پوست و مو

علل ایجاد تبخال چیست ؟

علل ایجاد تبخال چیست ؟

علل ایجاد تبخال

تبخال در واقع نشان دهنده نوعی ویروس است که می تواند در قسمت کنار لب، بینی و چانه  ظاهر شود. بروز تبخال علت های متفاوتی دارد. با دانستن علل بروز آن شما به راحتی می توانید آن را درمان کنید؛ بنابراین دانستن علل ایجاد تبخال برای انتخاب روش درمان بسیار مهم است.

علل ایجاد تبخال چیست ؟برخی از علت های به وجود آمدن این عارضه پوستی به دلیل رعایت نکردن برخی نکات بهداشتی و ضعف سیستم ایمنی بدن است. با مطالعه این مقاله می توانید آگاهی خود را در خصوص این عارضه پوستی بالا برده و نکات بهداشتی در این خصوص را رعایت کنید.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

علل به وجود آمدن تبخال

این عارضه پوستی در اکثر مواقع در کنار لب دیده می شود؛ اما می تواند در قسمت های دیگری مانند بینی و چانه نیز دیده شود. تبخال در اثر عفونت های ویروسی پدیدار شده که به شکل تاول های پر از مایع ظاهر می شوند.

همانطور که گفته شد به دلیل ویروسی بودن این عارضه می تواند به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال یابد؛ بنابراین اگر لب یا قسمت های دیگر از صورت شما دچار این عارضه پوستی گردد، می بایست تا حد ممکن که با کسی تماس پوستی نداشته باشد زیرا یکی از علل به وجود آمدن این عارضه پوستی ارتباط داشتن با افرادی است که دچار این عارضه هستند.

در نتیجه تماس پوستی با افراد دیگر سبب انتقال این ویروس خواهد شد.  ویروس هایی که سبب ایجاد این نوع عارضه پوستی می گردد، به دو نوع تقسیم می شوند: HSV  نوع 1 و HSV نوع 2. هر کدام از این دو می توانند در نواحی مختلفی ظاهر شوند.

علل ایجاد تبخال چیست ؟دلیل مبتلا شدن به تبخال HSV نوع 1

زمانی که این نوع ویروس وارد بدن می گردد، به شکل های مختلفی پدیدار می شوند. ممکن است برخی از افراد در هنگام مواجه شدن با این ویروس دچار سرماخوردگی شده یا اغلب افراد دیگر دچار تبخال به شکل تاول های متورم در کنار لب، بینی و صورت خود می شوند.

مبتلاشدن به این ویروس می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است افراد در هنگام مواجه شدن با میکروب و آلودگی توان مقابله کردن با آنها را نداشته و به صورت بروز بیماری ها و عارضه پوستی ظاهر شوند.

شما اگر با افرادی که مبتلا به این ویروس هستند ارتباط دهانی یا روبوسی داشته باشید این ویروس را به راحتی به پوست شما انتقال می یابد. همچنین از مسواک، حوله و دیگر لوازم های شخصی که توسط فرد مبتلا استفاده گردیده است، خودداری نمایید زیرا می تواند برای افراد دیگر خطرناک بوده و موجب انتقال ویروس گردد.

در نتیجه شما برای جلوگیری از تبخال باید از لوازم شخصی دیگران و همچنین از مناطق آلوده دوری کنید تا دچار این عارضه پوستی نشوید.

دلیل مبتلا شدن به تبخال HSV نوع 2

این نوع تبخال مانند HSV نوع 1 به شکل تاول هایی پدیدار می شوند اما این گونه تاول ها در صورت دیده نمی شود. نوع 2 این ویروس در در ناحیه دستگاه تناسلی دیده پدیدار شده و باعث بروز مشکلاتی برای افراد مبتلا خواهد شد.

یکی از علت های پدیدار شدن این ویروس داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا به این نوع ویروس است؛ زیرا این ویروس با داشتن ارتباط پوستی و جنسی به راحتی قابل انتقال است. همچنین استفاده مشترک از دستمال و حوله یا هر وسیله دیگری که آلوده به این ویروس است، به راحتی می تواند در بدن شما انتقال یابد.

به طور کلی بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، رابطه جنسی پرخطر با افراد مختلف داشته یا بهداشت را در خصوص رابطه جنسی به طور اصولی رعایت نکرده و در نهایت منجر به این نوع ویروس در ناحیه دستگاه تناسلی خود شده اند.

علت شکل گیری تبخال

اگر بخواهیم به صورت کلی در خصوص علت به وجود آمدن تبخال بگوییم باید از ابتدا در مورد شکل گیری آن توضیح دهیم. ویروس می تواند بر بدن بسیاری از افراد نفوذ کند؛ اما همیشه انتقال این ویروس ها به این معنی نیست که شما دچار بیماری هایی خواهید شد.

در برخی از افراد ویروس به طور غیر فعال باقی می ماند و هیچ نشانه و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند اما در برخی افراد بسته به نوع ویروس در بدن فعال می شوند. در به وجود آمدن تبخال نوع ویروس HSV فعال می شود.

ویروس HSV می تواند به دو صورت ظاهر شود، یکی به صورت مبتلا شدن به سرماخوردگی و دیگری به شکل تبخال که به صورت تاول هایی در صورت (کنارلب، بینی و چانه) دیده می شوند و نوع دیگر تبخال یعنی نوع HSV 2 در ناحیه تناسلی به وجود می آید.

ویروس های تبخال نورون ها را هدف قرار گرفته و آنها را آلوده می کند. در نتیجه به دلیل قرار گرفتن این ویروس در نورون،  سیستم ایمنی بدن قادر به دفاع کردن بدن در برابر این ویروس ها نخواهد بود. متاسفانه این نوع ویروس که منجر به تبخال می شود که هیچ درمان قطعی ندارد.

استفاده از آنتی ویروس ها فقط کمک به سیستم دفاعی بدن خواهد کرد. هنگامی که دچار این عارضه پوستی می شوید فقط با استفاده از داروهای موضعی و خوراکی می توان نشانه های آن را برطرف کرد. به طور کلی می توان گفت علت به وجود آمدن تبخال وجود ویروس در بدن است و سیستم دفاعی بدن توانایی مقابله با این نوع ویروس را ندارد.

آیا با آگاهی داشتن از علل ایجاد تبخال می توان از آن پیشگیری کرد؟

همانطور که می دانید تبخال به دلیل وجود ویروس در بدن به وجود آمده و به راحتی می تواند در افراد مختلف انتقال یابد. شما با آگاهی داشتن از علل به وجود آمدن آن می توانید تا حد زیادی از این عارضه پوستی پیشگیری کنید.

افرادی که مبتلا به HSV فعال در بدن خود بوده و دچار تبخال در نواحی مختلف صورت خود شده اند. هر وسیله ای که با صورت آنها تماس داشته باشد آلوده بوده و هرگز نباید به طور مشترک از وسیله هایی مانند حوله، دستمال و بسیاری از لوازم دیگر استفاده کنید زیرا به راحتی می تواند به پوست شما منتقل شود.

همچنین ظرف غذای مشترک، استفاده از مسواک مشترک و حتی تماس پوستی با آنها یکی از علل به وجود آمدن این ویروس در بدن افراد دیگر است. در نتیجه در ارتباط داشتن با این افراد دقت بیشتری داشته  باشید تا دچار بروز مشکلی در این خصوص نشوید.

علاوه بر این با آگاهی داشتن از نوع دیگر تبخال یعنی HSV نوع 2 به راحتی می توانید از بروز این ویروس در بدن خود جلوگیری کنید. با این افراد نباید ارتباط جنسی داشته باشید. همچنین استفاده از لوازمی مانند حوله یا دستمال مشترک می تواند برای افراد دیگر خطر ساز باشد.

در نتیجه، ایجاد تبخال (causes of herpes) می تواند دلایل مختلفی داشته باشد همانطور که گفتیم ممکن است فردی از راه انتقال و به دلیل رعایت نکردن بهداشت باعث بروز تبخال شود. دلیل دیگر آن ناتوانی سیستم ایمنی بدن در مقابله کردن با این نوع ویروس است. شما با آگاهی داشتن از علت های به وجود آمدن تبخال تا حد زیادی می توانید از این نوع ویروس در بدن خود جلوگیری کنید.

یکی از راه های انتقال سریع این ویروس استفاده کردن از لوازم مشترک است شما با رعایت کردن این نکات می توانید تا حد زیادی از انتقال این نوع ویروس جلوگیری کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *