پوست و مو

علت شکنندگی موها و درمان آن

علت شکنندگی موها و درمان آن

علت شکنندگی موها و درمان آن

اگر متوجه خشکی موهای خود شده اید، ممکن است نتیجه ی عوارض جانبی رنگ نمودن های زیاد موهایتان باشد. شکنندگی موها از مشکلات شایع و رو به افزایش در میان جامعه ی بشری است و تعداد زیادی از افراد از این مشکل رنج می برند. مو در زیبایی هر فرد تاثیر به سزایی دارد و هر مشکلی برای موها اتفاق افتد، اعتماد به نفس فرد برای حضور در جامعه کاهش می یابد.

علت شکنندگی موها و درمان آنپیرامون شکنندگی موها

موهای شکننده بسیار خشک هستند. انتهای ساقه موها چند شاخه و شکاف دار است. شکنندگی موها درجات مختلفی از خفیف تا شدید را بسته به میزان آسیب به مو تشکیل می دهند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

یافتن علت ایجاد خشکی و در نهایت شکنندگی موها، نصف درمان این مشکل را پوشش می دهد. موهای شکننده و خشک، همانند اسفنج، آب و رطوبت فراوانی را به خود جذب می کنند. بافت موهای شکننده ظاهر زیبایی ندارد و حالت به هم ریخته ای دارد.

با لمس این نوع موها به زبر و خشک بودن ان می توان پی برد. معمولا با کشیدن زیاد موها در زمان جمع کردن آن، احتمال شکنندگی موها وجود دارد.

علت شکنندگی موها و درمان آنتفاوت موهای شکننده با نازک شدن موها

نازک شدن موها زمانی اتفاق می افتد که در زمان بستن موها با یک کش مو، حجم موهای کمتری برای کشیدن به یک سمت دارید. همچنین اگر حجم موهایی که صبحگاه روی بالشت خود وجود دارد، زیاد باشد نشان دهنده ی نازک شدن موها و کاهش حجم موها می باشد.

وجود میزان زیادی از موها بر روی شانه مو، پس از شانه نمودن موها هم نشان دهنده ی نازک شدن مو است. در واقع وقتی ریشه های جدید مو که تازه رشد کرده اند، نسبت به تار های قدیمی تر نازک تر و ریزتر باشند، کاهش حجم موها را در پی خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است که عوامل ایجاد کننده ی شکنندگی موها، سبب نازک شدن مو هم می شوند. استرس و آسیب های فیزیکی به مو از جمله این عوامل می باشند.

علل شکنندگی موها

شکنندگی موها همانطور که در بخش بالا اشاره کردیم، ویژگی های موی خشک را دارد. پس می توانیم بگوییم هر عاملی که خشکی پوست را ایجاد و یا تشدید کند، سبب شکنندگی موها می شود.

رنگ کردن مکرر موها در مدت زمان کم، با وارد کردن مواد شیمیایی مضر به ریشه موها، سبب تضعیف آن ها می شوند. خشک شدن و در نهایت شکنندگی موها هم می تواند نتیجه ی رنگ کردن مداوم موها باشد.

روش های جدید و به روز رایج در جامعه برای تغییر در حالت مو همانند کراتینه کردن مو که برای صاف کردن موهای فر کاربرد دارد هم از علت های موثر در شکنندگی موها به شمار می روند.

اختلالات موجود در غدد درون ریز از جمله غده تیروئید، داروهای درمان کننده ی بیماری های قلبی، پسوریازیس، قند خون بالا، چربی خون و کلسترول بالا هم از مواردی هستند که می توانند نقشی در ایجاد شکننده شدن موها داشته باشند.

مشکلات مربوط به تغذیه هم می توانند این آسیب ها را برای موها ایجاد نمایند.

معرفی درمان شکنندگی موها

اغلب مشکلات موجود در ظاهر موی سر، ریشه در وجود نوعی ناهماهنگی، مشکل و بیماری در درون بدن می باشد. شکننده و خشک بودن موها می تواند ناشی از کمبود نوعی ماده ی مغذی در بدن باشد.

پس باید برای درمان شکنندگی موها هم به تغذیه خود اهمیت دهید. مواد غذایی مورد نیاز برای بدن باید در وعده های غذایی گنجانده شود. پروتئین ها، فیبرهای موجود در سبزی و میوه جات، انواع ویتامین ها و همچنین مواد حاوی آهن، از جمله موادغذایی مفید برای سلامتی و تقویت افراد می باشند.

معمولا در افراد با کم خونی و فقر آهن، موهای آسیب دیده بیشتر مشاهده می شود. پس اولین مرحله از درمان را باید به تغذیه مناسب و مقوی اختصاص داد.

استفاده های از شامپوهای موجود در بازار که انحصارا و به طور خاص برای درمان آسیب های موی سر کاربرد دارند، گزینه ی مناسبی می باشد. این شامپو ها به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها و پروتئین ها، می توانند وضعیت موها را تا حد زیادی بهبود بخشند.

از ماسک مو استفاده کنید

ماسک های زیادی با دستورالعمل های متفاوت و برای مشکلات مختلف مو وجود دارند.

برخی از ماسک موها در حمام باید استفاده شوند، اما برخی دیگر در بیرون حمام و روی ” مو خشک ” استفاده می شوند و نیازی به آبکشی ندارند. مدت زمان استفاده از ماسک ها بر روی موها معمولا کم است اما همین زمان اندک، تاثیرات شگفت انگیزی بر مو خواهد داشت و مشکلات مو را برطرف خواهد ساخت.

تغییر در برنامه شست و شوی موها

بهتر است از استحمام  کردن و شستن موها به طور روزانه خودداری کنید. این کار روغن های مفیدی را که برای تقویت موها لازم است، ازبین می برد.

در نحوه ی شستن موها باید بسیار دقت کنید. از شامپوها و محصولات فاقد الکل و سولفات برای تمیز کردن موها استفاده کنید. در هنگام شست و شو انتهای ساقه مو را نکشید.

مالش محکم موها در هنگام شستشوی موها می تواند سبب ایجاد شکنندگی موها شود، پس باید از انجام این کار خودداری کرد. نکته دیگر این است که در استحمام خود، هرگز از آب داغ برای شستن موها استفاده نکنید.

محافظت از موها در مقابل گرما و آفتاب

اغلب افراد فقط به آسیب های اشعه نور آفتاب بر پوست و ضرورت استفاده از ضد آفتاب قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب اطلاع دارند. اما شاید تعجب کنید که نور آفتاب می تواند تاثیر منفی بر موها هم بگذارد.

پس توجه داشته باشید که پیش از قرارگرفتن زیر نور آفتاب، حتما از یک محصول محافظ مو برای جلوگیری از اثر آفتاب بر موی سر استفاده کنید. برای این امر اسپری های گوناگونی که حاوی اس پی اف می باشند، در بازار وجود دارند.

بهتر است قبل استفاده از وسایل کاربردی برای حالت دادن مو هم، از محافظ های مو، به موهای خود بمالید. این وسایل کابردی بر پایه ی ایجاد گرما کار می کنند و گرما هم همانند نور آفتاب می تواند اثرات نا خوشایندی بر موی سر ایجاد  کنند.

کاهش استفاده از سشوار و اتو مو

این وسایل گرمازا، به خصوص زمانی که دقیقا پس از استحمام استفاده می شوند، تمام آب موجود در موها را به حالت بخار تبدیل می کنند و خشکی موی سر و در نهایت شکننده شدن مو هارا سبب می شوند. زمان استفاده از این وسایل نباید دقیقا پس از استحمام باشد.

کشیدن موها را متوقف کنید

شانه کردن موها را همیشه با آرامش و خونسردی انجام دهید. از کشیدن موها خودداری کنید. برخی افراد زمانی که به موضوعی فکر می کنند و یا استرس دارند، عادت به کشیدن موهای خود دارند.

این افراد با این کار زیبایی موهای خود را خدشه دار می کنند. و شکنندگی مو ها را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از روغن های تقویت کننده ی گیاهی

روغن های گیاهی برای تقویت نمودن موهای آسیب دیده و شکننده بسیار اثربخش می باشند. مقدار اندکی از این روغن ها را به آرامی روی موها خود بمالید تا تاثیرآن را مشاهده کنید.

روغن آرگان، روغن نارگیل و روغن زیتون از عام ترین روغن ها برای این امر می باشند.

هنگام شنا کردن در آب استخرهای عمومی بهتر است  از کلاه مخصوص استفاده کنید تا کلر موجود درآب استخر، به موها آسیب نزند.

 تصحیح روش تغذیه

تغذیه عامل بسیار موثر در تقویت و شادابی موها دارد. مواد غذایی حاوی ترکیبات ضروری برای بدن، حتی می تواند از ایجاد مشکلات مربوط به پوست و مو جلوگیری نماید. وعده های حاوی میزان کافی از پروتئین، تاثیر زیادی بر درمان شکنندگی موها دارد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *