پوست و مو

درمان چین و چروک دور لب

درمان چین و چروک دور لب

درمان چین و چروک دور لب

چین و چروک ” های دور لب، خطوطی عمودی هستند که معمولا در افراد سنین بالاتر دیده می شود. این خطوط تاثیر منفی زیادی بر چهره شما دارد و متاسفانه به سختی هم می توان آن ها را پنهان کرد. به راحتی می توانیم بگوییم کسانی که این چین و چروک ها را درمان می کنند، 10 سال از آن چه که هستند، جوان تر به نظر خواهند رسید.

درمان چین و چروک دور لب

علت به وجود آمدن چین و چروک اطراف لب

کلاژن یکی از پروتئین های ساختمانی مهم در تشکیل پوست بدن ما می باشد که نقش مهمی در سلامت، شادابی و زیبایی پوستمان دارد. طبق صحبت یک متخصص پوست، پس از 20 سالگی در هر سال، تولید کلاژن پوست 1 درصد کاهش پیدا می کند که این اتفاق می تواند شما را در معرض انواع آسیب های پوستی و خصوصا ایجاد چین و چروک قرار دهد. هر چه تولید کلاژن کاهش یابد، پوست نازک تر و حساس تر می شود. پوست اطراف لب بسیار نازک بوده و حساس تر از پوست دیگر نواحی است، به همین علت بسیار مستعد چین و چروک می باشد و نیازمند مراقب زیاد است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

هرچند برخی خانم ها از پوست چرب خود شکایت دارند، اما باید بدانید که پوست خشک نسبت به پوست چرب، بیشتر در معرض خطر چین و چروک قرار می گیرد. با افزایش سن تولید چربی در پوست کاهش می یابد و پوست بدن خشک تر می شود. پس اگر می خواهید پوستی با نشاط و لب هایی خوش فرم و بدون چین و چروک داشته باشید، از خشک شدن پوستتان جلوگیری کنید.

درمان چین و چروک دور لب

علت دیگر چین و چروک اطراف لب، پرتوهای خورشید است. پوست اطراف لب معمولا محافظت نشده و متاسفانه خیلی حساس هستند. اشعه های ماوراء بنفش خورشید توانایی تخریب سلول های پوستی و ایجاد چین و چروک دور لب را دارد.

چین و چروک اطراف لب بالایی معمولا به علت سیگار کشیدن زیاد به وجود می آید. سیگار کشیدن باعث تولید رادیکال های آزادی در بدن شده که پیری پوست را تسریع می کند. همچنین فرآیند کشیدن سیگار هم به دلیل جمع شدن مکرر لب ها، چین و چروک اطراف لب را ایجاد می کند.

درمان چین و چروک اطراف لب

چندین راه حل خانگی برای درمان نشانه های پیری و افزایش سن در اطراف لب هایتان وجود دارد. هرچند این درمان های خانگی اثرات کمی داشته و در طولانی مدت می توانند موثر باشند.

کرم ها و سرم هایی که تولید کلاژن را تحریک می کنند، نیز محصولات خوبی هستند. اگر می خواهید سریع تر از شر این چین و چروک های اطراف لبتان خلاص شوید، به شما پیشنهاد می کنیم به یک متخصص پوست مراجعه کرده و درمان هایی زیر نظر او انجام دهید.

روش های خانگی درمان چین و چروک دور لب :

سبک زندگیتان را اصلاح کنید

سیگار کشیدن می تواند باعث به وجود آمدن چین و چروک هایی عمیق در اطراف دهان شود و سرعت طبیعی پیری پوست را افزایش دهد. اگر می خواهید پوستی شاداب داشته باشید، کشیدن سیگار را ترک کنید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز می تواند باعث چین و چروک اطراف لب شود. اگر می خواهید در روزهای آفتابی از خانه بیرون بروید، حتما از محافظت کننده های پوست مثل کرم ضدآفتاب یا کلاه لبه دار استفاده کنید تا پوستتان چروک نگردد یا اگر چروک هایی روی پوستتان دارید، بدتر نشوند.

رژیم غذایی تان را بررسی کنید

در سال 2018 انجمن درماتولوژی امریکا تحقیقی را انجام داد که نشان می دهد رژیم غذایی سالم با چین و چروک کمتر و شادابی بیشتر پوست در ارتباط است. این تحقیق مشخص کرد که رژیم غذایی پر از گوشت قرمز و غذاهای سرخ کردنی نسبت به رژیم غذایی پر از میوه ها، با چین و چروک بیشتر پوست در ارتباط است.

با خوردن میوه های خوشمزه و سرشار از آنتی اکسیدان مثل انواع بری ها، کلم بروکلی و هویج به ساخت کلاژن پوستتان کمک کنید.

از درمان های موضعی استفاده کنید

عصاره دانه انگور را تهیه کرده و آن را بطور مستقیم روی محل چین و چروک پوست صورتتان قرار دهید. عصاره دانه انگور حاوی آنتی اکسیدان هایی طبیعی است که به الاستیسیته و کشسانی پوست کمک کرده و خطوط عمیق را بهبود می دهند. هر روز عصاره دانه انگور را روی پوستتان ماساژ دهید تا پوستی شاداب تر و صورتی جوان تر داشته باشید.

با مشورت دکتر داروساز یک کرم ضد چروک تهیه کرده تا برای چروک های اطراف لبتان استفاده کنید. همین داروهای بدون نسخه هم اگر مرتب و به درستی استفاده شوند، می توانند اثرات بسیار خوبی در حد داروهای تجویزی توسط متخصص داشته باشند.

به دنبال کرم های موضعی باشید که حاوی مواد تشکیل دهنده ی مفیدی مثل: رتینول، آلفاهیدروکسی اسید یا کینتین هستند چرا که این مواد چین و چروک های عمیق پوست را پر کرده و پوستی صاف و شفاف را برایتان به ارمغان می آورند. تصور نکنید که حتما هزینه های زیادی را برای این کار باید بپردازید. کرم کوآنزیم Q10، محصولی مقرون به صرفه است که می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

صورتتان را ماساژ دهید

یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای خلاص شدن از چین و چروک اطراف لب، ماساژ مرتب پوست است. رو به روی آینه بایستید و به مدت چند دقیقه عضلات صورتتتان را ورزش دهید تا به مرور زمان متوجه بهبودی خطوط اطراف لبتان شوید.

تمرین دیگری که می توانید انجام دهید، کشش عضلات اطراف دهان است. همانطور که رو به روی آینه ایستاده اید، دهانتان را تا می توانید کشیده و “سیب” بگویید. دهانتان را به مدت چند ثانیه همینطور نگه دارید و سپس لب هایتان را کامل جمع کرده و این را هم چند ثانیه تکرار کنید. این کار را هر روز انجام دهید تا اثربخشی آن را ببینید.

روش های پزشکی درمان چین و چروک دور لب :

درما فیلر

بسیاری از متخصصین علوم پزشکی امروزه برای پرکردن خطوط و چین و چروک پوست، از تزریق درما فیلر استفاده می کنند. مواد تشکیل دهنده ی درما فیلر شامل: هیالورونیک اسید، رستیلان، جوودرم و محصولی جدید به نام وولبلا است که بصورت تخصصی برای پرکردن خطوط اطراف لب استفاده می شود. همچنین می توان از این روش برای حجم دادن به لب ها هم استفاده کرد، هرچند تغییر جزئی است، اما قطعا موثر می باشد.

پیلینگ (لایه برداری) شیمیایی پوست

پیلینگ شیمیایی روشی است که لایه ی سطحی پوست را برداشته و در نتیجه لایه ای جدید و جوان جایگزین آن می شود. این روش می تواند ظاهر خطوط، چین و چروک ها، جای زخم ها و خط اخم و خنده را بهبود بدهد. پیلینگ شیمیایی خصوصا برای از بین بردن چین و چروک لب بالایی بسیار موثر است. انواع زیادی از لایه برداری شیمیایی از لحاظ قدرت و شدت وجود دارد، پس در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است، حتما با دکترتان مشورت کنید.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی تقریبا جدید است که به کمک آن خطوط جزئی اطراف لب و زیر چشم ها را می توان برطرف کرد. این روش شامل یک اپلیکاتور است که سر آن یک سوزن ظریف قرار دارد. این سوزن روی پوست حرکت کرده و سوراخ های کوچکی را در محل چین و چروک ها ایجاد می کند. اثربخشی این روش به علت تحریک تولید کلاژن پوست است که باعث می شود پوستتان شاداب تر و جوان تر به نظر برسد.

پیشگیری از ایجاد چین و چروک روی لب ها

اولین توصیه در ارتباط با کاهش چین و چروک اطراف لب این است که از قرارگیری مستقیم در معرض خورشید بپرهیزید. در زمان مواجهه با نور خورشید، حتما از کرم ضد آفتاب و بالم لب برای لب هایتان استفاده نمایید. حداقل SPF برای محافظت کامل کرم ضدآفتاب باید 30 باشد.

اگر سیگاری هستید، حتما سیگار را ترک کنید، و در غیر این صورت به زودی باید منتظر چین و چروک پوستی و صورتی شکسته باشید. علاوه بر اینکه سیگارکشیدن برای سلامتی تمام بدن بسیار مضر می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *