کاشت مو

جایگزین کاشت مو وجود دارد ؟

جایگزین کاشت مو وجود دارد ؟

جایگزین کاشت مو وجود دارد ؟

بسیاری از افرادی که دچار ریزش مو شده اند به دلایل مختلف تمایلی به انجام کاشت مو ندارند. به عنوان مثال ممکن است ریزش مو در این افراد آنقدر شدید نباشد که بخواهند به سراغ کاشت مو بروند؛ بنابراین با توجه به اینکه مزیت های کاشت مو می تواند بی شمار باشد، اما این سوال برای این افراد به وجود می آید که آیا جایگزین کاشت مو وجود دارد.

جایگزین کاشت مو وجود دارد

برخی روش های احتمالی به عنوان جایگزین کاشت مو وجود دارد؛ اما بهتر است بدانید که تقریبا هیچ روش درمانی نمی تواند به صورت قطع جایگزین کاشت مو باشد. ما در این مقاله به این سوال شما پاسخ داده و روش های احتمالی جایگزین کاشت مو را برای شما بیان می کنیم.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

آیا روشی قطعی به عنوان جایگزین کاشت مو وجود دارد ؟

هیچ روش قطعی به عنوان جایگزین کاشت مو وجود ندارد؛ زیرا کاشت مو تنها روشی است که می تواند موهای طبیعی خودتان را به شما بازگرداند.

قبل از بررسی روش های مقابله و جلوگیری از ریزش مو خوب است بدانیم که اصلا چرا موها می ریزند و افراد دچار طاسی می شوند. بر خلاف حرف های معمول ریزش موها ربطی به استفاده ی افراطی از کلاه و یا شامپو های مختلف ندارد.

دلیل اصلی ریزش مو در قریب به اتفاق آقایان مربوط به حساسیت نسبت هورمون دی هیدرو تستسترون یا همان DHT می شود. این هورمون بر چرخه ی رشد موها اثر می گذارد و در آن اختلال ایجاد می کند؛ یا به زبان ساده تر باعث می شود تار موهای شما به تدریج ضعیف تر شوند و هر بار که می ریزند جای آن ها را تار موهای نازک تری می گیرند تا آن که به کلی رشد آن ها متوقف می شود و طاسی پدید می آید.

حساسیت نسبت به DHT هم یک مسئله ی ژنتیکی است که در اغلب آقایان وجود دارد. به همین دلیل نمی شود با روش های معمولی جلوی ریزش مو را گرفت و در حال حاضر درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

در واقع شاید بتوان گفت در پیوند مو تنها موهای شما از یک قسمت پرپشت بدن به نواحی که دچار ریزش شده اند منتقل می شود؛ بنابراین نمی توان روشی را به عنوان جایگزین کاشت مو به صورت قطعی معرفی کرد. با این حال شاید بتوان ترمیم مو را به عنوان روش جایگزین کاشت مو معرفی کرد.

جایگزین کاشت مو وجود دارد

برخی روش های ترمیم مو همانند پیوند مو عمل می کنند اما روش هایی هم هستند که منحصر به فرد بوده و با کاشت مو متفاوت هستند. یکی از این روش ها ترمیم مو به روش PRP است. در این روش از پلاکت های خون جهت رشد استفاده می شود.

در واقع پزشکان در این روش پلاکت های خون را استخراج کرده و آن ها را به نواحی کم پشت تزریق می کنند. سپس این پلاکت ها به رشد مجدد موها کمک می کنند؛ بنابراین این روش تقریبا مانند کاشت مو روشی طبیعی محسوب شده و می تواند جایگزین مناسبی برای کاشت مو باشد.

بنابراین روش های مختلف ترمیم مو می توانند جایگزین مناسبی برای کاشت مو باشند. به نظر می رسد شاید ترمیم مو تنها روشی باشد که تا حدودی کار کاشت مو را انجام داده و می تواند جایگزین این روش شود.

اما در هر حال اگر باز هم افرادی وجود داشته باشند که نخواهند مشکل طاسی خود را با کاشت مو یا ترمیم مو حل کنند، به نظر می رسد تنها راه حل برای این افراد استفاده از کلاه گیس باشد؛ زیرا راه حل دیگری جز پیوند مو یا ترمیم مو برای افرادی که موهای آن ها کاملا ریخته و طاس شده اند وجود ندارد.

اما در مورد افرادی که هنوز موهای آن ها کاملا نریخته است راحتتر می توانند به دنبال روش جایگزین برای کاشت مو باشند. این افراد می توانند از روش های جلوگیری یا پیشگیری از ریزش مو استفاده کنند. از جمله روش های جلوگیری از ریزش مو شامل موارد زیر است:

1- استفاده از رژیم غذایی متعادل

تغذیه همیشه از عوامل مهم در کاهش ریزش مو بوده است. کاهش میزان برخی ویتامین ها در بدن می تواند عامل اصلی ریزش مو باشد؛ بنابراین یکی از مواردی که باید حداقل هر شش ماه یکبار و با انجام آزمایش چک شود، میزان ویتامین ها است. زمانی که شما از میزان ویتامین های بدنتان آگاهی داشته باشید می توانید متوجه شوید که چه کمبودهایی از نظر ویتامین در بدن شما وجود دارد.

بنابراین با گنجاندن مواد مغذی در برنامه غذایی خود می توانید مانع از ریزش موهای خود شوید. البته به خاطر داشته باشید که این یک روش پیشنهادی جهت جلوگیری از ریزش مو خفیف است. در صورت داشتن ریزش موی شدید بهتر است از برخی داروها نیز استفاده کنید؛ و در صورت ریزش اکثر موهای سر، بهترین راه استفاده از کاشت مو است.

به طور کلی رژیم های غذایی بیشتر بر تقویت و رشد موها اثر دارند تا این که در جلوگیری از ریزش مو تاثیرگذار باشند.

به همین دلیل یکی از نکاتی که بعد از کاشت مو باید بدانید تا موهای خود را برای همیشه حفظ کنید این است که از رژیم غذایی مناسب و مقوی استفاده کنید. مواد مغذی مانند بیوتین، روی و ب کمپلکس از جمله موادی هستند که برای داشتند موهای ضخیم و سالم که رشد خوبی هم داشته باشند توصیه می شوند.

2- استفاده از داروها

انواع داروهای مختلفی وجود دارد که می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. ما در این جا برخی از این داروها را برای شما نام می بریم؛ اما توصیه می کنیم که حتما در صورت تجویز پزشک از این داروها استفاده کنید. از جمله این داروها شامل موارد زیر است:

1- مینوکسیدیل: این دارو در ابتدا برای درمان فشار خون بالا تجویز می شد؛ اما محققان دریافتند که این دارو در رشد مو نیز تاثیر گذار است. شرکت های دارویی از این دارو برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می کنند.

نحوه کار مینوکسیدیل به طور دقیق مشخص نیست اما به نظر می رسد که این دارو فولیکول های مو را گسترش داده و باعث می شود که موها به صورت ضخیم تری رشد کنند. علاوه بر این، این دارو ممکن است باعث افزایش تعداد موها نیز شود.

اگر می خواهید جلوی ریزش موی خود را با ماینوکسیدیل بگیرید باید در این راه صبور و با حوصله باشید و پشتکار خود را حفظ کنید.

نحوه ی مصرف معمول آن به این صورت است که روزانه در دو نوبت استفاده می شود. گفته می شود اثر ماینوکسیدیل در قسمت بالا و جلویی سر مشهود تر است.

این رویه را باید تا چهار الی شش ماه ادامه دهید تا بالاخره اولین تغییرات را مشاهده کنید. همچنین توجه داشته باشید اگر مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کنید، موهای تازه در آمده در عرض سه ماه دچار ریزش می شوند و از بین می روند.

2- فیناستراید: از این دارو به صورت انحصاری جهت درمان ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می شود. در ریزش مو با الگوی مردانه ریزش مو در تاج سر و وسط سر اتفاق می افتد.

لازم است توجه کنید که این دارو باید فقط توسط مردان بالغ استفاده شود؛ و کودکان یا زنانی که در دوره بارداری قرار دهند به هیچ عنوان نباید از این دارو استفاده کنند. این دارو در ابتدا به جهت درمان سرطان پروستات استفاده میشد؛ اما اکنون محققان به این نتیجه رسیدند که این دارو می تواند در کند شدن ریزش مو و رشد مجدد مو تاثیر گذار باشد.

در استفاده از این دارو هم باید جدیت نشان داده و به طور منظم روزی یک بار آن را مصرف کنید. برای نتیجه گرفتن باید چند ماهی صبر کنید و بعد از ماه چهارم است که اولین تغییرات مثبت ناشی از مصرف دارو خود را نشان می دهند.

باز هم مانند داروی قبلی، توقف استفاده از این دارو و قطع کردن آن نتایج مثبتی که بر اثر مصرف این دارو پدید آمده بودند را ظرف مدت دوازده ماه به تدریج از بین می برد.

به طور خلاصه با آن که ریزش مو درمان قطعی ندارد و یک مشکل مزمن و همیشگی است، اما می توان سرعت پیشروی آن را کاهش داد و تا حدی آثار منفی را کنترل کرد.

استفاده ی مرتب از دو داروی ذکر شده که گاهی به طور همزمان نیز مصرف می شوند، می تواند الگوی ریزش مو در مردان را کمی کنترل کند و جلوی آن را تا حدی بگیرد.

3- شانه های لیزری

شانه های لیزری نیز نوعی درمان جدید برای ریزش مو است. این دستگاه ها با استفاده از نور غلیظ، فولیکول های مو را تحریک کرده و باعث تقویت رشد مو می شوند. این روش درمانی نتایج متفاوتی را تا به حال نشان داده است. به نظر می رسد ترکیب این روش با سایر روش های درمانی می تواند عملکرد بهتری را داشته باشد.

4- سایر روش های جلوگیری از ریزش مو

سایر روش های جلوگیری از ریزش مو می تواند شامل استفاده از کرم ها، محلول ها و شامپوها باشد. برخی از شامپوها که به جهت جلوگیری از ریزش مو استفاده می شوند در داروخانه ها موجود هستند که می توانید از این شامپوها استفاده کنید. محلول هایی نیز در بازار موجود است که تا حدودی باعث رشد مجدد مو می شود.

باز هم لازم به ذکر است که بگوییم روش هایی که در بالا ذکر شد تنها روش های جلوگیری از ریزش مو و تا حدودی رشد مجدد مو بودند. نمی توان این روش ها را به صورت قطعی به عنوان جایگزین کاشت مو استفاده کرد.

چرا که همانطور که گفته شد ریزش مو ها به دلیل حساسیت فولیکول های مو به هورمون DHT است که دلیل آن ساختار ژنتیکی افراد است. شما هر کاری بکنید نمی توانید ساختار ژنتیک خود را تغییر دهید و به همین دلیل ریزش مو با روش های ذکر شده به سختی کنترل می شود.

حال سوال پیش می‌آید پس چطور کاشت مو باعث درمان ریزش می شود؟ پاسخ این است که در کاشت مو از فولیکول هایی استفاده می شود که نسبت به هورمون DHT بسیار مقاوم هستند و دچار ریزش نمی شوند.

این فولیکول ها در دور و پشت سر قرار دارند و به همین دلیل موها در آن ناحیه به ندرت دچار ریزش می شوند. با انتقال این فولیکول های قوی به قسمت جلویی سر می شود برای همیشه ریزش مو را متوقف کرد و از موهای کاملا طبیعی و زیبا لذت برد.

بهترین جایگزین کاشت مو چیست ؟

روش های جایگزین کاشت مو (Hair transplant) از نظر میزان تاثیر و مدت زمان ماندگاری متفاوت هستند. معمولا بهترین روشی که می توان به جای پیوند مو استفاده کرد، روش های مختلف ترمیم مو هستند؛ اما با این حال از سایر روش هایی که در بالا گفتیم نیز می توان استفاده کرد. ترمیم مو نیز همانند کاشت مو یک روش کاملا طبیعی است. در این روش نیز از مواد طبیعی جهت رشد مجدد موها استفاده می شود.

مزیت های کاشت مو نسبت به روش های جایگزین کاشت مو چیست ؟

لازم به ذکر است که بگوییم کاشت مو سریعترین و دائمی ترین روشی است که می توان برای درمان طاسی استفاده کرد. اکثر روش های جایگزین کاشت مو نیازمند صرف زمان طولانی تر برای به نتیجه رسیدن هستند.

همچنین کاشت مو در مقایسه با روش های جایگزین پیوند مو، روشی بسیار طبیعی است. در حالی که بسیاری از داروها و شامپوهایی که به جهت جلوگیری از ریزش مو یا رشد مجدد مو استفاده می شوند، حاوی ترکیبات شیمیایی هستند.

همچنین کاشت مو نسبت به روش های دیگر، شانس موفقیت بسیار بالاتری دارد و امیدواری نسبت به این که عمل با موفقیت انجام شود و به نتیجه ی مطلوب برسد بسیار بالا است.

چرا که در عمل کاشت مو از موهای خود فرد برای پیوند مو استفاده می شود و همه چیز به شکل کاملا طبیعی صورت می گیرد. مزیت طبیعی بودن کاشت مو این است که بدن انسان هیچ گونه واکنش منفی و تهاجمی نسبت به این درمان و موهای کاشته شده نشان نمی دهد و به راحتی فولیکول های کاشته شده را می پذیرد.

پس از مدتی این فولیکول ها در پوست سر کاملا جای خود را پیدا می کنند و مستحکم می شوند و پس از آن رشد موها با سرعت و تراکم بالا آغاز می شود و تا پایان عمر ادامه خواهد داشت. به همین جهت می گویند کاشت مو عملی است که یک بار برای همیشه مشکل طاسی را حل می کند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *