پوست و مو

ریزش طبیعی موی سر در روز چقدر است؟

ریزش طبیعی موی سر در روز چقدر است؟

ریزش طبیعی موی سر در روز چقدر است؟

یکی از عواملی که ممکن است در موها مشاهده شود را می توان ریزش طبیعی موی سر نامند. در واقع در ریزش طبیعی موی سر مقدار مشخصی از موها دچار ریزش می شود تا رشد موها با سرعت بیشتری صورت گیرد.

ریزش طبیعی موی سر در روز چقدر است؟ریزش طبیعی موی سر (Natural hair loss) به گونه ای است که حتی ممکن است در بسیاری از مواقع قابل تشخیص نباشد؛ زیرا مقدار مشخصی از موی افراد در ریزش طبیعی موی سر از بین می رود. این امر نمی تواند در کاهش حجم موها و ایجاد طاسی در افراد تاثیر گذار باشد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

در واقع اگر علت ریزش مو در افراد به دلایل پزشکی و ژنتیکی نباشد، می توان گفت که این ریزش ها در هر سنی که اتفاق بیفتد کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی در این مورد نیست. در بسیاری از مواقع که در حمام به سر می برید ممکن است که ریزش طبیعی موی سر را در خود را مشاهده کنید.

این امر به دلیل موهایی که از پوست سر شما جدا شده اند یا از قبل شل شده اند اتفاق می افتد و در بیشتر مواقع ریزش طبیعی موی سر است.

اگر ریزش موی غیر معمول و غیر طبیعی را در خود شاهد بودید که شامل ایجاد لکه های طاسی، لکه دار شدن پوست سر، ریزش موها به مقادیر بسیار زیاد است باید حتما به پزشک متخصص مو مراجعه کنید تا به عوامل ایجاد ریزش در موهای خود پی ببرید و متناسب با نوع ریزش مو درمانی متناسب با آن را دریافت کنید.

ریزش طبیعی موی سر در روز چقدر است؟میزان ریزش طبیعی موی سر در روز چقدر است؟

بر اساس تحقیقات گسترده ای که در زمینه ریزش طبیعی موی سر بر روی افراد انجام شده است می توان گفت که این ریزش ها در واقع در روز بین پنجاه تا صد عدد از تارهای مو است. در صورتی که شاهد ریزش بیشتر از این مقادیر بودید، باید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

زیرا در صورتی که درمانی برای ریزش موی سر در نظر گرفته نشود این عرضه می تواند طاسی را سبب شود. همچنین افرادی که دارای موهایی بلندتر از حد معمول هستند این ریزش ها ممکن است بیشتر مشاهده شود؛ زیرا وزن سنگین مو می تواند فولیکول های مو را به شدت ضعیف کند و به ریزش طبیعی موی سر بیانجامد.

لازم به ذکر است که در سر هر فرد 100000 فولیکول مو وجود دارد که اگر دچار ریزش های دائمی و غیر طبیعی نشود این مقدار می تواند به همان صورت باقی بماند و فقط در روز ممکن است 100 تار موی افراد از بین برود.

آیا ریزش طبیعی موی سر در خانمها و آقایان متفاوت است؟

در حالت کلی راهی وجود ندارد که بتوان گفت که ریزش طبیعی موی سر در زنان بیشتر از مردان است. در واقع این حدسیات بر اساس شهود عینی است. از آنجایی که موی خانمها دارای اندازه های بلندتری است شاید ریزش طبیعی موی سر در آنان بیشتر از مردان قابل مشاهده شدن باشد.

می توان گفت استفاده از رنگ ها و مواد آرایشی همچنین استفاده از گرمای اتو و سشوار می تواند ریزش طبیعی موی سر در زنان را بیشتر کند. در واقع عوامل دیگری که سبب می شود ریزش طبیعی موی سر در زنان بیشتر مشاهده شود می تواند مربوط به گذراندن دوران بارداری، شیردهی و یائسگی باشد.

در این زمان ها امکان افت ویتامین ها و مواد معدنی مناسب برای رشد موها در بدن زنان کمتر می شود و شاهد ریزش موی بیشتر در این افراد خواهیم بود. در واقع ریزش موی مردان به دلایلی که در بالا ذکر شد کمتر دیده خواهد شد.

نحوه رشد مو چگونه است؟

همانطور که گفته شد در سر هر فرد صد هزار تار مو وجود دارد. ممکن است در روز شاهد ریزش طبیعی موی سر خود باشید. در این صورت نیازی به نگرانی در این باره نیست؛ زیرا در روز مقداری کمی از ریزش کاملا طبیعی است.

برای این منظور می توانیم عمر هر تار مو را از دو تا پنج سال در نظر بگیریم. مو نیز مانند انسان دارای مراحل رشد است. به این صورت که با به پایان رسیدن عمر خود دچار ریزش می شود و فولیکول های مو به رشد موی جدید در آن نواحی کمک می کنند.

در واقع با مراقبت از موهای خود می توانید طول عمر آنها را بیشتر کنید. استفاده از مرطوب کننده ها و مواد مغذی مو می تواند در کاهش ریزش طبیعی موی سر نیز پرکاربرد باشند. در واقع رشد مو دارای مراحل متفاوتی است که در زیر در مورد این مراحل اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 1.   مرحله آناژن در مو به مرحله ای گفته می شود که مو در حال رشد کردن است. در واقع بیش از 90 درصد تارهای مو در این مرحله قرار دارد. در این مرحله رشد مو در به صورت 1 سانتی متر در ماه است. در واقع عواملی که منجر به ریزش طبیعی موی سر می شود در این مرحله قابل مشاهده شدن است.
 2.   مرحله کاتاژن که حدود دو تا سه هفته طول می کشد به مرحله ای گفته می شود که رشد مو در آن زمان دچار توقف می شود. در واقع این مرحله حدود یک تا دو درصد موها را درگیر می کند.
 3.   مرحله فاز تلوژن که آخرین مرحله از رشد مو است. در این مرحله دیگر رشدی صورت نخواهد گرفت. در واقع در این مرحله موها آمادگی لازم را برای ریزش طبیعی دارند. همچنین تنها 8 تا 9 درصد موها در این مرحله قرار می گیرند.

بعد از این مراحل در واقع عمر موها از بین می روند و آنها از پوست سر جدا می شوند. در واقع این مراحل در هر فردی ممکن است به نوعی دیده شود ولی نکته مشترک در همه افراد ریزش طبیعی موی سر می باشد که دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد.

چه عواملی باعث ریزش طبیعی مو سر می شود؟

برخی از ریزش های مو طبیعی است و به صورت روزانه قابل مشاهده شدن است. با این وجود ممکن است در برخی از مواقع ریزش ها به حدی زیاد شود که نیاز به درمان های مناسب با آنها باشد. ممکن است استرس عاملی برای ریزش مو عنوان شود.

در این صورت تشخیص علت ریزش مو می تواند به سختی صورت گیرد. با این حال عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند ریزش مو در افراد را ایجاد کنند.

این عوامل اگر در زمان درستی تشخیص داده نشوند ممکن است که به افزایش ریزش های مو در افراد بیانجامند و از این طریق درمان ریزش موها را سخت تر کنند. برای این منظور نمونه ای از عواملی که می توانند باعث ریزش مو شوند را در زیر برای شما عنوان می کنیم.

 1. الگوی ریزش موی زنانه
 2. الگوی ریزش موی مردانه
 3. استرس های بیش از حد
 4. آلوپسی یا طاسی
 5. لوپوس
 6. کمبود مواد و ویتامینهای مورد نیاز برای رشد مو
 7. مشکلات تیروئید
 8. استفاده از وسایل گرمایشی مانند سشوار و اتوی مو
 9. استفاده از مواد شیمیایی نامناسب در موها
 10. شستشوی بیش از حد موها
 11. سفت بستن موها
 12. آلودگی هوا
 13. بیماری های پوستی

و بسیاری از عوامل دیگر که می تواند منجر به ریزش موها شوند. در این صورت ممکن است که ریزش طبیعی موی سر با این ریزش ها تداخل داشته باشد و به کم پشت شدن موها و از بین رفتن آنها بیانجامد. در این صورت باید حتما به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا درمان هایی مناسب را برای شما انجام دهد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *