پوست و مو

رنگ مو و لاک زدن و مراقبت از پوست صورت در دوران بارداری

رنگ مو و لاک زدن و مراقبت از پوست صورت در دوران بارداری

رنگ مو و لاک زدن و مراقبت از پوست صورت در دوران بارداری

امروزه روش های مراقبت از پوست در دوران بارداری از موارد عمومی فراتر رفته است. همچنین در خصوص این دوران باید ها و نباید هایی در خصوص استفاده از برخی مواد و وسایل آرایشی و بهداشتی وجود دارد که رعایت این موارد برای مراقبت از پوست اهمیت زیادی داشته و جز فرایندهای مراقبتی در این دوران به حساب می آیند.

رنگ مو و لاک زدن و مراقبت از پوست صورت در دوران بارداری

از این رو در این مقاله در خصوص برخی موارد که مربوط به مراقبت از پوست در دوران بارداری باید به آن توجه کنیم، مانند آرایش کردن، رنگ کردن موها یا لاک زدن صحبت می کنیم. همچنین موارد و راهکارهایی را نیز در خصوص مراقبت از پوست صورت در دوران بارداری ارائه می دهیم.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

در مراقبت های پوستی دوران بارداری چه مواردی را نباید استفاده کنیم ؟

در زمانی که باردار هستید باید بیشتر از همیشه مراقب مواد و محصولاتی باشید که روی پوست تان به عنوان مراقبت از پوست قرار می دهید و به عنوان مواد آرایشی از آنها استفاده می کنید. برای مثال حتی ممکن است زنان باردار با مشاهده لکه ها و ترک هایی روی پوست شان که از عوارض این دوران است، از کرم های پوستی به خصوصی استفاده کنند.

مصرف هر گونه کرم پوستی، چه جنبه مراقبت از پوست در دوران بارداری را داشته باشد چه برای مصارف زیبایی باشد، باید با توجه به دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک باشد. برخی از این ترکیبات کرم های مراقبت از پوست ممکن است برای زنان باردار ضرر داشته باشد.

رنگ مو و لاک زدن و مراقبت از پوست صورت در دوران بارداری

از این رو مصرف برخی از موارد برای مراقبت از پوست در دوران بارداری توصیه نمی شود. از جمله این موارد می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  1. عدم استفاده از رتینوئیدها، این ترکیب در تمامی کرم ها و محلول ها قرص های ضد آکنه و ضد چروک وجود دارد. از این رو در دوران بارداری باید از مصرف هرگونه کرم ضد چروک و ضد جوشی که حاوی رتینوئید است خودداری نمایید. این مورد خصوصا در مورد انواع خوراکی حاوی رتینوئید مطرح می شود.
  2. اسید سالیسیلیک؛ این ترکیب که نام دیگر آن بتا هیدروکسی اسید است، از ترکیبات اصلی داروها و محلول های ضد آکنه است. این ماده انواع خوراکی هم دارد که مصرف آن به عنوان مراقبت از پوست در دوران بارداری ممنوع است و باعث نقص جنین خواهد شد.
  3. استفاده از هیدروکینون ها؛ این ترکیبات را معمولا زنان باردار برای رفع لکه های قهوه ای ایجاد شده در اثر بارداری استفاده می کنند؛ اما اکیدا توصیه می شود از این ترکیبات برای مراقبت از پوست برای رفع لکه ها در این دوران استفاده نشود. هنوز نتایج اثبات شده ای برای عوارض مصرف این ترکیبات به دست نیامده است؛ اما توصیه پزشکان این است که بهتر است جانب احتیاط رعایت شود.
  4. یکی دیگر از توصیه هایی که به زنان باردار برای مراقبت از پوست می شود، اجتناب از هر گونه فرایند برنزه سازی و سولار در این دوره است. در این باره به شدت توصیه می شود از قرار دادن هر ماده اضافی بر روی پوست خودداری کنید، چرا که سریعا توسط پوست جذب شده و وارد گردش خون می شود.

در دوران بارداری برای مراقبت از پوست از چه مواردی می توان استفاده کرد ؟

در خصوص مراقبت از پوست در زنان باردار و ترکیبات و مواد آرایشی و زیبایی که می توانند استفاده کنند، مهمترین توصیه استفاده از مواد طبیعی و بدون ترکیبات آلرژن است. برای مثال به جای استفاده از سایه چشم دارای آلومینیوم، از سایه های طبیعی تر عاری از تالک و رنگ های مصنوعی استفاده نمایید.

یکی از جایگزین های پیشنهاد شده برای مراقبت از پوست در بارداری توسط پزشکان برای درمان آکنه به جای ترکیبات حاوی رتینوئید، استفاده از اسید آزلائیک است. این ترکیب به خوبی می تواند برای درمان آکنه و از بین بردن میکروب های پوستی مفید واقع شود.

در دوران بارداری انجام هر گونه فرایند بوتاکس و استفاده از فیلر ها ممنوع است اما می توان به راحتی از روش های میکرونیدلینگ برای زیبایی و مراقبت از پوست استفاده کرد. این روش برای بارداری کاملا ایمن است.

به صورت کلی نیز برای مراقبت از پوست توصیه می شود از ترکیبات و ماسک های خانگی که کاملا طبیعی بوده و از مواد طبیعی بی خطر برای ساختن آن ها استفاده شده است، به جهت مراقبت از پوست در این دوران استفاده کنید. کرم های مرطوب کننده و آبرسان نیز با مشورت با پزشک می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

آیا استفاده از لاک ناخن برای زنان باردار ممنوع می باشد ؟

لاک زدن در دوران بارداری ممنوعیتی ندارد و زنان باردار به راحتی می توانند از لاک ناخن استفاده کنند. البته در صورتی که زنان باردار در این دوران قصد انجام مانیکور یا پدیکور را دارند، باید هنگام انجام این موارد نکات ایمنی را رعایت کنند.

رعایت بهداشت ناخن بسیار مهم است و از بروز هر گونه عفونت و زخم در ناخن ها باید جلوگیری کنید. به علاوه در خصوص موادی که در سالن های آرایشی استفاده می شود نیز باید محتاط بود. چرا که مواد مختلف از طریق ناخن جذب می شوند.

البته اکثر لاک های ناخن از مواد شیمیایی تشکیل شده اند که برای بدن مضرند. این ترکیبات به مقدار محدود روی ناخن ها مشکلی ایجاد نمی کنند اما باید از استنشاق این ترکیبات هنگام استفاده از لاک ناخن پرهیز کنید. این ترکیبات مضر شامل تولوئن، فرم آلدهید و فتالات هستند.

اگر می خواهید در دوران بارداری مراقبت از پوست و ناخن را انجام دهید می بایست، احتیاط کنید و علی رغم علاقه به استفاده از لاک ناخن، نگران عوارض جانبی آن نیز هستید، برخی لاک های گیاهی و مخصوصی در بازار وجود دارند که فاقد این ترکیبات شیمیایی مضر هستند و می توانید با خیال راحت از آن ها استفاده کنید.

استفاده از رنگ مو در دوران بارداری؛ باید ها و نباید ها

در خصوص رنگ کردن موها در این دوران بحث و نظریه های زیادی وجود دارد و در این زمینه اختلاف نظراتی وجود دارد. یکی از مهم ترین مساله ای که در خصوص استفاده از رنگ مو وجود دارد، مواد شیمیایی سرطان زایی است که در ترکیبات اکثر رنگ موها مورد استفاده قرار می گیرد.

اما گروهی نیز معتقدند که رنگ کردن موها در صورتی که یک سری نکات مراقبتی و پیشگیرانه را در دوران بارداری رعایت کنیم، مجاز است و ممنوعیتی ندارد. یکی از مهم ترین نکاتی که متخصصان به افراد باردار در خصوص استفاده از رنگ های مو به عنوان راهکار های مراقبت از پوست توصیه می کنند در خصوص زمان رنگ کردن مو می باشد.

متخصصان به زنان بارداری که قصد رنگ کردن موهای خود را دارند توصیه می کنند برای انجام این کار تا شروع سه ماهه دوم بارداری صبر کنند، چرا که این دوره زمان اصلی رشد و تشکیل اندام های اصلی جنین است و ممکن است مواد رنگ مو برای جنین مضر باشد (اگرچه هنوز هیچ مدرک اثبات کننده ای در این مورد وجود ندارد).

همچنین بسیاری توصیه می کنند از هایلایت ها استفاده کنید تا به این صورت از تماس مستقیم و طولانی مدت رنگ مو با پوست سر و ریشه های مو خودداری کنید و فقط بخش هایی از تارهای موهای شما با رنگ مو در تماس باشند.

برای مراقبت از پوست و مو در دوران بارداری بهتر است از رنگ های سبک تر استفاده کنید و ترجیحا نیز به دنبال رنگ های بدون آمونیاک باشید. این رنگ ها به صورت کلی چه برای افراد باردار چه غیر باردار گزینه انتخابی بهتری محسوب می شود.

بر اساس اطلاعاتی که در این مقاله به جهت مراقبت از پوست ارائه شد، به کارگیری هر روش مراقبتی باید با نظر پزشک انجام شود، اما استفاده از ترکیبات طبیعی و بدون آلرژی همیشه گزینه بهتری است. در خصوص استفاده از رنگ مو و لاک ناخن با وجود اینکه خطری برای آن ها در نظر گرفته نشده است، اما بهتر است تا پایان سه ماهه اول جانب احتیاط را رعایت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *