پوست و مو

درمان ریزش مو ناشی از استرس

درمان ریزش مو ناشی از استرس

آیا اضطراب می تواند باعث ریزش مو شود ؟

استرس و اضطراب نه تنها در ریزش مو نقش دارند بلکه آنها به سه مورد زیر نیز مرتبط هستند که می تواند مرتبط با ریزش مو باشد.

درمان ریزش مو ناشی از استرس

خفه کردن تلوژن

استرس می تواند فولیکول های مو را به مرحله “راکد بودن” سوق دهد تا نوانند رشته های جدید مو را تولید کنند. با گذشت زمان ، موها راحت تر می توانند از بین بروند ، حتی اگر فقط آن را بشویید ، شانه بزنید یا لمس کنید. خفگی تلوژن همچنین می تواند به دلیل عدم تغذیه و تغییر در سطح هورمون ایجاد شود.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

تریکوتیلومانیا

اگر تا به حال متوجه  این رفتار در خود شده اید که استرس یا تنش این را دارید که موهای خود را بکشید ، می تواند نشانه ای از تریکوتیلومانیا باشد. در این شرایط روانی ، افراد با کشیدن مو از پوست سر ، صورت و سایر قسمت های بدن با احساسات منفی مانند استرس و اضطراب سر و کار دارند. این بیماری بیشتر در دختران نوجوان دیده می شود.

آلوپسی آرئاتا

در این شرایط سیستم ایمنی بدن به فولیکولهای مو حمله می کند و باعث ریزش موهای شما می شود. در بعضی موارد ، آلوپسی آرئاتا فقط می تواند باعث نازک شدن مو شود ، در حالی که در موارد دیگر ممکن است لکه های طاسی ایجاد کنند. موها با گذشت زمان می توانند دوباره رشد کنند ، سپس دوباره از بین بروند. پزشکان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث ایجاد آلوپسی آرئاتا می شود ، اگرچه ژنتیک ممکن است نقشی داشته باشد. و اگرچه این بیماری ناشی از استرس نیست ، آلوپسی آرتا می تواند برای هر فردی که با این بیماری روبرو است ، بسیار استرس زا باشد. مهمترین کاری که باید انجام دهید کاهش سطح استرس است. این کار به شما در حفظ سلامت بدن و پوست سر کمک خواهد کرد.

درمان ریزش مو ناشی از استرس

چرا استرس می تواند باعث ریزش موهای شما شود ؟

هنگامی که استرس یا اضطراب دارید ، بدن شما آنچه را که به عنوان “جنگ یا دفاع” شناخته می شود تولید می کند. این در شرایطی است که بدن شما در حال ساختن هورمونهای اضافی است تا خود را برای مقابله با هر آنچه که فکر می کند آن را تهدید کرده ، آماده کند. این تغییر در سطح هورمون شما می تواند اثرات زیادی در بدن شما داشته باشد. هنگامی که این هورمون های اضافی ساخته شده اند ، می توانند بر الگوهای رشد فولیکول های مو در پوست سر شما تأثیر بگذارند.

 آیا موهای من دوباره رشد می کند ؟

ریزش مو ناشی از استرس معمولاً موقتی است. اگر به دلیل استرس یا اضطراب موهای خود را از دست داده اید ، این فرصت وجو دارد که به محض بازگشت استرس به حالت عادی برگردید. سعی کنید در کاهش سطح استرس خود و همچنین در بهبود سلامت عمومی و بهزیستی کار کنید. هرگونه ریزش مو به دلیل استرس باید به خودی خود بعد از چند ماه دوباره رشد کند.

در صورت ریزش مو به دلیل استرس ، چگونه می توانم کار کنم ؟

گاهی اوقات ، بدون اینکه متوجه شوید ، استرس می تواند بر شما غلبه کند. از دست دادن موهای بیش از حد معمول می تواند نشانه استرس شما باشد ، حتی اگر در آن زمان آگاهی ندارید. باید از  خودت بپرسی:

 1. خیلی مشغول کارم هستم؟
 2. آیا در کار زیادروی کرده ام؟
 3. آیا در زندگی شخصی خودم مشکل دارم؟

اگر جواب شما به این سوالات مثبت باشد، استرس می تواند یکی از عوامل اصلی ریزش مو باشد ، به خصوص وقتی استرس شما شدید باشد یا مدت طولانی ادامه یابد. سعی کنید در وهله اول با هر چیزی که باعث ایجاد استرس شما شده مقابله کنید در این صورت موهای شما باید بعد از چند ماه به حالت عادی برگردد و دوباره رشد کند.

ریزش موهای مرتبط با استرس را چگونه درمان  کنیم؟

اگر به دلیل استرس یا اضطراب دچار ریزش مو می شوید ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که سطح استرس خود را تحت کنترل بگیرید. سعی کنید صبر داشته باشید .

برخی از نکات برای مقابله با استرس:

 1. خواب کافی داشته باشید (7 تا 8 ساعت در روز)
 2. آب زیادی بنوشید و سعی کنید از آب معدنی استفاده کنید
 3. از مصرف زیاد قند یا کافئین خودداری کنید
 4. به طور منظم یوگا ، مدیتیشن یا ذهن باز را تمرین کنید
 5. مشکلات خود را با کسی در میان بگذارید

اگر دچار بیماری شده اید ، مدتی استراحت کنید و بگذارید بدن شما بهبود یابد. مهمتر از همه ، سعی کنید آرامش داشته باشید. این همیشه ساده تر از چیزی است که به نظر می رسد، اما ریزش مو به دلیل استرس کوتاه مدت است و می تواند کاملا برگشت پذیر باشد. اگر مضطرب هستید پس از اینکه به تنهایی سعی کردید با استرس روبرو شوید ، با پرستار یا پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند مشاوره بیشتری به شما ارائه دهند و آزمایش های بیشتری را برای تشخیص وضعیت شما انجام دهند و به بهبودی شما کمک کنند.

استرس و ریزش مو : راه های احتمالی برای مقابله

موقعیت های مختلف می تواند باعث ریزش مو شود. از جمله بارداری ، بیماری مزمن ، آسیب دیدگی ، مشکلات مربوط به روابط ، نگرانی های مالی ، تغذیه نامناسب ، جراحی ، داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی باعث ریزش مو می شوند. برای مقابله با استرس و محافظت از موهای خود ، این نکات را امتحان کنید:

 1. به طور مرتب تکنیک های آرامش (مانند تنفس عمیق و یوگا) را یاد بگیرید و تمرین کنید
 2. به طور منظم ورزش کنید ، چون این کار به مدیریت استرس و اثرات آن کمک می کند
 3. وقت خود را با افراد مثبت سپری کنید ، دوری از اجتماع می تواند استرس را بدتر کند
 4. از متخصص درمانی کمک بگیرید
 5. در صورت توصیه پزشک ، یک رژیم غذایی سالم بخورید و یک مولتی ویتامین مصرف کنید
 6. هنگام شستن ، خشک کردن و شینیون با موهای خود با احتیاط و آرامی برخورد کنید

ریزش مو از استرس نباید دائمی باشد. در صورت ادامه ، با یک پزشک در مورد نسخه یا داروی بدون نسخه برای رشد مجدد مو صحبت کنید.

مدیریت استرس

یادگیری نحوه مدیریت مؤثر سطح استرس ممکن است به شما در کاهش ریسک بیشتر برای ریزش مو کمک کند. البته ، این اغلب ساده تر از انجام گفته می شود. شما ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید چه چیزی برای شما مفید است ، چندین روش مختلف مدیریت استرس را امتحان کنید.

روشهای رایج برای کاهش استرس

ورزش : یک روش عالی برای از بین بردن استرس است. سعی کنید روزانه یک پیاده روی سبک داشته باشید  ، ثبت نام در کلاس رقص میتواند گزینه ی خوبی باشد. سرگرمی شغل خود باشید و از کاری که از انجام می دهید لذت ببرید. این  می تواند راهی عالی برای مقابله با استرس باشد. انجام کارهای داوطلبانه ، پیوستن به گروه تئاتر ، کاشت یک باغ یا شروع یک پروژه هنری را در نظر بگیرید.

نوشتن : سعی کنید هر روز چند دقیقه وقت بگذارید تا در مورد احساسات خود و چیزهایی که باعث استرس شما می شود بنویسید. مرور موارد روزانه استرس ممکن است به شما در کشف راههای مقابله با آن کمک کند.

تنفس و مراقبه : تمرین های مدیتیشن و تنفس راه های خوبی برای این است که به خودتان اجازه دهید در لحظه حال تمرکز کنید. همچنین ممکن است مایل باشید تکنیک تمرینات بدنی ، مانند یوگا را امتحان کنید.

همچنین شما عزیزان میتوانید دیگر مقالات مرتبط با ریزش مو در سایت کلینیک تخصصی پوست و مو رز با عناوین ” تاثیر شامپو بر ریزش مو ” و اینکه ” چه عواملی باعث ریزش مو می شوند ” را مطالعه کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو  مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *