پوست و مو

تاثیر الکل بر روی موهای سر چیست؟

تاثیر الکل بر روی موهای سر چیست؟

تاثیر الکل بر روی موهای سر 

ریزش مو به یک عارضه ی بسیار فراگیر و شایع در جامعه انسانی تبدیل شده که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. ریزش مو در مراحل اولیه، خود را با نازک شدن مو و همچنین ریزش خفیف نشان می دهد اما با پیشرفت این عارضه و شدیدتر شدن ریزش، باعث کم پشت شدن موها و در نهایت باعث طاسی مو می شود.

تاثیر الکل بر روی موهای سرعوامل مختلفی در طاسی مو تاثیر گذارهستند که از جمله یکی از این عوامل مصرف الکل می باشد، در زیر به طور کامل در این خصوص توضیح داده شده است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

چرا مصرف الکل برای مو مضر است؟

سازمان بهداشت جهانی همواره هشدار هایی جدی برای مصرف الکل اعلان می کند اما معمولا افراد به این هشدارها توجه نمی کنند و با مصرف بیش از اندازه ی الکل و با بی توجهی به خطرات احتمالی، سلامتی خود را به خطر می اندازند.

اگر چه بیشتر این نگرانی ها برای سیستم قلبی عروقی و سیستم ایمنی بدن است اما الکل بر روی کل بدن تاثیر می گذارد به همین دلیل رابطه ی نزدیکی بین الکل و ریزش مو نیز وجود دارد.

تاثیر الکل بر روی موهای سراز جمله خطراتی که مصرف الکل برای ریشه مو های شما به وجود می آورد!

  • اختلال در تعادل آب بدن

الکل با کاهش سطح آب بدن باعث اختلال در تعادل مایعات می شود از آنجایی که تعادل آب بدن و همچنین وجود آب کافی در بدن برای گردش خون پوست سر امری ضروری است مصرف زیاد الکل و در ادامه کاهش آب بدن آسیب بسیاری می تواند به مو و ریشه ی مو بزند.

  • افزایش قند

همچنین توجه داشته باشید که نوشیدنی های الکلی معمولا حاوی مقدار بسیار زیادی از قند هستند. با مصرف زیاد این مواد بدن نسبت به گلیکاسیون و وجود مقدار زیادی از قند در بدن واکنش نشان می دهد؛ بنابراین مصرف منظم آبجو، شراب و نوشیدنی های مشابه می تواند باعث ریزش مو شود و به طور کلی رشد مو ها را کند و یا متوقف کند.

  • افزایش میزان استروژن

این نوشیدنی ها میزان استروژن را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهند که این اتفاق یکی از دلایل ارتباط بین الکل و ریزش مو است. مقادیر زیاد استروژن باعث عدم تعادل در جذب مواد مغذی می شود.

  • کاهش مواد مغذی

ریشه ی مو برای زنده ماندن و ادامه ی کار نیاز به مواد مغذی دارند و در صورت کاهش سطح مواد مغذی و عدم دریافت این مواد توسط ریشه ی مو باعث آسیب دیدن ریشه، از بین رفتن و ریزش مو می شود؛ بنابراین با توجه به تاثیری که الکل بر روی مواد مغذی دارد می تواند باعث مرگ فولیکول های مو شود.

  • کاهش مواد معدنی و ویتامین ها

علاوه بر مواد مغذی ویتامین ها نیز نقش مهمی در طول عمر ریشه ی مو دارند و کمبود این ویتامین ها مو و ریشه ی مو را به شدت با مشکل مواجه می کند. از جمله مواد معدنی و ویتامین هایی که با افزایش سطح استروژن مختل می شوند می توان به زینک یا همان روی که ماده ی مهمی برای سلامتی مو است، آهن و ویتامین های C،A و E اشاره کرد.

  • اختلال در کارکرد پروتئین

موها عمدتا از پروتئین تشکیل شده اند که به آن ها کراتین نیز گفته می شود. یکی دیگر از مشکلاتی که مصرف الکل برای بدن به وجود می آورد، تاثیرات منفی بر روی سنتز پروتئین است و عملکرد مناسب متابولیسم پروتئین برای مو ها بسیار مهم است؛ بنابراین یکی دیگر از تاثیرات استفاده ی مکرر از الکل مختل کردن عملکرد پروتئین و در ادامه صدمه به مو است.

  • اسیدی کردن خون

مصرف الکل باعث اسیدی شدن خون می شود و زمانی که خون حاوی اسید زیادی است یا به عبارت دیگر PH خون کاهش می یابد، بدن نسبت به این اتفاق واکنش داده و با از بین بردن مواد معدنی که برای بقا ضروری هستند، به این اتفاق پاسخ می دهد.

در واقع با این روش بدن سعی می کند تا میزان اسیدی بودن خون را کم کرده و به عبارت دیگر PH خون را تنظیم کند همچنین این اتفاق باعث می شود که مواد مغذی مورد نیاز مو هم تامین نشود. در نتیجه با کاهش سطح مواد معدنی و همچنین مواد مغذی، مو دچار آسیب شده و نمی تواند با این شرایط زنده بماند در نتیجه موها از بین می رود و ریزش مو اتفاق می افتد.

در برابر تاثیرات الکل و ریزش مو چه می توان کرد؟

این موضوع کاملا بدیهی است که با کاهش مصرف نوشیدنی های الکل دار و کاهش سطح الکل بدن از اثرات تخریب کننده ی آن هم کم می شود و کاملا مشخص است که مهمترین قدمی که برای جلوگیری از مشکلات ناشی از الکل می توان برداشت کاهش مصرف آن است و برای ریزش مو نیز این موضوع صدق می کند.

اما همچنین تغییر رژیم غذایی و استفاده از موادی که PH خون را تنظیم می کند و مواد مغذی و معدنی بدن را تامین می کند، می تواند نقش مهمی را برای متوقف کردن ریزش مو و همچنین جلوگیری از کم پشت شدن و طاسی مو ایفا کند.

همچنین در برابر کمبود زینک یا همان روی هم می توان با استفاده از موادی مانند جگر، عدس، مرغ، ماهی و به طور کلی هر رژیم غذایی که زینک بدن را تامین می کند، این کمبود را جبران کرد. همچنین در شرایطی که زینک توسط مواد غذایی تامین نشود مکمل های غذایی نیز می توانند به افزایش سطح زینک بدن کمک کنند تا بتوانیم با تامین زینک از ریزش مو جلوگیری کنیم.

آیا راهی برای احیا کردن ریشه مو از بین رفته وجود دارد؟

با مصرف مکرر الکل بنا به دلایلی که در بخش های قبل ذکر شد مو ها توانایی رشد خود را از دست می دهند و با کمبود مواد مورد نیاز برای رشد مو، ریشه ی مو آسیب دیده و این اتفاق منجر به ریزش موها و در ادامه کم پشت شدن و طاسی مو می شود.

در صورتی که در دوران ریزش مو و همچنین کم پشت شدن مو این مشکلات درمان نشوند و ناحیه ای از سر دچار طاسی مو شود ممکن است این طاسی دائمی شود اما موضوع وحشتناک در این باره این است که کسانی که دچار ریزش مو، کم پشتی و مخصوصا طاسی مو می شوند، به شدت سطح اعتماد به نفس آن ها پایین آمده، ناامید می شوند و در طولانی مدت ممکن است دچار افسردگی شوند.

البته امکان احیای مو های آسیب دیده نیز وجود دارد. شما باید این مورد را بدانید که در صورتی که ریزش مو دارید و یا موهای شما نازک شده است در اسرع وقت به یک متخصص با تجربه و کار بلد مراجعه کنید زیرا هر چقدر ریزش مو شدید تر شود درمان آن هم به مراتب سخت تر و دشوارتر خواهد بود.

چگونه طاسی مربوط به مصرف الکل را درمان کنیم؟

در صورتی که شما دچار طاسی شدید، کاشت مو یکی از بهترین روش هایی است که به شما کمک می کند تا دوباره مو هایی طبیعی بر روی سر خود داشته باشید و از آن لذت ببرید.

همچنین با این تغییر شما می توانید اعتماد به نفس از دست رفته ی خود را دوباره بازیابی کنید؛ اما دقت داشته باشید که کاشت مو هم مانند سایر زیباسازی ها نیاز به رعایت اصول و نکاتی دارد تا نتیجه ی کار همراه با موفقیت باشد بنابراین توصیه می شود هنگام انتخاب پزشک بسیار دقت کنید و از متخصص بودن، با تجربه بودن و کار بلد بودن او اطمینان حاصل کنید.

دقت داشته باشید که مصرف الکل بعد از کاشت مو هم تاثیر منفی می گذارد و این موها از مشکلات ناشی از الکل مصون نیستند بنابراین اگر می خواهید از مشکلاتی که مصرف الکل به همراه دارد رها شوید در اولین پله باید مصرف آن را کاهش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *