پوست و مو

آیا آلودگی هوا با ریزش مو ارتباط دارد؟

آیا آلودگی هوا با ریزش مو ارتباط دارد؟

آیا آلودگی هوا با ریزش مو ارتباط دارد؟

هیچ کس نیست که از تاثیر منفی آلودگی هوا بر وضعیت سلامتی آگاه نباشد. با این وجود شاید بسیاری از افراد نمی دانند که آلودگی هوا، می تواند رابطه ای کاملا مستقیم با ریزش مو داشته باشد.

آیا آلودگی هوا با ریزش مو ارتباط دارد؟وجود ذرات آلودگی در هوا، احتمال بروز سرطان، بیماری های تنفسی و انواع و اقسام مشکلات دیگر از جمله ریزش مو را در فرد افزایش می دهد. بر اساس آمار، سالانه 4.2 میلیون نفر در جهان جان خود را به خاطر آلودگی هوا از دست می دهند. عددی که به اندازه جمعیت یک کشور کوچک است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

در چند سال گذشته، ثابت شده است که آلودگی هوا، می تواند یکی از دلایل مهم ریزش مو در افراد باشد. ریزش مو تنها به دلایل ژنتیکی رخ نمی دهد و عوامل محیطی زیادی روی آن اثر می گذارند. یکی از عوامل ریزش مو، قرار گرفتن در معرض هوای آلوده برای مدت طولانی است.

افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می کنند و آن هایی که ناچار هستند دائما با آلودگی در تماس باشند، در کنار روبرو شدن با بیماری های مختلف، به احتمال بسیار زیاد سلامتی مو های خود را نیز از دست می دهند و دچار ریزش مو می شوند.

میزان تاثیر آلودگی روی مو ها، به شرایط خود فرد و همچنین میزان آلودگی بستگی دارد و در همه افراد یکسان نیست اما به طور کلی، تردیدی وجود ندارد که قرار گرفتن در معرض هوای آلوده، کیفیت مو های شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و چه بسا باعث ریزش مو شود.

آیا آلودگی هوا با ریزش مو ارتباط دارد؟تاثیر هوای آلوده روی سلامت و ریزش مو

هوای آلوده، سرشار از ذره های آلاینده ای است که می تواند تاثیر آشکاری روی وضعیت مو های شما داشته باشند. شاید شما خیلی زود متوجه این تاثیر نشوید اما به مرور زمان، شاهد از دست رفتن کیفیت مو های خود خواهید بود. مو ها به مرور زمان نازک می شوند و احتمال ریزش مو شدید بسیار افزایش پیدا می کند.

ذرات سمی موجود در هوای آلوده، به سلول های ریشه فولیکول ها آسیب می رسانند. وقتی فولیکول ها صدمه ببینند، رشد مو به مرور زمان متوقف خواهد شد. فولیکول ها مسئولیت رشد مو ها را بر عهده دارند و در صورتی که با هر مشکلی مواجه شوند، در روند رشد تار های مو اختلال به وجود می آید.

از سوی دیگر وقتی گرد و غبار موجود در هوا دائما در تماس با مو ها قرار بگیرد، سطح پروتئین مسئول در رشد مو ها کاهش پیدا می کند. هر چقدر که میزان این آلودگی بیشتر باشد، تاثیر آن روی سطح پروتئین موجود در مو، شدید تر خواهد بود. در نتیجه پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی های شدید، مو های شما با یک تهدید جدی و بزرگ برای ریزش مو روبرو خواهند بود.

شاید بیماری های مزمن ریوی و سرطان های مختلف، به عنوان عوارض جانبی اصلی آلودگی شدید هوا شناخته شده باشند اما اخیرا به اثبات رسیده است که این آلودگی ها، نقش مخربی برای پوست و مو نیز دارند. وقتی فرد دائما با هوای آلوده روبرو می شود، پوست سر او نیز به مرور زمان آسیب خواهد دید.

گازهای گلخانه ای موجود در هوا، برای پوست سر بسیار مضر هستند. از آن جایی که پوست سر بستر رشد فولیکول ها محسوب می شود، با آسیب دیدن پوست سر مو های فرد نیز دچار مشکل می شوند.

علاوه بر این، آلودگی شدید ممکن است موجب بروز واکنش های آلرژیک از سوی بدن نیز شود. این واکنش ممکن است تعادل بدن را دچار مشکل کند و در نتیجه ریزش مو های فرد را به همراه داشته باشد.

شوره سر شدید، یکی دیگر از عوارضی است که در نتیجه مواجهه همیشگی با آلودگی هوا در مو های فرد ایجاد می شود و کاملا آزاردهنده به نظر می رسد.

نحوه مراقبت از مو و جلوگیری از ریزش مو در برابر آلودگی هوا

1-قرار نگرفتن در معرض آلودگی

تا جایی که می شود، تلاش کنید تا در معرض آلودگی هوا قرار نگیرید. وقتی میزان آلودگی هوا به حد هشدار می رسد، تنها برای کار های ضروری از خانه خارج شوید. در چنین روزهایی تا حد امکان از فعالیت های غیرضروری پرهیز کنید تا سلامتی مو های شما در معرض خطر جدی قرار نگیرد.

2- از کلاه استفاده کنید

در روزهایی که آلودگی هوا شدت می گیرد، استفاده از کلاه یک روش مناسب برای محافظت از مو های شما به نظر می رسد. کلاه احتمال برخورد ذرات آلوده با مو های شما را کاهش می دهد. کلاه نقش محافظتی مفید و موثری دارد و تا حدود زیادی اثرات آلودگی را برای مو ها کمرنگ می کند.

3- مو های خود را با شامپوی مناسب شستشو بدهید

اجازه ندهید تا آلودگی ها برای مدت زیادی در سر شما باقی بمانند. اگر یک روز را در هوای آلوده بیرون از خانه سپری کرده اید، بهتر است قبل از خواب حتما مو های خود را به خوبی شستشو دهید.

برای این کار از شامپو هایی استفاده کنید که قدرت از بین بردن آلودگی ها را داشته باشند. البته از یاد نبرید که استفاده بیش از حد شامپو برای شستن مو ها، ممکن است عوارض مخربی داشته باشد. در نتیجه از شستشوی بیش از حد مو ها پرهیز کنید.

4-از نرم کننده موی مناسب استفاده کنید

استفاده از نرم کننده های مناسب، یک روش ایده آل برای ترمیم مو های آسیب دیده است. اگر از نرم کننده مطلوب استفاده کنید، یک قدم مهم در جهت ترمیم مو های آسیب دیده ناشی از آلودگی هوا برداشته اید.

5- به مو های خود آبرسانی کنید

رطوبت نقش بسیار مهمی در از بین بردن آلودگی ها ایفا می کند. یکی از اثرات بسیار بد آلودگی هوا، خشک کردن مو ی سر است. در نتیجه برای مقابله با این موضوع، باید با استفاده از ماسک ها، سرم ها و یا روغن های کاملا طبیعی، به موی خود رطوبت برسانید و کیفیت بهتری برای آن ایجاد کنید.

6- در زمان حالت دادن مو ها، دقت کنید

اگر موهای شما دائما در معرض آلودگی قرار دارد، بهتر است این آسیب ها را با حرارت زیاد تشدید نکنید. افرادی که دائما از حرارت زیاد سشوار برای حالت دادن به مو های خود استفاده می کنند، مو ها را در معرض آسیب جدی قرار می دهند.

علاوه بر این باید مصرف برخی از ژل ها و ترکیب های شیمیایی را برای مو ها به حداقل برسانید. همچنین یک تصمیم مهم دیگر، این است که در زمان شانه زدن و حالت دادن به مو ها، دقت کافی را به خرج بدهید و به مو های خود آسیب نرسانید.

جمع بندی

تاثیر آلودگی هوا بر کیفیت مو ها، کاملا به اثبات رسیده است. آزمایش ها نشان می دهند که هوای آلوده، یکی از دلایل احتمالی سوق دادن مو ها به سمت ریزش مو به شمار می رود. در نتیجه باید بدانید که قرار گرفتن در معرض هوای آلوده به جز همه مشکلات جدی مربوط به سلامتی بدن، ممکن است مو های شما را نیز با خطر روبرو کند.

اگر به سلامت مو های خود و جلوگیری از ریزش مو اهمیت زیادی می دهید، در زمان ترک منزل در روزهای آلوده، موها را بپوشایند و احتمال برخورد ذرات گرد و غبار با آن ها را کم کنید. علاوه بر این، شستشوی مو ها را نیز جدی بگیرید. فراموش نکنید که وقتی مو ها در معرض آلودگی هستند، بیشتر از همیشه به مراقبت شما نیاز خواهند داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *