لیزر موهای زائد

ارتباط لیزر موهای زائد و تیروئید چیست ؟

ارتباط لیزر موهای زائد و تیروئید

لیزر موهای زائد و تیروئید چه ارتباطی باهم دارند؟

لیزر موهای زائد یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن موهای زائد است. در این روش چون ریشه مو به صورت کامل می‌سوزد، رشد مجدد آنها به تاخیر می‌افتد.

این روش از بین بردن موهای زائد، یک روش نوین، علمی و تایید شده از مجامع پزشکی بین المللی است و باید زیر نظر متخصصین انجام گیرد. از آنجایی که این روش از بین بردن موهای زائد، روشی نوپا و جدید محسوب می‌شود، باید اصول علمی آن رعایت شود.

ارتباط لیزر موهای زائد و تیروئید

ساز و کار لیزر موهای زائد اینگونه است که هنگام لیزر درمانی نوری ساطع شده که این نور توسط ملانین و یا رنگدانه پوست جذب می شود. سپس انرژی موجود در نور به گرما تبدیل شده و در نتیجه این تبدیل، فولیکول ها آسیب می بینند. به همین دلیل پس از این آسیب، فولیکول موها ضعیف شده، بطور کامل از بین می روند و یا دیرتر شروع به رشد می کنند.

شرکت در جشنواره لیزر موهای زائد کلینیک رز + دریافت کد تخفیف

اصول و بایدها و نبایدهای علمی‌ای که در زمینه لیزر موهای زائد پا به پای ورود فناوری و تکنولوژی‌های جدید برای دستگاه‌های آن در حال نوسازی است. بنابراین این روش از بین بردن موهای زائد نباید در مکان‌های غیر مجاز و زیر نظر افراد نا کارآمد و آموزش ندیده صورت گیرد.

در صورتی که اصول ایمنی و علمی آن در این مراکز رعایت نشود؛ ضررهای جبران ناپذیری برای فرد بیمار در پی خواهد داشت.

رشد موهای زائد دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل اختلال در عملکرد تیروئید ولی نه به صورت مستقیم است. خود اختلال در عملکرد تیروئید به صورت مستقیم باعث افزایش موهای زائد نمی‌شوند بلکه عوامل دیگری در این زمینه نقش دارند.

ارتباط لیزر موهای زائد و تیروئید

حتی پرکاری یا کم کاری تیروئید باعث ریزش مو و مشکلات پوستی می‌شوند. زمانی که ترشح هورمون‌ها از غده تیروئید دچار اختلال می‌شود، متابولیسم فولیکول مو دچار مشکل شده و ریزش مو اتفاق می‌افتد.

بنابراین زمانی که تولید هورمون مختل می شود، این اختلال بر رشد و فرآیند تکامل موها نیز تاثیر می گذارد. پس از مدتی موها دچار ریزش می شوند. تنها زمانی می توان از ریزش موها جلوگیری نمود که تیروئید کاملا درمان شود. پس از درمان تیروئید نیز اگرچه رشد موها باز می گردد اما این درمان کامل نبوده و موها به صورت پراکنده رشد می نمایند.

اگر بخواهیم موی بدن ما به صورت عادی و نرمال رشد کند باید ترشح هورمون‌های بدن به اندازه‌ی کافی و لازم اتفاق بیفتد.

بنابراین این تصور اشتباه است که پرکاری یا کم کاری تیروئید باعث افزایش موهای زائد می‌شود بلکه این مصرف داروها برای درمان این اختلالات هستند که پیاز مو را تحریک می‌کند تا موی زائد بیشتری تولید کند.

لیزر موهای زائد برای از بین بردن موهای زائد ناشی از اختلال در عملکرد تیروئید

تیروئید غده‌ای مهم در بدن است که تمامی اعمال بدن را کنترل می‌کند. غده‌ای پروانه‌ای شکل که جایش در پایین حنجره و بالای استخوان‌های ترقوه است. کار اصلی تیروئید تنظیم سوخت و ساز بدن است.

او این کار را با تولید هورمون انجام می‌دهد. تنظیم عملکرد غده تیروئید توسط غده هیپوفیز انجام می‌شود.جای غده هیپوفیز در مغز است که با تولید هورمون‌های محرک، موجب افزایش ترشح هورمون‌های غده تیروئید می‌شود و عملکرد آن را تنظیم می‌کند.

تیروئید دو نوع هورمون تولید می‌کند، به نام‌های T3 و T4 که آنها وظیفه تنظیم چگونگی مصرف و ذخیره انرژی را دارند. عملکرد تیروئید ممکن است دچار اختلال شود، اختلالی که از آن به عنوان پرکاری و یا کم کاری تیروئید نام برده می‌شود.

کم کاری و پرکاری تیروئید هر دو علائم و نشانه‌هایی دارند که هیچ کدام باعث افزایش تولید موهای زائد نمی‌شوند و به طور مستقیم در این زمینه نقش ندارند. بلکه پرکاری و کم کاری تیروئید خودشان باعث ریزش مو می‌شوند.

آن چیزی که باعث افزایش موهای زائد به خاطر اختلال در عملکرد تیروئید می‌شود، مصرف داروهایی برای درمان این بیماری است. داروهایی که برای تنظیم هورمون‌های تولید شده توسط غده تیروئید هستند؛ می‌تواند منجر به افزایش رشد موهای زائد شوند.

در این زمینه لیزر موهای زائد می‌تواند بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد باشد. البته داروهایی برای کم کردن رشد موهای زائد و از بین بردن آنها وجود دارد اما هیچکدام مانند لیزر موهای زائد بدن تاثیر گذار نخواهد بود.

برخی از افراد گمان می کنند که انجام لیزر موهای زائد همراه با مصرف برخی از داروها و قرص ها اختلالاتی برای آنها ایجاد می نماید. اگر این روش از درمان با داروهای زیادی در تضاد بود آنگاه دیگر این روش کارآمد نبوده و عده زیادی از افراد قادر به استفاده از این روش برای از بین بردن موهای زائد خود نبودند.

البته تمامی داروها نیز قابل استفاده در زمان انجام لیزر درمانی نمی باشند مانند Retin A و Roaccutane که دو داروی درمان آکنه می باشند.

همچنین این درمان در برابر برخی از داروهای کنترل کننده هورمون و ضد التهاب که ممکن است از مواد نوری تولید شده باشند نیز از خود واکنش نشان می دهد اما برای اطمینان خاطر از نتیجه دهی درمان حتما با پزشک خود مشورت نمایید تا جلوی خطرات احتمالی گرفته شود.

از جمله مزایای محبوبیت لیزر درمانی، استفاده از این روش برای هر نقطه از بدن است که موهای آن ناحیه موجب ایجاد ناراحتی برای شما می شود.

لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی، لیزر موهای زائد زیر بغل، لیزر موهای زائد صورت، لیزر موهای زائد بیکینی و لیزر موهای زائد پا، همگی با جدیدترین دستگاه لیزر موهای زائد 2018 در کلینیک‌ها و مراکز تخصصی زیبایی پوست و مو زیر نظر پزشکان متخصص و تکنسین و اپراتورهای مجرب و کارآزموده به بهترین نحو صورت می‌پذیرد.

همچنین این روش از درمان موهای زائد تنها موجب از بین بردن موهای زائد شده و بر فولیکول های مو تاثیرگذار است نه پوست و بافت های بدن. در نتیجه پوست و سایر بافت ها آسیبی ندیده و در امان می مانند.

لیزر موهای زائد به سرعت انجام شده و هر پالس لیزر تنها در یک ثانیه اتفاق می افتد به همین دلیل اندام های بزرگی از بدن مانند پاها که به دقت و حوصله ی بیشتری برای از بین بردن موها نیاز دارند، در چند ساعت قابل درمان خواهند بود.

اما توجه داشته باشید که لیزر درمانی تنها با یک جلسه امکان پذیر نبوده و برای از بین بردن موهای زائد ناشی از داروهای تیروئید یا هر دلیل دیگر، به حداقل 3 تا 7 جلسه درمان نیاز خواهد داشت.

از بین بردن موهای زائد با لیزر موهای زائد

همانگونه که در بالا گفته شد، اینکه تصور می‌شود افزایش موهای زائد به دلیل پرکاری یا کم کاری تیروئید است؛ تصوری اشتباه است. آن چیزی که باعث افزایش موهای زائد به ویژه در ناحیه صورت می‌شود، پرکاری یا کم کاری تیروئید نیست بلکه داروهایی است که برای درمان این اختلال مصرف می‌شود.

اختلال در عملکرد تیروئید به خودی خود تاثیری بر عکس این داروها می‌گذارند. آنها باعث ریزش مو و ایجاد مشکلات پوستی و بسیاری از مشکلات دیگر برای بدن می‌شوند. افزایش موهای زائد به دلایل مختلف ممکن است اتفاق بیفتد.

یکی از این دلایل به ویژه در زنان مسئله نژادی است. مثلا زنان در شمال اروپا و کشورهای اسکاندیناوی کم مو اما در  کشورهای جنوب اروپا و خاورمیانه پرمو هستند. مسئله دیگر نامنظم بودن عادت ماهیانه و اختلالات هورمونی است. مسئله آخر دلایل افزایش رشد موهای زائد، جنبه ارثی بودن مسئله است.

داروهایی که برای تنظیم عملکرد غده تیروئید مصرف می‌شود، می‌تواند عاملی برای افزایش موهای زائد در همه جای بدن از جمله در صورت باشد.

موهای زائد اگر در صورت وجود داشته باشد، می‌تواند منظره بدی به ویژه برای زنان ایجاد کند. لیزر موهای زائد صورت یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه است.

برای اینکه لیزر موهای زائد کمترین مشکلی را برای سلامت انسان ایجاد کند؛ اصول ایمنی و علمی آن باید رعایت شود. از اولین و مهمترین اصول ایمنی این روش زدن عینک مخصوص این کار است. این مسئله را هم اپراتور و تکنسین و هم فرد بیمار باید رعایت کنند؛ به ویژه اگر لیزر موهای زائد در ناحیه صورت باشد.

چرا که اشعه‌های لیزر می‌تواند تاثیر خطرناک و ناگواری بر سلامت و عملکرد چشم بگذارد. از طرفی دیگر این اصول ایمنی و مشاوره‌های پزشکی در مراکز و کلینیک‌های معتبر و تخصصی زیبایی پوست و مو و توسط پزشکان متخصص ارائه می‌شود. بنابراین بهتر است افراد برای گرفتن نتیجه مطلوب تر به این مراکز مراجعه کنند.

برای از بین بردن کامل موهای زائد تقریبا به 2 الی 6 ماه درمان نیاز می باشد. این زمان متغیر به دلیل اندام مورد نظر و میزان سرعت رشد موهای زائد آن ناحیه برای درمان می باشد بطور مثال در مکان هایی نظیر پشت لبها که سرعت رشد موها بالا می باشد، تعداد جلسات لازم برای درمان بین 4 الی 8 هفته برگزار می شوند این در حالی است که در اندام هایی نظیر پشت، سرعت رشد موها پایین تر بوده و به 12 الی 16 هفته نیاز خواهد بود.

در ابتدا برای جلوگیری از ایجاد هرگونه درد، پزشک بی حسی موضعی اعمال می کند تا احساس درد به حداقل برسد. همانطور که میدانید برای از بین بردن موهای زائد توسط لیزر موهای زائد، پرتو لیزر به فولیکول ها آسیب رسانده و موجب از بین رفتن آنها می شود.

در نتیجه آسیب به فولیکول ها، موها رشد نکرده و دیگر شاهد رشد موهای زائد در منطقه تحت درمان نخواهید بود اما در هنگام از بین بردن موها گرمایی تولید شده که می تواند ناخوشایند بوده و باعث ایجاد گرما بر پوست شود به همین دلیل یک دستگاه خنک کننده در نوک دستگاه لیزر تعبیه می کنند تا مانع از ایجاد گرما بر پوست شود.

همچنین در برخی از کلینیک ها، پزشکان ژل هایی بر پوست مراجعه کننده اعمال می کنند که خنک کننده بوده و با تولید خنکی ملایمی بر پوست، هرگونه ناراحتی و گرما را از مراجعه کننده دور می نماید.

مشاوره‌های قبل از انجام لیزر درمانی، اینکه هر دستگاه متناسب با چه نوع پوست و مویی است و میزان تابش طیف اشعه‌های لیزر هر دستگاه برای نوع پوست و موی شما چه میزان باید باشد تا پوستتان دچار سوختگی نشود؛

همه این موارد در این کلینیک‌ها و مراکز معتبر و تخصصی توسط افراد متخصص داده می‌شود و لیزر موهای زائد توسط تکنسین‌ها و اپراتورهای مجرب و کارآزموده صورت می‌پذیرد.

مدت زمانی که هر جلسه برای لیزر موهای زائد نواحی مختلف بدن صرف می شود، متفاوت است بطور مثال درمان مناطقی که گستردگی آنها کم باشد مانند پشت لب، تنها در چند دقیقه امکان پذیر است اما برای مناطق بزرگتر مانند پاها به بیش از یک ساعت نیاز می باشد.

اما نحوه انجام لیزر موهای زائد و آگاهی به اینکه طول موج اشعه ساطع شده در هر فرد با توجه به رنگ پوست و ضخامت موها متفاوت است، بر عهده پزشک و یا تکنسینی است که این درمان را برای شما انجام می دهد.

سعی کنید از تمامی توصیه های پزشک به خوبی پیروی کرده تا شاهد بهترین نتایج باشید بطور مثال قرار گرفتن در برابر نور خورشید موجب کاهش اثرات ناشی از لیزر درمانی می شود بنابراین تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آفتاب قبل و پس از درمان خودداری نمایید.

عدم مراجعه به کلینیک های نامعتبر موجب ایجاد عوارض جانبی نظیر سوختگی شده و اثرات طولانی مدتی بر جای خواهد گذاشت.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد لیزر موهای زائد صورت مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *