پوست و مو

آیا استفاده از ضدآفتاب در هوای ابری ضروری است ؟

آیا استفاده از ضدآفتاب در هوای ابری ضروری است ؟

آیا استفاده از ضدآفتاب در هوای ابری ضروری است ؟

شاید شما هم از جمله کسانی هستید که احساس می کنید اگر آفتابی وجود نداشته و هوا ابری باشد، نیازی به استفاده از کرم ضد آفتاب نیست. یا شاید این پرسش در ذهن شما شکل بگیرد که در واقع زمانی که آفتاب نباشد چه دلیلی برای استفاده از ضد آفتاب وجود دارد؟

آیا استفاده از ضدآفتاب در هوای ابری ضروری است؟ما به شما در این مقاله خواهیم گفت که استفاده از ضدآفتاب در مواقعی که هوا ابری است به مراتب مهمتر از زمان هایی است که هوا آفتابی است. دلیل این جمله را نمی دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چرا در روزهای ابری بدون استفاده از ضدآفتاب نباید از منزل بیرون روید.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

چرا باید در روزهای ابری از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

در این قسمت می خواهیم با بیان دلایلی علمی شما را قانع کنیم که استفاده از ضدآفتاب در هوای ابری یک ضرورت است. شاید ابرها بتوانند بخشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید را فیلتر کرده و اجازه برخورد این اشعه به پوست شما را ندهند اما اشعه ماوراء بنفش تنها دلیل استفاده از ضدآفتاب نیست.

موارد بسیاری وجود دارد که در صورت عدم استفاده از ضد آفتاب می تواند به سرعت باعث پیری و سرطان پوست شوند. طبق یکی از بیانات بنیاد سرطان پوست، ابرها قادر هستند تنها 20 درصد از اشعه ماوراء بنفش را فیلتر کنند در نتیجه در روزهای ابری شما 80 درصد از اشعه ماوراء بنفش را دریافت می کنید.

برخی از متخصصان بر این باور هستند که شما در روزهای ابری در معرض خطر بیشتری قرار دارید؛ زیرا اشعه ماوراء بنفش به سادگی می تواند از ابرها عبور کند. علاوه بر این مورد ابرهای کومولوس مکانیسمی دارند که در طی آن اشعه ماوراء بنفش متمرکز شده و با تمرکز کامل به زمین تابانده می شود. درک این جمله شاید کمی سخت باشد اما دلایل علمی و منطقی بسیاری از جمله ذکر شده حمایت می کند.

آیا استفاده از ضدآفتاب در هوای ابری ضروری است؟

میزان تمرکز اشعه ماوراء بنفش در ابرهای کومولوس بستگی به ضخامت ابرها و گستردگی آن ها دارد و این عوامل ظرف چند دقیقه می تواند کاملا تغییر کرده و سبب تابش اشعه ماوراء بنفش با شدت بیشتری به سمت پوست شما شود. در نتیجه موارد ذکر شده استفاده از ضد آفتاب در روزهای ابری نیز یک ضرورت به شمار می رود.

آیا در روزهای سرد و بارانی نیز باید از ضدآفتاب استفاده کنیم؟

همانطور که بسیاری از افراد اعتقاد دارند که در روزهای ابری نیازی به استفاده از ضدآفتاب نیست، برخی دیگر اعتقاد دارند که در روزهای ابری و بارانی نیازی به استفاده از ضدآفتاب نخواهد بود. همانطور که در قسمت قبلی اشاره کردیم شما باید از ضدآفتاب استفاده کنید. در واقع مهم نیست که روز آفتابی باشد یا بارانی. در واقع این باور را فراموش کنید که روز بارانی یا سرد می تواند از سوختگی پوست شما جلوگیری کند.

قطعا برای شما پیش آمده است که در یک روز هوای آفتابی و بارانی را در کنار یکدیگر تجربه کرده اید. به این نکته توجه داشته باشید که اشعه ماوراء بنفش کاملا مستقل از درجه حرارت و بارش است. به همین جهت همانقدر که در روز آفتابی امکان آسیب دیدگی با اشعه ماوراء بنفش وجود دارد در یک روز بارانی نیز این امکان وجود خواهد داشت.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که اشعه UV  حتی در روزهایی که هوا خنک و بارانی است می تواند خطرناک و آسیب زننده باشد. برخی از اوقات شرایط بارش و عدم استفاده از ضدآفتاب می تواند خطرناک تر باشد. در واقع اگر که شما قصد دارید تا در یک روز ابری یا برفی به بیرون رفته و کمی قدم بزنید حتما باید از ضدآفتاب استفاده کنید. در واقع برخی از شرایط در این زمان می تواند شما را نسبت به اشعه UV آسیب پذیر تر کند.

عوامل ایجاد کننده ضرورت استفاده از ضدآفتاب در هوای ابری

اگر در زمانی که هوا ابری است یا برف باریده است، قصد قدم زدن یا بیرون رفتن را کردید، حتما ضدآفتاب مناسب خود را استفاده کنید. در واقع برف، یخ، دریاچه ها، سواحل و حتی بتن در چنین شرایطی می تواند همانند یک آینه عمل کرده و اشعه ماوراء بنفش را به سمت شما منعکس کند.

به همین جهت است که همواره سازمان بهداشت جهانی بر این نکته تاکید دارد که در زمان برف از ضدآفتاب استفاده کنید. بر اساس گزارشاتی که ارائه شده است، برف قادر است تا 80 درصد از اشعه های تابیده شده از سمت خورشید را منعکس کند. همچنین شن و ماسه می توانند تا 20 درصد از اشعه ها را منعکس نمایند.

در نتیجه استفاده از کرم ضدآفتاب در هوای ابری، بارانی، برفی یک ضرورت انکار ناپذیر است. بدترین زمان به جهت آسیب دیدگی در اثر تابش نور خورشید، ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر است. اگر در این زمان کار مهم و واجبی ندارید، سعی کنید بیرون از خانه نروید. در صورت ضرورت حتما کرم مناسب ضدآفتاب را استفاده کنید.

کرم ضدآفتاب مناسب برای هوای ابری

کرم ضدآفتاب مناسب برای هر منطقه ای با توجه به درجه تابش UV تعیین می شود. در واقع در هیچ کجای دنیا به دلیل تفاوت در موقعیت جغرافیایی نمی توان انتظار درجه مشابه ای از UV را در یک روز داشت. معمولا درجه بندی اشعه ماوراء بنفش از عدد 1 تا 20 صورت گرفته و بر این اساس تعیین می شود که چه کرم ضدآفتابی برای روزهای ابری مناسب است.

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب در هوای ابری چیست؟

همانطور که در تمام طول این متن بیان کردیم، استفاده از کرم ضدآفتاب یک ضرورت انکار ناپذیر است. تنها دلیل استفاده از ضدآفتاب اشعه UV نیست. دلایل متعدد دیگری به جهت استفاده از ضدآفتاب در آب و هوای ابری وجود دارد. در واقع شما با استفاده از ضدآفتاب برای پوست خود پوششی مناسب انتخاب کرده اید. در واقع هر اندازه که شما در مقابل آفتاب ایمنی بیشتری را رعایت کنید، پوست شما سالم تر بوده و خطر جدی شما را تهدید نخواهد کرد.

در نتیجه اگر در روزهای ابری احساس می کنید که پوست شما خنک است و هیچ گونه تابشی از سمت خورشید پوست را تهدید نمی کند، سخت در اشتباه هستید؛ زیرا در همین زمان پوست شما در حال جذب اشعه UVB و UVA است.

حتی زمانی که شما در آب در حال شنا کردن هستید، اشعه های خورشید در کنار شما هستند و به همین جهت است که همواره تاکید می شود تا از کرم های ضدآفتاب حتی در زمان شنا استفاده کنید.

چند بار در روزهای ابری نیاز به استفاده از ضدآفتاب است؟

اینکه شما کرم ضدآفتابی با SPF بالا انتخاب کنید و پس از آن این احساس به شما دست دهد که یکبار استفاده از چنین کرمی کافیست، خطرات جبران ناپذیری را برای شما به همراه خواهد داشت. شما تنها به مدت 2 ساعت با استفاده از کرم ضدآفتاب با هر عدد SPF در مقابل آفتاب در روزهای ابری در امان خواهید بود. در نتیجه متخصصان همواره تاکید می کنند که ضدآفتاب هر 2 ساعت یکبار باید تجدید شود.

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از کرم ضدآفتاب در روزهای ابری یکی از واجبات زیبایی بوده و در صورت عدم استفاده از کرم ضدآفتاب چین و چروک های زودرس، پیری پوست، سرطان های پوست و غیره در کمین شما خواهد بود.

استفاده از کرم ضدآفتاب زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت اما عدم استفاده از آن می تواند ایجاد کننده مشکلات بی شماری برای شما در آینده نزدیک باشد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *