تزریق بوتاکس

بوتاکس دیسپورت چیست و عوارض و اثرات جانبی آن

بوتاکس دیسپورت چیست و عوارض و اثرات جانبی آن

بوتاکس دیسپورت

دیسپورت، نوعی بوتاکس است که برای درمان چین و چروک به کار می رود و از آبو – بوتولینوم توکسین نوع A بدست می آید. بوتاکس دیسپورت می تواند به طور موقت حرکت ماهیچه ها را در بخش های مورد نظر کاهش بدهد تا بتواند خطوط بین دو ابرو را درمان کند.

گاهی اوقات هم از بوتاکس دیسپورت برای درمان بعضی از بیماری ها هم استفاده می شود.

بوتاکس دیسپورت

استفاده از بوتاکس dysport در سال 2009 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است. اگر می خواهید خطوط بین دو ابرویتان را درمان کنید و زیر 65 سال سن دارید، احمالا کاندید خوبی برای تزریق بوتاکس نوع دیسپورت هستید.

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

در یک حالت کلی باید بگوییم که انجام این روش یعنی تزریق بوتاکس برای از بین بردن لک ها و یا چین و چروک های موجود بر روی صورت به کار می رود. بیشتر افراد با افزایش سن با مشکلات جدیدی روبرو می شوند. یکی از این مشکلات که سبب می شود افراد در برخی سنین بیش از سن واقعیشان نشان داده شوند به وجود آمدن خط هایی در میان دو ابرو می باشد.

افراد می توانند روش های مختلفی را برای از بین بردن این چین و چروک امتحان کنند. روش های خانگی و استفاده از انواع اقسام کرم ها و مکمل ها می تواند برای افراد راهگشا باشد؛ اما این روش ها زمان بر و همچنین نیاز به صرف وقت طولانی دارند. تزریق بوتاکس نوع دیسپورت علاوه بر اینکه مزیت هایی بسیار زیادی برای افراد به همراه دارد می تواند در سریع ترین و کمترین زمان ممکن انجام شود.

اثرات بوتاکس دیسپورت

دیسپورت به گروهی از بوتاکس های تزریقی تعلق دارد که اعصاب را ریلکس و غیر فعال می کنند؛ بوتاکس زئومین هم در این دسته قرار می گیرد. در واقع انواع مختلف بوتاکس همگی از بوتولینوم توکسین بوجود می آیند که خود بوتولینوم توکسین هم انواع بسیار متفاوتی دارد.

بوتاکس دیسپورت چیست

هر کدام از مشتقات بوتاکس برای درمان چین و چروک و خطوط در بخش خاصی از صورت بکار می روند.

بوتاکس دیسپورت با غیر فعال و محدود کردن حرکت ماهیچه ها در نقاطی که بوتاکس تزریق می شود، ظاهر خطوط و چین و چروک ها را بهبود می بخشند.

متخصص، مقدار کمی از بوتاکس dysport را مستقیما در ماهیچه تزریق می کند و هنگامی که ماهیچه مورد نظر فلج بشود، پوست بالای آن هم صاف تر می شود و در نتیجه چین و چروک ها روی صورت هم کاهش می یابد. البته باید توجه داشته باشید که اثرات بوتاکس دیسپورت کاملا موقتی است.

کاهش و غیر فعال شدن حرکات ماهیچه ها از شکل گیری یا عمیق تر شدن چین و چروک ها هم جلوگیری می کند. در واقع، چین و چروک ها با حرکات مداوم ماهیچه ها و در طول زمان ایجاد می شوند و فاکتورهایی مثل سن و سال و وراثت هم نقش مهمی در این روند دارند.

در چه بخش هایی از صورت می توانیم بوتاکس دیسپورت را تزریق کنیم؟

یکی از مزایای بوتاکس دیسپورت درمان خطوط بین دو ابرو است؛ این چین و چروک ها روی پیشانی شما وجود دارند و از اولین سالی که فرد به سن بلوغ می رسد، این چین و چروک ها شروع به شکل گیری می کنند.

همانطور که سن شما بالاتر می رود، این خطوط عمیق تر می شوند زیرا قابلیت ارتجاعی پوست صورت هم به تدریج کاهش می یابد. این خطوط وقتی با چشمان نیمه باز به جایی نگاه می کنید، به صورت شما حالتی عصبانی (همراه با اخم) می دهند.

دیسپورت برای کسانی مناسب است که میزان خطوط بین دو ابروهایشان متوسط تا زیاد است. اگر چین و چروک های کمی دارید، شاید برای تزریق بوتاکس دیسپورت مناسب نباشید.

گاهی اوقات از بوتاکس dysport برای افراد بالغ و بچه هایی که ماهیچه های اندام های زیرینشان بسیار منقبض می شود هم می توان استفاده کرد.

بوتاکس دیسپورت برای درمان انقباض اندام های زیرین افراد بالغ و کودکان و همچنین برای اختلال تونوس گردن (دیستونی ماهیچه ای) که بر روی حرکات گردن و سر تاثیر می گذارد هم دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است.

فرآیند تزریق بوتاکس دیسپورت

در ابتدا باید آمادگی های لازم را برای انجام این تزریق توسط افراد به وجود بیاید. زمانی که افراد برای انجام عملی در هر زمینه ای اقدام می کنند باید از قبل با پزشک در خصوص آمادگی ها و همچنین مراقبت هایی که برای آماده شدن نیاز می باشند گفت و گو ها و مشورت هایی را به جای آورند تا بتوانند انجام تزریق بوتاکس را به صورت کاملا مناسب آغاز کرده و آن را به پایان برسانند.

برای شروع درمان، در ابتدا پزشک متخصص محل مورد نظر برای درمان را تمیز کرده و سپس تزریق توسط سوزن های کوچکی انجام می شود. درد حاصل از تزریق بوتاکس بسیار کم بوده اما پزشک بی حسی موضعی نیز اعمال می نماید.

تزریق بوتاکس dysport در کلینیک و توسط متخصصی با تجربه انجام می شود. در طول فرآیند تزریق بوتاکس، ممکن است متخصص دیسپورت را در 3 نقطه متفاوت و در اطراف پیشانی و ابروها تزریق می کند. برای جلوگیری از درد، متخصص از بی حسی موضعی استفاده می کند.

تزریق بوتاکس دیسپورت فقط چند دقیقه طول می کشد و فقط مراحل آمادگی بیمار برای تزریق کمی طول می کشد. اگر بعد از تزریق دیسپورت عارضه خاصی در صورتتان مشاهده نشد، می توانید کلینیک را ترک کنید.

افرادی که به دلایل مختلف نمی توانند برای از بین بردن مشکل خود زمان زیادی را صرف انجام دادن روش مورد نظر خود کنند می توانند از این روش یعنی تزریق بوتاکس دیسپورت استفاده کنند.

انجام این تزریق زمان زیادی را از افراد نخواهد گرفت و همچنین دوره ی نقاهت بسیار کوتاه مدتی را برای افراد به همراه خواهد داشت. پس از آن افراد می توانند به جامعه بازگشته و کارهای روزمره ی خود را انجام دهند.

آمادگی برای تزریق بوتاکس دیسپورت 

قبل از اینکه متخصص تایید کند که کاندید خوبی برای تزریق بوتاکس dysport هستید یا خیر، سابقه پزشکی شما به طور دقیق چک می شود. متخصص به شما می گوید که قبل از تزریق دیسپورت باید از مصرف داروها و مکمل ها هم خودداری کنید. قبل از تزریق دیسپورت، نباید داروهای زیر را مصرف کنید:

 1. داروهای آلرژی و حساسیت زا، داروهایی که افراد به دلایل مختلف از جمله برای مقابله با یک بیماری خاص مصرف می کنند ممکن است با مواد تشکیل دهنده ی بوتاکس ناسازگار بوده و موجب به وجود آمدن مشکلات و عوارضی برای آن ها شوند. افراد بهتر است برای جلوگیری از به وجود آمدن هرگونه مشکل قبل از انجام تزریق بوتاکس مراتب را سریعا به پزشک گزارش دهند.
 2. داروهای رقیق کننده خون
 3. داروهای سرما خوردگی، افراد زمانی که دچار بیماری های جزئی از جمله سرماخوردگی می شوند بهتر است کمی حوصله و صبر به خرج دهند تا زمانی که این مشکل برای آن ها بر طرف شود. افراد به دلیل این که در این زمان از داروهای سرماخوردگی مانند قرص و یا آمپول استفاده می کنند بهتر است از انجام این درمان در زمان سرماخوردگی خودداری نمایند.
 4. داروهایی که اثرات استیل کولین را می تواند خنثی کند
 5. داروهای خواب آور

افراد در صورتی که از دارو هایی با ویژگی های ذکر شده استفاده کنند بهتر است از انجام این تزریق یعنی بوتاکس دیسپورت خودداری کنند. دلیل این خودداری آن است که ممکن است پس از انجام تزریق مشکلاتی برای فرد به وجود بیاید که بعضا حل کردن آن کمی با مشکل مواجه شود بنابراین بهتر است برای جلوگیری از هر گونه مشکل انجام تزریق مورد نظر در صورت استفاده از این دارو ها به نعویق بیافتد.

همچنین اگر از داروی خاصی استفاده می نمایید که ممکن است با بوتاکس در تضاد باشد، به پزشک گزارش داده تا در صورت وجود محدودیت، راه حل دیگری عرضه شود.

عوارض و اثرات جانبی بعد از تزریق بوتاکس دیسپورت

برخلاف تاثیری که دیسپورت می تواند در رفع چین و چروک ها داشته باشد، عوارض و اثرات جانبی خاصی هم بعد از تزریق دیسپورت وجود دارد که بیمار باید از وجود آنها مطلع باشد. بعضی از این اثرات جانبی خفیف هستند و خود به خود برطرف می شوند که شامل موارد زیر هستند:

 1. سردرد، زمانی که تزریق بوتاکس انجام می شود و افراد وارد دوره ی نقاهت می شوند به دلیل اینکه ناحیه ی پیشانی افراد مورد تزریق واقع شده است ممکن است سر درد خفیفی برای افراد به وجود بیاید. بهتر است برای از بین بردن این درد افراد طبق دستورات پزشک متخصص عمل کنند و در صورتی که این درد شدید تر باشد پزشک متخصص را از مراتب آن آگاه سازند.
 2. درد در نقاطی که دیسپورت تزریق شده است، خط هایی که میان دو ابرو ایجاد می شوند محل انجام این نوع از تزریق بوتاکس می باشند. پس از انجام تزریق ممکن است بلافاصله و یا با گذشت مدت زمانی این نواحی و یا خط هایی که تحت درمان قرار گرفته اند دچار درد شوند که این درد کاملا طبیعی بوده و یک امر عادی می باشد. معمولا پزشک متخصص برای کاهش این درد دارو هایی برای افراد تجویز می کند.
 3. واکنش آلرژیک در بخشی که دیسپورت تزرق شده است؛ مثل خارش یا تحریک روی پوست، پس از انجام تزریق افراد به هیچ عنوان نباید به محل مورد تزریق دست بزند و یا سبب شوند به این ناحیه فشاری وارد شود. در صورتی که به این نواحی فشاری وارد شود ممکن است بوتاکس زیر پوست افراد دچار حرکت شده و نظمی که توسط پزشک به آن داده شده است بهم خورده شود.
 4. سینوس
 5. گلو درد
 6. تورم در پلک چشم
 7. حالت تهوع، از موارد دیگری که افراد می توانند پس از انجام این درمان آن را احساس کنند حالت تهوع می باشد که به دلیل ورود بوتاکس به بدن این احساس برای افراد ایجاد می شود. برای رفع حالت تهوع افراد می توانند از پزشک متخصص بخواهند دارویی را تجویز کنند تا در زمان احساس حالت تهوع از آن استفاده نمایند.
 8. عفونت مجرای تنفسی

اگر هر یک از این اثرات جانبی بدتر شدند و یا در طی 1 الی 2 روز برطرف نشدند، حتما با متخصص تماس بگیرید. افرادی که داروهای خنثی کننده ی استیل کولین مصرف می کنند، ممکن است شاهد بدتر شدن وضعیت خود باشند زیرا این دارو با دیسپورت تداخل دارویی دارد.

عارضه ای که به ندرت اتفاق می افتد، انتقال دیسپورت به بخش های دیگر بدن است که باعث عوارض زیر می شود:

 1. مشکلاتی در تنفس و بلع غذا
 2. مشکلاتی در بینایی
 3. افتادگی پلک ها
 4. ضعف ماهیچه ها
 5. مشکلاتی در صحبت کردن
 6. حالت تشنج
 7. بی اختیاری ادراری

اگر هر یک از عوارض بالا را مشاهده کردید، سریع با متخصص تماس بگیرید.

تفاوت دیسپورت و بوتاکس

هم بوتاکس و هم دیسپورت از بوتولینوم توکسین بدست می آیند و برای درمان چین و چروک به کار می روند ولی با این حال، تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند. مثلا از بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی، خطوط اخم و خنده استفاده می شود ولی دیسپورت فقط برای خطوط بین دو ابرو قابل استفاده است.

بوتاکس را می توان اطراف چشم ها، پیشانی و اطراف دهان تزریق کرد ولی دیسپورت را فقط می توان بین ابروها تزریق کرد. میزان ماندگاری بوتاکس هم ممکن است تا 6 ماه باشد ولی دیسپورت ممکن است تا 4 ماه ماندگاری داشته باشد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس dysport مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره 02144067005 تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *