پوست و مو

مراحل مختلف ریزش مو چیست؟

مراحل مختلف ریزش مو چیست؟

مراحل مختلف ریزش مو

اکثریت مردان با افزایش سن دچار ریزش مو و طاسی سر می شوند. این طاسی می تواند ناشی از عوامل متعددی نظیر بیماری، استرس، تغذیه نامناسب، آب و هوای نامطلوب و یا غیره باشد. هر یک از این عوامل می تواند به نوعی موجب آسیب به فولیکول ها شده و در نتیجه آن ریزش مو را شاهد خواهید بود.

مراحل مختلف ریزش مودر هر فردی طاسی سر با الگویی همراه خواهد بود. به همین دلیل سیستمی طراحی شد که طبق آن می توان مراحل مختلف طاسی سر را نشان داد که به مقیاس همیلتون –نوروود نامگذاری شده است. این سیستم می تواند به راحتی میزان طاسی سر فرد را با توجه به الگوی ریزش مو اندازه گیری نمایند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

البته علاوه بر این مقیاس، مقیاس های دیگری نیز موجود می باشند که مورد تایید و استفاده بسیاری از پزشکان و محققان قرار می گیرد که برخی از اینکه مقیاس تنها برای اندازه گیری طاسی سر زنان مورد استفاده قرار گرفته و برخی دیگر توانایی اندازه گیری مقدار ریزش مو در هر دو جنس می باشند.

با وجود تعدادی مقیاس برای طاسی سر، مقیاس نوروود به دلیل امکانات و ویژگی های مثبت مورد تایید بسیاری از پزشکان قرار گرفته است.

این مقیاس در ابتدا میزان طاسی سر را تشخیص داده و بر طبق آن گزینه ها و راه حل های موجود برای درمان را ارائه می دهد. همچنین می تواند میزان اثربخشی و تاثیر درمان ذکر شده را با توجه به گستردگی موهای از بین رفته پیش بینی نماید.

مراحل مختلف ریزش موروش های درمانی ریزش مو

اطلاع از روش های بروز و نوین برای جلوگیری از پیشرفت طاسی سر می تواند کمک زیادی در شناسایی راهکارهای پیشنهادی مشاوره کند.

  1. کاشت مو به روشFUE : در این روش از درمان، از نواحی مختلف سر و یا بدن مقدار فولیکول لازم گرفته شده و در مکان های مورد نظر کاشته خواهند شد. برای افزایش حجم موهای سر، ریش و سبیل نیز از این درمان استفاده خواهد شد.
  2. درمان به روش PRP: PRP روشی است که طی آن مقداری خون از بدن جدا شده و با انجام مراحلی بخش های مختلف خون از یکدیگر جدا می شوند. سپس برای تقویت فولیکول ها محلول حاوی پلاکت های خونی به پوست تزریق خواهد شد.
  3. مزوتراپی موها: در مواقعی عدم تعادل هورمون DHT موجب ریزش بیش از حد موها خواهد شد؛ بنابراین با استفاده از روش PRP به تعادل این هورمون کمک شده و باعث جلوگیری از ریزش مو خواهند شد.

در کدام مرحله از ریزش مو قرار دارید؟

مقیاس نوروود به گونه ای است که گزینه های مختلفی پیش روی شما قرار داده و شما می توانید با انتخاب نوع ریزش موی خود، روش درمان مورد نیاز خود را در پیش بگیرید.

به یاد داشته باشید که اگرچه می توانید با این مقیاس نوع ریزش مو خود را تعیین کرده و مطابق با آن درمان را انجام دهید اما همواره یک مشاور و پزشک با برنامه ریزش های مخصوص و مختص به الگوی طاسی سر شما بهتر می تواند از از بین رفتن موها جلوگیری کرده و ریزش را مهار نماید.

  1. عقب کشیده شدن خط رویش مو

با افزایش سن خط مویی که روش مو از آن نقطه آغاز می شود، به سرعت به عقب رانده می شود. به این صورت که ابتدا خطی از موها از بین رفته و سپس خط های بعدی که پشت خط رویش قرار دارند، به مروز زمان از بین می روند.

از آنجایی این مرحله نقطه آغازین ریزش مو بوده و که برای همه ی افراد طاسی سر از این مرحله شروع می شود، می توان با مراقبت هایی از پیشرفت بیشتر آن جلوگیری نمود.

برخی از افراد برای درمان موهای از دست رفته طی این ناحیه به انجام کاشت مو روی می آورند. اگرچه کاشت مو در این مرحله ممکن است غیر ضروری باشد اما راهکارهای دیگری نیز برای درمان فولیکول های از دس رفته وجود دارد.

  1. کم شدن تاج و طرفین سر

در ریزش مو نوع 2 اکثر افراد از طرفین سر و تاج دچار طاسی سر می شوند اما متاسفانه این موضوع آنچنان جدی گرفته نمی شود. به دلیل اینکه در طاسی سر نوع 1 فرد مراقبت های لازم را انجام نداده است، از بین رفتن فولیکول ها پیشرفت کرده و نتیجه آن کاهش حجم مو در نواحی تاج و دو طرف سر می باشد.

  1. ریزش مو کم تا متوسط

این مرحله به عنوان مرحله ریزش مویی شناخته می شود که قابل توجه بوده و کنترل طاسی سر در این مرحله کمی مشکل تر از دو مرحله قبل تر است. در این گام در نواحی تاج و جلوی سر موهایی نازک وجود دارند که این نازکی و کم پشتی در نواحی پشت سر نیز به مرور دیده خواهد شد.

در این مرحله از ریزش مو مراجعه به یک مشاوره متخصص توصیه می شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری کرده تا مانع پیشروی کم پشتی موها شوید. انجام کاشت مو موجب می شود تا چرخه ریزش مو دچار اختلال شده و از طاسی بیشتر سر جلوگیری نماید.

علاوه بر کاشت مو می توانید از داروهای مزوتراپی در جهت افزایش حجم موها استفاده نمایید. برخی از افراد این مرحله از طاسی سر را نادیده گرفته و گمان می کنند که این حجم از ریزش مو رایج است در حالی که رفته رفته کنترل موها و مراقبت از آنها دشوارتر خواهد بود.

  1. ریزش موی متوسط

اگرچه بازیابی موهای از دست رفته در این مرحله بسیار دشوار خواهد بود اما باید سریعا از پیشرفت بیشتر طاسی سر جلوگیری نمود و موجب توقف آن شد زیرا هرچه که میزان طاسی سر افزایش یابد، درمان و بازگردان موها دشوارتر خواهد شد.

انجام درمان هایی نظیر کاشت مو به روش FUE یا PRP، استفاده از مزوتراپی و سایر درمان های موجود برای تقویت و پرپشتی موها لازم می باشد. استفاده از این درمان ها در این مرحله رایج تر از 3 مرحله پیشین است و بیشتر افراد در این مرحله و مراحل بعدی تصمیم به درمان می گیرند.

  1. ریزش مو پیشرفته تر

با توجه به 4 مرحله گذشته، افرادی که در مرحله 5 از ریزش مو می باشند بر طبق انتظار حجم زیادی از موهای خود را از دست داده اند بنابراین با درمان های نخستین و ساده نمی توان به بازیابی موهای از دست رفته کمک نمود.

در این مرحله استفاده از کاشت مو و PRP بیشتر از سایر درمان ها به این مشکل خاتمه داده اند.

  1. طاسی سر قابل ملاحظه

پس از عبور از مرحله 5، طاسی قابل ملاحظه ای نواحی زیادی از سر را در بر گرفته است. بهره گیری از روش های درمان با کاشت مو به روش FUE قادر است تا کم پشتی و یا طاسی موها را در این مرحله از بین ببرد. برای عدم پیشرفت بیشتر ریزش موها، سریعا به یک مشاور و یا پزشک معتبر مراجعه کرده تا زیر نظر وی درمان را آغاز نمایید.

  1. ریزش کامل موها

ریزش مو در مرحله 7 بسیار به طاسی کامل سر شباهت دارد. معمولا در این مرحله تمام موهای نواحی تاج تا پشت سر از بین می روند. لازم به ذکر است که بازگرداندن مجدد حجم موهای از دست رفته کار ساده ای نیست اما جای نگرانی وجود ندارد. کاشت مو به روش FUE و PRP دو راه حل برای بازگردانی موها می باشند. امروزه استفاده از درمان های ذکر شده معمول بوده و بسیاری از افراد از این درمان ها استفاده می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
Call Now Button