پوست و مو

چرا استرس برای پوست شما بد است؟

چرا استرس برای پوست شما بد است؟

چرا استرس برای پوست شما بد است؟

بسیاری از روانشناس‌ ها و روانپزشک ها، استرس را شاهراه ورود بیماری ها به بدن می دانند. در واقع وقتی شما در معرض استرس شدید قرار می گیرید و قادر به کنترل کردن آن نیستید، عملا راه را برای ورود بیماری های مختلف باز کرده اید.

چرا استرس برای پوست شما بد است؟استرس هم روی وضعیت درونی بدن شما و هم روی وضعیت ظاهری شما تاثیر چشمگیر وقابل توجهی دارد. امروزه ثابت شده است که استرس، یکی از اصلی ترین دلایل ریزش مو در افراد به شمار می رود. به طور معمول افرادی که با استرس دست و پنجه نرم می کنند، به پوست خود نیز صدمه می زنند. چرا که استرس و اضطراب، یکی از دلایل مهم برای کاهش کیفیت پوست نیز محسوب می شود.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

بعضی از افراد، هر چه تلاش می کنند و هر چه از محصولات مختلف استفاده می کنند، نمی توانند زیبایی و شادابی را در پوست خود به وجود بیاورند. گاهی این افراد حتی از حضور در مطب پزشک و گرفتن مشورت های کامل برای زیبایی پوست نیز نتیجه نمی گیرند.

شاید مشکل این افراد، استرس زیاد باشد. تجربه نشان داده که افرادی با استرس بالا، به ندرت صاحب پوست هایی با کیفیت مطلوب می شوند. این اتفاق تا حدود زیادی غیرممکن به نظر می رسد.

چرا استرس برای پوست شما بد است؟استرس و حساسیت پوست

استرس می تواند موجب بروز مشکلات پیچیده پوستی برای شما شود. اگر از قبل به چنین مشکلاتی مبتلا بوده اید، استرس زیاد روند درمانی شما را به شکل قابل توجهی کند خواهد کرد.

در واقع یکی از اصلی ترین مشکلات داشتن استرس زیاد، در این موضوع خلاصه می شود که شما نمی توانید مشکلات پوستی خود را به راحتی حل کنید. افرادی که استرس زیادی ندارند، به کمک بعضی از کرم ها و داروها از مشکلات و التهاب های پوستی عبور می کنند اما برای افرادی که در معرض اضطراب زیاد هستند، این ماجرا اصلا ساده به نظر نمی رسد.

استرس باعث بروز واکنش شیمیایی در بدن شما می شود و این واکنش به خودی خود تغییراتی را به دنبال دارد. این تغییرات به بالا رفتن سطح حساسیت های پوست منجر می شوند. در واقعی وقتی شما با استرس دست و پنجه نرم می کنید، پوست بسیار حساس تر و آسیب پذیر تری خواهید داشت.

رابطه استرس و جوش و آکنه

داشتن پوستی که توسط جوش ها و آکنه ها احاطه شده است، کابوسی بزرگ برای بسیاری از افراد به شمار می رود. آن ها دست به هر کاری می زنند تا پوستی صاف و یکدست داشته باشند. چرا که جوش ها و آکنه ها تهدیدی برای زیبایی فرد هستند. جالب است بدانید که در صورت بالا رفتن استرس در بدن، احتمال ظهور انواع جوش و آکنه روی پوست بیشتر خواهد شد.

استرس بالا در بدن، موجب ترشح هورمون کورتیزول می شود. هورمونی که می تواند تغییراتی ساختاری را برای پوست رقم بزند. ترشح کورتیزول، پوست را چرب تر می کند و وقتی پوست چرب باشد، احتمال شکل گرفتن جوش و آکنه ها نیز بسیار افزایش پیدا می کند. برای خلاص شدن از جوش و آکنه، داروهای طبیعی و شیمیایی زیادی وجود دارد اما تا زمانی که با استرس بالا روبرو باشید، این داروها تاثیر چندانی به همراه نخواهند داشت.

استرس و دایره‌ های زیر چشم

افرادی که با مقادیر بالای استرس در زندگی خود روبرو هستند، بیشتر از افرادی که استرس خود را به طور کامل کنترل می کنند، در معرض مشکلاتی مثل ظاهر شدن دایره های تیره رنگ دور چشم ها قرار می گیرند.

این دایره ها معمولا وضعیت نامطلوبی برای ظاهر فرد ایجاد می کنند و سن این فرد را به مراتب بیشتر از سن واقعی او نشان می دهند. این دایره ها معمولا پوست را در معرض پیری زودرس قرار می دهند و چنین چیزی، برای هیچکس خوشایند به نظر نمی رسد.

اگر بتوانید استرس و اضطراب را به خوبی کنترل کنید، احتمال ظاهر شدن این دایره ها در اطراف چشم ها به مراتب کم تر خواهد شد. برای شادابی پوست، در درجه اول این خود شما هستند که باید شاداب باشید.

رابطه استرس و خشک شدن پوست

تحقیقات نشان می دهد افرادی که به استرس بالا دچار هستند، معمولا پوست خشک تری دارند. چرا که این افراد، در طول روز زیاد آب نمی نوشند و معمولا قهوه و کافئین زیادی مصرف می کنند.

کاهش مصرف آب در برنامه روزانه و همچنین بالا رفتن مصرف قهوه، یکی از دلایل مهمی است که پوست را به طرف خشکی سوق می دهد. خشکی بیش از حد پوست، تاثیر مخربی بر کیفیت آن دارد و موجب می شود که درمان های مختلف برای نرم و لطیف شدن پوست فرد، نتیجه بخش نباشند.

رابطه استرس و چین و چروک

بین استرس بالا در فرد و چین و چروک های ایجاد شده روی صورت، رابطه کاملا مستقیمی وجود دارد. رابطه ای که با استدلال های علمی، به اثبات رسیده است.

به طور کلی افرادی که دارای استرس زیاد هستند، معمولا واکنش های ظاهری زیادی نیز دارند و از چهره خود، دائما برای نشان دادن احساسات بهره می گیرند. بیشتر خطوط و چین و چروک های صورت، نتیجه بروز احساسات با چهره هستند. برای مثال وقتی متعجب می شوید، خطوط خاصی را روی چهره خود به وجود می آورید. طبیعتا به هر اندازه که این کار تکرار شود، چین و چروک های عمیق تری روی چهره شما ایجاد خواهند شد.

استرس و نادیده گرفتن درمان

تجربه نشان می دهد افراد مبتلا به استرس حاد، درمان های پوستی را کم تر جدی می گیرند و اساسا برای این درمان ها، اهمیت زیادی قائل نیستند. برای مثال، آن ها کم تر به پزشک متخصص پوست مراجعه می کنند و معمولا کم تر از کرم های ضد آفتاب، مرطوب کننده و لوسیون های مورد نیاز برای بالا رفتن کیفیت پوست بهره می برند. در نتیجه این افراد، دارای پوست های به مراتب آسیب پذیر تری نسبت به دیگران هستند و پوست آن ها با هر اتفاق ساده و معمولی نیز، در معرض خطر جدی قرار می گیرد.

روش هایی برای کاهش اثر استرس بر پوست

1- در هیچ شرایطی به پوست خود بی توجهی نکنید. حتی اگر احساس می کنید که مسائل و نگرانی های مهمتری در زندگی شما وجود دارند، باز هم به پوست خود اهمیت بدهید و مراقبت های لازم را از آن به عمل بیاورید. در این صورت تاثیر منفی استرس بر پوست شما کاهش پیدا می کند.

2- حتما ورزش منظم را در برنامه روزانه خود قرار بدهید. این کار هم برای پوست شما مفید است و هم موجب کاهش سطح استرس می شود. طبیعتا هر چه استرس پایین تری داشته باشید، کیفیت پوست شما بالاتر خواهد رفت.

3- در طول روز کارهایی را انجام بدهید که از آنها لذت می برید. تاثیر کار های ساده لذتبخش بر کاهش سطح استرس، فراتر از آن چیزی است که افراد تصور می کنند.

4 کمی پیاده روی به ویژه در اولین ساعات صبح، فوق العاده مفید و موثر خواهد بود. موضوعی که معمولا اهمیت آن نادیده گرفته می شود اما تاثیر بسیار زیادی دارد.

5- یوگا، مدیتیشن و فعالیت هایی از این دست را برای رسیدن به آرامش خود، جدی بگیرید. این کار ها می توانند استرس شما را به حداقل برسانند.

6- حتما به اندازه کافی استراحت کنید و بین 7 تا 8 ساعت خواب را در برنامه خود قرار دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *