پوست و مو

آیا ریزش موی فصلی یک بیماری است؟

آیا ریزش موی فصلی یک بیماری است؟

آیا ریزش موی فصلی یک بیماری است؟

ریزش مو در انسان دلایل مختلفی دارد اما در بیشتر موارد به دلیل اختلالات هورمونی یا مصرف برخی از داروها رخ می دهد. ریزش مو در زنان می تواند آنی و مربوط به تغییرات فصلی باشد. بسیاری از خانم ها در اواخر پاییز متوجه ریزش میزان قابل توجهی از موهای خود می شوند.

آیا ریزش موی فصلی یک بیماری است؟

در این دوره از سال بسیاری از مردان به خصوص زنان، متوجه می شوند که در حین شستشو و شانه زدن، دچار ریزش موی بیش از حد طبیعی می شوند. آنالیزهای دقیق محققین سوئدی تایید کرده است که تغییرات فصلی می تواند باعث ریزش مو شود.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

اما سایر تشخیص های دیگر نباید نادیده گرفته شود. افزایش ریزش فصلی مو ممکن است نشانه ی برخی بیماری ها مانند بیماری های تیروئیدی، آلرژی، ویتیلیگو، عفونت قارچی، دیابت، تومور و بیماری های خود ایمنی باشد.

انسان ها به طور معمول در هر روز بین 50 تا 100 تار موی خود را از دست می دهند که نتیجه ی مستقیم چرخه ی رشد مو است. یک تار موی معمولی طی 24 تا 72 ماه، سه دوره ی رشدی را سپری می کند که رشد طبیعی اش در آنها رخ می دهد. به طور معمول در حدود 10 درصد از موهای یک فرد در فاز استراحت قرار دارند (فاز تلوژن) که در این نقطه دچار ریزش می شوند.

ریزش مو بیشتر مردان را تحت تاثیر قرار می دهد اما حدود 50 درصد از زنان نیز به طرق مختلف دچار این مشکل می شوند. به طور کلی، ریزش بیش از 100 تار مو در روز می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد.

علت ریزش موی فصلی در زنان چیست؟

تحقیقات نشان می دهد که زنان در طول فصل تابستان بیشتر فاز تلوژن را تجربه می کنند که باعث می شود موها صد روز بعد یعنی در پاییز بریزند. علت این اتفاق دقیقاً مشخص نیست اما برخی معتقدند که استرس ناشی از گرمای تابستان ممکن است دلیل آن باشد.

دانشمندان سوئدی که این پدیده را بررسی می کنند متوجه شدند که در ماه های تابستان برای حفاظت از پوست در برابر آفتاب داغ و اشعه ی ماوراء بنفش موهای بیشتری روی سر زنان می روید. در پاییز که دیگر به این پوشش اضافی لازم نیست، آنها می ریزند.

دلیل دیگر ریزش فصلی مو ممکن است کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مخصوصاً روی، مس و آهن یا مصرف برخی از داروها مانند سیتوستاتیک، داروهای شیمی درمانی، ضد افسردگی، داروهای کاهش چربی خون یا کاهش اسیدیته ی معده باشد.

در تنش های فیزیکی مانند جراحی، آسیب، جراحت بیماری و حتی پیروی طولانی مدت از رژیم های نامناسب، ورزش بیش از حد و از دست دادن ناگهانی وزن نیز ریزش مو رخ می دهد. تمام این دلایل باعث تغییرات فیزیکی ناگهانی در بدن می شوند و این موضوع در موهای شما دیده می شود.

ریزش فصلی مو منجر به ریزش ناگهانی مو نمی شود و شما حتی ممکن است متوجه نشده باشید که از مرز 50 تا 100 تار در روز فراتر رفته اید.

آیا ریزش موی فصلی یک بیماری است؟

ریزش فصلی مو یا بیماری؟

طاسی آندوژنی به هورمون تستوسترون مردانه مربوط است و رایج ترین دلیل از دست دادن مو می باشد. در مردان گاهی در دوران بلوغ جوش های عمیقی دیده می شود و سپس موها کاهش می یابند. در حالی که در زنان خط رشد موهای پیشانی حفظ می شود.

از کجا باید مطمئن شد که ریزش مو فصلی است؟

ریزش فصلی مو در پاییز ممکن است یک پدیده ی کاملاً فصلی باشد و نتایج آن به ندرت قابل رویت است. در هر حال برخی از زنان ممکن است متوجه شوند در روز بیش از 50 تا 100 تار مو را از دست می دهند؛ اما اطمینان از اینکه آیا دلیل ریزش فصلی مو تغییرات آب و هوا است یا خیر تنها با مشاهده ی دقیق مشخص می شود.

یک نشانه ی خوب از این که آیا ریزش موی شما بیش از حد است یا خیر این است که به فرق سرتان نگاه کنید. اغلب نازک شدن مو منجر می شود فرق سر وسیع تر به نظر برسد. یا اگر موی شما به اندازه ی کافی بلند باشد که بتوانید آن را دم اسبی ببندید متوجه خواهید شد که دسته‌ی مو از حالت طبیعی نازک تر است.

اگر چه ریزش گاه به گاه مو کاملاً طبیعی است اما رشد مجدد آن نیز باید در کنارش وجود داشته باشد. بعضی اوقات مردم ممکن است میزان قابل توجهی از موی خود را به صورت روزانه از دست بدهند اما رشد مجدد به این معنی است که این ریزش فصلی مو خطرناک نیست.

اگر شما متوجه شدید که رشد مجدد مو آهسته است یا ریزش از یک الگوی خاص مانند معبدی یا تاجی پیروی می کند این می تواند یک نشان از ریزش موی دائمی باشد. به طور معمول ریختن مداوم در مناطق خاص در قسمت بالای سر به عنوان الگوی ریزش موی زنانه یا طاسی آندروژنیک شناخته می شود.

آیا موهای شما بعد از پاییز هم می ریزد؟

اگرچه ریزش فصلی ممکن است برای شما قابل توجه باشد اما این فرایند به طور کامل طبیعی است و هیچ جای نگرانی نیست. ریزش فصلی مو در بین تمام پستانداران رایج است اگرچه محدود به پاییز نیست. برخی زنان ممکن است سطح بالاتری از ریزش مو را در فصل بهار تجربه کنند اگرچه ریزش پاییزی بیشتر قابل توجه خواهد بود.

برای زنانی که در تمام طول سال و یا در بخش های مشخصی از سر دچار ریزش فصلی مو می شوند، مراجعه به متخصص می تواند مفید باشد. متخصصین نه تنها علت دقیق ریزش فصلی مو را مشخص می کنند، بلکه در مورد درمان های موجود برای کاهش آن و تحریک رشد مجدد با شما صحبت می کنند.

درمان ریزش فصلی مو چیست؟

در بین درمان های مختلفی که در اختیار افراد قرار داده می شود، محلول ماینوکسیدیل رایج تر است که به افزایش جریان خون در سر و فولیکول های مو کمک کرده و به این ترتیب مواد مغذی مورد نیاز برای رشد فولیکول ها را در اختیارشان قرار می دهد.

درمان ریزش موی فصلی نیازمند یک دوره ی درمانی گسترده است که طیف وسیعی از تقویت کننده های رشد مو را در بر می گیرد که می توانند در کنار مینوکسیدیل استفاده شوند.

دلایل مختلف ریزش مو در زنان چه چیزهایی هستند؟

ریزش مو در زنان می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. یکی از آنها کاهش هورمون استروژن است. به خاطر کاهش ناگهانی سطح هورمون زنانه ی استروژن در زنان به هنگام یائسگی، زایمان یا بعد از قطع مصرف داروهای ضد بارداری آنها دچار ریزش مو می شوند.

همانطور که گفته شد، رژیم بی‌کیفیت با میزان پروتئین و مواد معدنی کم نیز می تواند باعث ریزش مو شود. کاهش شدید وزن، در اثر بولیمیا و آنورکسی با افزایش ریزش مو همراه است.

شاید عجیب باشد اما ریزش مو در زنان می تواند به خاطر استایل های مختلف مو نیز رخ دهد مانند اکستنشن سنگین، محکم بستن مو، شانه زدن مدام، داشتن مدل موهایی که باعث کشیدگی شدید مو می شود. ریزش مو در اثر استایل های نامناسب از دلایل رایج ریزش مو در خانم های جوان است.

کلام آخر

در بسیاری از موارد، می توان از ریزش فصلی مو جلوگیری کرد هم با انجام یک سری درمان های بیرونی و هم با درمان مشکلات و کمبودهای داخلی بدن.

جدا از مدل های مو آسیب رسان، دلایل اصلی ریزش مو درون خود ما و رفتارهای زندگی یا شرایط زندگی ما قرار دارند که از برخی از آنها می توان جلوگیری کرد و برخی دیگر اجتناب ناپذیر اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *