پوست و مو

عمل جنیوپلاستی چیست؟

عمل جنیوپلاستی چیست؟

عمل جنیوپلاستی

در سال های گذشته جراحی های پلاستیک زیبایی با استقبال فراوانی روبرو بوده است. جراحی های زیبایی به عنوان گزینه ای برای اصلاح نواقص ظاهری افراد به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند. عمل جنیوپلاستی یا جراحی بینی یکی از جدید ترین متدهای جراحی زیبایی به شمار می رود.

عمل جنیوپلاستی چیست؟این جراحی برای اصلاح چانه به انجام می رسد. جراحی چانه با نام منتوپلاستی نیز شناخته می شود. این جراحی توسط جراحان زیبایی و جراحان فک و دهان به انجام می رسد. با توجه به تاثیر فرم چانه در تناسب کلی چهره، جراحی در ناحیه چانه به یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی بدل شده است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

عموماً افرادی که متقاضی انجام این عمل می شوند، به دنبال بهبود ویژگی های ظاهری چهره خود هستند. از آنجایی که این جراحی  نوعی جراحی زیبایی قلمداد می شود، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد؛ اما این موضوع مانع استقبال شدید افراد از این روش درمانی نشده است.

عمل جنیوپلاستی به چندین شیوه به انجام می رسد:

  1. جراحی با هدف به جلو راندن چانه
  2. با هدف به عقب راندن چانه
  3. جا به جایی چانه که برای ایجاد تقارن در دو طرف صورت به انجام می رسد.
  4. تغییر در ارتفاع چانه که منجر به ایجاد چانه ای کوتاه تر یا بلند تر خواهد شد.

برای انجام عمل جنیوپلاستی دو شیوه کلی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با این شیوه ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

عمل جنیوپلاستی چیست؟عمل جنیوپلاستی با استفاده از روش جابه جایی چانه

در این عمل از یک اره برای بریدن استخوان چانه استفاده می شود. در این شیوه جراحی بخشی از استخوان چانه بریده شده و سپس تغییرات مورد نیاز برای دستیابی به ظاهر مورد نظر در چانه اعمال می شود.

این شیوه جراحی برای افرادی که دچار عقب رفتگی چانه هستند، مورد استقبال قرار می گیرد. عموماً چنین افرادی از چانه ای به صورت عقب تر از سایر اجزای چهره خود برخوردار هستند. از این رو عمل جنیوپلاستی می تواند تحولات چشمگیری را در تناسبات چهره این افراد به انجام برساند.

از این گذشته از عمل جنیوپلاستی برای اصلاح فرم چانه هایی که بیش از حد به جلو آمده اند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. جلو آمدن بیش از حد چانه نیز می تواند تناسبات ظاهر فرد را به کلی دگرگون کند. از این رو می توان گفت عمل جنیوپلاستی یا منتوپلاستی برای این افراد بسیار سودمند بوده است.

چرا که عقب بودن چانه یا بیش از حد جلو بودن چانه می تواند ظاهر فرد را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. چنین مشکلاتی در ظاهر فرد، زیبایی دیگر اجزای چهره را نیز پنهان خواهد کرد.

عمل جنیوپلاستی با استفاده از پروتز چانه

پروتز چانه برای اصلاح فرم و اندازه چانه مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد در عمل به جهت اصلاح فرم چانه و بزرگتر نشان دادن چانه یا ایجاد برآمدگی در چانه و همینطور برای جلو کشیدن یا عقب راندن چانه نیز از ایمپلنت چانه استفاده می شود.

در کنار روش های یاد شده، در مواردی برای انجام این عمل از روش های غیر تهاجمی تری نیز بهره برده می شود. در این روش ها، چربی سایر قسمت ها یا مواد فیلر با استفاده از سوزن های ظریفی در چانه تزریق می شود. به این ترتیب فرم دلخواه بدون انجام جراحی و تنها با چند تزریق به دست خواهد آمد.

هزینه عمل جنیوپلاستی

نمی توان قیمت مشخصی را برای عمل منتوپلاستی یا جراحی چانه ذکر کرد. چرا که هزینه عمل جنیوپلاستی تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار دارد. چانه به عنوان یکی از اجزای کلیدی در چهره افراد از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است؛ اما روی هم رفته می توان گفت هزینه این جراحی به عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

  1. محل زندگی شما
  2. جراح و پزشک مورد نظر شما
  3. میزان جابه جایی مورد نظر شما در چانه
  4. ماده تشکیل دهنده ایمپلنت چانه

 آیا بیمه بخشی از هزینه جراحی جنیوپلاستی را تقبل خواهد کرد؟

بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعات خود را در زمینه هزینه های عمل جنیوپلاستی تکمیل کنید. برای این منظور بهتر است قوانین و آئین نامه های بیمه مورد نظر خود را به دقت مطالعه کنید. از این گذشته، در انتخاب پزشک خود دقت کنید.

با کمی جستجو و تحقیق، پزشکی را خواهید یافت که با دریافت هزینه قابل قبولی عمل ژنیوپلاستی چانه شما را به خوبی به انجام برساند. پس از انتخاب پزشک مورد نظر، می توانید هزینه انجام این جراحی را از او جویا شوید. پزشک اطلاعات کاملی را در خصوص هزینه و روش های موجود برای جراحی چانه شما در اختیارتان قرار می دهد. به این ترتیب می توانید با خیالی آسوده برای جراحی خود وارد عمل شوید.

نحوه جابجایی چانه در عمل جنیوپلاستی

جراحی چانه از جمله جراحی هایی است که هم در مطب پزشک و هم در بیمارستان ها به انجام می رسد. پزشک با توجه به نیاز ها و امکانات مورد نیاز خود از یکی از این گزینه ها استفاده خواهد کرد؛ اما روی هم رفته برای انجام عمل جنیوپلاستی برای فرد متقاضی از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

جراح دهان بیمار را باز کرده و با ایجاد برشی در لثه پایینی و در بخش انتهایی دندان ها، جراحی را آغاز خواهد کرد. سپس بافت نرمی که به چانه متصل شده است، جدا می شود. پس از این مرحله جراح با استفاده از اره کوچک برش عمودی کوتاهی را در چانه ایجاد می کند. این برش به عنوان مرجعی برای اندازه گیری های بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که به منظور عقب کشیدن یا کوچک کردن چانه متقاضی انجام عمل جنیوپلاستی شده باشید، جراح برشی افقی را در استخوان چانه ایجاد خواهد کرد. پس از انجام برش های مورد نظر، چانه در جهت مورد نظر جابجا خواهد شد.

سپس با استفاده از پیچ یا صفحه یا فلزی چانه را در جای خود ثابت نگه می دارند. زمانی که چانه به جلو رانده می شود، حالت پله مانندی در چانه پدیدار خواهد شد که در زنان به دلیل عدم رویش ریش مشهود تر از مردان است.

مراقبت های پس از عمل جنیوپلاستی

پس از انجام جراحی چانه پزشک برای شما آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز خواهد کرد. بخیه هایی که در هنگام انجام در عمل جنیوپلاستی (genioplasty) به انجام رسیده اند، جذبی هستند. از این رو شما نیازی به بازگشت دوباره به بیمارستان و کشیدن این بخیه ها نخواهید داشت.

شما می توانید به محض اینکه احساس آمادگی کردید، غذا خوردن را شروع کنید همچنین می توانید، از رژیم غذایی ساده ای که از سوپ و مایعات تشکیل شده است، بهره ببرید و با آب روان دهان خود را شستشو دهید.

پس از گذشت سه یا پنج روز می توانید پانسمان زخم خود را برداشته و روند عادی زندگی خود را از سر بگیرید. در 10 روز نخست پس از جراحی، از انجام ورزش اجتناب کنید. در صورتی که در رشته های ورزشی که نیاز به تماس فیزیکی دارند فعالیت دارید، بهتر است 6 تا 8 هفته پس از جراحی از شرکت در این ورزش ها اجتناب کنید.

شما می توانید با انجام مراقبت های لازم، بدون اینکه با مشکل خاصی مواجه شوید، روند بهبودی را سپری کرده و به جریان زندگی و ورزش های محبوب خود باز گردید. عمل جنیوپلاستی فرم دلخواه شما را در چانه ایجاد خواهد کرد. شما پس از انجام منتوپلاستی شاهد تغییرات شگرفی در ظاهر خود خواهید بود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک زیبایی مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *