پوست و مو

چرا مو های سرم بوی بد می دهد ؟

چرا مو های سرم بوی بد می دهد ؟

چرا مو های سرم بوی بد می دهد ؟

در این مقاله می کوشیم تا جوابی برای سوال چرا موهای سرم بوی بد می دهد، ارائه دهیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید. بوی بد مو های سر یا به اصطلاح سندروم بد بویی مو، بویی ناخوشایند است که از پوست سر به مشام می رسد.

چرا مو های سرم بوی بد می دهد ؟بویی مشابه بوی نان کپک زده و جوراب کثیف معرفی می شود. این بوی بد همواره مشکلاتی برای افراد زیادی داشته است. از طرفی ایجاد بوی بد مو های سر، علل متفاوتی می تواند داشته باشد. و نمی توان دلیل مشخص و یکتایی برای بوی بد موهای همه ی افراد در نظر گرفت.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

برای از بین بردن و درمان بوی بد مو های سر، در گام اول تشخیص علت آن می باشد. سپس با توجه به علت آن، راهکار پیشنهادی را جویا شد.

عده ای به اشتباه بوی بد مو های سر را به سن ربط می دهند. در صورتی که این مساله بوی بد موها به سن مرتبط نمی باشد.

حتی گاهی مردم عدم رعایت بهداشت را علت بوی بد موها می دانند، در حالی که حتی با وجود رعایت بهداشت مو، فرد می تواند بوی بد مو ها را استشمام نماید. پس نمی توان عجولانه قضاوت کرد و بوی بد مو ها را به حمام نکردن فرد ربط داد.

چرا مو های سرم بوی بد می دهد ؟افزایش میکروب موثر در بوی بد مو های سر

بوی بد مو های سر می تواند یکی از عوامل شایع و ناراحت کننده برای افراد باشد. البته توجه داشته باشید که سندروم بوی بد سر، معمولا پس از شست و شوی موها از بین می رود. این یک حقیقت است که باکتری و میکروب در مو های هر فردی وجود دارند.

با افزایش میکروب و باکتری روی سر، بوی بد در مو ها به مشام می رسد.

عوامل محیطی و بوی بد موهای سر

از دیگر عوامل موثر در بوی بد موها می توان به عوامل محیطی اشاره کرد. برای مثال افرادی که در محل کار خود در معرض مواد شیمیایی قرار دارند، احتمال بوی بد گرفتن مو ها در آن افراد بیشتر است.

تغذیه نادرست و بوی بد مو های سر

تغذیه نادرست می تواند یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد بوی بد سر باشد. افراد زیادی در طول عمر خود با بوی بد در مو های سر مواجه شده اند. آن ها این بوی بد سر را به بوی جوراب کثیف، نان کپک زده و شیر ترش تشبیه می کنند.

و در واقع این بوی بد سبب آزردگی آن ها شده و فاصله گرفتن دوستان و همکاران شان را به همراه داشته است. کمتر کسی می تواند این بوی بد را تحمل کند. و همواره بوی بد مو های سر باعث خجالت و شرمساری افراد می شده است.

استرس و به هم ریختگی هورمون ها

استرس مداوم افراد نقش مهمی در بوی بد مو ها دارد. کسانی که در زندگی خود مداوم با استرس و اضطراب درگیر هستند، بیشتر از سایرین به بوی بد مو دچار می شوند.

زیرا در این افراد عدم تعادل هورمون ها سبب تغییرات در پوست سر شده و بوی بد مو ها را به دنبال خواهد داشت. استرس با تغییر در هورمون های آندروژن و آدرنال، سبب افزایش چربی در پوست سر شود. که این روند به نوبه خود تاثیر زیادی در بوی بد مو ها خواهد داشت.

رابطه چربی مو و بوی بد مو های سر

طبق گفته پزشکان متخصص پوست و مو، پوست سر انسان مانند پوست بدن دارای غدد چربی می باشد. و پوست سر انسان مانند پوست بدن می تواند تعریق و چرب شدن را تجربه نماید. به همین سبب، گاهی بوی بد مو ها به مشام می رسد.

و حتی بعضا شوره سر به علت چربی بیش از حد مو ها رخ می دهد. در صورتی که به اشتباه برخی افراد شوره سر را نتیجه خشکی مو ها قلمداد می کنند.

به عبارتی باکتری هایی که به طور طبیعی بر روی پوست سر وجود دارند، با چربی و عرق مو واکنش داده و بوی بد مو ها را ایجاد می کنند.

مو های چرب بیشتر مستعد گرفتن بوی بد هستند. زیرا مو های چرب بیشتر آلودگی و بو های محیط را به خود جذب می کنند. مو های چرب به طور مثال دود و بوهای آشپزخانه را خیلی زود به خود جذب می کنند و باعث بوی بد در سر می شوند.

هم چنین افرادی که مو های ضخیمی دارند، بیشتر مستعد بوی بد در سر هستند.

یکی از ابتدایی ترین راهکار ها برای کاهش بوی بد مو های سر، استحمام منظم است. معمولا توصیه می شود هر 2 الی 3 روز یکبار مو های خود را به خوبی بشویید و استحمام کنید. با این کار تقریبا از شر بوی بد مو های سر راحت می شوید.

درمان خانگی بوی بد مو های سر

برای درمان خانگی بوی بد مو های سر، راهکار های زیادی مطرح شده است. به طور مثال آب لیمو، جوش شیرین، روغن نارگیل، سرکه سیب و آلوئه ورا می توانند در روند بهبود بوی بد مو های سر بسیار مفید باشند.

جوش شیرین، راهکار خانگی از بین بردن بوی بد مو های سر

جوش شیرین از جمله راهکار های مفید خانگی برای ازبین بردن بوی بد موها می باشد. برای این کار در ابتدا مو های خود را شسته و یک پیمانه جوش شیرین را با سه پیمانه آب مخلوط نمایید.

سپس این ترکیب را بر روی مو های مرطوب خود بمالید. بعد از 5 دقیقه مو ها را به خوبی آبکشی نمایید. برای تاثیر بیشتر، این روند را به مدت یک هفته تکرار نمایید.

ماسک درمانی بوی بد مو های سر

ماسک عسل و دارچین برای درمان بوی بد مو ها بی نظیر می باشد.

مواد اولیه :

2 قاشق چایخوری دارچین

1 قاشق چایخوری عسل

1 لیوان آب

در ابتدا برای تهیه این ماسک مو، آب و دارچین را بجوشانید و 30 دقیقه بگذارید استراحت کند. سپس عسل را به آن اضافه نمایید، سپس ماسک را بر روی مو ها بمالید. و اجازه دهید چند ساعت بر روی مو ها بماند. بعد می توانید مو ها را آبکشی نمایید. برای از بین بردن بوی بد مو ها، این ماسک را 2 بار در هفته تکرار نمایید.

لیمو، معجزه ای برای کاهش بوی بد مو های سر

لیمو با خواص بی نظیرش تاثیر زیادی بر سلامت پوست و موی انسان ها دارد. لیمو تمیزی و شفافیت را برای پوست و مو به همراه دارد. لیمو در درمان بوی بد سر، شوره و عفونت پوستی بسیار توصیه می شود.

آب و عصاره لیمو را در آب رقیق نمایید و بر روی مو های خیس بمالید. و اجازه دهید تا 10 دقیقه بر روی مو ها باقی بماند. سپس می توانید مو ها را به آرامی بشویید. هفته ای یک الی دو بار این روند را تکرار نمایید، تا از شر بوی بد مو ها خلاص شوید.

آلوئه ورا و درمان بوی بد موها

آلوئه ورا برای درمان بوی بد مو های سر پیشنهاد می شود. برای استفاده از آلوئه ورا می توانید به مدت یک ربع، آن را روی مو های مرطوب بمالید و سپس آبکشی نمایید. و تاثیرات شگفت انگیزش را خواهید دید. آلوئه ورا هم چنین از ریزش مو ها جلوگیری می کند. هفته ای یکبار استفاده از ژل آلوئه ورا را در برنامه مراقبتی از مو های خود قرار دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *