پوست و مو

تاثیر ریزش مو بر سلامت روان چیست؟

تاثیر ریزش مو بر سلامت روان چیست؟

تاثیر ریزش مو بر سلامت روان 

ریزش مو یک مشکل شایع در میان مردان و زنان است که دلایل مختلفی پشت آن وجود دارد و همه آن ها دست به دست هم می دهند تا فرد دچار ریزش در ناحیه مو شود.

در بعضی مواقع تشخیص علت ریزش مو بسیار دشوار است اما امروزه توجهات به سلامت روان بیشتر شده و انسان ها بیشتر آن را جدی می گیرند.

تاثیر ریزش مو بر سلامت روان چیست؟در این مطلب خواهیم دید که آیا بین ریزش مو و سلامت روان ارتباطی وجود دارد یا نه!

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

اثرات روانی ریزش مو چیست؟

ریزش مو موضوعی کاملا پیچیده است و انواع مختلفی از ریزش در ناحیه سر داریم. به همین اندازه هم عوامل و دلایل مختلفی وجود دارند که این مشکل را بزرگتر می کنند.  ریزش مو می تواند بر سلامت روان تاثیر داشته باشد.

افرادی که دچار مشکلات ریزش مو می شوند، معمولا به انزوا، گوشه گیری، افسردگی و سایر مشکلات دچار می شوند. سلامت روان، مهم ترین چیزی است که اغلب توسط جامعه دست کم گرفته می شود.

از دیگر اثرات روانی ریزش مو، تپش قلب، حالت تهوع، مشکل در تنفس و بی قراری و اضطراب هستند. همین مورد در مورد بیماران مبتلا به افسردگی نیز صدق می کند. نارضایتی از ظاهر، عدم تمایل در خوش پوشی و تنفر از خود، برخی از مشکلات ریزش مو در سلامت روان است.

در عین حال ریزش موهایی که منشا روانشناختی ندارند و یا بر روان تاثیری ندارند نیز، می تواند تشدید کننده این موضوعات باشد.

تاثیر ریزش مو بر سلامت روان چیست؟افسردگی ناشی از ریزش مو چیست؟

افسردگی مشکل بزرگی در سراسر جهان است و بسیاری از مردم درک نمی کنند که افسردگی در واقع می تواند تاثیر بزرگی در زندگی فرد داشته باشد. افسردگی و ریزش مو به شدت با هم ارتباط دارند و افراد مبتلا به افسردگی دچار مشکلات عاطفی زیادی می شوند که نشان از تاثیر ریزش مو بر سلامت روان دارد.

واکنش های فیزیکی در افسردگی باید جدی گرفته شوند. رفتارهایی مانند خلق و خوی بد، دلسردی، عزت نفس پایین و احساس پوچی می تواند باعث نابودی زندگی شود.

همچنین لازم به ذکر است در افرادی که دچار افسردگی ناشی از ریزش مو شده اند، برخی از داروهای ضد افسردگی مانند پروزاک می تواند عوارض جانبی داشته باشد که در نهایت در بدترین حالت می تواند رشد موها را متوقف و ریزش را سریع کند. در واقع این مثل یک چرخه است.

ریزش مو بر افسردگی تاثیر دارد و افراد افسرده دچار استرس می شوند که استرس می تواند رشد فولیکول های مو را متوقف کند و فولیکول های مو به حالت غیرفعال بروند. استرس قادر است در برخی از بیماری های روانی مانند افسردگی، اضطراب و بسیاری از اختلالات خواب، نقش مهمی ایفا کند.

خصوصیات افسردگی به دلیل ریزش مو چیست؟

اگرچه ریزش مو باعث می شود زنان و مردان هر دو بالغ تر (شما بخوانید بزرگتر) به نظر برسند، اما توسط بسیاری از افراد، سیگنالی برای تمام شدن دوران جوانی در نظر گرفته می شود. یکی دیگر از نتایج روانی ریزش مو، کمبود اعتماد به نفس است.

عدم توانایی شکل دادن و حجم دادن به موهای خود – مانند گذشته دیگر صاحب موهایی زیبا نیستید – سبب ایجاد مشکل خودباوری می شود و فرد در روابط اجتماعی، رو به انزوا می رود.

بسیاری از مطالعات نشان داده که مبتلایان به مشکلات طاسی سر ، بیشتر مستعد اضطراب و افسردگی هستند و این موضوع فقط برای مردان صادق نیست و زنان هم در معرض خطر قرار دارند.

چرا طاسی می تواند به طور جدی بر سلامت روان تاثیر بگذارد

وقتی ریزش مو به حد قابل توجهی برسد، می تواند باعث تمسخر توسط برخی افراد شود. مطالعات انجام شده نشان می دهد که 60 درصد از مردان مبتلا به طاسی، به صورت جدی از این موضوع ناراحت هستند و بر سلامت روانشان تاثیر گذاشته است ولی حتی ممکن است به روی خودشان نیاورند.

در موارد شدید ممکن است برخی از افراد به دلیل طاسی، افسردگی را تجربه کنند. برخی تصور می کنند وقتی موهایشان می ریزد، دیگر زندگی برای آن ها تمام شده و باید تا آخر عمر به عنوان فردی طاس زندگی کنند. همچنین بسیاری از مطالعات نشان داده اند که افرادی که زمینه استرس و اضطراب را دارند، خیلی سریع دچار طاسی می شوند.

مردان مبتلا به طاسی اغلب نسبت به افرادی که موهای پرپشت دارند حس حسادت دارند زیرا توسط کسانی که مو دارند، مورد تمسخر قرار گرفته اند. ریزش مو همچنین می تواند باعث شود افرادی که شغلشان ایجاب می کند جلوی دوربین باشند، احساس ضعف کنند.

خبر خوب این است که ریزش مو با روشهای پشتیبانی حمایتی که این روزها ترند شده، کاهش می یابد و حتی می توان یک راه حل دائمی برای رفع طاسی با پیوند مو ارائه داد. طبیعتا چنین شرایطی نیاز به ترمیم مو دارد.

ترمیم مو می تواند بهترین گزینه برای به دست آوردن دوباره موهایی زیبا باشد. پزشکان جراح افرادی را که کاملا دچار ریزش غیرقابل کنترل شده یا طاسی شده اند، با استفاده از موهای پشت سرشان درمان می کند.

میزان موفقیت در پیوند مو به قدری بالاست که اکثر افراد حتی در سنین جوانی، برای انجام آن به پزشکی متخصص روی می آورند. قطعا مهارت پزشک در کاشت موهایی طبیعی، یک مزیت بزرگ به حساب می آید.

چطور با آثار روحی ریزش مو مقابله کنیم؟

همه چیز از ذهن شروع می شود. دائم به خودتان یادآوری کنید که ریزش در ناحیه سر، قرار نیست زندگیتان را خراب کند. ممکن است این شرایط خوشایند نباشد اما هر انسانی می تواند با موهای نازک یا کم زندگی کند. این مسئله فقط یک چالش است که با درمان هایی مانند ترمیم و کاشت مو، به راحتی رفع می شود.

هیچوقت این مساله را به وسواس ذهنی تبدیل نکنید زیرا هر چقدر این مورد صحبت کنید، خودتان را برای مشکلات بیشتر آماده می کنید. فکر نکردن به آن، دغدغه ها را کم خواهد کرد. حتی برخی افراد می توانند از کلاه گیس هم استفاده کنند و برخی افراد به دنبال راه حل های دائمی مانند کاشت مو بروند. بیشتر بحث سلیقه شخصی است.

اگر تاثیر ریزش مو در سلامت روان‌تان بیشتر شده، از یک روانشناس کمک بگیرید. برودل می گوید: «روانشناسان و روانپزشکان مردم را وادار به صحبت می کنند تا مشکلاتشان را بفهمد و سپس راهکار ارائه دهند. آن ها برای این کار پول می گیرند.»

حتی اگر صحبت با روانشناس کمک نکند، استفاده از قرص های ضدافسردگی، باعث خواهد شد فرد کمی دچار آرامش ذهن شود و در تنهایی به این موضوع فکر کند که این مسئله، به هیچ وجه نباید باعث خراب شدن زندگی‌اش شود. با درک اینکه موهای شما ممکن است دوباره رشد کند، می توانید به خودتان آرامش بدهید.

نگاه به آینده، در تسکین دادن به اذهانِ افراد بسیار مهم است. شرکت های داروسازی به دنبال روش های درمانی هستند که به مبارزه با ریزش مو کمک کند. قطعا با این سرعت پیشرفت پزشکی، به زودی شاهد آن خواهیم بود.

در پایان دوباره می توان گفت ریزش در ناحیه سر به معنای پایان راه نیست. بلکه می تواند به معنای یک آغاز دوباره باشد و سلامت روان شما را دوباره بالا ببرد. کاشت مو به عنوان گزینه ای که در سراسر جهان پذیرفته شده، می تواند راهکاری برای از بین بردن ریزش باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کاشت مو، می توانید به کلینیک های معتبری همچون رز مراجعه کنید و در عرض یک هفته، به طور کلی از شر این مشکل رهایی یابید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن