پوست و مو

الگوی طاسی زنانه چیست ؟

الگوی طاسی زنانه چیست ؟

الگوی طاسی زنانه

حدود یک سوم زنان در دوره ای از زندگی شان دچار ریزش مو می شوند. به همین دلیل اکثر زنان تلاش می کنند که ریزش مو خود را درمان کرده و یا نسبت به جلوگیری از آن اقدام کنند؛ اما بهترین کار قبل از اقدام به جلوگیری از ریزش مو این است که نوع الگوی ریزش مو خود را بشناسید.

الگوی طاسی زنانه چیست ؟ چرا که ریزش مو با الگوهای متفاوتی بروز می کند. یکی از الگوهای ریزش مو رایج، الگوی طاسی بانوان است. در این مقاله به بررسی این نوع ریزش مو می پردازیم.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

الگوی طاسی خانم ها که به آن آلوپسی آندروژنتیک هم گفته می شود، الگوی رایج ریزش مو در زنان است. الگوی طاسی زنانه مشابه الگوی طاسی مردانه است. الگوی طاسی زنانه معمولا به شکل M است. به این صورت که ریزش مو از جلوی سر و در کناره ها شروع شده و در انتها ریزش موها به صورت M شکل می شود.

در الگوی طاسی زنانه (Feminine baldness pattern) موهای بالای سر نیز نازک تر شده و اغلب این موها نیز به سمت طاسی می روند.

در واقع می توان گفت این نوع ریزش مو از ریزش موهای جلوی سر شروع شده و به تدریج به سمت پشت سر پیشروی می کند. اگرچه یکی از الگوهای طاسی زنانه مشابه الگوی طاسی مردانه است اما به ندرت پیش می آید که الگوی طاسی زنانه کاملا مشابه M شکل شود. چرا که معمولا خط رشد موهای زنانه حفظ می شود.

ریزش مو در خانم ها به علت های مختلفی ممکن است بروز کند. الگوی طاسی زنان ممکن است در اثر عواملی از جمله شرایط پزشکی، مصرف برخی داروها، استرس، شرایط جسمی و عاطفی اتفاق بیفتد؛ بنابراین تشخیص علت ریزش مو در درمان آن بسیار موثر است.

علاوه بر این مدل رایج این نوع ریزش مو که گفتیم، چند الگوی طاسی زنانه نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی این الگوها می پردازیم.

الگوی طاسی زنانه چیست ؟چند الگو طاسی زنانه داریم؟

معمولا چهار نوع الگوی طاسی زنانه وجود دارد. اولین الگوی طاسی خانم ها به این شکل است که ریزش موها در خط موها اتفاق می افتد. این این نوع ریزش مو به صورتی است که تنها موها نازک می شود. در نتیجه در این نوع این نوع ریزش مو به راحتی می توان با برخی تکنیک ها، ظاهر کم پشت موها را استتار کرد.

نوع دوم الگوی طاسی زنانه به این صورت است که ریزش موی قابل توجهی در قسمت میانی سر اتفاق می افتد. در نتیجه یک کاهش حجم بارز و با گسترش بیشتر، در این نوع الگوی طاسی زنان مشاهده می شود. در نوع سوم الگوی طاسی زنان نازک شدن تار موها به صورت پراکنده اتفاق می افتد. در واقع در این نوع ریزش مو تنها در قسمت هایی از سر موها نازک می شوند.

و الگوی چهارم که رایج ترین الگوی طاسی زنان و مشابه الگوی طاسی مردانه است،  آندوژنتیک است. تقریبا هر زنی در دوره ای از زندگی اش با این نوع الگوی طاسی زنانه مواجه می شود.

این نوع ریزش مو ممکن است در هر زمان بعد از رسیدن به سن بلوغ اتفاق بیفتد. معمولا بعد از دوران یائسگی در خانم ها یک ریزش موی طبیعی به شکل این نوع الگوی طاسی زنانه اتفاق می افتد.

همانطور که از نام این الگوی طاسی زنانه پیداست، عامل این نوع ریزش مو هورمون هایی به نام آندروژن است. هورمون آندروژن به جهت رشد طبیعی جنسی مردان ضروری است. ابتلا به الگوی طاسی بانوان به صورت الگوی ریزش مو مردانه ممکن است ارثی باشد.

معمولا چندین ژن مختلف می توانند این نوع ریزش مو را ایجاد کنند. همچنین ریزش مو به این شکل ممکن است به دلیل اختلال در غدد درون ریز مانند تولید بیش از حد آندروژن یا ترشح آندروژن در تخمدان اتفاق بیفتد.

معمولا این نوع ریزش مو به دلیل کوتاه شدن مرحله آناژن اتفاق می افتد. آناژن یک مرحله در چرخه رشد مو است که نباید خیلی کوتاه باشد. هورمون آندروژن باعث می شود که مرحله قبل از آناژن طولانی تر شده و در نتیجه مرحله آناژن کوتاه شود.

زمانی که مرحله آناژن کوتاه می شود، فولیکول های مو تغییر می کنند. در واقع طول کشیدن رشد مجدد موها باعث ایجاد تغییر در فولیکول های مو می شود. در اثر این تغییر، فولیکول های مو باریک تر شده و ساقه آن ها کوتاه تر می شود. در واقع به این فرآیند کوچک سازی فولیکلول می گویند.

در نتیجه ی این اتفاق موهای قبلی که ضخیم تر، پر رنگ تر و بلند تر بودند با موهای کوتاهتر، نازک تر و کم رنگ تری جایگزین می شوند.

چگونه می توان الگوی طاسی زنانه را تشخیص داد؟

اگر متوجه نازک شدن موهای سر خود شدید به احتمال زیاد الگوی طاسی زنانه در حال اتفاق افتادن است. بهتر است بعد از مشاهده نازک شدن موهای سر خود به پزشک مراجعه کنید. پزشک به جهت تشخیص نوع الگوی طاسی زنان، سر و موهای شما را معاینه خواهد کرد. چرا که تشخیص نوع الگوی طاسی خانم ها در درمان آن بسیار موثر است.

اگر الگوی طاسی زنانه مشابه الگوی طاسی مردانه نباشد نیازی به انجام آزمایش نیست.

چرا که الگوی طاسی بانوان به راحتی و با معاینه و بررسی میزان نازک شدن موها قابل تشخیص است؛ اما اگر الگوی طاسی زنانه مشابه الگوی طاسی مردانه باشد لازم است که آزمایش هایی انجام شود.

چرا که همانطور که گفتیم این نوع ریزش مو معمولا به علت به هم ریختن هورمون های غدد درون ریز اتفاق می افتد؛ بنابراین لازم است که جهت بررسی هورمون ها آزمایشی انجام شود.

گاهی ممکن است پزشک با نوع جدیدی از ریزش مو در زنان مواجه شود. در این صورت معمولا پزشکان انجام آزمایش خون را توصیه می کنند. با انجام آزمایش خون میزان اکثر هورمون ها از جمله هورمون های تیروئید، آندورژن ها، آهن و سایر موارد گزارش می شود.

درمان الگوی طاسی زنانه چیست؟

اگر الگوی طاسی زنان داشته باشید ممکن است در درجه اول با استفاده از مدل موهای جدید نسبت به استتار موهای نازک شده خود اقدام کنید. تشخیص زود هنگام این نوع ریزش مو تاثیر مهمی در درمان این نوع ریزش مو دارد.

چرا که اگر از ریزش مو پیشگیری شود بسیار بهتر است. برنامه ی درمانی الگوی طاسی زنانه ممکن است شامل مصرف یک یا چند دارو باشد.

از جمله داروهایی که پزشک به جهت درمان این نوع ریزش موی زنانه توصیه می کند، مینوکسیدیل است. مینوکسیدیل تنها دارویی است که توسط سازمان غذا و دارو به جهت درمان الگوی طاسی زنانه تایید شده است. دو نوع 2 درصد و 5 درصد از این دارو در داروخانه ها موجود است. معمولا پزشکان نوع 5 درصد این دارو را تجویز می کنند.

برای استفاده از مینوکسیدیل می توانید دارو را به صورت روزانه روی پوست سر خود بمالید. اینکار موهای از دست رفته شما را بازیابی خواهد کرد. در ادامه استفاده از این دارو، ظاهر موهای شما ضخیم تر و پرپشت تر خواهد شد.

معمولا نتیجه استفاده از این دارو بعد از 6 تا 12 ماه استفاده از آن مشاهده خواهد شد؛ بنابراین لازم است که مصرف این دارو را قطع نکنید. مگر اینکه عوارضی را مشاهده کرده باشید. اگر مصرف این دارو را قبل از رسیدن به نتیجه ی مطلوب ترک کنید، موهای شما مجددا به حالت اولیه و نازک باز می گردد.

معمولا عوارضی که این دارو ممکن است ایجاد کند شامل قرمزی، خشکی، خارش و رشد مو در نواحی غیر معمول مانند گونه ها است. در صورت مشاهده هر کدام از این عوارض لازم است به پزشک مراجعه کنید. همچنین نباید بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *