جراحی بینی

معرفی انواع جراحی بینی

معرفی انواع جراحی بینی

معرفی انواع جراحی بینی 

در واقع تمام روش های جراحی بینی یکسان نیستند، بلکه جراحی بینی روش های مختلفی دارد که هر کدام از این روش ها با توجه به نیاز افراد مختلف انجام می شوند.

انواع جراحی بینی چیست

بنابراین قدم اول بعد از تصمیم برای انجام عمل زیبایی بینی، انتخاب روش مناسب جهت رینوپلاستی است. در این مقاله انواع روش های جراحی بینی را برای شما بازگو می کنیم.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

مقایسه روش های جراحی بینی

صرف نظر از تکنیک و روشی که جراحی بینی انجام  می شود، به طور کلی هدف از جراحی بینی این است که استخوان و غضروف های اضافی برداشته شوند تا بینی به شکل مطلوب برسد.

سپس اگر لازم بود، از پیوند غضروفی هم استفاده می شود تا شکل ظاهری بینی را بهتر کند و یا ساختار بینی را مقاوم و قوی بسازد. در واقع همه ی روش های متنوع جراحی بینی همین هدف را دنبال می کنند. وقتی لایه های درونی بینی به درستی اصلاح شدند و کار با آن ها تمام شد، پوست بیرونی بینی تغییر مکان داده می شود به نحوی که بتواند به تدریج با شکل جدید بینی هماهنگ شود و به شکل گرفتن بینی جدید کمک کند.

حالا سوال پیش می‌ آید که تفاوت روش های مختلف جراحی بینی با یک دیگر چیست؟ در واقع تفاوت اصلی روش های مختلف جراحی بینی این است که جراح از چه روشی برای رسیدن به ساختار درونی بینی استفاده می کند؛ این روش ها به طور کلی به دو دسته ی جراحی بینی بسته و جراحی بینی باز تقسیم می شوند.

این روش ها به طور کلی نسبت به هم هیچ برتری خاصی ندارند. در هر دو روش جراح می تواند به ساختار درونی بینی برسد و تغییرات لازم را به وجود بیاورد.

مهم ترین عاملی که باعث می شود یک جراح از روش عمل باز یا بسته جراحی را انجام دهد، شکل بینی فرد متقاضی و البته تجربه ی قبلی خود جراح است. بعضی از بینی ها برای عمل باز مناسب تر هستند و بعضی برای عمل بسته. تشخیص این امر بر عهده ی جراح متخصص است.

جراحی بینی به طور کلی دارای چهار روش می باشد. این روش های عمل بینی شامل موارد زیر است:

1- جراحی بینی بسته یا پنهان

جراحی بینی بسته یکی از متداول ترین روش های عمل زیبایی بینی است. این روش معمولا توسط اکثر جراحان مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش همان طور که از نام آن پیداست، تمام برش ها در داخل بینی پنهان شده و جای هیچ گونه زخم در خارج از بینی مشاهده نمی شود.

لازم به ذکر است که انجام جراحی بینی با استفاده از این تکنیک، نیازمند مهارت و تجربه ی بیشتری نسبت به سایر روش ها است و هر جراحی نمی تواند به خوبی این تکنیک را اجرا کند. چرا که همان طور که گفته شد برش هایی که در این روش برای انجام عمل ایجاد می شوند، بسیار کوچک بوده و همین امر باعث می شود تا جراح نسبت به ساختار درونی بینی دید و ابتکار عمل کمتری داشته باشد .

در واقع در این روش پزشک با بلند کردن بافت نرم و کمی بالا بردن آن، استخوان و غضروف بینی را دستخوش تغییرات لازم می کند.

به دلیل ماهیت کم تهاجمی بودن، این روش از عمل زیبایی بینی دارای مزیت های بسیاری است. از جمله برخی مزیت های عمل بینی بسته شامل موارد زیر است:

 1. کاهش تحریک بافت بینی به دلیل عدم وجود برش در کلوملا
 2. کاهش احتمال آسیب به نوک بینی
 3. بهبودی سریعتر جای زخم
 4. مشاهده نشدن جای زخم
 5. مدت زمان کمتر جراحی
 6. بهبود سریع بیمار بعد از عمل

2- جراحی بینی باز

رینوپلاستی باز برای افرادی که بینی آن ها نیاز به تغییرات گسترده ای دارد مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش جراح در زیر سطح بینی شما یک برش ایجاد می کند، این منطقه کلوملا نامیده می شود.

انواع جراحی بینی چیست

در مرحله بعد پوست بینی برای رسیدن به قسمت های داخلی حفره بینی برداشته می شود. در نتیجه جراح می تواند تغییر شکل لازم را در قسمت های داخلی بینی انجام دهد.

معمولا در جایی که پیوند یا عمل بینی مجدد باید انجام شود، از روش جراحی بینی باز استفاده می کنند. برخی پزشکان رینوپلاستی باز را به عنوان اصلی ترین روش جراحی انتخاب می کنند. البته انتخاب این روش کاملا به نیاز بیمار و میزان آموزش و مهارت جراح بستگی دارد.

عمل بینی با استفاده از روش رینوپلاستی باز، به جراح این امکان را می دهد که دسترسی بهتری به قسمت های داخلی بینی داشته باشد. این امر به این دلیل اهمیت دارد که اگر قرار باشد تغییر شکل اساسی و بزرگ در بینی صورت بگیرد، دسترسی به قسمت های داخلی باید بیشتر باشد.

چرا که در این صورت جراح آزادی عمل بیشتری برای دستکاری و تغییر ساختار بینی خواهد داشت. به همین دلیل است که برای عمل های بینی مجدد و اصلاح عمل های شکست خورده، روش رینوپلاستی باز بهترین گزینه است.

جراحی بینی باز برای برخی بیماران به عنوان بهترین روش شناخته شده است. از جمله بیمارانی که در زیر آورده ایم بهترین کاندید برای انجام عمل زیبایی بینی باز هستند:

 1. بیمارانی که فرم حفره های بینی آن ها در اثر عوامل مختلف دچار افتادگی شده است.
 2. بیماران دچار ناهنجاری های بینی (از جمله بیمارانی که دارای ترومای شدید بوده و نیاز به پیوند دارند)
 3. نارضایتی از ظاهر بینی بعد از اولین جراحی بینی

بعد از انجام جراحی بینی باز منطقه کلوملا بخیه زده می شود؛ و سپس بینی به منظور تثبیت جراحی برش داده می شود. در نهایت از اسپلینت به منظور محافظت از بافت های ظریف بینی شما استفاده می شود. این کار به فرآیند بهبودی نیز کمک می کند. اسپلینت تقریبا یک هفته بعد از عمل برداشته می شود.

به طور کلی می شود ویژگی های مثبت عمل جراحی بینی باز را در دو مورد خلاصه کرد:

دسترسی آسان و بیشتر به ساختار درونی بینی. این امر همچنین برای عمل هایی که جنبه ی زیبایی ندارند هم حائز اهمیت است چرا که جراح با دید وسیع می تواند مشکلات موجود درون بینی را معاینه کند.

امکان ایجاد تغییرات بزرگ و چشم گیر. به همان دلیل قبلی یعنی در دسترس بودن ساختار درونی بینی، امکان ایجاد تغییرات و اصلاح بینی به شکل وسیع در این روش وجود دارد.

همچنین مواردی که باعث می شود برخی از متقاضیان عمل بینی روش جراحی باز را نپسندند، در دو مورد خلاصه می شود. اول آن که طول مدت بهبودی و دوران نقاهت بعد از عمل در این روش کمی طولانی تر است. دلیل این امر این است که برش های ایجاد شده روی قسمت کلوملا مانند یک سد در برابر جریان خون عمل می کنند و با کند شدن خون رسانی به این مناطق، روند بهبود جای برش ها و به طور کل رسیدن به شکل نهایی بینی، کمی بیشتر طول می کشد.

مورد دوم ایجاد برش های خارجی روی پوست بینی است که به بخیه نیاز پیدا می کنند.بعد از کشیدن بخیه، تا چند هفته جای برش ها به شکل قرمز و یا صورتی قابل مشاهده هستند اما می شود با مواد آرایشی آن ها را محو کرد هرچند اگر این کار را هم نکنید، به طور خود به خود بعد از چند هفته محو می شوند.

مزایای عمل بینی با استفاده از روش رینوپلاستی بسته یا پنهان در واقع نقطه ی مقابل معایب رینوپلاستی باز هستند. یعنی هم دوران نقاهت و رسیدن به شکل نهایی بینی کمتر طول می کشد و هم چون برش ها بسیار ریز و جزئی هستند، بعد از عمل به سختی قابل مشاهده هستند و محو می شوند.

موارد بازدارنده راجع به رینوپلاستی پنهان یا بسته هم دو مورد هستند: اول آن که چون دسترسی به ساختار درونی بینی محدود و دشوار است، ‌امکان ایجاد تغییرات بزرگ و کلی در این روش وجود ندارد و یا بسیار سخت خواهد بود. همچنین باز هم چون دسترسی به ساختار درونی بینی محدود است، هر جراحی نمی تواند از این روش استفاده کند و حتما باید یک جراح با تجربه و ماهر آن را اجرا کند.

3- جراحی بینی تزریقی

این نوع از عمل بینی به مراتب خیلی کمتر از سایر روش ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از رینوپلاستی قابل انجام توسط متخصصان پوست، جراحان زیبایی، دستیاران پزشک و همچنین جراحان پلاستیک عمومی است؛ بنابراین نیازی نیست که این روش حتما توسط جراح متخصص بینی انجام شود.

در این روش از هیچ برشی استفاده نمی شود، بلکه از پرکننده های پوستی جهت تصحیح نواقص جزئی بینی استفاده می شود. به عنوان مثال این روش برای افرادی که حداقل و جزئی ترین نواقص را در بینی خود دارند کاربرد دارد.

متداول ترین انواع پرکننده ها در این روش، جودرم و رستیلان هستند. از جمله معایب جراحی بینی تزریقی این است که نتایج این روش دائمی نیست. در واقع با گذشت زمان پرکننده ها جذب پوست می شوند. در نتیجه تغییرات بینی مجددا حذف شده و نیاز به انجام دوباره تزریق است؛ اما با این وجود این روش دارای مزیت های زیر نیز است:

 1. عدم جراحی و باقی ماندن جای زخم
 2. بهبودی بلافاصله بعد از عمل
 3. قابل کاربرد برای بیماران خاص از جمله بیماران دیابتی
 4. بدون خونریزی و درد

4- جراحی بینی مجدد

این روش نوعی عمل زیبایی بینی بعد از انجام اولین جراحی بینی است. در واقع اگر بیمار بعد از انجام اولین جراحی بینی از نتایج آن راضی نباشد باید از روش عمل بینی مجدد استفاده کند. معمولا ممکن است بعد از اولین جراحی بینی برخی مشکلات تنفسی در بیمار ایجاد شده باشند.

در این صورت لازم است که جراحی بینی (Nose Surgery) به جهت رفع این نواقص مجددا تکرار شود. به طور معمول احتمال نیاز به رینوپلاستی مجدد 10 الی 15 درصد است. در برخی مواقع ممکن است پزشکی که جراحی اول را انجام داده است حاضر به انجام جراحی بینی مجدد نباشد.

در این صورت معمولا پزشک دیگری این کار را انجام می دهد. از جمله دلایل اصلی انجام عمل بینی مجدد موارد زیر است:

 1. مشکل در تنفس
 2. برآمدگی پل بینی
 3. نامنظم بودن پل بینی
 4. عدم رضایت بیمار از ظاهر بینی
 5. به هم خوردن تقارن صورت بعد از جراحی بینی

کدام روش جراحی بینی بهتر است ؟

نمی توان به صورت قطعی گفت که کدام روش عمل زیبایی بینی بهتر است. چرا که انتخاب بهترین روش جراحی بینی به نیاز فرد و میزان مهارت جراح بستگی دارد؛ اما با این حال به طور کلی می توان گفت که بهترین روش، جراحی بینی بسته است. چرا که در این روش با وجود ایجاد برش، این برش ها پنهان بوده و جای زخم باقی نمی ماند.

معمولا مهم ترین خواسته بیماران از جراح این است که جای زخم جراحی بر روی بینی آن ها باقی نماند. به همین دلیل اکثر جراحان، جراحی بینی بسته را انتخاب می کنند. با این حال همان طور که گفتیم انتخاب این روش کاملا به نیاز بیمار بستگی دارد.

ممکن است نواقص بینی برخی بیماران به گونه ای باشد که نتوانند از این روش استفاده کنند. در نتیجه جراح مجبور می شود که از روش عمل زیبایی بینی باز استفاده کند؛ بنابراین اگر چه بهترین روش رینوپلاستی بسته است اما ممکن است تمام افراد کاندید مناسبی برای انجام این روش نباشند.

همان طور که گفته شد، تشخیص این امر که کدام تکنیک جراحی بینی برای شما مناسب تر است به عهده ی جراح متخصص است. جراح باید از تجربه و مهارت لازم برخوردار باشد تا بتواند با توجه به شکل بینی فرد متقاضی و نیاز و انتظار او از عمل بینی، بهترین روش را تشخیص دهد و با مهارت کافی آن را با موفقیت انجام دهد. به همین دلیل مراجعه به کلینیک و جراح معتبر برای انجام عمل جراحی بینی اولین گام برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب است. به همین دلیل است که توصیه می شود هیچ وجه برای صرفه جویی در هزینه های عمل جراحی، به مراکز متفرقه و جراحان کم تجربه مراجعه نکنید.

آیا روش جراحی بینی بدون دردسر وجود دارد ؟

بله روشی جهت جراحی بینی بدون دردسر نیز وجود دارد. این روش جراحی بینی تزریقی است. در واقع در این روش جراحی صورت نمی گیرد. بلکه نواقص بینی با تزریق پرکننده های پوستی رفع می شود. این روش بدون هیچ گونه خونریزی و با کمترین درد ممکن انجام می شود.

همچنین نیازی نیست که بیمار در این روش، بعد از انجام جراحی برخی فعالیت های خود را محدود کند. بلافاصله بعد از انجام رینوپلاستی تزریقی بیمار می تواند به انجام فعالیت های روزانه خود ادامه دهد.

همچنین جای هیچ گونه زخم و جراحی نیز روی بینی وجود نخواهد داشت. این روش به دلیل بی دردسر بودن برای بیماران دیابتی نیز قابل استفاده است. با این حال بهتر است بدانید که این روش در کنار بی دردسر بودن، یک عیب بزرگ هم دارد.

عیب این روش کاملا موقتی است. همانند سایر پرکننده های پوستی، پرکننده هایی که در این روش استفاده می شوند نیز بعد از حدود 6 ماه تا یک سال جذب پوست می شوند؛ بنابراین بعد از جذب شدن پرکننده های پوستی، اثرات تزریق نیز از بین می رود. در نتیجه لازم است بیمار این روش بی دردسر عمل بینی را مجددا تکرار کند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *