پوست و مو

پیشگیری از پیری پوست صورت

پیشگیری از پیری پوست صورت

پیشگیری از پیری پوست صورت

اگر 20 یا 30 ساله هستید،  بهترین زمان برای پیشگیری از پیری پوست صورتتان است. علل زیادی می تواند باعث پیری پوست ما شوند. بعضی از این موارد متاسفانه در کنترل ما قرار ندارند، اما از بعضی دیگر می توانیم پیشگیری کرده تا پوست شاداب تری داشته باشیم.

یکی از موارد مهمی که ما نمی توانیم آن را تغییر دهیم، فرآیند طبیعی پیرشدن است. این فرآیند مهمترین نقش را در پیری پوست ما دارد.

پیشگیری از پیری پوست صورتبه مرور زمان، روی صورت همه ی ما خطوط پیری آشکار می شود؛ اما کاهش شادابی و جوانی پوست با افزایش سن امری طبیعی است و ما می بینیم که پوستمان خشک تر و ضخیم تر می شود.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

ژنتیک ما اثر زیادی بر پیری پوست دارند، به طوری که بعضی افراد تا اواخر چهل سالگیشان اصلا نشانه ای از پیری روی صورتشان نمی بینند، اما در برخی دیگر حتی در دهه ی دوم زندگی می توان خطوط و چین های روی صورت را تشخیص داد که علامتی از پیری پوست هستند. به این موارد، “پیرشدن درونی” می گویند.

اما علت های زیادی هم وجود دارند که خوشبختانه در کنترل ما هستند.

محیط و سبک زندگی از فاکتورهای مهمی می باشند که در تسریع یا پیشگیری از پیری پوست صورت نقش زیادی دارند. به این موارد که می توانیم بر آن ها اثرگذار باشیم، “پیرشدن بیرونی” می گویند. در ادامه ی مطلب راهکارهایی را برای کنترل این موارد برایتان آورده ایم.

پیشگیری از پیری پوست صورتراه هایی برای پیشگیری از پیری پوست صورت

متخصصین پوست برای پیشگیری از این حالت، به مراجعینشان توصیه می کنند:

1.از پوستتان در برابر نور خورشید محافظت کنید

اشعه های خورشید نقش مهمی در پیری پوست صورت ما دارد و قرار گرفتن زیاد در معرض آن، باعث می شود تا پوستتان زودتر از حالت طبیعی پیر و چروک شود. جدا از اینکه امروز هوا ابری یا آفتابی است، حتما قبل از بیرون رفتن از منزل از کرم های ضدآفتاب (با حداقل SPF 30)، کلاه با لبه ی پهن (به طوری که کاملا روی صورتتان را بپوشاند) و یا عینک آفتابی بزرگ استفاده کنید.

هنگام خرید کرم ضد آفتاب حتما برچسب محصول را بخوانید. بسیاری از مردم برای این کار وقت کافی نگذاشته و محصولی نامناسب پوست خود انتخاب می کنند.

سعی کنید کرمی انتخاب نمایید که به آب مقاوم بوده و حداقل SPF 30 را دارد. طبق اعلام آکادمی درماتولوژی امریکا، کرم ضد آفتاب فقط 1 تا 3 ساعت (بسته به نوع کرم، نوع پوست، میزان عرق کردن، شدت نور خورشید و …) کارآیی دارد و بعد از این زمان مجدد باید استفاده شود.

پس برای محافظت از پوستتان حتما به این موارد توجه نمایید.

2.از برنزه کردن پوست خودداری کنید

برنزه کردن یکی از اشتباهاتی است که متاسفانه جوانان انجام می دهند.

هر بار که برنزه می کنید، درواقع پیری پوست خود را تسریع کرده اید! برنزه کردن پوست صورت و بدن با هر روش و تجهیراتی – آفتاب گرفتن، استفاده از سولاریوم و…- باعث آسیب به سلامت پوست و تعویق بازسازی آن می گردد چرا که اشعه ی ماوراء بنفش اثرات مخربی بر پروتئین های پوستی داشته و پیری پوست را تسریع می کند.

3.سیگار را ترک کنید

حتما می دانید که سیگار چقدر برای سلامت بدن مضر است و باعث بیماری هایی مثل سرطان ریه می شود؛ اما احتمالا نمی دانستید که این سیگار می تواند زیبایی پوستتان را هم تحت تاثیر قرار دارد.

سیگارکشیدن پیری پوست صورت را افزایش داده و باعث افتادگی، ایجاد لک و ” چین و چروک ” در پوستتان می شود. پس هر چه زودتر برنامه ای برای ترک کردن آن بریزید.

4.عضلات صورتتان را زیاد منقبض نکنید

از انجام زیاد حالات چهره بپرهیزید. حالاتی مثل خنده، گریه، اخم و… به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروک های دائمی در پوستتان شده که به مرور می تواند پیری پوست صورتتان را باعث شود.

5.مراقب رژیم غذاییتان باشید

غذاهایی سالم بخورید. نتایج تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه و کافی میوه و سبزیجات تازه باعث به تاخیر افتادن پیری پوست صورت می شود. همچنین فست فودها، غذاهای سرخ کردنی و قند و شکر متاسفانه روند این فرآیند را تسریع می کنند.

6.بطور منظم ورزش کنید

سعی کنید اکثر روزهای هفته را ورزش کنید. ورزش های هوازی مثل پیاده روی، رقص، ایروبیک، شنا، دوی آرام و… موجب بهبود تقویت سیستم ایمنی و گردش خون می شود که در نهایت به جوانسازی و پیشگیری از پیرشدن پوست می انجامد.

7.پوستتان را تمیز نگه دارید

اگر می خواهید روند پیری پوست خود را کنترل کنید، سعی کنید حداقل روزی یکبار صورتتان را با ژل های شستشوی مخصوص کاملا بشویید.

استفاده از لوازم آرایشی، آلودگی هوا، عرق کردن و… باعث می شوند که سموم و مواد مضر روی پوستتان قرار بگیرند و اثر منفی بر سلامت و شادابی آن بگذارند، پس پاک کردن مرتب پوست از این آلودگی ها اهمیت زیادی دارد.

البته دقت داشته باشید که استفاده از ژل های بسیاری قوی یا کشیدن حوله های زبر به صورت نیز می تواند باعث تحریک و آزار پوست گردد. پس دقت داشته باشید که حتما ژل مناسب پوستتان را انتخاب کرده و به آرامی با صورتتان برخورد نمایید!

8.کرم مرطوب کننده فراموش نشود

خصوصا اگر پوستی خشک دارید، این توصیه را جدی بگیرید. بسته به نوع پوستتان (چرب، خشک یا مختلط) کرم مرطوب کننده ای مناسب انتخاب کرده و دوبار در روز از آن استفاده نمایید.

این کار علاوه بر توقف پیری پوست، باعث می شود که صورتی شاداب داشته باشید. نیاز به کرم های مرطوب کننده و آبرسان با افزایش سن، حیاتی تر می شود.

9.حواستان به محصولات مراقبت پوستی باشد

حتما تجربه کرده اید که بعضی از محصولات مراقبت پوست، باعث سوزش پوستتان می شوند. این سوزش یا گزش پوستتان را تحریک کرده و باعث کاهش رطوبت آن می گردد که می تواند زمینه را برای پیری پوست صورتتان فراهم کند.

پس در اولین فرصت با متخصص پوست خود صحبت کرده تا به صلاح دید خود محصولی دیگر را به شما پیشنهاد دهد.

10.جلوی ضرر را از هر جا بگیری منفعت است!

حتی اگر همین حالا اثرات پیری پوست و چین و چروک را روی صورتتان می بینید، نگران نباشید. اگر بطور منظم توصیه های گفته شده را به کار بگیرید، قطعا نتیجه ی مثبتی را در آینده خواهید دید.

رژیم غذایی، فعالیت بدنی و بطور کلی سبک زندیگتان را اصلاح کنید تا به جوانسازی و شادابی پوست خود کمک کرده باشید.

سیگاری هایی که سیگار را ترک می کنند، اغلب پس از مدتی متوجه می شوند که پوستشان سالم تر و با نشاط تر از گذشته است، پس این توصیه ی مهم ما را جدی بگیرید.

اگر نشانه های افزایش سن شما را آزار می دهد، به یک متخصص پوست مراجعه نمایید. درمان های جدیدتر و غیرتهاجمی برای بهبود خطوط چهره، سفت کردن پوست، بهبود چین و چروک، جلوگیری از پیری پوست و جوانسازی آن وجود دارد که متخصص می تواند برای شما تجویز نماید.

11.گرفتار کاهش وزن های یویو نشوید

امروزه حفظ تناسب اندام مخصوصا برای جوان ها بسیار مهم بوده و متاسفانه شیوع چاقی نیز در جامعه ما گسترش یافته است.

مردم معمولا پس از مدتی که رژیم های کاهش وزن می گیرند، به دلایل مختلف در حفظ وزن کاهش یافته شکست خورده و به وزن قبلی یا حتی بالاتر از آن برمی گردند؛ و این چرخه ی معیوب ادامه پیدا می کند که به آن کاهش وزن یویو می گویند.

باید بدانید که این کاهش و افزایش وزن های مکرر باعث شل شدن و پیری پوست شما می گردد؛ که خصوصا در صورت کاملا مشخص است. پس اگر می خواهید زیبایی خود را حفظ نمایید، برای کاهش وزن حتما از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو  مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
Call Now Button
مشاوره کاملا رایگان واتساپ