پوست و مو

از بین بردن ترک های چاقی و لاغری به چه صورت است ؟

از بین بردن ترک های چاقی و لاغری به چه صورت است ؟

از بین بردن ترک های چاقی و لاغری (استرچ مارک)

استرچ مارک ها یا ترک های پوستی که از طریق افزایش و کاهش وزن در افراد ایجاد می شوند، می تواند نوعی ظاهر نامناسب را در پوست ایجاد کنند که در ایجاد زیبایی تاثیرات منفی بسیاری را بر جای می گذارد. در واقع در اثر کشش های پوستی می توانید این ضایعات را مشاهده کنید.

می توان گفت که این علائم در ابتدا به رنگ قرمز و صورتی دیده می شوند و می توانند در مدت زمان کمی در صورتی که درمان های مناسب برای از بین بردن آنها صورت نگیرد، به رنگ سفید درآیند. در این مرحله ممکن است درمان آنها مشکل تر باشد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

با این حال با پیشرفت علم پزشکی می توان گفت که تقریباً هر گونه غیر ممکنی می تواند ممکن باشد. به همین دلیل برای دانستن اطلاعات مناسب برای درمان استرچ مارک ها باید در ابتدا با نحوه ایجاد این ضایعات پوستی آشنا شوید تا بتوانید درمانی متناسب با این ضایعه را در خود انجام دهید.

استرچ مارک ها چگونه ایجاد می شوند؟

استرچ مارک ها را نوعی علائم ایجاد شده در پوست می دانند که در اثر کشیده شدن آن ایجاد می شوند. در واقع در این ضایعه کلاژن های پوستی شکافته شده و در سطح پوست خود را نمایش می دهند.

از بین بردن ترک های چاقی و لاغری (استرچ مارک)

با کشیده شدن پوست نوعی انبساط و انقباض شدید در لایه های پوستی ایجاد می شود که می تواند به رنگ قرمز یا بنفش دیده شود. این رنگ به مرور زمان به سمت سفید یا نقره ای ملایم رنگی دیده خواهد شد.

با توجه به اینکه پوست از ۳ لایه ایجاد شده است می توان گفت که هر کدام از این لایه ها در اثر کشیده شدن پوست دچار آسیب می شوند. لایه میانی پوست که درم نامیده می شود می تواند شامل رشته های عصبی، غدد عرق، غدد چربی و رگ های خونی باشد.

زمانی که پوست به دلیل چاقی کشیده می شود این قسمت از آن دچار پارگی خواهد شد. این امر می تواند لایه های عمیق پوست را از بین ببرد و به صورت علائم کششی در سطح اپیدرم خود را نشان دهد.

با افزایش وزن و رشد بدن رگ های خونی که در زیر درم وجود دارد می تواند منقبض شود. این انقباضات منجر به ایجاد ترک های پوستی در لایه های بالایی پوست می شود.

روش های از بین بردن استرچ مارک ها چیست؟

ایجاد استرچ مارک ها در بدن می تواند از نظر زیبایی برای افراد مشکل ساز باشد. در غیر این صورت هیچ گونه عارضه و ناراحتی را در آنان ایجاد نخواهد کرد. برای اینکه بتوانید این ضایعات را درمان کنید می توانید از روش های متفاوتی برای این منظور استفاده کنید. در ادامه این مطلب شما را با این روش های متنوع بیشتر آشنا خواهیم کرد.

  1. درمان استرچ مارک ها از طریق رتینوئید ها و اسید های AHA می تواند به صورت موضعی روی این نواحی از پوست مورد استفاده قرار گیرد. در واقع این درمان ها تنها می توانند نوعی آرایش ظاهری را در پوست افراد ایجاد کنند و از لحاظ درمان لایه های عمقی پوست تاثیری بر جای نمی گذارند.
  2. تزریق از طریق مزوتراپی و کلاژن به لایه های میانی پوست نیز می تواند یکی از روش هایی باشد که از این طریق می توانید ضایعه و ترک پوستی ایجاد شده را از بین ببرید. با این حال این روش نیز به طور کامل ممکن است نتایج مورد نظر شما را در بر نداشته باشد.
  3. استفاده از لیزر درمانی را می توان برای از بین بردن استرچ مارک ها درمانی مناسب نامید. در واقع از طریق پرتوهای لیزر، گرمای مورد نظر می تواند به سطح پوست نفوذ کرده و بافت های پوستی را تحریک کند تا از این طریق به تولید کلاژن و الاستین مورد نیاز پوست بیانجامد. به واسطه این امر می توانید در مدت زمان کمی استرچ مارک ها را از سطح پوست خود محو کنید.
  4. جراحی پوست و برداشتن استرچ مارک ها را نیز می توان نوعی درمان برای این ضایعات پوستی دانست. از این طریق نواحی از پوست که به واسطه استرچ مارک ها تحت تاثیر قرار گرفته است برداشته می شود.
  5. کربوکسی تراپی یا تزریق گاز کربن دی اکسید به استرچ مارک ها می تواند جدیدترین درمان برای از بین بردن این علائم کششی و ترک های پوستی باشد. این روش در واقع با استفاده از متد های جدید و پیشرفته ای که در ساخت دستگاه آن استفاده شده است می تواند در مدت زمان بسیار کمی این علائم را از سطح پوست شما محو کند.

تزریق کربن دی اکسید به زیر لایه های پوستی می تواند به افزایش جریان گردش خون کمک کند و از این طریق کلاژن و الاستین مورد نیاز پوست که در اثر ایجاد استرچ مارک ها کاهش پیدا کرده اند، می تواند افزایش یابد و عملیات از بین رفتن استرچ مارک ها شروع می شود. 

چه عواملی می تواند باعث بروز استرچ مارک ها شود؟

یکی از عواملی که می تواند استرچ مارک ها را در سطح پوست ایجاد کند را می توان افزایش کورتیزول در بدن دانست. کورتیزول نوعی هورمون استرس است که توسط غددی به نام غدد فوق کلیوی ایجاد می شود. در اثر افزایش این هورمون در بدن خاصیت الاستیسیته پوست می تواند کمتر شود و از این طریق ارتجاعی بودن پوست به مراتب کاهش پیدا می کند.

همانطور که می دانید خاصیت الاستیسیته پوست می تواند نوعی انعطاف پذیری را در پوست ایجاد کند تا در اثر عوامل مختلف بتواند از خود مقاومت نشان دهد. با این حال زمانی که الاستین موجود در سطح پوست کم می شود انواع ترک ها و استرچ مارک ها را می توانید در سطح پوست خود مشاهده کنید.

همچنین در مواقعی که شما از کرم های استروئیدی به مقدار و مدت زمان زیادی استفاده می کنید، تولید  هورمون کورتیزول را می توانید از این طریق در بدن خود افزایش دهید. این امر می تواند شما را با انواع استرچ مارک ها در نواحی مختلف پوست دچار کند.

یکی از موادی که می تواند از نظر تولید کلاژن و الاستین در پوست بسیار مورد توجه قرار گیرد را می توان فیبروبلاست ها دانست. این مواد با قرارگیری در درم یا لایه میانی پوست، می توانند به ایجاد لطافت و شادابی در پوست کمک کنند.

زمانی که پوست کشیده می شود فیبروبلاست ها به صورت کندتری در پوست عمل می کنند. این امر می تواند تولید کلاژن و الاستین مورد نیاز را کاهش دهد. از این طریق استرچ مارک ها می توانند در پوست شما به تعداد بیشتری مشاهده شوند.

آیا می توان استرچ مارک ها را درمان کرد؟

ایجاد استرچ مارک (Stretch Marks) روی پوست نمی تواند هیچ گونه خطری را برای افراد ایجاد کند. به همین دلیل در اکثر مواقع این ضایعات پوستی مشکل ساز نیستند. با این وجود  برای افرادی که به زیبایی پوست خود اهمیت می دهند می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

می توانید از درمان های متفاوتی برای از بین بردن این ضایعات پوستی استفاده کنید. امروزه روش های متنوعی برای این امر ایجاد شده است که در کمترین زمان ممکن و بدون هیچ گونه عوارضی می تواند علائم کششی و ترک های پوستی را از بین ببرد.

در واقع در جواب به این پرسش که آیا این علائم قابل درمان هستند یا خیر می توان گفت بله، این ترک های پوستی می توانند به راحتی از بین روند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *