پوست و مو

میلیا چیست و چگونه از بین می‌رود ؟

میلیا چیست و چگونه از بین می‌رود ؟

میلیا چیست و چگونه از بین می‌رود ؟

از جمله بیماری های پوستی که ممکن است در هر رده سنی مشاهده کنید را میلیا می نامند. در این بیماری عموماً کیست های کوچک و برجسته ای از چربی روی پوست شکل می گیرد که عموماً به صورت ریز و به رنگ های سفید و زرد قابل دیده شدن روی پوست هستند.

میلیا چیست و چگونه از بین می‌رود؟

این مشکل پوستی را می توانید بیشتر در اطراف پوست ناحیه چشم، گونه و بینی مشاهده کنید. ایجاد این کیست ها روی پوست به تعداد زیاد و به صورت تجمع کیست ها اتفاق می افتد. دلیل ایجاد میلیا را می توان وجود کراتین و گیر افتادن آن در سطح پوست دانست.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

همانطور که می دانیم کراتین نوعی پروتئین است که می تواند در مو، ناخن و پوست به وفور وجود داشته باشند. تحت قرار گرفتن در شرایطی نامساعد این مشکل پوستی ایجاد می شود و می تواند در هر نوع قشری از افراد با هر گروه سنی و ملیتی دیده شود. با این حال در نوزادان شیوع آن را بیشتر می توانید ببیند.

میلیا دارای چه علائمی است؟

میلیا همانطور که گفته شد نوعی بیماری پوستی است که می تواند برجستگی های پوستی سفید یا زرد رنگی را بر سطح پوست ایجاد کند. این برجستگی ها می توانند بدون درد یا خارش در افراد باشند و هیچ گونه عوارضی را برای افراد در بر نداشته باشند.

این کیست پوستی در بیشتر مواقع در اطراف لب، بینی، چشم و پلک ها دیده می شود. این عارضه می تواند در زیبایی افراد تاثیرات منفی بسیاری را در بر داشته باشد. همچنین در نقاط دیگری از پوست نظیر ناحیه تناسلی و اندام های دیگر افراد نیز ممکن است این عارضه را مشاهده کنید.

میلیا چیست و چگونه از بین می‌رود؟

میلیا چگونه ایجاد می شود؟

دلایل ایجاد مشکل پوستی ذکر شده در افراد می تواند متفاوت باشد. به عنوان نمونه ایجاد کیست پوستی در کودکان هنوز دلایل مشخصی ندارد و این امر به واسطه هورمون های مادر در کودکان ایجاد می شود. در بسیاری از مواقع ممکن است این مشکل با آکنه کودکان اشتباه گرفته شود که باید ذکر کرد که میلیا در بدو تولد روی پوست کودک مشاهده می شود و هیچ گونه التهاب یا تورمی را در نواحی پوست کودک ایجاد نمی کند.

مشکل پوستی ذکر شده در بزرگسالان نیز در صورتی که آسیب های زیر در پوست اتفاق بیفتد ممکن است ایجاد شود.

 1. ایجاد تاول در پوست بزرگسالان به دلیل ایجاد بیماری پوستی نظیر اپیدرمولیز بولوزا یا EB، پمفیگوئید یا پورفیریا
 2. سوختگی روی پوست
 3. آسیب های پوستی در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید
 4. ایجاد تاول های پوستی مانند پیچک سمی
 5. استفاده بیش از حد از کرم های استروئیدی بر پوست
 6. روش های پاکسازی پوست مانند درمابراس یا استفاده مجدد از لیزر

در واقع این مشکل زمانی ایجاد می شود که پوست خاصیت خود را از دست می دهد و نمی تواند به صورت طبیعی لایه برداری را انجام دهد. در این صورت میلیا می تواند ایجاد شود.

چگونه می توان میلیا را درمان کرد؟

با توجه به اینکه مشکل ذکر شده در چه سنی ایجاد می شود می توان درمان های متفاوتی را به این منظور برای آنان در نظر گرفت. اگر  این مشکل در زمان بدو تولد ایجاد شود می تواند به سرعت و بدون نیاز به درمان، طی چند هفته خود به خود از بین برود.

زمانی که میلیا در بزرگسالی روی پوست افراد دیده شود، در چند ماه می تواند ناپدید گردد. در واقع افراد بر اساس نوع پوستی که دارند می توانند درمان هایی را برای ایجاد زیباسازی در پوست خود انجام دهند. می توان از طریق زیر به درمان میلیا در افراد بزرگسال اقدام کرد.

 • استفاده از کرایوتراپی از طریق نیتروژن مایع می تواند میلیا را منجمد کند و از این طریق درمان اتفاق می افتد. در واقع این روش یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن کیست پوستی است.
 • با استفاده از سوزن استریل می توان به تخلیه کیست دست زد.
 • کرم های حاوی ویتامین A مانند رتینوئیدهای موضعی می توانند به از بین بردن میلیا کمک کنند.
 • لایه بردارهای شیمیایی می توانند باعث لایه برداری پوست شوند و سطحی جدید از پوست را ایجاد کنند. این مواد می توانند برای از بین رفتن میلیا مورد استفاده واقع شوند.
 • با استفاده از لیزر درمانی می توان ریشه این کیست پوستی را از بین برد.
 • معالجه این مشکل از طریق حرارت و گرمای شدید می تواند صورت گیرد.
 • انجام جراحی های سرپایی و برداشتن این کیست ها می تواند منجر به ایجاد زیبایی در پوست شود.

با انجام درمان های زیر می توانید در کمترین زمان ممکن میلیا را از سطح پوست خود محو کنید. در واقع مشکل ذکر شده عوارضی را برای افراد ایجاد نمی کند و اگر شما اندکی صبر داشته باشید خود به خود ظرف یک ماه از بین می رود. با این حال انجام روش های بالا می تواند این مدت زمان را بسیار کمتر کند.

 درمان های خانگی برای از بین بردن میلیا چیست؟

اگر شما جز افرادی هستید که در ابتدا از درمان های خانگی برای ایجاد زیبایی در پوست استفاده می کنید. به شما توصیه می کنیم در صورتی که میلیا را در پوست خود مشاهده کردید با استفاده از درمان های زیر به رفع این مشکل بپردازید.

 • تمیز کردن نقاط آسیب دیده پوست می تواند به کاهش این عارضه بیانجامد. به همین دلیل استفاده از نوع مناسبی از مواد شستشوی صورت می توانید آلودگی های پوست را از بین ببرید. در این صورت میلیا نیز بعد از گذشت زمانی کوتاه از بین می رود.
 • یکی از راه حل هایی که می تواند مشکل پوستی ذکر شده را در مدت زمان کمی از بین ببرد را می توان بخار دادن پوست دانست. منافذ پوست در اثر بخار می تواند باز شود و در این صورت آلودگی های ایجاد شده در این منافذ به بیرون تخلیه می شود. این امر می تواند درمان را راحت تر کند.
 • با استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب می توانید از پوست خود محافظت نمایید. در واقع از ضد آفتابی استفاده کنید که دارای SPF ۵۰ باشد تا بتواند این کیست پوستی را از بین ببرد.
 • عصاره گل رز را نیز می توان درمان خانگی موثر برای از بین بردن میلیا دانست. در واقع ترکیب عصاره گل رز، عسل و دارچین می تواند خاصیت ضد باکتریایی داشته باشد که برای حل مشکلات پوستی نظیر کیست ها می تواند موثر واقع شود.
 • از دستکاری و تخلیه میلیا در خانه و با روش های غیر استریل خودداری کنید. زیرا این روش می تواند به ایجاد زخم در نواحی از پوست بیانجامد.

با انجام درمان های بالا می توانید به راحتی این ضایعه پوستی را از بین ببرید. با این حال این بیماری از جمله  بیماری های پوستی است که در اثر گرفتار شدن کراتین موجود در سطح پوست، ایجاد می شود. در صورتی که درمان های خانگی شما را به نتیجه مورد نظرتان نرساند می توانید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و درمان های دیگر را برای این منظور انجام دهید.

 روش های جلوگیری از میلیا چگونه است؟

در واقع میلیا (milia) در نوزادان هیچ گونه روش جلوگیری ندارد و خود به خود از بین می رود. اما در بزرگسالان می تواند منجر به ایجاد آسیب های پوستی شود و از این طریق زیبایی آنها را تحت الشعاع قرار دهد. به این منظور برای جلوگیری از ایجاد این عارضه در پوست می توانید نکات زیر را رعایت کنید.

 1.   در صورت امکان از کرم های دارای بافت ضخیم و همراه با ترکیبات روغنی استفاده نکنید.
 2.   هیچ گاه در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید.
 3.   در هفته دو تا سه بار لایه برداری از پوست خود را انجام دهید

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *