پوست و مو

کاهش وزن با مصرف روغن سیاه دانه

کاهش وزن با مصرف روغن سیاه دانه

کاهش وزن با مصرف روغن سیاه دانه

معمولا افرادی که به دنبال کاهش سریع اضافه وزن خود هستند، تمایل دارند روش های مختلفی را امتحان کنند. چاقی معضلی است که باعث کاهش اعتماد به نفس و حتی ایجاد بسیاری از بیماری ها می شود. به همین دلیل است که پیدا کردن روش مناسب به جهت کاهش وزن بسیار مهم است.

در این مقاله به بررسی تاثیر روغن سیاه دانه بر کاهش وزن می پردازیم.

کاهش وزن با مصرف روغن سیاه دانهروغن سیاه دانه چیست؟

روغن سیاه دانه از دانه های سیاه یا سفید که به دانه های نیگل نیز معروف هستند تولید می شود. سیاه دانه ممکن است کمی تلخ باشد، به همین دلیل روغن سیاه دانه نیز طعم تند یا فلفلی دارد. سیاه دانه دارای کاربردهای دارویی زیادی است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

این گیاه در جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله برخی خواص گیاه دارویی سیاه دانه شامل آنتی میکروب، آنتی اکسیدان، ضد التهاب، ضد تومور، ضد اثرات چاقی و کمک به سلامت تنفس است. روغن سیاه دانه امروزه به دلیل موثر بودن در کاهش وزن، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به همین دلیل در ادامه به نحوه اثر این روغن بر کاهش وزن می پردازیم.

کاهش وزن با مصرف روغن سیاه دانهآیا روغن سیاه دانه برای کاهش وزن مفید است؟

تحقیقات دانشمندان روی اثرات روغن سیاه دانه، ثابت کرده است که روغن سیاه دانه به کاهش وزن کمک می کند. در واقع نتایج این تحقیقات نشان داده است که روغن سیاه دانه ممکن است به کنترل تولید انسولین در بدن کمک کند. همانطور که می دانیم انسولین ماده ای است که باعث کاهش میزان گلوکز موجود در خون و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به دیابت می شود.

انسولین به صورت خاص در لوزالمعده تولید می شود. به همین دلیل افرادی که به دیابت مبتلا می شوند، با اختلال در لوزالمعده مواجه هستند. به همین دلیل تحقیقات نشان داده است که روغن سیاه دانه باعث ترمیم سلول های سیاه دانه و در نتیجه افزایش غلظت انسولین می شود.

این دلایل در کنار هم منجر کاهش وزن خواهد شد. یکی از اثرات دیگری که روغن سیاه دانه دارد، کاهش التهاب است. کاهش التهاب نیز به کاهش وزن منجر می شود. مطالعات مختلف نشان داده است که یک آنتی اکسیدان به نام تیموکینون در روغن سیاه دانه ممکن است به کاهش التهاب و تورم بدن کمک کند.

مطالعات انجام شده روی تاثیر روغن سیاه دانه بر کاهش وزن بسیار زیاد است. نتایج این مطالعات می تواند اطمینان شما را از بابت مفید بودن روغن سیاه دانه بر کاهش وزن بیشتر کند. به عنوان مثال طی یک مطالعه، پزشکان روغن سیاه دانه را روی 20 فرد دارای اضافه وزن امتحان کردند.

این افراد علاوه بر اینکه از روغن سیاه دانه استفاده می کردند، ورزش های هوازی نیز انجام می دادند. نتایج این مطالعه نشان داد که استفاده از روغن سیاه دانه به همراه ورزش کردن، تاثیر بسیار قابل توجهی بر کاهش وزن دارد. همچینن مطالعه دیگری روی 11 فرد دیگر نیز انجام شد.

این افراد هیچ گونه ورزشی انجام نداده و تنها روغن سیاه دانه مصرف می کردند. نتایج این تحقیق نیز نشان داد که روغن سیاه دانه باعث کاش شاخص توده بدنی و کاهش سایز دور کمر می شود. یکی از مراکز معتبر درمان دیابت نیز تحقیقاتی را روی بررسی اثر روغن سیاه دانه بر کاهش وزن انجام داد.

این مرکز نیز نتایج تحقیقات خود را به این صورت بیان کرد که روغن سیاه دانه یکی از موثرترین داروهای شناخته شده و طبیعی کاهش وزن است. مطالعات اخیری که روی خواص روغن سیاه دانه انجام شده است، خواص دیگری از این روغن را آشکار کرده است.

محققان طی مطالعه ای به این نتیجه رسیدند که روغن سیاه دانه می تواند به افزایش تحرک دستگاه گوارش کمک کند. در واقع روغن سیاه دانه باعث افزایش فعالیت روده و در نتیجه درمان نفخ شکم و یبوست می شود. بسیاری از افراد چاق ممکن است واقعا اضافه وزن نداشته باشند، بلکه تنها دچار نفخ شکم شده باشند؛ بنابراین روغن سیاه دانه می تواند این نفخ را برطرف کرده و حجم زیادی از روده و بزرگی شکم را کاهش دهد.

روش مصرف روغن سیاه دانه برای کاهش وزن

روغن سیاه دانه به صورت یک مایع غلیظ روغنی و به عنوان مکمل مورد استفاده قرار می گیرد. روغن سیاه دانه در اکثر داروخانه ها و فروشگاه های عرضه گیاهان دارویی وجود دارد. نحوه تولید روغن سیاه دانه توسط سازمان غذا و دارو ارائه شده است.

بنابراین لازم است افرادی که این روغن را تهیه می کنند، مطابق با دستور سازمان غذا و دارو عمل کنند. در نتیجه باید هنگام خرید روغن سیاه دانه به روش تولید آن توجه کنید؛ زیرا مهم است که روغن سیاه دانه با روش های استاندارد تهیه شده و اصل باشد.

سازمان غذا و دارو همچنین دوز پیشنهادی برای مصرف روغن سیاه دانه به جهت کاهش وزن را نیز توصیه کرده است. دوز پیشنهادی این سازمان به صورت 500 میلی گرم و دو بار در روز است؛ بنابراین این دوز پیشنهادی می تواند به صورت موثری باعث کاهش وزن شود.

آیا مصرف روغن سیاه دانه عوارض دارد؟

بعید است که مصرف روغن سیاه دانه عوارضی را در پی داشته باشد. حتی ممکن است افزایش دوز مصرف روغن سیاه دانه تا 2 گرم در روز نیز هیچ گونه عوارضی را به دنبال نداشته باشد؛ اما بهتر است در اوایل مصرف روغن سیاه دانه از دوز کم شروع کنید.

با اینکه مصرف روغن سیاه دانه هیچ گونه عوارضی به دنبال ندارد اما بهتر است قبل از مصرف این روغن برای کاهش وزن، با پزشک مشورت کنید؛ زیرا مصرف روغن سیاه دانه با برخی از داروها اختلال ایجاد می کند؛ بنابراین اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، از پزشک خود راجع به اختلال داروهای تجویزی با روغن سیاه دانه سوال کنید.

آیا روغن سیاه دانه به تنهایی می تواند کاهش قابل توجهی در وزن ایجاد کند؟

همانطور که گفتیم روغن سیاه دانه به تنهایی نیز قادر خواهد بود که کاهش وزن را در پی داشته باشد؛ اما برای اینکه روغن سیاه دانه بتواند به تنهایی موثر باشد لازم است که دوز بالاتری از این روغن را استفاده کرد. معمولا استفاده از دوز زیاد روغن سیاه دانه توصیه نمی شود.

زیرا طعم تند روغن سیاه دانه به گونه ای است که ممکن است برای برخی افراد آزار دهنده باشد. به همین دلیل معمولا مشاوران تغذیه توصیه می کنند که مصرف روغن سیاه دانه با انجام برخی روش های دیگر کاهش وزن همراه باشد. به عنوان مثال آن ها توصیه می کنند که دوز کمی از روغن سیاه دانه به همراه انجام تمرینات ورزشی مدوام مصرف شود.

در واقع روغن سیاه دانه می تواند به صورت مکمل برای افرادی که ورزش می کنند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می توانید مصرف روغن سیاه دانه را با تغییر در رژیم غذایی خود همراه کنید. رژیم غذایی تاثیر به سزایی در کاهش وزن دارد؛ بنابراین افرادی که گزینه تغییر رژیم غذایی را به جهت کاهش وزن انتخاب می کنند، می توانند از روغن سیاه دانه برای افزایش اثر رژیم غذایی خود استفاده کنند.

پس می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که روغن سیاه دانه با افزایش انسولین و رفع التهاب بدن به کاهش وزن کمک شایانی می کند. روغن سیاه دانه در صورتی که با دوز مشخص و به همراه سایر روش های کاهش وزن باشد، خواص خود را به صورت موثرتری نشان می دهد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *