کاشت مو

زمان مناسب برای کاشت مو

زمان مناسب برای کاشت مو

زمان مناسب برای کاشت مو

به نظر شما ” بهترین سن کاشت مو ” چه وقتی است؟ شاید جواب دادن به این سوال برای شما هم سخت باشد؛ در واقع، بهترین زمان برای کاشت مو در هر بیماری با بیمار دیگر فرق می کند.

زمان مناسب برای کاشت مو

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

کاشت مو، فرآیندی است که حتما باید برای آن برنامه ریزی خاصی بشود و نمی توان یک روزه برای این جراحی مهم اقدام کرد. تعیین زمان مناسب برای کاشت مو به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، مثل :

 1. وضعیت ریزش موهای سر و میزان طاسی
 2. سن بیمار
 3. وضعیت نقاط اهدا کننده
 4. توقعات بیمار از نتایج کاشت مو
 5. انتخاب شیوه انجام کاشت مو
 6. هزینه پیوند مو
 7. زمان بازیابی یا ریکاوری

زمان مناسب برای کاشت مو

وضعیت ریزش موهای سر و میزان طاسی

برای اینکه میزان طاس بودن فردی مشخص بشود، مقیاسی به نام “همیلتون- نوروود” وجود دارد که مراحل ” ریزش مو در زنان ” و مردان را با عکس نشان می دهد؛ هر چه مقیاس همیلتون- نوروود مراحل پیشرفته تری را نشان بدهد، ریزش موهای بیمار هم شدیدتر است.

ریزش موهای سر می تواند مربوط به پیشینه ی خانوادگی (وراثت) شما باشد. اگر در خانواده شما چند نفر هستند که ریزش موی شدیدی دارند، احتمال اینکه شما هم مثل آنها چنین مشکلی داشته باشید و ریزش موهای شما هم در آینده بیشتر بشود بسیار بالاست.

اگر سرعت ریزش موهای شما آهسته تر شده و چرخه ریزش مو هم نرمال بشود، کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید و می توانید برای کاشت مو اقدام کنید.

میزان طاسی سر یکی از معیارهایی است که قبل از شروع درمان باید مدنظر قرار گرفته شود.

بطور مثال اگر فردی تنها 30% از موهای خود را از دست داده باشد، نیازی به انجام کاشت مو نخواهد داشت. زیرا در این شرایط با استفاده از دیگر متدها نظیر مصرف قرص های ماینوکسیدیل یا فیناستراید می توان از ریزش سایر موها جلوگیری نمود. اما روشی بهتر از استفاده از اینگونه قرص ها برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد و آن مصرف ویتامین ها و داروهای طبیعی می باشد.

اما اگر مراجعه کننده بیش از 70% از موهای خود را از دست داده باشد، می تواند از hair transplant برای بازگردانی موهای از دست رفته خود استفاده نمایید.

درباره علت ریزش موهای خود با پزشک خود مشورت کرده و مطمئن شوید که کاشت مو می تواند بصورت دائمی ریزش موها را متوقف نماید.

سن بیمار

با اینکه کاشت مو از نظر سنی محدودیتی ندارد ولی برای افرادی که زیر 25 سال هستند، کاشت مو انجام نمی شود. انتخاب رنج سنی 25 سال به بالا دو دلیل دارد؛

یکی به این خاطر است که کاشت مو باعث شوک می شود و باعث می شود که موهای سالم خود بیمار هم در طول فرآیند کاشت مو آسیب ببیند زیرا این موهای سالم در نزدیکی موهای کاشته شده قرار می گیرند.

دومین دلیل هم این است که ممکن است از نظر ژنتیکی بخشی از موهایتان در آینده بریزد که اگر اینطور باشد تا 25 سالگی مشخص می شود. البته این را هم باید در نظر گرفت که وضعیت هر فردی با سایرین متفاوت است. سن متوسط برای کاشت مو بالای 35 سال است.

برای ریزش موها قبل از سن 25 سالگی چندین تئوری وجود دارد. اولا اینکه ریزش موها در این سن می تواند به عواملی از جمله استرس روزانه، داشتن زندگی بدون تحرک، مصرف غذاهای فرآوری شده، امواج الکترومغناطیسی و غیره وابسته باشد. در واقع یکی از عوامل ریزش مو، عدم پیروی از یک سبک زندگی سالم است.

تئوری دوم به عامل وراثت اشاره دارد یعنی اگر فردی در خانواده و در سن شما دارای شرایط یکسان با شما بود، ممکن است که این شرایط را از وی به ارث برده باشید و ریزش موها دلیلی ژنتیکی داشته باشد.

وضعیت ریزش موهای سر تا سن 35 سالگی تثبیت می شود و اگر در این رنج سنی قرار دارید، می توانید برای کاشت مو اقدام کنید.

وضعیت نقاط اهدا کننده فولیکول  

هر بیماری مقدار مشخصی فولیکول برای اهدا به نقاط طاس دارد. اگر کسی از قسمت فرق سر طاس بشود و بخواهیم از فولیکول های اهدایی برای پوشاندن این بخش ها استفاده کنیم، ممکن است به اندازه کافی فولیکول های اهدایی در سر بیمار وجود نداشته باشد تا بتوانیم از آنها در جلوی سر استفاده کنیم.

البته وضعیت نقاط اهدا کننده فولیکول در هر بیماری با سایرین متفاوت است و به حجم و تراکم موهای طبیعی خود فرد بستگی دارد. تعداد فولیکول هایی که در نقاط اهدا کننده وجود دارند می تواند بین 1500 تا 10000 و در مواردی هم بیشتر از این میزان باشد.

در بیمارانی که تعداد فولیکول های اهدایی کمتری دارند، متخصص از هر یک از فولیکول ها نهایت استفاده را می کند و در مکان مناسبی از نقاط طاس آنها را قرار می دهد.

البته در برخی از شرایط در صورت کمبود تعداد فولیکول های اهدایی و یا عدم مناسب بودن فولیکول های موجود از جهت جنس و یا ضخامت، پزشکان از موهای سایر نواحی بدن برای کاشت مو استفاده می کنند که به این روش از کاشت مو، روش BHT می گویند.

اگر متخصص با بررسی سر شما اعلام کند که تعداد فولیکول های اهدایی شما مناسب است، زمان خوبی است که برای کاشت مو اقدام کنید.

توقعات بیمار از نتایج کاشت مو

اگر فقط می توانستید از کاشت مو برای یک یا دو قسمت از سرتان استفاده کنید، دوست داشتید کدام بخش از سرتان باشد؟ از وقتی تصمیم به کاشت مو می گیرید، باید خودتان را برای نتایج نهایی کاشت مو هم آماده کنید.

شما باید از نتایج کاشت مو توقعات واقع بینانه ای داشته باشید، نه صرفا چیزی که در خیالتان می گذرد. اگر توقعات معقولانه ای از کاشت مو دارید، می توانید با بررسی فاکتورهای دیگر برای کاشت مو اقدام کنید. چند تا فاکتور مهم وجود دارند که باید از آنها آگاه باشید:

 1. شما باید بدانید که با یک جلسه کاشت مو، هیچ کس نمی تواند به نتیجه ایده آل خود برسد
 2. به بیشتر از یک جلسه کاشت مو نیاز دارید تا بتوانید به بهترین نتایج برسید و از همه مهم تر اینکه فولیکول موهای کافی برای اهدا به نقاط طاس داشته باشید
 3. زمان زیادی طول می کشد تا فولیکول های سالم کاشته شده بتوانند رشد کنید. شما باید صبور باشید
 4. شاید به روش های دیگری مثل لیزر درمانی نیاز داشته باشید تا موهای جدیدتان بتوانند سریع تر رشد کنند.

همچنین بسیاری از افراد از درمان ریزش مو خود انتظارات بالایی داشته و خواستار موهایی با تراکم زیاد و رشد عالی می باشد. اگرچه فراهم نمودن این شرایط با Hair transplant ممکن بوده اما پس از درمان بسیاری از عوامل نظیر تغذیه و آب و هوا بر نتیجه نهایی تاثیرگذار خواهند بود.

بنابراین اگر زمانی از نتایج نهایی بطور کامل راضی نبودید باید بدانید که پزشک ماهر تا حد توان از تجربه خود برای درمان استفاده خواهد کرد در نتیجه باید به دنبال عاملی باشید که مانع از رشد و تقویت موهای شما شده است.

انتخاب شیوه انجام پیوند مو

دو روش عمده که پزشکان برای کاشت مو از آنها استفاده می کنند، FUE و FUT می باشد.

در روش FUE پزشک متخصص فولیکول های مو را به صورت واحدی از سر مراجعه کننده خارج کرده و در مناطق گیرنده میکارد اما در روش FUT پزشک برای پیوند مو از استخراج نواری فولیکول ها استفاده خواهد کرد.

اما با این حال باید برای انجام هر دو روش باید در سن و شرایط مناسبی بوده و سپس برای انجام هر یک از آنها اقدام نمایید.

سن بر نتایج نهایی تاثیر گذاشته و این امر به نحوه انجام ترمیم مو بستگی نخواهد داشت.

زمان بازیابی یا ریکاوری

یکی از محبوب ترین روش های ترمیم موی طبیعی در بین افراد، FUE می باشد. این روش از پیوند مو در مقایسه با روش FUT نیاز به زمان ریکاوری کمتری دارد. زیرا برای انجام این درمان، پزشک از هیچ برشی برای استخراج فولیکول ها استفاده نخواهد کرد.

اما همواره پس از درمان کمی به خود استراحت داده و سپس انجام فعالیت های خود را از سر بگیرید. مدت زمان کافی برای بازیابی بدن پس از FUE 7 الی 14 بوده و پس از آن مراجعه کننده می تواند به خوبی به انجام فعالیت های مورد علاقه خود بپردازد.

دلیل این مدت زمان کوتاه برای بهبودی به روش FUE این است که این روش عموما کم خطر بوده و برای عدم احساس درد، پزشک از بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد. اما پس از درمان کمی تورم و در ناحیه اهدا کننده فولیکول کمی قرمزی نمایان خواهد شد.

به همین دلیل توصیه می شود که حداقل کمی استراحت نمایید.

چه زمانی از سال برای کاشت مو مناسب تر است؟

وقتی صحبت از زمان مناسب برای کاشت مو می شود، باید به دوره ریکاوری هم خوب فکر کنید. اول اینکه متخصص به شما توصیه می کند که 7 الی 14 روز استراحت کنید پس در ماه هایی از سال که بسیار پرمشغله هستید، کاشت مو به شما پیشنهاد نمی شود.

بعد از کاشت مو تا 14 روز نباید شنا کنید؛ پس اگر برای تعطیلات برنامه ریزی کرده اید که به ساحل بروید و شنا کنید، یک هفته قبل از تعطیلات تابستان فکر خوبی برای کاشت مو نیست.

البته به این معنی نیست که نباید بعد از کاشت مو به تعطیلات بروید، فقط به شما توصیه می کنیم که حداقل یک هفته بعد از کاشت مو به خوبی استراحت کنید. یک هفته استراحت برای بهبود وضعیتتان میتواند فکر خوبی باشد.

یکی دیگر از مواردی که بعد از کاشت مو به بیمار پیشنهاد می شود این است که تا 14 روز از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کند. اگر قصد کاشت مو در ماه های گرم سال مثل تابستان را دارید، حتما برای محافظت از موهایتان از کلاه استفاده کنید.

بسیاری از افراد بر این باروند که فصل زمستان بهترین زمان برای کاشت مو است. فصل زمستان بهترین زمان برای ریکاوری است زیرا هوا سرد است و بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانید؛ هیچ نگرانی در مورد آفتاب سوختگی سرتان ندارید و سرتان هم عرق نمی کند و در نتیجه احتمال عفونت هم کمتر می شود.

معایب فصل زمستان این است که بخاطر هوای سرد و خشک، احتمال شکنندگی موهای جدیدتان بیشتر می شود و همچنین غذاهای مفیدی که بعد از کاشت مو باید مصرف کنید، در فصل زمستان به مقدار کمتری در بازار عرضه می شوند و حتی تعدادی از غذاهای مفید را هم باید به ناچار حذف کنید.

نتایج نهایی حاصل از کاشت مو، معمولا پس از 6 ماه نمایان شده و به خوبی قابل مشاهده خواهد بود در نتیجه می توانید از داشتن موهایی زیبا و پرپشت در تابستان و یا پاییز استفاده نمایید.

از دیگر مزایای انجام کاشت مو در زمستان این است که پس از گذشت تقریبا یک سال موها به اندازه کافی رشد کرده و شما به خوبی بهبود یافته اید. در نتیجه موها در این زمان کاملا تقویت شده و پرحجم می باشند.

بنابراین در زمستان سال آینده موهایی خواهید داشت که از پس خشکی این شرایط برآمده و نگران ریزش آنها نخواهید بود.

اگر هنوز دارای شرایط لازم و کافی برای انجام کاشت مو نمی باشید، جای نگرانی وجود نخواهد داشت. برای درمان ریزش مو علاوه بر جراحی، گزینه های دیگری نیز وجود خواهد داشت.

بطور مثال استفاده از کرم های موضعی و یا لیزر درمانی نیز می توانند برای رشد موها مفید باشند. لیزر درمانی با تحریک فولیکول های مو در سطح فولیکولی، موجب رشد مجدد موها خواهد شد.

تا زمانی که منتظر هستید که به سن مناسب رسیده تا درمان را آغاز کنید و یا منتظر هستید که شرایط لازم را فراهم نمایید، می توانید از تجربه و راه حل های سایر مردان که ریزش مو خود را متوقف کرده اند، استفاده نمایید.

نکات آخر :

 1. اگر خیلی زود و در سنین کم اقدام به کاشت مو کنید، نیاز به چندین جلسه از کاشت مو خواهید داشت زیرا چرخه ریزش موهایتان هنوز تکمیل نشده است.
 2. کاشت مو در هر فصلی، مزایا و معایب مخصوص به خودش را دارد.
 3. زمانی برای کاشت مو اقدام کنید که میزان استرس و فشارهای روحی و روانی کمتری را تجربه می کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت مو و زمان مناسب برای کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره 02144067005 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *