کاشت مو

مقایسه خط بخیه در کاشت مو به روش های مختلف

مقایسه خط بخیه در کاشت مو به روش های مختلف

مقایسه خط بخیه در کاشت مو

کاشت مو روش های مختلفی را به خود اختصاص داده است که هر کدام می توانند به گونه ای خوب یا بد باشند. در اصل مزایا و معایب این روش ها در کنار هم قرار داده می شوند و روشی مناسب برای کاشت مو در نظر گرفته می شود.

اسکار یا خط بخیه که در روش های مختلف کاشت مو ایجاد می شود، یک عامل اصلی است که روش های مختلف کاشت مو مورد بررسی قرار می گیرد و اهمیت بالایی دارد.

خط بخیه در کاشت مو

به دلیل این که در برخی از روش های کاشت مو اسکار به جا مانده تا مدت های زیادی مشخص است و ممکن است فرد احساس خوبی از این قضیه نداشته باشد.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

البته امروزه برخی از روش ها وجود دارند که خط بخیه در آن ها به دلیل بدون جراحی و زخم بودن، وجود ندارد و می توان بدون نگرانی از اسکار ایجاد شده این عمل را در زمانی کمتر انجام داد.

خط بخیه در کاشت مو

هدف همیشگی شیوه های مدرن تر عمل های زیبایی، همواره به محو کردن نشانه های عمل در ظاهر فرد مربوط می شود.

تکنولوژی های جدیدتری که برای فعالیت های زیبایی از راه می رسند، کمک می کنند تا اثری از انجام یک عمل، در چهره فرد باقی نماند.

زمانی فرد ناگزیر بود با اسکار به جا مانده از یک جراحی را برای مدت زیادی و یا حتی برای همیشه تحمل کند، امروزه این امکان وجود دارد که با استفاده از تجهیزات مدرن، این اسکار ها به حداقل برسند و یا حتی در مواردی اصلا برای فرد به وجود نیایند.

تکنیک های برداشت مو از ناحیه ی ” بانک مو ” در این روش ها بر روی خط بخیه کاشت مو موثرند و در روش های جدید سعی شده تا خط بخیه حذف شده یا کمرنگ تر شوند.

البته مهارت پزشک و دقت و ظرافت او نیز می تواند خط بخیه را به مقدار زیادی کاهش داده و اسکار به وجود آمده را کمرنگ تر و کوچک تر کند.

کاشت مو شاید در نگاه اول، فرایند ساده ای به نظر برسد که همه پزشکان آن را با یک فرمول مشخص انجام می دهند اما این کار، در واقع ظرافت خاصی دارد و هر چقدر که پزشک ماهر تر باشد، عوارض جانبی ناشی از آن کم و کم تر خواهد شد.

افرادی که هنوز تجربه کافی را در کاشت مو ندارند، ممکن است در جریان کاشت مو به پوست سر آسیب برسانند و یا علائم محسوسی را از این کار روی سر فرد باقی بگذارند اما پزشکان متخصص و باتجربه، این عمل را با کمترین میزان اسکار روی سر فرد به پایان خواهند رساند.

خط بخیه در روش کاشت مو FUT

به دلیل این که در روش اف یو تی، از ناحیه ی بانک مو یک بخش کوچکی از مو به صورت گروهی برداشته می شود و به ناحیه ی دریافت کننده انتقال داده می شود بدون شک باید یک خط بخیه ایجاد شود.

حتی اگر پزشک بسیار با مهارت کار خود را انجام دهد باز هم این مشکل وجود دارد خط بخیه هر چند کوچک که معمولاً بین 2 تا 3 سانتی متر است در ناحیه ی اهدا کننده ی گرافت های مو ایجاد می شود. البته این خط بخیه با رویش موها و بلند شدن آن ها در زیر آن ها پنهان شده و قابل مشاهده نیست.

در این متد که اساسا یکی از متدهای قدیمی کاشت مو به شمار می رود، به هیچ وجه نمی توان نیاز فرد به بخیه را از بین برد.

حتی مهارت بالای پزشک نیز نمی تواند مانع از ایجاد اسکار در این متد از کاشت مو شود. فردی که این روش را برای کاشت مو انتخاب کرده، باید پس از مدتی دوباره به پزشک مراجعه کند تا پس از جوش خوردن زخم، بخیه ها از سر او جدا شوند. البته همانطور که گفته شد، آثار ناشی از بخیه ها در سر این فرد آن چنان بزرگ نیستند و زیر موها پنهان خواهند شد.

امروزه روش هایی برای از بین بردن آثار زخم باقی مانده از این متد کاشت مو، وجود دارد اما نتایج این روش ها تضمین شده نیستند و ممکن است برخی از آثار زخم با این فرآیند ها نیز سر جای خودشان باقی بمانند.

فراموش نکنید که بعضی از داروها و یا عواملی مثل بالا رفتن سن، ممکن است موجب نازک شدن پوست شوند و این اتفاق، ممکن است دوام بیشتری به آثار زخم باقی مانده روی پوست ببخشد.

خط بخیه در روش کاشت مو FUE

در روش اف یو ای، مانند روش اف یو تی باید از بانک مو گرافت هایی را برداشت کرد. تفاوت کاشت مو بدین روش و برداشت از ناحیه بانک مو بدین صورت است که از همان ابتدا از ناحیه ی اهدا کننده فولیکول هایی که برداشت می شود، به صورت تک تک توسط پزشک متخصص کاشت مو جدا شده و انتقال داده می شود.

به همین علت معمولاً خط بخیه کوچکی ایجاد می شود ولی به دلیل این که وسعت ناحیه ی اهدا کننده بیشتر و بزرگ تر است، خط بخیه می تواند طولانی تر از روش اف یو تی باشد ولی از نظر ضخامت بسیار نازک تر است.

این متد برای کاشت مو، نسبتا مدرن تر به شمار می رود و مزیت های ویژه ای نیز برای فرد دارد اما حتی در این متد نیز، نمی توان وجود اسکار را به طور کامل انکار کرد.

با توجه به برداشت جداگانه فولیکول ها در این روش، خط  اسکار زودتر محو می شود و افرادی که این فرآیند را پشت سر می گذارند، راحت تر می توانند موهای سر خود را پس از کاشت مو، کوتاه کنند.

در مجموع کاشت مو با این متد نسبت به روش های سنتی تر، مناسب تر به نظر برسد و آثار زخم در این فرآیند، محدود تر است. امروزه روش هایی مثل استفاده از برخی از لیزرها نیز می توانند برای از بین بردن جای زخم، موثر باشند.

خط بخیه در روش کاشت مو FIT

در روش اف آی تی برداشت مو از ناحیه ی مورد نظر به صورت راحت تر و با دستگاه هایی به نام پانچ انجام می شود. فولیکول های مو دو تایی، سه تایی یا تکی انجام می شود و به همین علت فقط سوراخ های ریزی پس از برداشت مو ایجاد می شود که در مدت زمانی کم ترمیم شده و جای آن ها هم خوب می شود.

از این رو روش اف آی تی یک روش بدون جراحی و بخیه کردن است که برداشت با پانچ صورت می گیرد. به همین علت این روش کاشت مو از نظر خط بخیه مناسب است.

افرادی که می خواهند آثار به جا مانده از کاشت مو در چهره آن ها، به حداقل برسد، می توانند از این متد برای خودشان استفاده کنند.

از آن جایی که در این فرآیند از بخیه استفاده نمی شود، دوران رسیدن به بهبودی کامل در آن نیز کوتاه تر خواهد بود و فرد زودتر می تواند با ظاهر جدید و دلخواه خود، در جلسه ها و مهمانی ها حاضر شود. سوراخ های ریز باقی مانده از این فرآیند روی سر، خیلی زود محو می شوند و فرد با کم ترین اثر جانبی، این فعالیت زیبایی را پشت سر خواهد گذاشت.

خط بخیه در روش های جدید کاشت مو چگونه است؟

همانطور که دیدید در برخی از روش های قدیمی جدا کردن و ایجاد برش در نواحی بانک مو سبب می شود تا بدن به زخم ایجاد شده واکنش نشان دهد که این موضوع در ” بهترین و جدیدترین روش های کاشت مو ” کاملا برطرف شده است. البته درجه ی خط بخیه و اسکاری که ایجاد شده است به عوامل متعددی وابسته است که می توان به پوست افراد، سن، روش و مهارت پزشک اشاره کرد.

در برخی افراد که تعداد آن ها کم است گوشت اضافی ناشی از بخیه ممکن است ایجاد شود که بر روی پوست سر پدیدار می شود که بدترین اسکاری است که در کاشت مو ممکن است ایجاد شود. البته عفونت و عدم رسیدگی به زخم ایجاد شده نیز در درجه ی اسکار تأثیر به سزایی دارد.

اما روش های جدید مانند SUT این مشکلات را برطرف کرده است و دیگر نگرانی از بابت اسکار ایجاد شده وجود ندارد.

این متد کاشت مو کاملا توسط دستگاه و البته تحت نظارت پزشک انجام می شود. در این فرآیند نیازی به بیهوشی و حتی بی حسی موضعی نیست. تیغ جراحی، زخم و پیچیدگی دیگری نیز در آن اتفاق نمی افتد.

برداشت موها در این فرآیند، تقریبا به اندازه سه برابر روش های سنتی کاشت مو اتفاق می افتد. این متد درد و خونریزی نیز به دنبال نخواهد داشت. در نتیجه فردی که این فرآیند را پشت سر می گذارد، با معضل باقی ماندن جای زخم روی سر خود دست و پنجه نرم نخواهد کرد و خیال او از این بابت کاملا راحت خواهد بود.

برداشت مو در روش کاشت مو اس یو تی بدین صورت است که در تمامی مراحل برداشت مو از دستگاه های لیزری استفاده می شود که هیچ خط بخیه ای را ایجاد نمی کند و می توان به راحتی پس از انجام این عمل به اجتماع وارد شد و نگران زخم و جای بخیه پس از مدت درمان نشد.

همچنین به دلیل این که زخمی در ناحیه ی برداشت مو ایجاد نمی شود، نگرانی از بابت عفونت کردن ناحیه بانک مو وجود ندارد و می توان تراکم زیادی را هم با این روش ایجاد کرد.

درمان خط بخیه پس از کاشت مو

در روش هایی که خط بخیه ایجاد می شود یا برداشت مو به هر دلیلی با مشکل مواجه شده است و ایجاد اسکار در ناحیه ی بانک مو کرده است، باید در صورت نیاز اقدامات درمانی برای رفع اسکار انجام شود.

البته ممکن است برخی افراد دارای پوستی باشند که به خوبی جوش نمی خورد و مشکل از روش برداشت مو نباشد.

در این صورت پس از مدتی که زخم کاملا خوب شد و معمولاً پس از ماه ها که از کاشت مو گذشت می توان با داروها و کرم های کم کننده اسکار از خط بخیه های بزرگ خلاص شد. البته درمان اسکار به مرور صورت می گیرد.

برخی افراد که حساسیت بالایی دارند نیز می توانند در صورتی که این خط بخیه ناخوشایند باشد خود را به دست جراح پلاستیک بسپارند تا با یک جراحی کوچک این خط بخیه را از بین ببرد.

البته در اکثر اوقات نیاز به این کار نیست و بلند شدن موها خود می تواند به خوبی این مشکل را پوشش دهد. علاوه بر این همانطور که دیدید در روش های جدید اصلاً اسکار یا خط بخیه ای وجود ندارد که نیاز به ترمیم یا پوشاندن آن باشد.

برای از بین بردن آثار زخم باقی مانده از کاشت مو، روش های طبیعی خاصی وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از آلوئه ورا یکی از این روش ها به شمار می رود که می تواند میزان کلاژن پوست را بیشتر کند.

شربت پیاز و ویتامین k دیگر مواردی هستند که می توانند جای زخم را کمرنگ کنند. در بعضی از موارد افراد برای از بین بردن اسکار، به سراغ روش هایی مثل تزریق فیلرها نیز می روند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *