پوست و مو

دلایل ریزش ریش چیست؟

دلایل ریزش ریش چیست؟

دلایل ریزش ریش

ریش ها یکی از فاکتور های زیبایی در مردان بوده و همانند موی سر اهمیت زیادی برای مردان دارند. ریش به آقایان چهره ای مردانه می دهد به همین دلیل ریزش ریش و یا بروز هرگونه مشکلی در این قسمت احساس بدی را به آقایان منتقل کرده و نگرانی هایی را برای این افراد به وجود می آورد.

دلایل ریزش ریش بسیاری از افراد تصور می کنند که ریزش مو فقط برای سر اتفاق می افتد اما اینطور نیست عوامل بسیاری وجود دارند که مو های صورت را تهدید کرده و باعث ریزش موهای این قسمت می شوند. خوشبختانه راه حل هایی برای جلوگیری و درمان ریزش ریش وجود دارد که با انجام آن ها می توان به سلامت و رشد ریش های خود کمک کرد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

در ادامه با بررسی بیشتر توضیح می دهیم که چگونه می توان ریزش ریش را تشخیص داد و چه عواملی موجب بروز این عارضه می شوند.

آیا من دچار طاسی صورت خواهم شد؟

ریزش ریش می تواند طبیعی یا ناشی از بروز مشکلات مربوط به این قسمت باشد اما تفاوت های بسیاری بین ریزش طبیعی و ریزشی که منجر به طاسی صورت می شود وجود دارد که بهتر است شما این تفاوت ها را بدانید تا بتوانید به راحتی نوع ریزش موهای صورتتان را تشخیص دهید.

توصیه می کنیم هنگام حمام کردن، شانه زدن و هنگامی که در خانه هستید به مقدار ریزش ریش توجه داشته باشید. اگر میزان ریزش ریش شما روز به روز در حال افزایش است آنگاه شما می توانید این ریزش را غیر طبیعی و مشکل ساز بدانید.

همچنین از سایر علائم ریزش غیر طبیعی ریش، می توان به تغییر در شکل ظاهری و نازک شدن ساقه موی صورت اشاره کرد. اگر فکر می کنید ریزش ریش شما منجر به طاسی صورت می شود حتما عواملی باعث ریزش آن می شوند. شناسایی این عوامل برای ترمیم ریش به شما کمک بزرگی می کند.

دلایل ریزش ریشعواملی که موجب ریزش ریش می شوند!

  1. تغییرات هورمونی

موهای صورت در اکثر افراد در سنین نوجوانی شروع به رشد می کند. این امر به دلیل وجود هورمون هایی مانند تستوسترون و DHT بوده که در این سنین توسط بدن تولید می شوند. این هورمون ها به رشد موی صورت کمک می کنند.

در واقع با افزایش این هورمون ها موهای صورت ضخیم تر و کامل تر می شود. از طرف دیگر با افزایش سن و کاهش سطح این هورمون ها، شما شاهد نازک شدن و ریزش موهای صورت خود خواهید بود.

  1. رژیم غذایی نامناسب

همانند موی سر، موی صورت نیز برای رشد کردن به مواد مغذی نیاز دارند. این مواد مغذی از تغذیه ی افراد تامین می شود. در صورتی که رژیم غذایی افراد مناسب نبوده و ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مو تامین نشود. ممکن است موی صورت به شدت آسیب دیده و موجب ریزش ریش شود.

ویتامین های B، ویتامین K2، A، و E همگی در کنار مواد معدنی از جمله روی، منیزیم و کلسیم نقش زیادی بر سلامت و رشد مو دارند و کمبود آن ها می تواند مشکلاتی را برای ریش و موی سر به همراه داشته باشد.

در واقع رژیم مناسب یکی از مهمترین فاکتورها برای جلوگیری از ریزش ریش و آسیب موی صورت و همچنین رشد و سلامت مو ها می باشد.

بنابراین توصیه می شود از مناسب بودن رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کرده و در صورت کمبود این مواد از مکمل های غذایی استفاده کنید تا مطمئن شوید که مواد مورد نیاز مو تامین شود. همچنین مراجعه به یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا تغذیه ای مناسب داشه باشید.

همچنین تغییر رژیم غذایی و کاهش سطح کالری بدن نیز می تواند بر روی مو های صورت تاثیر گذاشته و موجب ریزش ریش شود. وقتی سطح کالری بدن کاهش یابد، بدن کالری های دریافتی را در کارهای دیگری استفاده کرده و اولویت را به موهای صورت نمی دهد. به همین دلیل کالری مورد نیاز مو تامین نمی شود بنابراین روند رشد مو کاهش یافته و موجب آسیب موهای صورت می شود.

  1. استرس

استرس نیز یکی از اصلی ترین دلایل ریزش ریش است. اما بهتر است بدانید که در صورتی که استرس طی یک یا دو روز به شما وارد شود نمی تواند موجب طاسی صورت شود بلکه استرس مداوم و مزمن است که می تواند موجب آسیب موهای صورت شده و در نهایت منجر به طاسی صورت شود.

با وارد شدن استرس، بدن شما شروع به تولید کورتیزول می کند. این ماده می تواند بر موهای شما تاثیر منفی گذاشته، به آنها آسیب رسانده، جلوی رشد آن را بگیرد و موجب ریزش آنها شود.

  1. شستن و شانه زدن بیش از حد

مراقبت از ریش و موی سر امری بسیار شایسته بوده که بسیار توصیه می شود. و ضروری است که همه ی افراد به آن عمل کنند اما نظافت بیش از حد نیز می تواند به موی صورت آسیب رسانده و موجب نازک شدن آن شود!

به عنوان مثال شانه کردن مو می تواند به تواند به رشد موهای شما کمک کند اما شانه کردن بیش از حد و نادرست می تواند به موهای شما آسیب وارد کرده و موجب ریزش آنها شود. همچنین شستن بیش از حد موها نیز موجب از بین رفتن روغن طبیعی مو ها شده و باعث خشکی مو که یکی از دلایل اصلی ریزش و شکستن مو است، می شود.

همچنین استفاده از ابزار های گرمایشی مو مانند سشوار می تواند با سوزاندن و از بین بردن روغن مو، موجب خشکی مو شود.

چگونه از ریزش ریش جلوگیری و سلامت آن را حفظ کنیم

توصیه می شود در صورتی که فکر می کنید موهای صورتتان در حال نازک شدن است یا احساس کردید ریزش موهای صورت شما افزایش یافته است حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و با آن مشورت کنید تا از سلامت موهایتان اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که پزشک، مشکلی را در موهای صورت شما تشخیص داد، نگران نباشید زیرا می توان با انجام مراقبت و تقویت موی صورت، از ریزش آن جلوگیری کرده و سلامتی آن را حفظ کرد.

اما در صورتی که ریزش ریش منجر به طاسی صورت شود نیز راه حل هایی برای شما وجود دارد. پیوند موی طبیعی به صورت یا کاشت ریش یک از بهترین و کارآمد ترین روش ها برای رفع طاسی بوده و به شما کمک می کند تا دوباره لذت داشتن موی طبیعی و چهره ای زیبا را تجربه کنید.

با برداشتن فولیکول مو از سایر قسمت های بدن و پیوند آن به صورت شما می توانید موهای از دست رفته را جبران کرده و صورت خود را به حالت اولیه ی خود بازگردانید.

سخن آخر

همانطور که گفتیم عوامل بسیاری می توانند مو را تهدید کنند بنابراین موها نیز مانند سایر اجزاء بدن نیاز به مراقبت و توجه دارند. اما معمولا به این موضوع توجه نشده و به اندازه ی کافی از مو مراقبت نمی شود. این موضوع باعث آسیب مو شده و در بلند مدت باعث ریزش آن می شود.

افراد بسیاری به ریزش موهای صورت مبتلا می شوند. این عارضه مخصوص سن و جنسیت خاصی نبوده و ممکن است هر کسی را تهدید کند.

در صورتی که ریزش ریش درمان نشود می تواند عوارض به مراتب شدید تری همچون طاسی را به دنبال داشته باشد. ریزش ریش می تواند خفیف یا شدید باشد که توصیه می شود در مراحل اولیه و خفیف بیماری، آن را درمان کرده و از طاسی جلوگیری کنید.

زیرا هر چه این عارضه شدید تر شود درمان آن سخت تر می شود. بنابراین مراجعه ی به موقع به یک پزشک متخصص در روند درمان تاثیر گذار بوده و به شما کمک می کند تا سلامت موهای صورت را حفظ کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *