کاشت مو

تاثیر نژاد مو بر کاشت مو چیست؟

تاثیر نژاد مو بر کاشت مو چیست؟

تاثیر نژاد مو بر کاشت مو 

زمانی که فردی از طاسی سر رنج می برد، پس از استفاده از داروهای موضعی پزشکان کاشت مو را پیشنهاد می دهند. پیوند مو درمانی است که موفقیت آن در گرو الگوی طاسی سر فرد، ضخامت موها و ساختار مو می باشد اما در شرایطی استفاده از روش های معمول و بروز پاسخگوی نیاز مراجعه کننده نبوده و برای رسیدن به نتایج دلخواه باید از یک شیوه نوین و خاص استفاده نمود.

تاثیر نژاد مو بر کاشت موشیوه ای که با توجه به شرایط موهای هر فرد انتخاب شده و مختص مراجعه کننده می باشد. علاوه بر ژنتیک و سایر عوامل تاثیر گذار در ریزش مو افراد، آب و هوای منطقه ساکن و اختلافات قومی و نژادی نیز در الگوی ریزش مو موثر می باشد. طبق مطالعات انجام شده می توان دریافت که مردم مناطقی از سراسر دنیا بیشتر از سایر قوم های موجود از معضل ریزش مو رنج می برند.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

جنس و نوع موها وابسته به عادات مو می باشد!

همانطور که می دانید الگوی ریزش مو و طاسی در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است برخی از افراد از طاسی سر در نواحی تاج سر رنج ببرند در حالی که برخی دیگر دچار ریزش مو در طرفین سر خود می باشند. زنان آفریقایی به دلیل سنت دیرینه خود از مدل مویی محکم برای بستن موهای خود استفاده می کنند. این مدل از بستن موها موجب می شود تا فولیکول ها تحت فشار قرار گرفته و به آنها آسیب وارد شود.

در نتیجه استفاده از مدل موهای کششی، زنان این ناحیه دچار الگوی ریزش در نواحی اطراف سر می باشند. لازم به ذکر است که این مدل موهای زینتی از 3500 سال قبل از میلاد مسیح در مصر مورد استفاده قرار می گرفته و با مرور زمان به آفریقا راه پیدا کرده است. هر یک از این مدل ها نیز به نوعی نشان از وضعیت تاهل زنان، قبیله، سن و وضعیت اجتماعی این افراد می باشند.

تاثیر نژاد مو بر کاشت موهر نژاد و قوم روشی خاص برای پیوند مو دارد.

برخی از افراد بیشتر به کاشت ریش و سبیل اهمیت می دهند تا کاشت مو! این امر بیشتر برای مردانی حاکم است که از کشورای عربی به ترکیه مهاجرت می نمایند. دلیل این امر آن است که در خاورمیانه مردان برای ریش و سبیل اهمیت زیادی قائل می شوند زیرا آن را نمادی از مردانگی و قدرت می دانند.

این در حالی است که مردمان ساکن اروپا ترجیحشان بر این است که ریش و موهایی طبیعی داشته باشند. در دنیای کنونی انواع مختلفی از مو وجود دارد اما پزشکان تمامی این موها را در 3 عنوان نژاد زرد (آسیایی)، سفید (قفقازی) و سیاه (آفریقایی) دسته بندی می کنند.

توجه داشته باشید که هر 3 مدل از موها دارای ساختار شیمیایی و پروتئین یکسان می باشند اما آنچه که موجب تمایز آنها از یکدیگر می شود، نوع رشد مو، مقدار تراکم و قطر هر تار از موها می باشد.

این 3 نژاد در موارد ذکر شده با هم در تضاد می باشند بطور مثال مردمان آسیایی دارای بالاترین سرعت در رشد مو با 15.3 سانتی متر در هر سال بوده و تراکم موهایشان متوسط است این در حالی است که موهای مردمان آفریقا با سرعت بسیار پایین و تراکم کمی رشد می کند. قفقازی ها نیز دارای تراکم بالایی از موها به همراه رشد متوسط می باشند.

قدم اول برای انجام کاشت مو توجه به تراکم موها در ناحیه اهدا کننده است. تراکم مو دارای 2 مولفه زیر است.

  1. تعداد واحد فولیکول های مو در هر مترمربع از پوست
  2.   قطر ساقه مو

شکل و قطر هر ساقه مو در نژادهای مختلف متفاوت است. مردمان آسیا دارای ساقه هایی ضخیم و گرد و صاف می باشند، ساقه مو آفریقایی ها صاف و دارای ضخامت بسیار کمی است و مردمان قفقاز نیز دارای قطر متوسطی از مو به همراه ساقه بیضی شکل می باشند.

بکارگیری روش پیوند مستقیم مو یا DHT در کاشت مو

از آنجایی که فولیکول موهای مردمان ساکن آسیا دارای متابولیسم فعالی است، در نتیجه شرایط مناسب تری برای انجام این روش از درمان وجود دارد. در کاشت مو به روش DHT ابتدا تعداد فولیکول های مورد نظر برداشت می شوند و تا زمان پیوند باید در محل مناسبی نگهداری شوند.

بنابراین با وجود امکانات و شرایط لازم می توان گفت که یکی از بهترین روش های کاشت مو برای افراد آسیایی کاشت مو به روش DHT است که با به حداقل رساندن زمان مابین خارج نمودن فولیکول و پیوند مجدد آن، موجب می شود که فولیکول جدا شده به روش سالم تر و بی خطر تری جابجا شود.

رنگ مو نشانه ای از تراکم موها

همانطور که ذکر شد یکی از نژادهایی که نسبت به دو نژاد دیگر از لحاظ تراکم مو برتری دارد، نژاد قفقازی ها می باشد. این قشر از مردم علاوه بر دارا بودن تراکم بالای موها، دارای انواع مختلفی از ساختار مو اعم از صاف، فرفری و یا موج دار بوده که رنگ موها از سیاه و قهوه ای تا زرد و قرمز متفاوت اند.

افرادی که دارای موهای بلوند می باشند تراکم موهای بیشتری نسبت مو قرمزها دارند. این تراکم در موهای بلوند 146000 بوده و در موهای قرمز دارای 86000 مورد است.

اگرچه قفقازی ها دارای تراکم بالایی می باشند اما بیشترین الگوی ریزش مو نیز سهم قفقازی ها می باشد. آلوپسی آندروژنیک که به عنوان الگوی ریزش مو مردان نیز شناخته می شود، در قفقازی ها نسبت به سایر نژادها شایع تر است بنابراین قفقازی ها به تعداد فولیکول بیشتری در هنگام کاشت مو نیاز دارند.

مزایای نژادها در کاشت مو

انعطاف پذیری پوست سر می تواند در نتایج نهایی حاصل از کاشت مو تاثیر داشته باشد. اگرچه مردم قفقاز به تعداد پیوند بیشتری برای رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز دارند اما پوست سر مردم این ناحیه انعطاف پذیری بیشتری نسبت به پوست مردم سایر نقاط جهان دارد.

همچنین طول موهای مردم قفقاز نیز در مقایسه با مردم آسیایی کوتاه تر است. مردمان آسیا دارای موهای بلندی می باشند.

تمامی این ویژگی ها در گرد هم موجب می شوند تا نتایج خوبی از کاشت مو برای مردمان قفقاز با حداقل آسیب به فولیکول ها به وجود آید.

در نژاد آسیایی ها گرافت ها دارای یک الی دو فولیکول می باشند در حالی که گرافت موهای آفریقایی ها 3 گانه بوده و قفقازی ها گرافت هایی با موهای 3 و 4 گانه دارند.

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چرا با وجود ضخامت کم موهای مردن آفریقا، به نظر می رسد که موهای پرپشتی دارند؟ جواب این سوال در استایل موها نهفته است. اگرچه مردم آفریقا دارای موهایی با ساقه نازک می باشند اما دلیل حجم زیاد موها این است که استایل موها فرفری است.

اگرچه داشتن موهای مجعد و فرفری در تعداد پیوندهای کاشت مو موثر بوده و موجب می شود که تعداد کمتری گرافت برای رسیدن به حجم دلخواه نیاز باشد، اما ممکن است در هنگام برداشت موها مشکلاتی به وجود آورد.

پوستی خارج از سر فولیکول ها را احاطه کرده که به عنوان لایه اپیدرم شناخته می شود. این لایه از پوست سر آفریقایی ها در مقایسه با سایر قوم ها ضخیم تر و کلفت تر می باشد. همین امر موجب می شود که در هنگام کاشت مو مشکلاتی از قبیل آسیب و صدمه به فولیکول موها، پارگی و آسیب به پیوند در حین استخراج فولیکول ها به وجود آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *