پوست و مو

علت افزایش ریزش مو در تابستان چیست؟

علت افزایش ریزش مو در تابستان چیست؟

علت افزایش ریزش مو در تابستان 

ریزش مو یک مشکل شایع است و افراد زیادی هستند که با آن دست و پنجه نرم می کنند. دلایل طاسی سر اغلب ژنتیکی هستند ولی عوامل گوناگونی وجود دارند که می توانند بر شدت و سرعت این ریزش اثر بگذارند.

علت افزایش ریزش مو در تابستانتحقیقات و مطالعات مختلف نشان داده است که تغییر فصل ها بر میزان ریزش مو تاثیر می گذارد به طوری که در فصل های گرم سال مانند تابستان، ریزش با شدت بیشتری اتفاق می افتد. دانستن این حقیقت راجع به تاثیر فصل ها بر ریزش موها، به پیشرفت راهکار های مقابله با ریزش کمک مهمی خواهد کرد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

دانشمندان بر چه اساسی به این نتیجه رسیدند که ریزش مو در تابستان بیشتر است؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید دانشمندان چگونه به این نتیجه رسیده اند که ریزش موها در تابستان بیشتر از سایر فصل ها است. محققین در ژورنال تخصصی پوست بریتانیا، از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۶،‌ اطلاعات مربوط به جست و جوی مردم هشت کشور جهان در اینترنت را مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.‌

آن ها مشاهده کردند که بیشترین میزان جست و جو برای مطالب مرتبط با ریزش مو در اینترنت، مربوط به فصل تابستان می شود. سپس مشاهده کردند میزان این جست و جو ها در فصل های پاییز، زمستان و در آخر بهار به ترتیب کمتر می شد.

همچنین در یک تحقیق دیگر در سال ۱۹۹۱ توسط همین ژورنال تخصصی پوست بریتانیا، پزشکان فولیکول های مو های ۱۴ مرد را بررسی و آزمایش کردند و به این نتیجه دست یافتند که در ماه های مرداد و شهریور، بیشترین میزان ریزش مو مشاهده شده است. یافته های این مطالعه نیز تایید می کرد که ریزش موها در فصل تابستان بیشتر و شدیدتر از سایر فصل های سال است.

جالب است بدانید که وابستگی میزان ریزش مو نسبت به فصل های سال، فقط مختص انسان ها نیست و در حیوانات هم مشاهده شده است! گربه ها، سگ ها و میمون های روسوس هم در ماه های گرم سال دچار نوعی ریزش موی موضعی می شوند که در ماه های دیگر سال اتفاق نمی افتد.

علت افزایش ریزش مو در تابستانچرا مو ها در تابستان بیشتر می ریزد؟

به طور دقیق و مشخص، هنوز نمی دانیم که چرا در فصل تابستان و وقتی هوا گرم تر و روز ها طولانی تر می شوند، ریزش مو هم با شدت بیشتری اتفاق می افتد؛ اما دانشمندان فرضیه های اولیه ای برای این موضوع دارند که در اینجا آن ها را بررسی می کنیم.

واکنش طبیعی بدن

فرضیه ی اول این است که چون در تابستان هوا گرم می شود، دیگر به موهای بدن، برای گرم نگه داشتن بدن نیاز نداریم و این واکنش طبیعی بدن است که در این ماه های گرم ریزش مو شدت می گیرد. در واقع بدن ما با دور ریختن مو های اضافه به خنک شدن ما و پایین نگه داشتن دمای بدن کمک می کند.

 اشعه فرابنفش نور خورشید

فرضیه ی دیگری که در این زمینه مطرح شده، این است که چون طول روز ها در تابستان بلندتر است و ما ساعات بیشتری را زیر تابش نور آفتاب قرار داریم، اشعه ی فرابنفش بیشتر از دیگر فصل های سال به پوست سر ما می رسد و باعث تحریک آن و در نتیجه ریزش بیشتر مو های سر می شود.

شنا و آب استخر

از آن جایی که در تابستان ما بیشتر شنا می کنیم، آب استخرها دارای کلر و یا آب شور دریا ها، مو ها را خشک و شکننده می کنند که باعث می شود تا استقامت مو ها کاهش یابد و در برابر ریزش آسیب پذیر باشند.

بنابراین بهتر است مراقبت از مو ها را در ماه های گرم سال جدی تر بگیریم. استفاده از اسپری های ضد آفتاب مخصوص مو بسیار مفید و لازم است. همچنین ماسک مو با خاصیت نرم کنندگی و یا ماسک روغنی کمک می کند تا مو های شما، خود را احیا کنند.

آیا ریزش مو در تابستان و دیگر فصل ها طبیعی است؟

ریزش مو به طور کلی در همه ی افراد و در هر سنی اتفاق می افتد. در واقع روند طبیعی رشد مو ها در بدن این گونه است که به طور روزانه ما تعدادی از مو های خود را از دست می دهیم و مو های جدید جای آن ها را می گیرند. در واقع روند رشد مو در بدن انسان به شکل یک چرخه است و بخشی از این چرخه مربوط به دوران استراحت و ریزش مو ها می شود.

اما سوالی که پیش می آید این است که ریزش مو تا چه حد طبیعی است؟ متخصصین پوست و مو بر این باور هستند که از دست دادن حجم کمی از تا مو در روز عادی است؛ بنابراین اگر زمانیکه در حمام و در حال شست و شوی مو های خود مشاهده کردید که مقداری از مو های شما دچار ریزش شده اند، وحشت نکنید.

چرا که به احتمال زیاد این مو ها همان مو هایی هستند که از پوست سر شما خارج شده بودند و حالا با شست و شو به طور کامل از سر شما جدا شده اند. هر چه موهای شما بلند تر باشد، این میزان از ریزش طبیعی مو به نظر بیشتر می آید اما از آن جایی که روی سر هر فرد حداقل صد هزار فولیکول مو وجود دارد، ریزش این تعداد از مو جای نگرانی ندارد.

البته نکته ای که نباید از آن غافل شوید این است که گاهی به طور کاملا تصادفی، اتفاقات دیگری که برای بدن شما در ماه های منتهی به تابستان رخ داده است، باعث می شود تا ریزش مو در شما با شدت و سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.

همانطور که در ابتدا گفته شد ریزش مو از اتفاقات گوناگونی تاثیر می پذیرد و سبک زندگی ما در این امر موثر است. این که رژیم غذایی و عادات غذایی ما تا چه حد سالم است و آیا ورزش منظم داریم یا نه در حفظ سلامت مو ها اثر مهمی دارد. همچنین اتفاقاتی مانند بارداری و زایمان، از دست دادن وزن به میزان زیاد و یا استرس و فشار روانی دیگر مواردی هستند که می توانند باعث افزایش ریزش مو شوند.

چگونه بفهمیم دچار ریزش مو شده ایم؟

همانطور که گفتیم، بخشی از ریزش مو طبیعی است و در همه ی افراد در همه ی سنین اتفاق می افتد؛ اما تشخیص این که آیا مو های ما بیش از حد طبیعی می ریزد یا نه ممکن است در ابتدا و قبل از این که دچار طاسی در نواحی از سر شویم، برای ما سخت باشد.

به همین منظور می توانید در خانه این تست را انجام دهید تا متوجه شوید که آیا ریزش مو در شما جدی است یا نه. ابتدا مو های خود را بشوید و تمیز کنید و سپس صبر کنید تا موها کاملا خشک شوند. سپس انگشت های خود را به شکل ملایم و آرام بین مو های خود ببرید و آنها را تا انتهای تار های مو بکشید.

اگر بعد از هر بار بعد از کشیدن دست خود در مو ها،‌ بیشتر از دو الی سه تار مو بین انگشت های شما باقی بماند، احتمالا مو های شما در دوران استراحت هستند و این میزان از ریزش طبیعی است؛ اما اگر مو های باقی مانده در دستان شما بیشتر از ده تار مو باشد، احتمالا دچار ریزش مو شده اید و بهتر است با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید تا دلیل آن مشخص شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *