پوست و مو

نسبت طلایی صورت چیست؟

نسبت طلایی صورت چیست؟

نسبت طلایی صورت چیست؟

همه ی ما به طور عمده در طول روز و در رفت و آمدهای خود با افراد زیبای زیادی مواجه می شویم. افرادی که چهره خیره کننده ای داشته و دارای سیمای زیبایی می باشند؛ اما تعریف شما از زیبایی چهره یک فرد چیست؟ آیا داشتن چشمانی بزرگ، پوستی صاف و بدون لک و لبخندهای وسیع برای داشتن چهره زیبا کافی می باشند؟

نسبت طلایی صورت چیست؟در پاسخ به این سوال باید گفت که اگرچه هر یک از این موارد می تواند در زیبایی ظاهری یک فرد تاثیر داشته باشند، اما در صنعت زیبای شناسی عامل دیگری برای اثبات زیبایی ظاهری یک فرد در نظر گرفته می شود. عاملی که از لحاظ دیداری چهره فرد را در نظر نگرفته و با استفاده از یک نسبت ریاضی به زیبایی و یا عدم زیبایی چهره افراد می پردازد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

حدود 2500 سال پیش در یونان باستان فردی به نام Phidias، طراح مجسمه و ریاضیدان قهار دریافت که زمانی که یک خط به دو قسمت در نسبت 1: 1.618 تقسیم می شود، ظاهر جذاب و زیبایی تولید می کند. این نسبت به نسبت طلایی، نسبت الهی یا PHI شناخته شده است.

این اندازه گیری نه تنها در چهره انسان ها بلکه در بسیاری از آفریده های خدا نیز یافت می شود. الگوی موجود در صدف ها، گلبرگ ها، کاج ها و گل های آفتابگردان نمونه هایی از برقراری PHI در طبیعت می باشند.

همچنین در زمان های بسیار گذشته نیز نقاش ماهر لئوناردو داوینچی نیز از این نسبت طلایی برای اثر بخشی و زیبایی بیشتر چهره های خود در نقاشی بهره می گرفت. استفاده از نسبت طلایی در نقاشی های نظیر مونالیزا و تولد ونوس نیز قابل مشاهده است.

نسبت طلایی صورت چیست؟اما نسبت طلایی به غیر از ساخت مجسمه و خلق آثار هنری زیبا، امروزه چه کاربردی دارد؟

همانطور که میدانید با پیشرفت دانش بشری در زمینه های زیبایی و پزشکی، بیشتر افراد متقاضی انجام درمان های زیبایی می باشند. حال که نسبت و فاصله بین اجزای صورت برای داشتن چهره ای زیبا مشخص است، می توانیم از نسبت طلایی در فرم دهی اجزای صورت استفاده نماییم؛ بنابراین یکی از نسبت طلایی به دستورالعملی برای درمان های زیبایی شناختی تبدیل شده است.

شاید با خود فکر کنید که بیشتر چهره هایی که از لحاظ شما زیبا می باشند، این نسبت در آنها اجرا نشده و شما با توجه به محاسبات ریاضی نسبت به زیبایی چهره یک فرد قضاوت نکرده اید. در حالی که باید گفت درک انسان از زیبایی بر اساس نسبت 1.618 می باشد.

یعنی هر چهره ای که از لحاظ دیداری زیباست، به نسبت طلایی نزدیک تر است. به طور مثال نسبت ایده آل بالای سر به چانه در مقابل عرض سر باید 1.618 باشد.

چگونه از نسبت طلایی برای اندازه گیری استفاده کنیم؟

هر قسمت از اجزای صورت باید بر طبق نسبت طلایی اندازه گیری شوند. این به این معنی است که فاصله نواحی از صورت باید 1.618 برابر هم باشند. به موارد زیر دقت نمایید.

  1. فاصله از بالای بینی تا مرکز لب باید 1.618 برابر فاصله از مرکز لب تا چانه باشد.
  2. فاصله خط رویش موها تا پلک بالا باید 1.618 برابر طول فاصله بالای ابرو تا پلک پایین باشد.
  3. نسبت ایده آل حجم لب های پایین به حجم لب های بالایی باید 1:1.6 باشد؛ یعنی لب های پایینی 1.6 و لب های بالایی 1 می باشند.

حتی فاصله بین دندان ها نیز در زیبایی نقش دارد. در نسبت طلایی، فاصله دو دندان جلویی باید 1.618 برابر ارتفاع دندان ها باشد.

با توجه به این نسبت ها می توانید آثار زیبایی خلق کرده و یا حتی فاصله بین اجزای صورت خود را چک کنید تا متوجه شوید که به چه اندازه به زیبایی با توجه نسبت طلایی نزدیک می باشید.

تاثیر سن بر نسبت طلایی

باید دقت کرده باشید که با افزایش سن، انسان ها به مرور از زیبایی دور می شوند. دانشمندان آکادمی علوم چینی با مطالعه در این باره دریافته اند که به مرور زمان فاصله بین دهان و بینی و عرض دهان و بینی تغییر کرده و افزایش می یابد.

بنابراین بر اساس نتایج به دست آمده از این مطالعه می توان دریافت که اگر اجزای صورت فردی در دوران جوانی از نسبت طلایی پیروی می کردند، با افزایش سن این فاصله ها دستخوش تغییر شده و از نسبت طلایی فاصله می گیرند. به همین خاطر می توان گفت که انسان ها با افزایش سن و ایجاد فاصله بین اجزای صورت، از زیبایی فاصله خواهند گرفت.

از دیگر تاثیرات افزایش سن بر نسبت طلایی می توان به افزایش چربی ها در نواحی صورت اشاره نمود. بطور مثال با گذشت زمان از بین رفتن و کاهش چربی در اطراف چشم ها، گونه ها و اطراف صورت موجب می شود که صورت لاغر شده و ظاهری خسته و تو رفته به خود بگیرد.

به همین خاطر است که انجام درمان ها زیبایی باعث می شود تا احساس جوانی و زیبایی به افراد بازگردد زیبایی متخصصان سعی می کنند که با اینگونه درمان ها فاصله بین اجزا را به نسبت طلایی نزدیک نمایند.

کلینیک های زیبایی برای افزایش زیبایی در افرادی که دارای صورت های باریک و لاغر می باشند، در عرض گونه ها پرکننده تزریق می نماید. این تزریق موجب افزایش حجم صورت خواهد شد.

اگر در زیر و اطراف چشم ها نواحی توخالی و گود وجود دارد، می توان توسط پرکننده های پوستی به راحتی حجم از دست رفته را بازگرداند.

برخی از افراد دارای پیشانی های بلند بوده و گمان می کنند که راه حلی برای کاهش ارتفاع پیشانی وجود ندارد. این در حالی است که در کلینیک های زیبایی با تزریق سم بوتولینوم مانند بوتاکس در ابروها می توان ابروها را به بالاتر انتقال داد تا نسبت طلایی در چهره رعایت شود.

علاوه بر موارد فوق افزایش حجم لب ها موجب می شود تا طول صورت شما کاهش یابد.

لب ها یکی از اجزای صورت می باشند. موارد زیر برای افزایش زیبایی لب ها به عنوان مثالی در جهت تعمیم به کل اجزای صورت باید در نظر گرفته شوند.

  • باید توجه داشته باشید که برای انجام درمان های زیبایی به پزشک و کلینیکی مراجعه نمایید که از نسبت طلایی آگاه بوده و متناسب با آن درمان را انجام دهد. در غیر این صورت پس از تزریق پرکننده ها و اعمال درمان تقارن مناسبی در صورت ایجاد نشده و نتایج نهایی دلخواه شما نخواهند بود.

بسیاری از افراد پزشکان غیر قانونی می باشند به همین علت قبل از درمان به خوبی تحقیق نمایید.

  • انتظارات واقع بینانه ای از درمان پیش روی خود داشته باشید. اگرچه پرکننده های پوستی می توانند در در تقویت و حجم دهی به لب ها موثر باشند، اما دارای محدودیت هایی نیز خواهند بود؛ بنابراین از افزایش بیش از حد لب ها خودداری کنید تا زیبایی و طبیعی جلوه دادن فرم لب ها بیشتر شود.
  • آناتومی اولیه لب ها را بدانید و بر طبق آن انتظارات و اهداف خود را برای پزشک متخصص و ماهر بازگو نمایید. اگرچه پزشکان به این آناتومی و نسبت طلایی آگاه بوده اما بازگو کردن آنها می تواند به پزشک در اجرا سازی این آناتومی کمک نماید. به طور مثال دقت در ایجاد کمان لب ها به بهترین نحو، یکی از مهمترین مواردی است که باید رعایت شود.

هرچه تجربه پزشک در برقراری نسبت طلایی بین اجزای صورت بیشتر باشد، نتایج نهایی طبیعی تر بوده و زیبایی بیشتری نصیب افراد خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *