پوست و مو

درمان ریزش مو با لیزر تراپی موها

درمان ریزش مو با لیزر تراپی موها

درمان ریزش مو با لیزر تراپی موها

روزانه افراد زیادی حجم بالایی از تارهای موی خود را در اثر ریزش مو از دست می دهند. در بسیاری از افراد این موهای ریخته شده با موهای جدید به صورت طبیعی جایگزین می شود. این در حالی است که در برخی دیگر موهای ریخته شده به هیچ عنوان جایگزین نشده و به تدریج این افراد با سطح گسترده ای از موهای ریخته شده خود روبرو می شوند.

درمان ریزش مو با لیزر تراپی موها

ریزش مو می تواند بر اثر موارد متعددی از جمله سن، وراثت، تغییرات هورمونی، تغذیه نامناسب یا به صورت عوارض جانبی برخی دیگر از بیماری ها و مشکلات به وجود بیاید. در برخی موارد می توان از روش های درمانی مختلفی مانند مصرف برخی داروها برای پیشگیری از ریزش مو و درمان قطعی آن استفاده کرد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

اما در برخی از موارد درمان ریزش مو تاثیری ندارد و فرد با ریزش موی شدید مواجه شده که به تدریج می تواند منجر به طاسی سر شود. در این موارد یک راهکار نتیجه بخش که به اکثر افراد برای درمان ریزش مو توصیه می شود، روش لیزر تراپی موها است.

لیزر تراپی موها برای درمان ریزش مو چیست ؟

همان طور که اشاره شد روش های درمانی متعددی برای درمان ریزش مو در خانم ها و آقایان وجود دارد. لیزر درمانی جز متد های جدیدی است که برای درمان ریزش مو یا موهای از دست رفته و تارهای نازک شده مو در خانم ها و آقایان مورد استفاده قرار می گیرد.

در لیزر تراپی موها برای درمان ریزش مو در افراد از نور لیزر به همراه فوتون های نوری قرمز استفاده می شود که به سراسر بافت سر تابیده می شوند. این فوتون ها در نهایت توسط سلول هایی که ضعیف هستند و مو در آن ها رشد ضعیفی دارند، جذب شده و رشد موی این سلول ها را تقویت و تحریک می کند.

به صورت کلی می توان این روش را جز روش های غیر تهاجمی برای درمان ریزش مو در نظر گرفت و به دلیل غیر تهاجمی بودن فرایند، نسبت به عمل های جراحی درمان ریزش مو بسیار ایمن تر و قابل تحمل تر برای افراد می باشد.

نظریه ای که در خصوص لیزر تراپی موها وجود دارد به این شکل است که با تابش لیزر به سطح سر آن هم در دوز پایین، این نور باعث افزایش گردش خون در سر می شود و به این ترتیب فولیکول های مو را تحریک می کند. تقویت فولیکول های مو باعث رشد سریع موها می شود.

درمان ریزش مو با لیزر تراپی موها

در واقع می توان گفت که در این روش از فنآوری نور غیر تهاجمی استفاده می شود که هیچ دردی ندارد و به این ترتیب به تحریک مجدد فولیکول های مو کمک می کند. با استفاده این روش مبتنی بر علم، رشد مجدد موهای کامل و ضخیمی را شاهد هستیم که شاید حتی از موهای قبلی نیز ضخیم تر و محکم تر باشند.

تحقیقات و نتایج به دست آمده از بررسی تاثیر و اثربخشی استفاده از لیزر تراپی برای درمان ریزش مو

نتایج و داده های حاصل از بررسی های صورت گرفته در خصوص میزان اثر بخشی لیزر تراپی (laser therapy) برای درمان ریزش مو، بسیار متناقض است. نتایج و نظریه های به دست آمده از جامعه پزشکی بیانگر این مساله است که این روش برای برخی جواب می دهد و برای گروهی نیز اثربخش نیست.

برای نتیجه گیری در خصوص میزان اثر این روش در درمان ریزش مو به تحقیقات و بررسی های بیشتری نیاز است؛ اما اکثر مطالعات صورت گرفته تا اکنون نتایج دلگرم کننده ای را نشان می دهد. یک تحقیقی در سال 2014 در خصوص لیزر تراپی موها انجام شد، بی خطر بودن این روش را برای خانم ها و آقایان به اثبات رساند.

تحقیق قابل استناد دیگری که در سال 2013 روی 41 مرد در بازه سنی 18 تا 48 سال صورت گرفت، نشان داد که کاربرد این روش برای مردان تا 39 درصد نتیجه مثبت را طی یک دوره 16 هفته ای به همراه داشته است.

چه دلایلی باعث می شود افراد تمایل زیادی برای استفاده از این روش برای درمان ریزش مو نداشته باشند ؟

علی رغم تمام نتایج مثبتی که برخی برای روش کاربرد لیزر برای درمان ریزش مو در نظر می گیرند، با این وجود برخی افراد تمایل چندانی برای استفاده از این روش ندارند. دلایل متعددی برای این نگرش منفی وجود دارد، از جمله:

1- لیزر تراپی موها برای درمان ریزش مو بسیار وقت گیر است، در واقع افراد باید زمان بیشتری را برای مشاهده نتیجه مورد نظرشان منتظر بمانند و صبر کنند. همچنین برای تکمیل درمان افراد باید چندین جلسه در هفته را آن هم به مدت چند ماه بسته به شرایط مو، لیزر درمانی را انجام دهند.

همین مسائل حتی باعث می شود که بر خلاف توصیه هایی که بر ادامه و تکمیل درمان برای کسب نتیجه مطلوب وجود دارد، بسیاری از افراد که این روش را انتخاب می کنند در اواسط درمان، آن را رها کنند و ادامه ندهند.

2- یکی دیگر از دلایلی که این روش توسط افراد انتخاب نمی شود، شاید هم مهم ترین دلیل تلقی شود، گران بودن این روش است. انتخاب این روش تا کسب نتیجه نهایی هزینه های بالایی را در بر خواهد داشت.

3- این روش غالبا برای افرادی که در مراحل پیشرفته ریزش مو هستند توصیه نمی شود، چرا که بیشتر نتایج نشان می دهد لیزر برای درمان ریزش مو در مراحل پیشرفته، برخلاف مراحل اولیه، نتایج مثبتی را در پی ندارد.

4- از طرف دیگر لیزر درمانی برای بسیاری افراد روشی حساسیت زا است و ممکن است با بسیاری از داروهای مصرفی توسط افراد تداخل داشته باشد.

5- نکته آخر هم این مورد است که با وجودی که دستگاه های لیزر توسط FDA تایید شده اند و لیزر درمانی روشی بی خطر معرفی شده است، اما ایمنی طولانی مدت و نتیجه اثر بخش در دراز مدت هنوز برای این روش تایید نشده است.

آیا لیزر تراپی روش قطعی برای درمان ریزش مو است؟

به صورت کلی با توجه به مطالبی که در بالا به آن اشاره شد هنوز نمی توان به صورت قطعی لیزرتراپی را روشی صد در صد برای درمان ریزش مو معرفی کرد. تحقیقات و بررسی های کامل تری در این زمینه مورد نیاز است و باید تحقیقات گسترده تری صورت بگیرد.

برخی محققان معتقدند در صورت استفاده صحیح از این روش می توان انتظار نتایج مطلوب را بعد از استفاده از لیزر درمانی برای مو ها داشت. مهم ترین نکته در خصوص اثر بخشی این روش رعایت بازه های درمانی و تکمیل دوره درمان ریزش مو است. چرا که حداقل شش ماه درمان مداوم برای دستیابی به نتیجه نهایی مورد نیاز است.

این در حالی است که اغلب افراد بعد از گذشت مدت چند هفته از درمان خسته می شوند و درمان ریزش مو را رها می کنند. از همین رو نیز بسیاری از نتایج و آمار های به دست آمده از کاربرد این روش ممکن است رضایت کامل مراجعه کنندگان را نشان ندهد.

ریزش مو ممکن است به دلیل عوامل متعددی رخ دهد. در برخی مواقع ریزش مو موقتی و به دلیل شرایط و عوامل محیطی است. در نتیجه کاربرد روش های تهاجمی مانند جراحی کاشت مو ممکن است در این شرایط زیاد کارایی نداشته باشد و توصیه نشود.

روش درمان ریزش مو نیز مانند هر روش دیگری مزایا و معایب مختص به خود را دارد که همگی بر اساس شرایط فرد باید در تعیین شیوه درمانی در نظر گرفته شوند؛ اما به هر حال توصیه می شود اگر با مشکل ریزش مو مواجه هستید، قبل از اتخاذ هر روش درمانی، حتما به پزشک مراجعه کرده و علت ریزش مو و راهکارهای کلی را بررسی نمایید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *