پوست و مو

روش های خانگی برای درمان سریع کبودی و خون مردگی

روش های خانگی برای درمان سریع کبودی و خون مردگی

روش های خانگی برای درمان سریع کبودی و خون مردگی

کبودی پاسخ طبیعی بدن به آسیب ها است و برای درمان کبودی نیز راهکارهایی وجود دارد. در واقع زمانی که بدن شما به هر دلیلی دچار ضربه یا آسیب می شود، این آسیب به صورت کبودی یا خون مردگی مشخص می شود. کبودی حتی با یک ضربه کوچک نیز ممکن است در زیر پوست ایجاد شده و روی پوست مشاهده شود.

روش های خانگی برای درمان سریع کبودی و خون مردگی

 

از آن جا که کبودی معمولا به رنگ مایل به آبی یا بنفش دیده می شود، در نتیجه چهره جالبی روی پوست ایجاد نمی کند. به همین دلیل اکثر افراد تمایل دارند تا درمان کبودی را به سرعت انجام دهند. در این مقاله راجع به درمان کبودی یا درمان خون مردگی به صورت خانگی می پردازیم.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

درمان کبودی با گیاه آرنیکا مونتانا

معمولا کبودی ها به صورت طبیعی از بین می روند؛ اما اگر می خواهید جای کبودی به سرعت از بین رود می توانید از گیاه آرنیکا استفاده کنید. این گیاه معمولا به طور گسترده برای درمان کبودی و درد مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که این گیاه حاوی ترکیبات شناخته شده ای است که از طریق پوست جذب شده و خاصیت ضدالتهابی دارد.

برخی از تحقیقات نشان داده است که گیاه آرنیکا می تواند به جهت درمان خون مردگی موثر باشد. کبودی علاوه بر آسیب ها ممکن است به دلیل برخی جراحی ها مانند جراحی بینی نیز ایجاد شوند. به عنوان مثال معمولا افرادی که بینی خود را عمل می کنند بعد از جراحی دچار کبودی در بینی می شوند.

با استفاده از گیاه آرنیکا، ظاهر این کبودی ها به خوبی بهبود می یابد. تحقیقات مختلف روی این گیاه ثابت کرده است که استفاده از پماد 20 درصد گیاه آرنیکا روی پوست، باعث درمان کبودی به صورت موثر می شود. ژل یا پماد 20 درصد آرنیکا را می توان از تمام داروخانه های معتبر خریداری کرد.

دستورالعمل استفاده از این پماد روی بسته درج شده است. البته بهتر است بدانید که گیاه آرنیکا به صورت خوراکی نیز کاربرد دارد. معمولا شکل خوراکی این گیاه به صورت قرص زیرزبانی موجود است. علاوه بر این، اسپری دهان آرنیکا نیز تولید شده است.

روش های خانگی برای درمان سریع کبودی و خون مردگی

استفاده از نوع خوراکی این گیاه نیز در درمان سریع کبودی موثر است؛ اما معمولا پمادها به دلیل جذب بهتر توسط پوست بسیار موثرتر هستند. ممکن است در برخی مواقع مصرف این گیاه ایجاد حساسیت کند. در صورت مشاهده هرگونه حساسیت باید از ادامه مصرف این گیاه خودداری کنید.

درمان کبودی با آنزیم های طبیعی

بروملین ترکیبی از آنزیم های طبیعی موجود در میوه آناناس است. این آنزیم ها ممکن است در صورت استفاده روی پوست، دارای خاصیت ضد التهابی و درمان کبودی باشند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از آناناس در مقایسه با داروهای شیمیایی، درد و کبودی را به صورت موثرتری کاهش می دهد.

علاوه بر مصرف خوراکی آناناس می توان از کرم یا ژل حاوی بروملین نیز استفاده کرد. بروملین به جهت درمان کبودی های بعد از هرگونه جراحی کاربرد دارد. بروملین علاوه بر درمان سریع کبودی به صورت موثری درد بعد از جراحی یا کشیدن دندان را کاهش می دهد. البته باید توجه کنید که بروملین نیز ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت کند.

بنابراین افرادی که به آناناس حساسیت دارند نباید از این کرم ها و ژل های حاوی بروملین استفاده کنند. کوئرستین نیز همانند بروملین آنزیم هایی است که از میوه ها حاصل می شود. این آنزیم ها نیز ممکن است دارای خواص ضد التهاب و ضد درد باشند. مصرف کوئرستین معمولا به صورت جذب پوستی است.

بنابراین انواع کرم ها و ژل ها حاوی کوئرستین در داروخانه ها موجود است. در برخی مواقع از ترکیب دو ماده بروملین و کوئرستین به جهت ساخت کرم استفاده می شود. دستورالعمل استفاده از ژل کوئرستین نیز روی بسته درج شده است. با این حال معمولا استفاده دو بار در روز از این کرم به جهت درمان خون مردگی رایج است. مکمل های خوراکی حاوی کوئرستین نیز وجود دارد، اما استفاده از کرم و ژل تاثیر بیشتری بر درمان کبودی دارد.

درمان کبودی با کرم ویتامین K

روند طبیعی درمان کبودی در بدن به کمک ویتامین K موجود در بدن انجام می شود. در واقع ویتامین K به جلوگیری از لخته شدن خون در زیر پوست جلوگیری می کند؛ بنابراین هر چه ویتامین K بدن بیشتر باشد، درمان خون مردگی نیز سریعتر است. معمولا قرص های ویتامین K در داروخانه ها موجود است.

اما ممکن است استفاده از قرص به جهت تامین ویتامین K بدن کافی نباشد. همچنین ممکن است برخی افراد به دلیل مشکلات گوارشی یا ضعیف بودن معده نتوانند از قرص های زیادی استفاده کنند. به همین دلیل کرم ها و پمادهای حاوی ویتامین K تولید شده است.

استفاده موضعی از این کرم در محل کبودی به درمان موثر خون مردگی (dead blood) کمک می کند. معمولا استفاده از کرم حاوی ویتامین K در اکثر افراد بی خطر بوده و حساسیت شایعی ایجاد نمی کند. ممکن است استفاده از کرم حاوی ویتامین K تاثیر بسیار بیشتری نسبت به داروها در درمان کبودی داشته باشد.

درمان کبودی با کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ یکی از ساده ترین و رایج ترین روش های درمان سریع کبودی است. قرار دادن یخ روی محل کبودی باعث می شود که جریان خون در آن قسمت به صورت موقتی کاهش یابد. در نتیجه کاهش جریان خون باعث ممانعت از لخته شدن خون و درمان کبودی می شود.

به همین دلیل است که استفاده از کمپرس یخ در درمان کبودی بسیار شایع است. معمولا قرار دادن کمپرس یخ روی محل کبودی به مدت 20 دقیقه بسیار مناسب است. می توانید این کار را به دفعات 3 بار در روز تکرار کنید. استفاده از یخ باید بلافاصله بعد از ایجاد آسیب به بدن صورت گیرد. چرا که در واقع کمپرس یخ باعث پیشگیری از کبود شدن ناحیه آسیب دیده می شود.

درمان کبودی با تغییر رژیم غذایی

استفاده از رژیم غذایی مناسب به درمان کبودی ها کمک می کند. به عنوان مثال گنجاندن مصرف آناناس در رژیم غذایی باعث درمان سریع کبودی می شود. همانطور که گفتیم آناناس حاوی آنزیم هایی است که به جلوگیری از خون مردگی کمک می کند.

رژیم غذایی مناسب علاوه بر درمان سریع کبودی به کاهش دردهای ناحیه آسیب دیده بدن نیز کمک می کند. برخی از غذاها می توانند رگ های خونی بدن را تقویت کرده و کبودی ها را به حداقل برسانند. همچنین برخی از مواد غذایی نیز ممکن است به تقویت و پایداری پوست و درمان کبودی ها کمک کنند. گنجاندن موارد زیر در رژیم غذایی باعث درمان خون مردگی ها می شود:

  1. خوردن آناناس تازه که با اضافه کردن آنزیم های بروملین به بدن باعث درمان کبودی ها می شود.
  2. مصرف میوه هایی که به صورت طبیعی حاوی کوئرستین هستند. از جمله میوه های حاوی کوئرستین شامل سیب، مرکبات، پیاز قرمز، توت ها، گیلاس ها و سبزیجات با برگ تیره هستند.
  3. مصرف غذاهایی که حاوی مقدار مشخصی از ویتامین K هستند. مواد غذایی مانند کلم، اسفناج، کلم بروکلی، کلم بروکسل، کاهو، سویا، توت فرنگی و زغال اخته منبع خوبی از ویتامین K هستند.
  4. استفاده از مواد غذایی حاوی پروتئین نیز در درمان کبودی موثر است. پروتئین باعث تقویت مویرگ ها و در نتیجه درمان سریع کبودی می شود.

علاوه بر مواردی که به جهت درمان کبودی و خون مردگی به صورت خانگی گفتیم، برخی از اسانس های گیاهان دارویی نیز ممکن است در درمان خون مردگی موثر باشند. به عنوان مثال استفاده از کرم های حاوی اسانس رزماری یا اسطوخودوس به درمان کبودی کمک می کند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *