پوست و مو

روش های صحیح اصلاح برای جلوگیری از ریزش مو

اصلاح موها مهارتی است که طی زمان و با تمرین و تکرار فراوان حاصل می شود. وجود استاد و فرد ماهری که مهارت و تکنیک های لازم را آموزش دهد، می تواند در یادگیری هر چه بهتر تکنیک ها موثر باشد.

روش های صحیح اصلاح برای جلوگیری از ریزش موبرای کوتاه کردن موهای خود نیاز است تا این تکنیک ها را به خوبی فرا گرفته و سپس اجرا کنید در غیر این صورت مدل و استایل دلخواه ایجاد نشده و از فرم موهای خود راضی نخواهید بود.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

از طرفی در بعضی از شرایط اصلاح موها موجب ریزش موها نیز خواهد شد. در این صورت به مو آسیب خواهد رسید.

در این مقاله سعی شده تا با ارائه چندین تکنیک از کوتاهی و اصلاح موها به شما کاربر گرامی کمک شود تا به راحتی بتوانید موهای خود را اصلاح کرده و به فرم و استایل دلخواه خود شکل دهید.

 1. روش های صحیح اصلاح برای جلوگیری از ریزش موموهای خود را به 5 الی 7 قسمت تقسیم کنید

 • در ابتدا موهای خود را مرطوب نمایید. توجه داشته باشید که مرطوب شدن موها به معنی چکه کردن آب از مو نمی باشد. سپس با استفاده از یک شانه دندانه دار تمامی گره های موهای خود را باز کنید.
 • کل حجم موهای خود را به 5 قسمت تقسیم کنید. هر قسمت را توسط یک گره و کلیپس در بالای سر خود نگه دارید.
 • اگر دارای موهایی می باشید که ضخیم می باشند، به 7 قسمت تقسیم نمایید.
 1. لایه برداری موها توسط راهنما

 • موها را به 5 الی 7 قسمت تقسیم کنید. پس از تقسیم بندی کامل موها، نصف یک قسمت را برداشته و تا طول مورد نظر کوتاه نمایید.
 • با کوتاهی موها اولین راهنما ایجاد شد. این قسمت راهنما و خط کشی برای کوتاهی قسمت های دیگر مو می باشد. برای دقیق شدن میزان دلخواه کوتاهی مو، موها را با زاویه 90 درجه بین انگشتان قرار داده و بکشید تا طول موها بطور دقیق مشخص شود.
 • باقیمانده بخش اول از موها را کوتاه نمایید. برای قسمت ها بعدی مو باید از قسمت کوتاه شده استفاده کنید. بخش جدیدی از موها را به همراه ناحیه اصلاح شده گرفته و با زاویه 90 درجه به سمت پایین بکشید.

این روند باید تا پایان اصلاح موها تکرار شود. موها را در چندین جهت بکشید که ابتدا یکنواخت شده و سپس برش دهید؛ و در صورت قطعه های ناهموار، آنها را کوتاه نمایید.

 • موها باید لایه بندی باشند؛ یعنی طول لایه میانی با لایه بالایی و لایه های پایینی متفاوت است. می توانید برای اندازه گیری لایه میانی از لایه پایین کمک بگیرید. لایه های میانی و پایینی به اندازه 2 الی 4 اینچ با یکدیگر تفاوت دارند.
 • پس از مشخص شدن اندازه و طول قسمت میانی سمت چپ موها، برش دهید. حتما از لایه پایینی برش خورده برای اندازه گیری طول دلخواه خود استفاده نمایید.
 • قسمت سمت راست موها را نیز به همین روش کوتاه نمایید.
 • طول قسمت بالایی و جلوی سر را مشخص نمایید. بین لایه های میانی و لایه های بالایی موها باید 2 الی 4 اینچ اختلاف وجود داشته باشد.
 • بخش بالای سر خود را با زاویه 90 درجه به سمت بالا بکشید. از انگشتان خود برای صاف و یکدست شدن موها استفاده کنید. این کار باعث می شود که اصلاح آسانتر گردد. پس از انتخاب طول مورد نظر، موها را کوتاه نمایید.
 1. برش لایه های ساختن شکل صورت

 • ابتدا موها را توسط اسپری آب مرطوب نمایید. پس از اینکه موها به خوبی مرطوب شد، با یک شانه جدا کنید. از مشتری خود بپرسید که غالبا موهای خود را به کدام سمت شانه کرده و صاف می نماید.
 • از یک شانه برای ایجاد حاشیه در امتداد خط مو استفاده نمایید. این قسمت از موها را به سمت جلو شانه کنید تا در مقابل صورت قرار گیرد.
 • برای ایجاد لایه ها می توانید از تیغ و یا قیچی استفاده نمایید. ابتدا طول مورد نظر مشتری را تعیین کرده و پس از مشخص شدن هدف، برش را انجام دهید. توجه داشته باشید که با کمی زاویه خمشی به سمت انتهای موها برش انجام دهید تا شکل صورت به خوبی مشخص شود.
 1. اصلاح موها با یک مدل صاف

 • همانند روش های قبلی موهای خود را با اسپری آب مرطوب کنید. سپس موها را به 5 الی 7 تقسیم کرده و شانه بزنید تا گره ها کاملا از هم باز شوند. پس از تقسیم بندی برای اصلاح موها، نیمی از موها را جدا نمایید.
 • جلوی موها را در امتداد پیشانی خود بالای قسمت جلوی صورت شانه کنید تا صاف و یکدست شود. به اندازه 1 اینچ از موها را کوتاه کرده و برای مابقی موهای جلوی سر از قسمت برش خورده به عنوان راهنما و خط کش استفاده نمایید.
 • برای برش قسمت پشت سر باید دقت داشته باشید که طول آن با قسمت جلویی مطابقت داشته باشد. همانند قسمت های قبلی تکه ای موها را به اندازه 1 اینچ از پشت سر خود جدا کرده و کوتاه نمایید. سپس از آن به عنوان راهنما برای برش کل موها استفاده نمایید.
 • برای اصلاح موها از ناحیه ابتدای گردن شروع کرده و تا زمانی که موها به پایان برسند، برش بزنید.
 • برای اصلاح نواحی تاج و بالایی سر خود نیز، ابتدا موها را شانه زده و سپس برش بزنید. موها را به نواحی مختلف سر توزیع کنید و برای برش از قسمت پشت سر شروع کنید.
 1. اصلاح موها به مدل چتری

 • جلوی موها را شانه بزنید. موها را از سمت راست تا چپ به شکل U قسمت کنید. پس تمامی موها را در مقابل صورت شانه کنید.
 • توجه داشته باشید که برای اصلاح موها به مدل چتری باید شانه را 4/1 اینچ بالاتر از طول مورد نظر نگه داشته و برش بزنید. همچنین برای اصلاح موها در این قسمت باید از نوک قیچی برای برش کمک بگیرید.
 • کمی از موهای قسمت سمت چپ را برش زده و سپس به سمت راست رفته و برش را تکرار نمایید. این عمل باید به قدری تکرار شود تا برش موها به انتها برسد.

سعی کنید مدلی برای موهای خود انتخاب کنید که مناسب چهره و فرم صورت شما باشد. صورت فرم های مختلفی از جمله قلبی، بیضی، مربعی، مستطیلی و گرد دارد که با توجه به هر یک از این فرم ها باید مدل مو مناسب انتخاب شود اما به طور مثال افرادی که دارای صورت های گرد می باشند، هر نوع مدلی مناسب آنها می باشد.

آرایشگری و اصلاح موها دارای تکنیک های بیشماری است که هر یک به نوعی در زیبایی هرچه بیشتر نتیجه نهایی تاثیر می گذارند اما در این مقاله تنها تعدادی محدودی از آنها بیان شد که روش های ابتدایی می باشند.

کوتاهی موها علاوه بر تکنیک نیازمند لوازم و نکته های طلایی می باشد. بطور مثال مرطوب نمودن موها از جمله نکته هایی است که برای اصلاح موها باید رعایت شود زیرا در این صورت برش دقیق انجام شده و احتمال خطا کاهش می یابد اما توجه داشته باشید که این نکته تنها برای موهای صاف می باشد زیرا در صورتی که موهای مجعد داشته باشید، مرطوب کردن موها موجب می شود تا موها صاف شده و خطا رخ دهد

زیرا پس از خشک شدن موها مجددا فر شده و کوتاه تر از قبل می شوند به همین خاطر در هنگام موهای مجعد باید بیشتر توجه نمایید.

همچنین بهره گیری از قیچی تیز می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از آسیب رسیدن به انتهای موها دارد. تمامی این تکنیک ها با تمرین و تکرار بیشتر حاصل می گردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *