اگر حجاب دارید باید از پارچه های نرم و سبک استفاده کنید. منسوجات ابریشمی و پنبه ای برای این موضوع بهتر اند.

در زمان استفاده از روسری و حجاب باید به چه نکاتی توجه داشت؟

بعد از انتخاب حجاب و پوشش مناسب باید استفاده از آن ها را آگاهانه انجام دهید. لازم است که از هر دو دست برای متعادل کردن آن استفاده کنید و این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید؛ و همچنین هنگام درآوردن آنها نیز باید خیلی مراقب باشید.

نباید این کار را با یک دست و در زاویه ی نامناسب انجام دهید. تا جایی که می توانید باید مانع از کشیده شدن پوشش روی سر باشید و اصطکاک بین آنها را به حداقل برسانید. بعلاوه شما باید این شال یا روسری را بسیار تمیز نگه دارید زیرا منطقه ی پیوند مو در دوران بهبودی مستعد ابتلا به عفونت است.

نحوه ی پوشیدن روسری بعد از کاشت مو

اول از همه روسری نباید محکم بسته شود. باید به اهمیت تحت فشار قرار ندادن منطقه ی کاشت مو توجه نمود. بهتر است در دو ماه اول از روسری های ضخیم استفاده نشود تا باعث عرق کردن سر نگردد.

تعریق می تواند روند بهبود را کُند کرده و باعث ریزش مو شود. در هر حال، پوشیدن روسری همانطور که گفته شد مزایایی دارد و جای کاشت مو و زخم ها در ناحیه ی بانک مو را تا زمان درمان پنهان می کند.

به هر حال بهترین کاری که می توانید انجام دهید مشورت با پزشک در مورد شرایطتان است به طوری که او بتواند پیشنهادات مناسب تری در مورد خاص شما داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *